Zahradní vláček za pár kaček

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hank61 » sob 27 říj, 2018 8:22 am

Moc pěkné. Ukazoval jsem to i ženě s reakcí: " No ještě, že máme malou zahrádku, jak tě znám, už bys budoval... " :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » sob 27 říj, 2018 11:39 am

Romane paráda , doufám , že bude dlouhá zima abych taky připravil budovy. Zatím kreslím plány a lehce odbíhám k TTéčku.
Honzo ukázat manželce kus zahradní železnice je dobrý počin. Když ji ještě vezmeš ukázat kolejiště na živo bude už manipulace snadná... :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » úte 30 říj, 2018 9:08 pm

Určitě i na malý zahrádce to jde. Sice to pak není o nějakém velkém provozu, ale má to zase i výhody. Vláčky nemizí z dohledu, lze se víc pověnovat detailům krajiny, není tolik práce s údržbou a samozřejmě cena. Ale ať velký nebo malý - je to hezká dekorace a jste u toho na čerstvým vzduchu. Jako dobrá přesvědčovací metoda je určitě návštěva nějaké hotové zahradní železnice. Já byl na podzim tady https://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/atrakce/eisenbahnwelten-im-kurort-rathen/ a mohu fakt doporučit - spousta inspirace a detailů, ale i nádherný výlet pro celou rodinu.
Jinak jsem teď nikam nepokročil a spíš vymýšlím, čím pokračovat. Zima je dlouhá, není kam spěchat, tak jsem zbastlil aspoň tu lavičku na nástupiště. Jen mám obavu o trvanlivost dřevěných latěk. Je to nařezaný klacek od nanuku řádně napuštěný vteřinovkou - no uvidíme kdo ho dřív zdolá, jestli zub času, nebo našeho teriera :D

SDC11181 – kopie.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hank61 » stř 31 říj, 2018 6:42 am

Romane. Možná jsem to přehlédl, ale zajímalo by mě, na jak velké ploše máš postavené toto kolejiště. Díky. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » stř 31 říj, 2018 5:41 pm

Mám to na ploše 2,5 x 4,2m (rozměry včetně ohraničující palisády). Kolejivo je sice rozchod 51mm, ale poloměry sedí s LGB R1, takže to samé lze vytvořit i z originál kolejiva. To je dobře, že se ptáš... ty už jsi totiž nahlodaný a zítra budeš k vidění na zahrádce s metrem :lol: A manželce to můžeš prezentovat aspoň ze začátku jako skalku - já to udělal taky tak, ale když mi začala vyrýpávat lopatkou s plevelem i dráty, tak jsem ji raději pasoval do role pana Lórence :D
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » čtv 01 lis, 2018 7:14 pm

A jestli nezačne chumelit tak bude Honzu vidět nejen s metrem ale i s lopatou... :mrgreen:
Romane ta zastávka vypadá moc hezky. Kde sháníš postavičky ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » pát 02 lis, 2018 7:29 pm

Postavičky jsem kdysi koupil na výstavišti v Lipsku, ale je to čína. Většina už zničená a poztrácená, ale mám objednané nové z Aliexpresu. Zkusil jsem teda velikost 1:30, protože k tomu mýmu plasťáku je 1:25 skoro velký. Tak až dorazí, dám nějakou fotku, ale nepočítám s nějakou echt kvalitou. Barvy nic moc - možná je lepší koupit nebarvené, nejdřív obrousit nálitky a pak nabarvit. Jinak za ty prachy samozřejmě nelze očekávat Nocha :D
Ono toho tam je spousta v různých množstvích a velikostech, ale většina se opakuje. Takže třeba figurky
nebarvené
https://www.aliexpress.com/item/20pcs-U ... f3a13099ec
barvené
https://www.aliexpress.com/item/20pcs-G ... f3a13099ec
A teď jsem narazil pravděpodobně i na kolejové pruty
https://www.aliexpress.com/item/HP15G-2 ... e146e20a50
Jsou tam i nějaké lavičky, stromky, světla a určitě i jiné blbinky... ještě to taky budu muset prolézt...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » úte 27 lis, 2018 5:03 pm

Honzovi škodí kočka a já mám od včera v kolejišti trošku nepříjemnější zvířátko :o Bude mít ale modelářský talent, protože tak dokonale zahrnutý tunel určitě nedokáže jen tak "nějaký" krtek... Jestli bude pokračovat dál, budu na jaře pokládat první linku metra...

