Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » stř 21 lis, 2018 11:10 pm

Dobrý den a ahoj všem!

po letech střídavého pasivního sledování jsem se rozhodl odprezentovat (trochu na oplátku) také něco svého a nakonec si nechat třeba poradit co dál se svými projekty.
Pokud dovolíte, začnu s tím, co stavím nyní.
Na internetu jsem se před časem zamiloval do kolejiště vám dobře známého a sice http://tt-kolejiste.unas.cz/mmalekolej.html
Nekladu si dosáhnout kvalit tohoto vzoru, nicméně přenositelnost a kompaktnost této hříčky mne zaujala natolik, že jsem se jí ve velmi omezeném rozsahu rozhodl následovat. Druhým námětem by článek na mojeTT.cz s předlohou nákladiště Hlinsko pod Hostýnem (http://www.mojett.cz/32306) - autorovi se tím zároveň omlouvám, z jeho myšlenky jsem si vzal pravý opak. No a nakonec hnacím motorem se mi staly modely malého skladiště a strážního domku, odprezentovaného tamtéž od pana Vykročila (plastyk3@seznam.cz), které mne, nutno říci oprávněně, okouzlily a bylo je třeba někam posadit.
Co jsem s tímto tématem provedl já můžete posoudit na následujícím odkazu:
https://kinclv.rajce.idnes.cz/mikrokolejiste/
Celé to zatím beru jako modelářskou rozcvičku před něčím o chlup větším.

Jedním z důvodů proč jsem se sem rozhodl napsat, pominu-li skutečnost, že si pro můj budoucí projekt vyprosím Váš názor, je fakt, že jsem si před cca rokem a půl pořídil i 3D tiskárnu (z pohnutek možná ne zcela souvisejících s železničním modelářstvím) a postupně zjistil, že spoustu dílů lze velmi snadno tisknout jako výstup nenáročné 3D kresby - v mé prezentaci tak najdete například vytištěný námezník, lávku, konstrukce pro přejezd, betonové nástupištní panely (znásilněné do šikmého tvaru, aby snadno tvořily ten nelidský oblouk), zábradlí a konstrukce k návěstím, podpůrnou konstrukci pro propustek... Napadlo mne, pokud by to někomu mohlo pomoci, není problém takto vytvořené díly nasdílet a bude-li zájem, klidně i vytisknout (míněno zdarma) - je to práce na chviličku, přeci jen je to dost titěrné a tak vytištěné raz dva a materiálu je na tom, že to nestojí za řeč:-)

S díky za Váš čas a píli, jakou se věnujete zde probíraným tématům - zjistil jsem, že je nesmírně povznášející najít inspiraci u ostatních modelářů a nemuset si všechno vymyslet úplně sám...

Vlastimil Kincl
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » čtv 22 lis, 2018 6:36 am

Vítej v klubu postižených.. :mrgreen:

Můžeš prosím zveřejnit rozměry kolejiště, nejmenší poloměr oblouku a druh použitého kolejiva? A zkontroloval sis to místo, kde je šturc vedle traťové koleje, šablonou s průjezdným profilem? Zdá se mi to dost na doraz; když do šturcu odstavíš vůz, projede ti po traťové koleji cokoli, třeba včetně 4nápravového vozu?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » čtv 22 lis, 2018 6:45 am

Ještě mě napadlo: Na zastávce ti chybí návěsti označující konce zastávky (přesně řečeno: místa, kde mají zastavit vozidla obsazená cestujícími). Na takové zastávce by dále určitě byl aspoň jednoduchý přístřešek pro cestující, aspoň dva kandelábry a samozřejmě cedule s jejím názvem. A přejezd ke skladišti musí být označený z obou stran křížem, v tomto případě dvojitým. A ke strážnímu domky by se hodila aspoň malá kůlna a/nebo chlívek, kurník s králíkárnou nebo tak něco.

Jak jsi dělal ty skály?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » čtv 22 lis, 2018 7:02 am

je to 57x37 cm, poloměr oblouku 165 mm, kolejivo je Kuehn - na délku stačila vlastně jedna výhybka a dvě flexi. Průjezdný profil je dělanej maximálně na 810 jako reálně největší vozidlo, které na trať pouštím - tedy ano, kolem šturcu s odstaveným vozem projede cokoliv co projede jinde na trati - ono ty rozměry jsou divoké i jinde a sedí to na milimetr (samodomostavba Viamont obytný 010 bere vystouplou stupačkou o skálu...), reálně je to postavené na šabloně profilu pro přímou trať, do kterého se schová většina krátkých vozů (a při každém stavebním kroku jezdila zkušební vozidla...).
Nejvíc mne ale baví právě Hektor, který je na tuto trať jako dělanej - takže i když pro něj nebyla zamýšlena, prohání se po ní nejčastěji - a právě s dvěma Tcms, které mají malý rozvor (i když se za námezník vlastně nevejdou)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » čtv 22 lis, 2018 7:11 am

Návěsti konce nástupišť již jsou osazeny, jen to na žádné fotce nevyniklo, přístřešek jsem zvažoval, ale přišlo mi, jestli to nebude přeplácaný, přejezdníky budou - když jsem roztrhal dva vyráběné z papíru, objednal jsem leptané. Stejně tak chci osvětlit ještě nástupiště parkovými lampami. Další drobnosti přidám, nejsme ještě hotovi... (Do galerie jsem přidal ještě aktuální fotku nástupiště).
Sklály je modelovací hmota Polák (šedá) nanášená a tvarovaná špachtlí, po zatvrdnutí broušená smirkovým papírem - barva je jen hmoty samotné, není to dobarvené...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » čtv 22 lis, 2018 7:48 am

No, nejmenší "klasický" přístřešek, který znám a který se ti hodí do epochy - Otovice zastávka, Hanušovice zastávka, Vysoké Žibřidovice, Hodkovice u Trtnova, ať vyjmenuju jen ty dochované - má v měřítku půdorys 43x20 mm. To by se ti tam vešlo v pohodě. Nicméně v 50. - 80. letech se leckde stavěly všelijaké zděné i plechové budky víceméně podobné autobusovým zastávkám, ty mohou být taky mrňavé. No a v současnosti se všude houfně staví ten slavný Antivandal, ten je ještě menší - v TT má půdorys 33x15 mm.

Ještě mě napadlo, že jsem sem nedávno dával přehled vozidel v TT, která mi projíždějí oblouky r=170 mm. Zkus si to prosím najít sám, já už teď musím odjet.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod jurazbabic » čtv 22 lis, 2018 2:19 pm

Co je malý, to je hezký...
3D určitě nasdílej, také jsem nedávno koupil a až teď mě překvapilo jak málo toho je na zdejším fóru.
Plánuji tisk celých stěn domečků (a střech) a pak jen poslepovat.
jurazbabic
 
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » čtv 22 lis, 2018 3:14 pm

Všechny 3D díly a o chlup víc na adrese:
https://www.thingiverse.com/thing:3232423

Jinak k domkům z 3D tisku - můj otevřený projekt - Sychrov:
Přílohy
Sychrov PLA.jpg
Sychrov - otvory velikost pro JM detail okna a dveře
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod milanb » čtv 22 lis, 2018 9:33 pm

jurazbabic píše:až teď mě překvapilo jak málo toho je na zdejším fóru.


Bolo by tu toho možno viac, avšak nielenže nebol záujem, ale snaha trochu propagovať 3D tlač vyvolala negatívnu az hulvátsku reakciu. Som rád, že sa to postupne mení.

Jeden z mojich asi rok starých nedokončených pokusov o strážny domček: https://cloud.bastl.sk/f/71fcd7c13f064265979f/ (pôdorys 28x28mm)

Len ako tip: 3D tlačiareň sa dá "zhodnotiť" a poľahky zmeniť na laserovú rezačku - https://cloud.bastl.sk/f/d9ab6840bbba4254a5d1/ ten istý domček rezaný laserom na tej istej tlačiarni, ten vľavo je oblepený vytlačenými doplnkami.

Držím palce
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Morris Zapp » pát 23 lis, 2018 7:42 am

milanb píše:snaha trochu propagovať 3D tlač vyvolala negatívnu az hulvátsku reakciu. Som rád, že sa to postupne mení.
Někteří lidi jsou prostě divní... :roll:
Pod dojmem téhle diskuse jsem včera 3D-namaloval svůj první domeček! 8)
Tisknete ty baráky vcelku, nebo po plochách, jako plastikovou stavebnici?
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pát 23 lis, 2018 9:51 am

K zachování přijatelné struktury stěn jsem tiskl stěnu po stěně, jako stavebnici... - jako celek by to vytvářelo nežádoucí vodorovné proužky na stěnách a dělalo by to problémy i při tisku..
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Morris Zapp » pát 23 lis, 2018 9:52 am

Rozumím, dík za radu!
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pát 23 lis, 2018 3:05 pm

hank píše:No, nejmenší "klasický" přístřešek, který znám a který se ti hodí do epochy - Otovice zastávka, Hanušovice zastávka, Vysoké Žibřidovice, Hodkovice u Trtnova, ať vyjmenuju jen ty dochované - má v měřítku půdorys 43x20 mm. To by se ti tam vešlo v pohodě. Nicméně v 50. - 80. letech se leckde stavěly všelijaké zděné i plechové budky víceméně podobné autobusovým zastávkám, ty mohou být taky mrňavé. No a v současnosti se všude houfně staví ten slavný Antivandal, ten je ještě menší - v TT má půdorys 33x15 mm.


Přiznávám, že jsem musel nasát představu, co že je to antivandal... :-) Asi tam něco dám, ale bude to zřejmě nějaká varianta plechové zastávky ala ČSAD - i onen výše citovaný "klasický" přístřešek je tam přeci jen větší, než bych si představoval...
Díky
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod milanb » pát 23 lis, 2018 4:14 pm

Morris Zapp píše:Tisknete ty baráky vcelku, nebo po plochách, jako plastikovou stavebnici?


Ako stavebnicu. Steny naplocho, majú lepšiu kresbu na hranách a otvoroch - pri tlači ako celku sú hrany zaoblené.

Ale strechy vychádzajú lepšie takmer zvisle: https://cloud.bastl.sk/f/8df8119211814b9e8285/ a https://cloud.bastl.sk/f/955054308bf94cc887ae/ , naplocho sa nedajú vytlačiť jemne šikmé plochy. Tá predná a zadná stena a dno sú veľmi tenké a dajú sa vyrezať nožom - pri tlači sú potrebné aby strecha držala tvar a ostala prilepená na podložke.

Neexistuje univerzálny recept - každá časť má svoje špecifikum.
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: Zbednice zastávka - Mikrokolejiště

Příspěvekod hank » pát 23 lis, 2018 4:46 pm

Antivandal je tohle:

Příloha antivandal.jpg je dlouhodobě nedostupná.


(Zdroj: zpsv.cz.)

Z té druhé varianty lze sestavit delší přístřešky, ze dvou nebo tří segmentů. V reálu to vypadá takhle:

antivandal.jpg
antivandal.jpg (31.56 KiB) Zobrazeno 7748 krát


(Zdroj: zpsv.cz.)

antivandal2.jpg


(Zdroj: tvstav.cz.)

Na přání zákazníka se na to dá posadit dokonce i valbová střecha, viz zastávka Střítež nad Bečvou.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník