MP1

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MP1

Příspěvekod zdeno » sob 17 lis, 2018 7:44 am

HonzaM píše:- mám totiž horní desku jen 8 mm.

Sveho casu jsem pouzival jehly od injeknych strikacek. Jsou tam ruzne delky a prumery, teda je moznost si vybrat.
Vetsinou byl velky problem delka, kde se tenke jehly neprodavaji delsi nez 30mm.
Ale treba se zeptat v Medike, maji pro fetaky dost velky vyber ;-)


dodatek :
jinak shanim jehly s hlinikovym ukoncenim, jsou fantasticke jako merici hroty. Idealni je 0,9mm a deka 8cm.
Pokud na ne nekde narazite, poprosim, kupte mi 5 krabicek po 10ks.
Naposledy upravil zdeno dne sob 17 lis, 2018 11:44 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MP1

Příspěvekod FrantaHO » sob 17 lis, 2018 9:28 am

zdeno píše:Pokud na ne nekde narazite, kupte mi 5 krabicek po 10ks.


Dle rozkazu.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: MP1

Příspěvekod HonzaM » pon 19 lis, 2018 4:31 pm

Pro N-kaŕe: pro PECO Code 55 se mi osvědčila struna 0,5 mm. Je ale nutné upravíit její upevnění, v standardní verzi i struna 0,6 mm prokluzuje. Vyřešil jsem to tak, že jsem epoxydem zcela zaplnil žlábek v dílu přísupném po odejmutí příložky (nenapadly mne lepší termíny, ale snad je to pochopitelné).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod hank61 » pon 19 lis, 2018 5:32 pm

Ono také záleží na délce struny /vzhledem k výškové vzdálenosti mezi přestavníkem a výhybkou/. Já u H0 mám strunu dlouhou cca 30mm a používám průměr 1 mm. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: MP1

Příspěvekod hopeter » pon 19 lis, 2018 6:05 pm

Já řeším upnutí tenké struny tak , že konec cca 12 mm ohnu zpět o 180°. Vzniklé očko už drží na struně 0,6 v originál upínači spolehlivě. Pokud někdo potřebuje ještě tenčí strunu tak se ohne konec ještě jednou a vzniklá dvojitá smyčka už taky bude držet. Stačí na to ploché kleště. :wink:
No a pokud je potřeba změkčit sílu struny tak jednoduše pod přestavník přidám destičku překližky a delší struna je tak měkčí i při stejném průměru. :)
Nemám rád složité věci... :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: MP1

Příspěvekod HonzaM » pon 19 lis, 2018 10:53 pm

Samozřejmě jsou rúzné možnosti řešení, popsal jsem řešení které jsem použil, nertvrdím že je nejlepší nebo jediné možné, zaplnění drážky u několika MP1 je rychlejší a méně pracné než pod každý vyrábět překližkovou destičku. Ohnutí struny o 180 stupňů jsem zvažoval také, ale přišel bych o možnost jednoduchého následného doladění délky struny tak, aby zbytečně nepřečnívala nad výhybku a nebylo nutné délku přesně stanovit předem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod belgarat » úte 20 lis, 2018 7:57 am

HonzaM píše: Ohnutí struny o 180 stupňů jsem zvažoval také, ale přišel bych o možnost jednoduchého následného doladění délky struny tak, aby zbytečně nepřečnívala nad výhybku a nebylo nutné délku přesně stanovit předem.

Vysku vyresi pridana preklizkova desticka ;)
<nazor>
Ruznych odrezku sololitu, tenke preklizky, 1-4mm plastovych desek se mi vali "v bednicce" docela dost. Vzit pilku a vyriznout obdelnik je o nekolik hodin rychlejsi nez tuhnuti epoxydu ... ackoliv ten epoxyd asi vypada o dost uhlazeneji nez prilozky a podlozky.
</nazor>
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MP1

Příspěvekod hopeter » úte 20 lis, 2018 8:44 am

Ono v podstatě jde jen o to jak odstranit asi jediný nedostatek MP1 a to je ta nešťastně udělaná příložka. Ta udrží spolehlivě jen to silné brko co je v balení. Použitím toho originálu bych se bál i o výhybku na Géčko. :wink:
Způsobů je určitě ještě více než použil HonzaM nebo já. Od toho jsme modeláři abychom dořešili to co výrobce nedotáhnul. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: MP1

Příspěvekod Trixt » úte 20 lis, 2018 2:23 pm

hopeter: No, musím se MP1 trošičku zastat. Ten držák struny má dvě drážky a to méně hlubokou a více hlubokou. Na protikusu je také drážka větší a menší. Do té hlubší drážky se dá skutečně upnout jen originální struna, ale do té druhé drážky upínám strunu 0,8 mm a myslím si, že by v ní spolehlivě držela i struna o desetinku či dvě slabší. Pokud je přestavník již přimontován a nelze posunout strunu do menší drážky, stačí držák odšroubovat a otočit.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: MP1

Příspěvekod jamik22 » úte 20 lis, 2018 2:39 pm

Pro TT používám strunu 0,6 mm. Nedrží ani v úzkém držáku. Ale stačí z vhodné licny stáhnout kousek izolace a vzniklou bužírku nasunout na strunu. Po stažení krásně drží a regulace je bez omezení jak bylo zamýšleno výrobcem
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: MP1

Příspěvekod hopeter » úte 20 lis, 2018 5:46 pm

Ta bužírka je dobrý nápad , s dovolením okopíruji. :)
Taky pro TT používám strunu 0,6 mm. S prostupem zkrz 8 mm překližku + 2mm korek to je ideální síla.
Proti MP1 nic nemám naopak , je to podle mě ideální univerzální přestavník, když se nechci pachtit s držáky pro serva a řešit řízení serva.Jenom trochu zapoměli na menší měřítka ale budiš jim odpuštěno. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: MP1

Příspěvekod HonzaL » stř 21 lis, 2018 2:39 pm

Spoléhají na to, že si modeláři poradí.
HonzaL
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 28 dub, 2013 10:11 am

Re: MP1

Příspěvekod BohousP » stř 21 lis, 2018 4:51 pm

hopeter píše:... Jenom trochu zapoměli na menší měřítka ale budiš jim odpuštěno. :wink:

No, taková želvička je ještě o kousek větší ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MP1

Příspěvekod HonzaM » stř 21 lis, 2018 5:23 pm

BohousP píše:
hopeter píše:... Jenom trochu zapoměli na menší měřítka ale budiš jim odpuštěno. :wink:

No, taková želvička je ještě o kousek větší ...

To sice je, ale o to v tomto vyjádření hopeterovi nejde. Na rozdíl od MP1 není problém želvu použít pro N, protože na rozdíl od MP1 u ní lze přítlačnou sílu nastavit, aniž by bylo nutné měnit strunu. Proto jsem želvy u svého domácího kolejiště v N i v N-kových modulech používal. U MP1 jsem musel řešení hledat. Možným řešením je výměna za slabší strunu, tu ale výrobce nejen nepřikládá, ale možnost jejího použití současná konstrukce neumožňuje, aniž by musel uživatel hledat nějaké vlastní řešení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MP1

Příspěvekod belgarat » stř 21 lis, 2018 6:07 pm

UZIVATEL pouzije prestavnik vyrobce kolejiva, ktery se da namontovat primo na vymenu, funguje a vypada hnusne. Modelari maji na rozdil od uzivatelu mozek a ruce...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků