Vagónování vojenské techniky

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Jindřich Bek » pon 19 lis, 2018 7:25 pm

Modely rumunské firmy Wespe jsou těžko dostupné a jak je vidět jsou horšího provedení. Mají pouze eshop a pokud připočítám poštovné nejsou zajímavé. Silniční podvalníky pro přepravu vagonů systému Culemeyer od této firmy jsou velmi zjednodušené a nelze je porovnat kvalitativně ani s obdobnými modely od firmy Prefo z doby NDR. Kvalitní modely čtyř i šestinápravových podvalníků Culemeyer ve velikosti H0 vyrábějí firmy Hauler(plast) a Weinert(kov). Tahačů od německých Kaelble a Faun až po Tatry 141 a 813 k nim lze dohledat několik. Překladiště alá Pardubice ještě nikdo nemodeloval.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 144
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Jindřich Bek » pon 19 lis, 2018 7:45 pm

Tempotaxi, Petr Zatřepálek: Kolejová Tatra 111. Model od firmy Hauler je naprostý paskvil, smyšlenka tvůrce. Na model silniční T 111 přimastili čelníky s narážecím ústrojím a model posadili na železniční kola. Skutečná kolejová T111 vyhlížela naprosto jinak. V mezeře mezi naprosto jinou kabinou a korbou byl umístěn naviják poháněný od převodovky. Byl vyroben jen jeden kus, který koncern Ringhoffer neúspěšně nabídl Wehrmachtu. Vzhledem ke způsobu zavěšení náprav T111 neměl prototyp dobré jízdní vlastnosti na kolejích. Silně pochybuji, že skončil v Milovicích když nebyl Wehrmachtem převzat.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 144
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Jindřich Bek » úte 20 lis, 2018 9:50 am

Tempotaxi píše:Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zdroj: http://www.vhu.cz/exhibit/prepravnik-strassenroller-r-40/
Obrázek
Obrázek
muzeum Jaroměř.
Obrázek

U nás dochované podvalníky systému Culemeyer jsou podle mého zjištění tři, všechny typu R 40. Tedy čtyřnápravové. Pocházejí z pozůstalosti ČSAD Pardubice, kde se tento systém dochoval do začátku 90. let minulého století. Vyrobeny byly v roce 1954 vagonkou Gotha v NDR. Nejzachovalejší je podvalník v Lešanech, jaroměřský je na tom hůře. Stav podvalníku, který je údajně v depozitáři NTM v Chomutově neznám, neviděl jsem. Modelů ve velikosti H0 existuje řada. Mnohé už nejsou dostupné, výroba skončila, např. Märklin i s tahačem Kaelble Z6R3A, v NDR Prefo. V současné době vyrábějí podvalníky ve velikosti H0 firmy Weinert a Hauler, čtyř i šestinápravové s doplňky a také zde uvedená rumunská firma Wespe. Modelově nejlépe ztvárněné podvalníky jsou od firmy Hauler, cenově vede Weinert a poslední je Wespe.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 144
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Vladimír_B » sob 26 led, 2019 8:37 pm

Na k-r se objevil tento odkaz http://www.kzmtt.cz/preprava-tankoveho-vojska a mnozí si to už jistě přečetli...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod loscarlos » čtv 14 úno, 2019 1:07 pm

HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Povstalec » sob 16 úno, 2019 12:34 pm

Jindřich Bek píše:Modely rumunské firmy Wespe jsou těžko dostupné a jak je vidět jsou horšího provedení. Mají pouze eshop a pokud připočítám poštovné nejsou zajímavé. Silniční podvalníky pro přepravu vagonů systému Culemeyer od této firmy jsou velmi zjednodušené a nelze je porovnat kvalitativně ani s obdobnými modely od firmy Prefo z doby NDR. Kvalitní modely čtyř i šestinápravových podvalníků Culemeyer ve velikosti H0 vyrábějí firmy Hauler(plast) a Weinert(kov). Tahačů od německých Kaelble a Faun až po Tatry 141 a 813 k nim lze dohledat několik. Překladiště alá Pardubice ještě nikdo nemodeloval.


Přeji dobrý den.

Mohl bych poprosit o více informací o výše zmíněném Pardubickém překladišti?
Povstalec
 
Příspěvky: 107
Registrován: ned 27 říj, 2013 5:29 pm
Bydliště: Tovačov, Velký Újezd

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Vladimír_B » sob 16 úno, 2019 11:32 pm

Povstalec píše:Mohl bych poprosit o více informací o výše zmíněném Pardubickém překladišti?
viz.: viewtopic.php?f=11&t=11927
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod viky » čtv 21 úno, 2019 8:34 pm

Chtěl jsem se zeptat ohledně číslování tanků.
Jaká čísla tanků byla u jakých praporů?
Jde mě o 80-tá léta s tanky T 55 a T 54.
Nikde jsem to nenašel.
Děkuji.
viky
 
Příspěvky: 203
Registrován: sob 20 říj, 2012 2:06 pm

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 21 úno, 2019 8:57 pm

Připojuji se k předešlému dotazu. I mě to bude zajímat. Budu totiž dělat to samé..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod loscarlos » čtv 21 úno, 2019 10:23 pm

HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod viky » ned 24 úno, 2019 9:57 am

loscarlos píše:vyšla o tom zajímavá kniha:
https://knihy.abz.cz/prodej/zbarveni-a- ... -1945-1992


Děkuji za odkaz.
Tahle knížka může být dobrý zdroj informací :) pro můj zatím nenaplněný záměr postavit vojenský transport na Šumavu.
Zatím mám dvě bardotky (na postrk), material na stavbu vozů pao, px a pxx, vůz rybák nebo bai, model T 55 od herpy a 24 stavebnic.
Jednu stavebnici obětuji k přestavbě na vyprošťovací tank a další ještě musím pořídit.
Pravda je že zatím jsem ztroskotal na odstínech a číslech tanků.
viky
 
Příspěvky: 203
Registrován: sob 20 říj, 2012 2:06 pm

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Kajinek11 » ned 24 úno, 2019 11:04 am

Já bych chtěl také postavit něco podobného.. Knihu již mám zamluvenou v knihovně a stavebnic doma hafo.. Ale spíše BVP-čka a V3S.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Tempotaxi » ned 24 úno, 2019 1:32 pm

Označování vojenské techniky.
Tak zaprvé to bude problém sladit číslování vozů a popisem na vojenské technice. Dát vše do správné epochy a let. V knížkách a brožůrkách se většinou nic nedozvíte. Pořád je to tajné. Najdete jen umístění znaků a čísel na vojenské technice. Popřípadě jsou tam znaky útvarů nebo zařazení vojenského vozidla.
Za druhé musím nejprve vědět, jakou techniku chci stavět a na které vagony pak technika se bude vagónovat. Zda budou vozy ještě označeny řadou „Pa“ nebo „Smmp“. Nejprve si musím zjistit rok výroby vojenské techniky a její životnost u útvarů.
Základem jsou SPZ. Na přiloženém obrázku je SPZ, která se zaváděla v roce 1953, ale znak vlajky v kroužku zde ještě není a to je fotka z let 1959. Podle dotazů, které jsem měl, tak tento znak byl až v polovině 60let. Ale o dalších označených se již nedozvíte.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Brejla » ned 24 úno, 2019 1:46 pm

viky píše:Chtěl jsem se zeptat ohledně číslování tanků.
Jaká čísla tanků byla u jakých praporů?
Jde mě o 80-tá léta s tanky T 55 a T 54.
Nikde jsem to nenašel.
Děkuji.


Zkus napsat dotaz na http://vojenstvi.cz/vasedotazy.htm
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Vagónování vojenské techniky

Příspěvekod Kajinek11 » ned 24 úno, 2019 1:58 pm

To nemůže být fotka z 59, protože jsou tam již kosmonauti :D Jedině, že by nám sověti neřekli všechno??? :lol:
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků