Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ove » ned 25 lis, 2018 2:28 pm

přesně, jak píše kolega "belgarat", vyprdněte se na měřáky a napište pro lidi, co chtějí začít s digitálem, jaké jsou rozdíly mezi nej-používanějšími/rozšířenějšími centrálami, jejich (z vašeho pohledu a znalostí) přednosti a zápory a bude to to nej-neJ-nEJ-NEJ... co se dá pro zbytek světa udělat.... Děkuji všem
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » ned 25 lis, 2018 2:40 pm

vvitty píše:
zdeno píše:Kdo z vas ma merici techniku na to, aby skutecne posoudil, co ma DR5000 spatne a pritom ma takove znalosti, aby to dokazal objektivne vyhodnotit jako chybu ??


Technika i znalosti by se nasly, ale chybi duvod.

Přesně tak, každý má "tu svou" lepší nebo horší, ale kdo z nás má několik různých centrál? Já si prošel MM+kostku, NanoX ve dvou verzích, Z21 i DR5000, ale netroufnu si srovnávat. Zejména proto ne, že s každou z nich jsem dělal něco jiného. Na ježdění na kolejišti jsem poslední tři roky neměl čas, DIGI-CZ mi zabralo veškerý volný čas.
Subjektivně mohu říct, že DR5000 je v porovnání cena/výkon/vlastnosti hodně před Z21(černou). Bílou z21 zhodnotit neumím.
Naposledy upravil BohousP dne ned 25 lis, 2018 2:44 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » ned 25 lis, 2018 2:43 pm

vvitty píše:Technika i znalosti by se nasly, ale chybi duvod.

Bez znalosti a merici techniky je dost problem cokoliv posuzovat, protoze iba blbci si mysli, ze vedi vsechno. ;-)
Skutecne znaly a moudry clovek nikdy nenapise, ze umi vsechno.
---
Takova blba otazka: na zaklade ceho chces rozlisovat dobre a spatne veci a pouziti pro konkretni ucel ??
Na zaklade Wiringu, "mne to funguje " ?? ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » ned 25 lis, 2018 2:47 pm

zdeno píše:
vvitty píše:Technika i znalosti by se nasly, ale chybi duvod.

Bez znalosti a merici techniky je dost problem cokoliv posuzovat, protoze iba blbci si mysli, ze vedi vsechno. ;-)
Skutecne znaly a moudry clovek nikdy nenapise, ze umi vsechno.
---
Takova blba otazka: na zaklade ceho chces rozlisovat dobre a spatne veci a pouziti pro konkretni ucel ??
Na zaklade Wiringu, "mne to funguje " ?? ;-)

Ne všechny vlastnosti se dají měřit fyzikálními jednotkami. Například "User friendly", logické ovládání atd.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » ned 25 lis, 2018 2:51 pm

BohousP píše:Ne všechny vlastnosti se dají měřit fyzikálními jednotkami. Například "User friendly", logické ovládání atd.

to ale neni objektivni a velmi zavisi na posuzovateli, na co je zvyknuty.
Tezko bude Fulda vhodny na posuzovani Loconetu, nemyslis ? ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Edys » ned 25 lis, 2018 2:56 pm

Já jsem reagoval na to že Fulda konkrétně napsal že centrála DR5000 má chyby. A né jednou. Z toho jsem dovodil že ví jaké. Proto jsem se ho zeptal.
Edit: jednoduchá otázka jednoduchá odpověď.
Naposledy upravil Edys dne ned 25 lis, 2018 2:59 pm, celkově upraveno 2
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Edys » ned 25 lis, 2018 2:58 pm

Nechtěl bych aby se to zvrhlo v nějaké nerdí měření parametrů které jsou běžnému uživateli u uadele pokud nemají konkrétní vliv na funkci centrály. Rozumějte nezpůsobují nefunkcnost.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » ned 25 lis, 2018 3:01 pm

Edys píše:Já jsem reagoval na to že Fulda konkrétně napsal že centrála DR5000 má chyby. Z toho jsem dovodil že ví jaké. Proto jsem se ho zeptal.

Ja to vim, ze DR5000 ma chyby, dokonce jsem mnohe pomahal odstranovat pres H. Merhauta, ktery me pripominky posilal autorovi.
---
Jak pisem, v soucasne dobe je vhodna DR5000 na domaci kolejiste a layouty do 10 jezdicich loko pod Loconetem.
Tam by nemely byt vubec nijake problemy.
---
Fulda taky pracuje jen se znalostmi, ktere v soucasnosti ma a hadam casem se to zlepsi. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » ned 25 lis, 2018 3:19 pm

Jsme v tématu DR5000, tak snad nebude vadit, když napíši, jak DR5000 vnímám jako člověk, který ještě před 5 měsíci nevěděl, že se dá kolejiště řídit digitálně a pamatoval si z minulosti jen analogové řízení. Dlouho jsem studoval všechny dostupné informace o všech centrálách. Centrálu DR5000 jsem si zvolil proto, že pokud jsem byl ochoten kolejiště řídit přes mobil, tablet nebo PC, byla to kromě dekodérů do lokomotiv jediná investice, kterou jsem musel udělat. Připojení k LAN, USB, WIFI i zdroj a kabeláž byly v ceně. Mobilní aplikace Z21 umožňuje na mobilu (a ještě lépe na tabletu) ovládat základní funkce kolejiště, tedy řídit lokomotivy a stavět výhybky. Výhodou bylo i to, že centrála podporovala různé protokoly a tak jsem si doufal, že ať se v budoucnu rozhodnu pro jakékoliv komponenty, centrála to zvládne. Další, pro mě velkou výhodou byly její rozměry a hlavně stavební výška a to vše v profesionálně vyhlížejícím pouzdru chránícího součástky. Centrálu mám napevno instalovánu zespodu kolejiště a mimo panel přivádím jen připojení k PC a napájení. Co se týká dalšího používání, rozhodl jsem se nakonec pro sběrnici LocoNet a využívám komponenty z řady DR..., jako je dekodér výhybek a detekce obsazení. Zatím jsem se nesetkal s žádným problémem, vše funguje spolehlivě a bez problémů. Nastavování všeho je jednoduché, aplikace pro ovládání a konfuguraci je přehledná a zvládl jsem pomocí ní provádět i nastavování lokodekodérů. Kolejiště ovládám pomocí PC programem RocRail (zkoušel jsem i JMRI). S připojením SW k centrále nebyl ani v jednom případě problém. Na začátku jsem si nebyl jist, zda centrála bude splňovat vše, co jsem od ní očekával. Zde na fóru bylo hodně kritických příspěvků. Vnímal jsem ale i to, že výrobce se snaží centrálu vylepšovat a opravovat a pravidelně vydává aktualizace fimware, což bylo velmi pozitivní. Nakonec jsem si řekl, že investice 3.500,- Kč není tak vysoká, abych si centrálu nevyzkoušel. U jiných centrál, pokud je člověk dotáhne do stejně vybaveného stavu, zaplatí o něco málo nebo i o hodně více. Zatím mě centrála nezklamala a jsem s ní spokojen. Myslím si, že pro domácí kolejiště je to docela dobrá volba.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod brejsak » ned 25 lis, 2018 7:13 pm

Jak tady čtu, buďme rozumní a nechme veškeré protokoly a odborné měření pro Ty, které to zajímá a rozumí tomu. Nastíním ve zkratce to, k čemu jsem se od analogu před 45 lety dnes dostal, pokud jsem chtěl digitál. A musím říci, že nějaké objektivní shrnutí jednotlivých možností tu výrazně chybí. Tak od začátku - když jsem se rozhodl pro DCC, tak jsem ani ve snu netušil, co se budu muset naučit a co všechno předělat. Například jsem si první kolejiště DCC připravil tak, že jako dříve v analogu nařezal kolejnice jako spínací a až po skutečném zapojení DCC zjistil, že to takto nepůjde , ale nikdo dopředu jsem se nedočetl, že to je jen jeden z problémů, a zdaleka ne ten největší.
Vedu kroužek dětí na škole a kolejiště stavíme nyní v eN-ku, to není vlastně důležité, DCC je pro všechny měřítka a tak jsem začínal s první centrálou od DIGI-CZ a druhou od STE, protože kromě kolejiště si ještě stavím lokomotivy a trochu je pro kamarády i opravuji, tak jsem potřeboval tu druhou centrálu . Pro začátek dobrý, než jsem zjistil, že toto zařízení neumí všechno a postupně jak jsem poznával složitosti programování a ukládání CV do dekodérů lokomotiv, hledal jsem něco jednoduššího a rychlejšího. A tady bych chtěl poprosit všechny, kterých se jmenované výrobky týkají, ať se prosím zdrží jakýchkoliv odpovědí, co zde popisuji je čistě moje soukromé poznání a hlavně názor a nechci ho s nikým konzultovat ani polemizovat nad jednotlivými výrobky .
Co se týkalo mých začátků,tedy již zmíněných dvou centrál tak např. zdroj nebyl součástí, pro připojení PC byly potřeba další a další komponenty, takže se cena navyšovala, ale pro začátek opravdu pro mě dobrý a myslím, že pro začátek jsem nezvolil špatně.
Vynechal jsem centrálu Lenz, protože technická němčina není má silná stránka a jelikož jsem stále Čech, mám raději vše v mateřském jazyce.
Proto jsem jako další koupil Z21 a podle slibů výrobce stále doufal,že ji vylepší i pro nás, ale několik let čekání a stále nic! A tak jsem se rozhodl před několika roky pro DR 5000 a jelikož už mám celkem 3 tyto centrály, myslím že rozepisovat se o tom, co umí a neumí je naprosto zbytečné.
Jen trochu o školním kolejišti:
DR 5000 je zapojena už dva roky a v plném zatížení, kolejiště je 4,5m x 2,5m a ještě vedlejší trať odbočuje moduly do druhé místnosti, takže z hlavního panelu ještě 8m volné tratě a zakončeno to je dvěma zababovskými moduly Starých Splavů, kdo jste zababovák, víte o čem píši.
Kolem všeho 10 ks dvouzásuvek X-bus pro Multimausy, máme 5 velkých a 5 malých a 3 další jsou pevnou součástí ovládacího panelu.
Na tuto centrálu mám na X-bus zapojen i zkušební samostatný vysílač pro bezdrátové ovládání a 6 ks dalších bezdrátových ovládačů, který jsem dostal od kamarádů a jsme s nimi nadmíru spokojeni, přece jen děti jsou dnes více na "bezdrát".
Pokud jezdí i zaučené děti, tak provoz na kolejišti je asi takový, že ve skrytém nádraží jsou 4 odstavené vlaky, na hlavní dvoukolejné trati je v provozu 5 vlaků, v depu lokomotiva s nehodovým vlakem a minimálně 3 lokomotivy jako náhradní nebo 1 parní na zbrojení. Na vedlejší trati potom 2 motorové vozy, 1 posunovací lokomotiva na vlečce drátoven, 1 Mn vlak, 1 patrová souprava s lokomotivou a 1 Pn vlak . Takže co se nás týče, jezdíme v maximálním provozu dokonce s 18 lokomotivami a v eN-ku bez zjevných problémů a pokud máme ježdění pro děti ve škole, kde je 620 dětí, tak to je dva dny opravdu perného ježdění a vyzkoušení lokomotiv všech výrobců bez rozdílu! Nemáme ani Booster, vše jen na centrálu!
A trochu pro mě bonusové na centrále je jednoduchost obsluhy včetně pro mě důležitého českého návodu a češtiny v centrále, potom jednoduché a rychlé programování i Fredů při Zababovských setkáních a všech dalších zařízení, programování přes PC v JMRI a také to, že vše koupím se zdrojem, kabeláží, prostě komplet a nemusím už nic dokupovat.
Samozřejmě ani já spoustu funkcí určitě ani nevyužiji, tedy myslím ani většina z Vás ostatních, ale v současnosti je DR 5000 pro mě tím nejspolehlivějším a zákaznicky nejjednodušším zařízením, které navíc koupím i za rozumný "peníz" a mám všechno za jednu částku.
Takže za mě holanďanům jeden velký dík!
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » ned 25 lis, 2018 7:28 pm

Edys píše:Nevím kam jinam tento dotaz dát. Pan kolega Fulda v různých vláknech soustavně tvrdí že centrála DR5000 má plno různých chyb a nedostatků. Již několikrát jsem se ho ptal jaké to jsou. A stále jsem odpověď nedostal. Mohu tedy zmíněného kolegu poprosit o jejich sepsání? Děkuji

Tak od začátku - já DR5000 nemám a znám jí jen když někomu pomáhám něco rozchodit.
Vzhledem k živelnému vývoji se mi těžko posuzuje, jestli jsou chyby poplatné všem verzím, nebo nějaké konkrétní.

Zásadní chyby spatřuji právě v tom měření. To je v takovém stavu, že centrála není schopná projít certifikací. Z toho co si pamatuji, tak používá nevhodnou tvorbu preambule, nevhodně umisťuje cut-out blok. První verze měli špatně proudově řešenou programovací kolej.

To jsou drobnosti, které vedou převážně k nečekanému chování některých dekodérů. Celkem často se pak setkáváme s tím, že někdo odsuzuje některý dekodér a přitom je v tom chudák dekodér nevině a nefunguje proto, že centrála neposílá správné příkazy.

Hodně vrásek uživatelům nadělá nedostatečně promyšlené slepení XpressNetu a LocoNetu. To vede k živelným změnám a častým reakcím, že ten který ovladač je špatný. Například zpětná vazba. Aby se dalo na štítek napsat že umí všechno, tak je nakonec nemožné přenášet informace o ohlasu mezi sběrnicemi. Pokud mám ohlas na LN, tak se nedostane ani do XpressNetu a ani do RocoNetu (aplikace z21).

Celé používání protokolu z21 na wifi se mi zdá jako taková divočina. Nejprve se pracovalo s protokolem Lenz XpressNet Lan, ale pak se přešlo na z21.

Podle mého názoru je celá centrála vhodná pro geeky, kteří rádi instalují a zkoušejí a moc si nepotrpí na dlouhodobý kontinuální povoz. Pokud si vystačíte s odpovědí "mě to tady a teď funguje" a případně jí občas proložíte "to je nějaké divné zařízení, to stejně nikdo nepoužívá", tak je pro vás určitě vhodná. Užijete si spoustu hezkých večerů u počítače s nastavováním toho nebo onoho.

Pokud ale očekáváte, že centrálu necháte pod kolejištěm a nebudete o ní vědět, tak to ne, to není ten správný případ.

Ale nehodlám se s nikým hádat, takové rychlokvašné systémy jsou dnes v módě a hodně uživatelů se rozhoduje podle počtu konektorů a ne podle kvality fungování.

Možná ještě dodatek - DR5000 (stejně jako třeba Z21) má všechny vlastnosti čínských hraček. Je na ní nalepeno spoustu funkcí, ale na kvalitu se nikdo neptá.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » ned 25 lis, 2018 8:36 pm

fulda píše:Pokud ale očekáváte, že centrálu necháte pod kolejištěm a nebudete o ní vědět, tak to ne, to není ten správný případ.

Mám ji pod kolejištěm a nevím o ní. :) Snad jen když položím nějaký kovový nástroj přes koleje pod napětím. ;) Možná je to ale tím, že používám jen LocoNet.
Naposledy upravil Trixt dne ned 25 lis, 2018 9:11 pm, celkově upraveno 1
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod ales.kovar » ned 25 lis, 2018 8:41 pm

Díky Trixtovi a Brejsákovi za reálné zkušenosti s uvedenou centrálou.
ales.kovar
 
Příspěvky: 30
Registrován: pát 21 čer, 2013 9:57 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod brejsak » ned 25 lis, 2018 9:03 pm

Prosím o změnu autora citace, která je potom v příspěvku níže. Já ji nemám pod kolejištěm, ale bokem, protože mi děti "říznou" při posunu výhybku často a tak ji resetuji poměrně často, takto o ní vím a potřebuji na červenou LED vidět opravdu dobře!
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » pon 26 lis, 2018 8:51 am

brejsak píše:Já ji nemám pod kolejištěm, ale bokem, protože mi děti "říznou" při posunu výhybku často a tak ji resetuji poměrně často, takto o ní vím a potřebuji na červenou LED vidět opravdu dobře!brejsak

Tohle povazujem taky za chybu,
ze zkratu by se mela centrala obnovovat automaticky a mela by tam byt akusticka kontrola zkratu, jako to maji novejsi boostry.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Zdenek Valter a 6 návštevníků