SDC11193 – kopie.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hank61 » úte 27 lis, 2018 5:43 pm

No ten si teda umí vybrat místo :roll:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod Miloš Pavlát » úte 27 lis, 2018 6:51 pm

Krtek při rozšiřování spižírny na zimu narazil na betonovou palisádu, tak mu nezbylo než vyrazit k povrchu!
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » úte 27 lis, 2018 7:20 pm

No to je teda pracant... :?
Já mám podloží vyvážku jílu ze stavby baráku a pro jistotu jsem ještě dal pod štěrk dvojitou pletenou plastovou textilii tak snad mě tahle pohroma nepostihne. S kočkou se nechá smlouvat nebo ji vyprášit kožich ale chytej si krtka... :wink:
Přeji úspěšný lov. Hlavně nezkoušej karbid. Znám jednoho co si takle překopal zahrádku v plném rozkvětu díky sousedovi s odhozeným vajglem a krtek to přežil :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod Miloš Pavlát » stř 28 lis, 2018 2:53 pm

Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » stř 28 lis, 2018 4:14 pm

Teda Miloši nebyl by lepší Křemílek a Vochomůrka... :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod nynuna » úte 16 črc, 2019 10:41 pm

Občas kouknu k Honzovi do Lhoty, naberu spoustu elánu a pak... zjistím, že je potřeba udělat spoustu jiných věcí a hračky holt musí počkat :( Ale občas si ten čas na mašinky taky udělám a tak zase napíšu pár postřehů z probíhající rekonstrukce. Při revizi elektroinstalace jsem očekával pohromu, ale kupodivu to nebylo až tak zlé. Většina věcí normálně funguje a hlavně překvapila funkčnost serv zakopaných již čtvrtým rokem v zemi. Jedná se o obyčejná vykuchaná čínská 9g serva sloužící k pohonu vyhybek. V zemi jsou chráněna jen nikterak vodotěsnou krabičkou, která je odděluje od přímého kontaktu se zeminou a z 5 kusů odešlo jen jedno. Závory sice musely taky ze země, ale u nich stačilo vysypat hlínu z tubusu pohonu, kterou tam natahali mravenci dírkou pro odvod vody. Pak jsem měnil ještě asi dva magnetické jazýčkové snímače, které jsem loni nezalil silikonem a asi je rozšlápl pes. Ovládací pult plně funkční (tlačítka, přepínače, step down modul), kabeláž v zemi bez problémů - jen oxidace vodičů ztěžuje případné pájení. Elektronika semaforů zalitá v epoxidu a uložena v zemi - ok, rovněž tak H můstek pohonu závor volně v prostoru domku. Takže i bez nějakého nadstandartního krytí to zase všecko žije a doufám, že ještě nějaký čas vydrží...
A už jsem taky umístíl v zimě vytvořené nástupiště:

SDC11275.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní vláček za pár kaček

Příspěvekod hopeter » stř 17 črc, 2019 6:19 pm

No vida jak pokračuješ. Ta zastávka se ti povedla. :)
Co se týká elektriky tak jsem taky uvažoval o nějakém levnějším řešení ale nakonec jsem investoval do originálních přestavníků. Jsem zvědav jestli to bude stát za to. Pájení jsem pro venkovní instalaci zavrhnul úplně. Investoval jsem do krimpovacích kleští a vše je na Faston konektory nebo šroubky. Nedávno jsme to tady probírali v mém vlákně.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků