"Čmelák" - MTB 2018

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Jeff Hopper » čtv 11 říj, 2018 11:52 am

A porovnávačka se 770 v HO od Pika - https://jefftt.rajce.idnes.cz/MTB_Cmela ... C06242.jpg
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 11 říj, 2018 2:26 pm

Až na to zábradlí kolem ochozů a přechodové můstky, žádnou "katastrofu" nevidím.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Ivan » sob 13 říj, 2018 8:36 am

Mne osobně u MTB vadí hlavně ta povrchovka. Drobných tvarových odchylek si já nevšimnu :D , ale rozmazané barvy a popisu ano.
Mám od MTB jednu barču (1010), na prodejně měli tenkrát 3 a ta jedna co jsem si vybral, je vcelku povedená :), ostatní byly na vrácení. Takže jsem vcelku spokojený.
Čmelák vypadá z fotek zatím fajn. Sice se mi na mini úplně nehodí, ovšem kdyby byla tovární "zelená" se slušnou povrchovkou, asi neodolám. :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Jeff Hopper » stř 17 říj, 2018 6:42 pm

Tk poslední porovnávačka - Čmeldy MTB v TT s hitem 90 let epoxidem a jeho nástupcem v mosazi(oboje domácí výroba). Za možnost ofocení děkuji majiteli - Miloš Kostrec. https://jefftt.rajce.idnes.cz/MTB_Cmela ... C06485.jpg
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Ferys » pát 07 pro, 2018 10:05 am

Zdravím vás, kolegové. Rád bych se s vámi podělil o další zkušenosti s čmelákem, které tentokrát nebudou příliš lichotivé. Rozhodl jsem se pro ozvučení. Samozřejmě od Jacka.
Dekodér Zimo MX658N18-5 se nasazuje do patice na spodní stranu DPS v místě kabiny, dekodér je tedy vyřešen. Problém nastává, kam s reproduktorem. Je to paradox, protože v mašině velké jako kráva pro něj není místo a Světe div se, z fabriky tam žádný není. Takže jsou dvě možnosti. Odříznout kus závaží v místě žaluzií vodního okruhu, nebo vykutat nádrž, která je plná (stejně jsem postupoval u pielsticka kvůli čistému průhledu kabinou). V každém případě je to zásah, který povede ke ztrátě záruky. Já měl celý model u Jacka kvůli úpravě zvuků pro naše TT, ten vyřešil tento problém nalepením jen samotné horní části reproduktoru (10x15 Brawa) na mělkou ozvučnici pod DPS, ta je připravená v úrovni pultů v kabině. Reprák tímto nemá dostatečně prostornou ozvučnici a zvuk není takový, jaký bychom od buchara K6S310DR očekávali. Navíc není vidět skrz kabinu, což ale někomu vadit nemusí.
Další problém je mechanický. Zřejmě jen konkrétně u mého modelu, doufám. Mašina jede cukavě, prostě nejede plynule. Je to znát, zvlášť když se na to zaměříte. Možná laik by si toho nevšiml. Zkusil jsem jízdu na analogu i v digitálu a je to stejné. Dekodér v tom tedy "nejede". Rozjezd a zpomalení je ok.
A další věc - při jízdě vzad je model v oblouku hlučný, jakoby jela jedna náprava po pražcích. Zda to následně souvisí se zmíněnou neplynulou jízdou nevím a zabývat se tím u modelu za rovných 4,5k nechci. Budu tedy zřejmě reklamovat.
A snad poslední věc - po instalaci brzdových válců na podvozky ze sady dolepovacích doplňků, model špatně projíždí výhybky (pozor - mám jen základní set od Kuehna). Pákoví mezi válcem a mechanismem brzdových válců naráží na objímky šroubků, které drží pluhy. Takže zbrousit? Před instalací brzdových válců je ještě potřeba protáhnout vrtáčkem 1 mm otvory, do kterých se vsazují. Jinak je tam nenarvete. Je to jen banalita, modelář si poradí...
Je to mrzuté, model se mi moc líbí a jsem rád, že se do něj někdo z výrobců TT konečně pustil. Pokud výrobce - dodavatel problém s jízdou vyřeší, bude to ok.
Naposledy upravil Ferys dne pát 14 pro, 2018 10:07 am, celkově upraveno 1
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 291
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Trixt » pát 07 pro, 2018 10:52 am

Ferys: Ahoj, měl jsem obdobný problém se Zamračenou od MTB. Na jednu stranu jela ok, na druhou to vypadalo, že jede po pražcích a vydávala divné zvuky. Problém byl nakonec ve špatně usazeném kardanu na jedné straně, spíše v poloze pouzder zajišťujících ho proti vypadnutí. Po srovnání kardanu a pouzder jezdí lokomotiva skvěle.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Ferys » pát 07 pro, 2018 1:45 pm

Tak jsem ještě trochu zabádal na mém ZŽO od Kuehna ;o) a zjistil jsem, že mechanický problém je v předním podvozku. První náprava lehce, ale viditelně šmajdá, a v rytmu jedné otáčky nápravy model při jízdě na mžik zpomalí. To je to cukání. Zda je to způsobeno ozubeným kolem nápravy či jiným v převodovce zjišťovat nebudu, nechám to raději na odbornících v rámci reklamace.
Jakmile bude problém vyřešen, pustím se do zabudování kostky Zimo. Půjde do prostor chladících článků vodního okruhu. Je to myslím lepší řešení, než do nádrže, z důvodu zachování nízkého těžiště modelu.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 291
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Jacek » pát 07 pro, 2018 8:45 pm

Ferys píše:Problém nastává, kam s reproduktorem. Je to paradox, protože v mašině velké jako kráva pro něj není místo a Světe div se, z fabriky tam žádný není. Takže jsou dvě možnosti.

Tento problém se netýká jen MTB, ale i jiných renomovanějších výrobců. Protože neprodávají zvukové verze, zvuk neřeší. Je zbytečné jim vysvětlovat co to je ozvučnice, že to nemůže být placka, ale dutý prostor. Když jsem toho čmeláka měl v ruce, chtěl jsem pak natočit porovnání zvuků s mým modelem z leptu nebo zmíněnou 742 od Tilliga, která hraje snad třikrát hlasitěji při stejných hodnotách.
Tohle je proti čmeláku ještě dobré
https://www.youtube.com/watch?v=_7OwMowmLN4
A to mám i tlumičovou verzi 771, tento zvuk byl úplně o ničem.
Až budu mít svůj model, zkusím z toho závaží odříznout kus pro kostku Zimo, která tam pak na výšku přesně vejde. Do nádrže bych reprák nedával, čím nižší ozvučnice, tím méně výraznější zvuk.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Ferys » pát 01 úno, 2019 12:45 pm

Minulý pátek se mi model vrátil ze záruční opravy - viz příspěvek výše. Problém s předním podvozkem je vyřešen, model jezdí bez problémů. Významné plus pro čekatele na model jsou nové pluhy, které mi byly též vyměněny. Jejich objímky pro šroubky byly upraveny jejich ztenčením, takže mechanismus brzdových válců do pluhů již v obloucích nenaráží. Kvituji tímto snahu výrobce provést úpravy ještě (nebo již) v průběhu realizace, což může být docela komplikované. S loko jsem tedy nyní spokojen, jak po stránce funkční, tak té modelářské, resp. modelové. Doufám, že se brzy objeví i varianta v továrním nátěru, a taky "jedničkový" čmelák.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 291
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Jacek » čtv 21 úno, 2019 9:42 pm

Mám právě pár kusů kvůli prozkoumání možnosti ozvučení, na stránky jsem dal recenzi. O ozvučení až později.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod vvitty » čtv 21 úno, 2019 10:54 pm

Ovučnice se dá vyřešit třeba takto.
Přílohy
52694952_10157157636529993_8787419035106017280_n.jpg
52788178_10157157636464993_5196480149746352128_n.jpg
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod jirkah » pát 22 úno, 2019 7:33 am

Mám dotaz Čmelák mě při jízdě na jednu stranu vydává takový divný zvuky asi jako by tam něco přeskakovalo nebo drhlo . Je to jen na jednu stranu máte stejný problém nebo mám smůlu na kus ?
díky Jirka
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Trixt » pát 22 úno, 2019 8:37 am

Ahoj Jirko, též jsem měl podobný problém s jinou lokomotivou od MTB. Problém byl v uložení jednoho kardanového hřídele, kdy nebyla v místě podvozku správně posunuta válcová krytka, která zajišťuje kardanův hřídel proti vypadnutí. Stačilo ji posunout, aby hřídel neměl tendenci vysouvat se do boku a vše bylo ok.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod jirkah » pát 22 úno, 2019 10:38 am

Díky za info podívám se jestli to bude ono.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod jirkah » sob 23 úno, 2019 11:44 am

tak to nepomohlo a čmelda stále vydává na jednu stranu divné zvuky :oops: :oops: :oops:
Ještě se mě nestalo aby model od MTB neměl nějaké problémy to je k nasrání.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků