Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod hopeter » pon 29 říj, 2018 3:31 pm

Využívám jedno z ještě nezamčených vláken k návrhu. Nebylo by lepší "zamknout" ty jedince co soustavně zabíjejí vlákna o elektrice :?: :!:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » stř 07 lis, 2018 7:02 pm

Podařilo se mi i přes pár obtíží (lehko zjistitelných) rozchodit Arduino MEGA pro zabezpečení skryťáku. Mám tam odpojovatelné úseky relátkama, IR sensory, vypínače, které signalizují polohu výhybky a samozřejmě LED, které na panelu zobrazují obsazení a stavy skryťáku. Vše funguje dobře, program běží správně, na vše reaguje jak má až do té doby něž se do kolejí připojí DCC trakce. V tu chvíli (i když loko nejede a bere min. proud) to všemožně bliká a dělá nesmysly. Hlavně teda mám pocit že IR sensory a možná i vypínače, relátka necvakají.

Měl jsem z toho takovou radost, že jako laik jsem to sám naprogramoval a zapojil, ale toto mě uzemnilo a sebralo veškerou sílu do dalších bojů.. Doufám, že to vše (desítky, nebo spíš stovky hodin práce, nemalé peníze) snad nebylo zbytečné?!

Nevíte co by to mohlo způsoboval, nebo jak to odstranit?

Koleje jsou položeny na 1cm OSB desky plus korek a veškeré zapojení je zespodu OSB desky. Snažil jsem se míti periférie (relátka, IR senzory) k Arduinui co nejblíže. Vypínače na polohy výhybek jsou samozřejmě pod výhybkami ve vzdálenosti cca 1m od Arduina. Vše je napájené z jednoho 5V stabilizovaného zdroje 100W.

Já se asi zblázním.. :x
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod zdeno » stř 07 lis, 2018 7:25 pm

Jen odhadujem, co muze byt pricina, a tech muze byt tolik, ze az strach.
Nebylo by aspon blokove schema, jak to mas zapojene ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » stř 07 lis, 2018 7:33 pm

Schema jaksi, bohužel...


Až naberu trošku sílu a přejde zklamání, zkusím poodpojovat IR senzory, pak výhybky, pak zkusím dát kabely s trakcí co nejdál od Arduina a uvidíme. Jediné čeho jsem si stačil v té flustraci než jsem zklamaně opustil místnost :-), všimnout bylo, že IR sensory začaly vykazovat obsazení ikdyž žádné nebylo.. Zkusím si pohrát i s citlivostí. Pak uvidíme, kdyžtak bych schéma nakreslil.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod jipol57 » stř 07 lis, 2018 8:43 pm

Kajinek11 píše:Schema jaksi, bohužel...
Až naberu trošku sílu a přejde zklamání, zkusím poodpojovat IR senzory, pak výhybky, pak zkusím dát kabely s trakcí co nejdál od Arduina a uvidíme. Jediné čeho jsem si stačil v té flustraci než jsem zklamaně opustil místnost :-), všimnout bylo, že IR sensory začaly vykazovat obsazení ikdyž žádné nebylo.. Zkusím si pohrát i s citlivostí. Pak uvidíme, kdyžtak bych schéma nakreslil.

To asi nastavení citlivostí nepomůže. To je všechno způsobeno rušením od DCC. Vždycky při zapnutí napájení IR čidel, krátce problikne jako aktivace, i když není. Připadá mě jakoby neustále probíhalo zapínání. Máš možnost osciloskopem změřit napájení 5V ?
A nebo rovnou tam přidej kondiky. Elektrolyty a taky keramiky 100n. A třeba několik na trase napájení.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod fulda » stř 07 lis, 2018 8:44 pm

Příčina je přeci jednoduchá - nikde nemáš žádné zabezpečení proti elektromagnetickému rušení.
Máš moc dlouhé dráty a tak.
Začni první pokus - obal některé dráty do alobalu od čokolády a připoj jej na "-".

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod vvitty » stř 07 lis, 2018 9:14 pm

Prvni pricina - ruseni od trakce. Zkus radu od Fuldy a nebo treba pouzit kroucene draty. Treba na jednom senzoru...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 08 lis, 2018 5:21 am

Uff, šel jsem spát v 1:00 a nakonec jsem to vyřešil. Poladil jsem citlivost Ir, uspořádal chaoticky uspořádané kabely poblíž IR a bylo to... Dělali to opravdu jen ty IR sensory. Občas sice IR problikne chybu, ale jen výjimečně. Jen jsem to zkoušel s jednou jezdící loko, až to tam bude plné lokomotiv, nevím. Ale je fakt, že je to skryťák a tam by nikde nemělo být víc než jedna jedoucí loko a ty stojící budou na odpojeném úseku bez napětí, o to se právě stará to Arduino. Mám radost jak to funguje. Bomba :) . Už je Arduino zase oblíbené a další Arduino se bude starat o zabezpečení stanice a návěstidel. Bude obsluhovat reléovku. Je to prostě skvělý HW pro kolejiště. Mohu to i laikům doporučit, nebojte se toho, jde to...
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod hopeter » čtv 08 lis, 2018 7:44 pm

Mohu potvrdit , že se Arduino nechá zvládat laicky. Komponenty se dají levně nakoupit , návodů je na netu taky dostatek. Stačí pospojovat drátky na nepájivém poli a napsat pár řádků programu. Jenom mě to jde vzhledem k věku už pomaleji. :oops:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod MiG » pát 09 lis, 2018 1:33 am

Kajinek11 píše: ...uspořádal chaoticky uspořádané kabely poblíž IR a bylo to...

Co si lze pod tímto představit?
Odstínil jste signálová vedení k Arduinu od ostatních, zrušil všechny souběhy signálových vedení s jinými vedením...

To, že dostanete chybu jen občas za stavu, kdy není žádný provoz znamená, že jste jen toho kostlivce šoupnul za skříň a zakryl ho závěsem.
Naďubáním byť i velkého množství kódu do Arduina (ale i něčeho jiného) celá automatizace a její problémy teprve začínají...
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » pát 09 lis, 2018 6:33 am

MiG píše:
Kajinek11 píše: ...uspořádal chaoticky uspořádané kabely poblíž IR a bylo to...

Co si lze pod tímto představit?
Odstínil jste signálová vedení k Arduinu od ostatních, zrušil všechny souběhy signálových vedení s jinými vedením...

To, že dostanete chybu jen občas za stavu, kdy není žádný provoz znamená, že jste jen toho kostlivce šoupnul za skříň a zakryl ho závěsem.
Naďubáním byť i velkého množství kódu do Arduina (ale i něčeho jiného) celá automatizace a její problémy teprve začínají...


Ano máte pravdu, kostlivec je opravdu za závěsem, není to profi práce. Uznávám. Ale nemám nyní sílu celý skryťák demontovat a začít znovu. Zjistil jsem že jediné co je rušené jsou IR sensory. Zbytek je v pohodě. Kabely s trakcí jsem oddálil od modulků s IR senzory a od vlastních senzorů . Pohrál si s citlivostí. Prostě senzory jsou velmi citlivé na všechno: napětí v kolejích, v kabelech, světle a občas i na to jestli je Arduino napájené pouze ze vnějšího zdroje, nebo i z PC.

Zajímavé je, že pokud je z PC přes USB, tak je situace lepší, než ze stabilizovaného zdroje 100W. (ale je pravda, že z tohoto zdroje je napájené ještě servo moduly od Zajíce, tudíž i serva).

Problém by se nejspíš vyřešil výměnou IR senzorů :

https://arduino-shop.cz/arduino/901-ard ... sjEALw_wcB

za jiné. Tyto považuji za poněkud nespolehlivé. Velmi citlivé na vnější okolí. A přitom spolehlivá technologie existuje, kdysi jsem měl senzory překážky jako bezdotekový vypínač a jak fungovaly :-) Nevíte tedy někdo pro Arduino nějaký jiný senor překážky, která by nebyl citlivý na: světlo, okolní cizí napětí, barvu překážky...
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod sidlo » pát 09 lis, 2018 6:59 am

Řešil jsem to jinak S88 IR detektor.
Nekoupil jsem celý senzor, ale IR LED diodu a IR fototranzistor. Tranzistor je připojený na analogový vstup. Neustále se porovnávají stavy tranzistoru při nasvícení IR LED a nenasvícení IR LED. A z toho se určuje, zdali je nebo není překážka. Výhodu to má v tom, že během provozu se může měnit intenzita okolního osvětlení a IR detektor s tím počítá. Ještě to chce vylepšit v oblasti hystereze, aby to hned nepřepínalo při průjezdu vlaku - jiný odraz spodku vozu a spřáhel.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » pát 09 lis, 2018 7:43 am

@Kajinek11: to je divne. Mam na arduinu navesenye IR senzory (vlastni konstrukce - imunni vuci zarivce/zarovce - i slunci, krome primeho zasahu) ... a pod troufam si rict pomerne zprasenym skrytym nadrazim (vyhybky natesno, draty vsude), problemy nebyly. Jak dlouhe mas voidce k IR ? Nemuzes udelat fotku spodku kolejiste (soubeh vodicu apod) ? Teda ... mel jsem navesene, ted mam rozbordeleno.

(Edit: upraveno)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod jipol57 » pát 09 lis, 2018 10:29 am

@Kajinek11: Mně to taky překvapuje. Používám tyhle, https://laskarduino.cz/vstupni-periferi ... fc-51.html
Napájím všechno ze společného zdroje, ale senzory mají svůj vlastní stabilizátor 7805. 12 snímačů na jeden stabilizátor. Signálové vedení od nejvzdálenějšího je 3,5m. A sebemenší rušení se neprojevuje. Signály vedou nejkratší cestou, ale téměř souběžně. Nepoužívám Arduino. Ale logika TTL 5V, by měla být stejná k čemukoliv. Doufám.

A o rušení od DCC vím také své. Při zapojování serv, které mám zapojené podobně (délka signálových vedení a vlastní stabilizátor pro všechny serva), to byl pěkný cirkus, co vyváděly. Tehdy pomohly ke každému servu odrušovací filtry. http://www.pojezdy.eu/eshop/serva-prest ... va-41.html
100% účinnost. Už se ani nehnou, když nemají.

EDIT: jestli se rušení projevuje i na kontrolní ledce na snímači, tak to nebude rušení na signálovém vedení. Ale v napájecím. Nezavrhoval by dodatečné vyhlazení kondíkama, jak píši výše. Za vyzkoušení se nic nedá.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Tomas Lebeda » pát 09 lis, 2018 10:51 am

Jako úplný arduino začátečník, jsem začal uvažovat nad konceptem jednoduchého zabezpečení a ovládání SN se třemi kolejemi přes arduino.
Požaduji stavění cesty stiskem jednoho tlačítka a blokaci vjezdového návěstidla při postavení cesty na obsazenou kolej.
Protože mám DCC trakci s ABC tak detekci bych rád řešil jak se probíralo tady: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=11655#p244188
Je můj předpoklad správný, že lze použít vývody z optočidla na kterém je LED kontrolka (5V) do panelu i jako vstupní signál pro arduino?
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků