eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » úte 16 říj, 2018 6:49 pm

Jednu výtopnu podle pana učitele Zusky máš tady:

vytopna.jpg
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 16 říj, 2018 8:25 pm

hank píše:... co ti brání postavit si samostatný model výtopny...

Nic, akorát synek odrostl a má jiné zájmy, čili zatim není pro koho, takže prozatím zůstanu u svého návrhu dvoukolejky, která je víceméně připravena přejít ze stádia plánování do stádia realizace. Čili pár konkrétních dotazů k digitálnímu provozu:
1. Číslování kolejí, jak jsem zbastlil na ajpadu, je správné?
2. Předpokládám, že vlak přijede (zleva, čili po pravé koleji) do nádraží po koleji číslo 2 a zastaví, z koleje číslo 4 bude odpraven jiný vlak, napojí se na hlavní kolej a odjede do SEVEROVa (čili zadního nádraží). Dotaz zní: aby vlak sám zastavil, bude na koleji číslo 2 (obecné na každé koleji) izolovaný úsek, a to jak dlouhý? Asi jen na délku “dojezdu vlaku na setrvačník” čili vyzkoušet v praxi? Anebo se to řeší jinak? (jsem naprostý digitální analfabet, takže plíz trochu strpení...
3. Koleje budou (časem) osazeny odjezdovými návěstidly, je potřeba něco řešit předem v průběhu stavky koleji?
4. Panel se skládá ze dvoj částí, kdyby se někam stěhoval, čili po položení kolejí bude lepší ho rovnou přeříznout. S ohledem na délku kolejí se ptám, zda vystačím s jedním napájecím zdrojem, anebo použít pro každou polovinu panelu jeden? A s ohledem na délku kolejí, jak často bych měl přivést napájení do koleji? Počítám, že na kolejišti může být v jednu chvíli až 15 vlaků.
Snad prozatím vše, co mne napadá... Díky všem
PS: nebude to dokonalé, ale snažím se to “neočůrávat”
Přílohy
E4802A71-99EA-4973-A719-6379F29186BD.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » pon 05 lis, 2018 2:54 pm

Krásný návrh. Moc se mi líbí toto uspořádání.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 05 lis, 2018 5:33 pm

nááádhera... (a dilema)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » sob 10 lis, 2018 7:34 am

Dilema bylo rozhodnuto, než dorazil (nádherný) finální náčrt od MF, přišla potvrzená objednávka na výhybky, takže jsem zahájil stavební práce...
PS: po velmi hodnotné návštěvě u Martina Pinty jsem zavrhl veškeré trojcestné výhybky a angličany a kolejiště bude jen na klasikách... A taky točna bude malinko posunuta a položena o kousek níž oproti nádraží (páč jak mi poradil Daniel Buchtela, bylo v době stavby finančně náročné a tudíž nerentabilní provést zvýšení točny na úroveň staničních kolejí). A hned jsem objevil přístupovou cestu pro automobily do nákladové části nádraží...
Takže (nejen) všem jmenovaným, ale i dalším rádcům děkuji za velmi cenné rady a pomoc...
Přílohy
E77F37EE-0687-47C8-A35B-78EA76090801.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 11 lis, 2018 5:47 pm

Vyřezáno, zhruba navýškováno, příští týden ukotvím oblouky, ořežu přebytky překližky, začistím okraje a můžeme pokládat korek....
Nějaké připomínky či dobré rady?
Přílohy
BCA3A4D0-296F-4F20-88AE-DCF3AF1979B1.jpeg
00A6A129-A3F8-4C82-B2DC-6F9BEF91A8FF.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 15 lis, 2018 6:34 pm

předběžný náčrt rozdělení dvojkolejky na úseky, co výhybka, to jeden úsek a volné koleje rozděleny na minimální délku nejdelší soupravy... (ty kusé koleje neberte dogmaticky vážně, finál bude podle místění točny a volného prostoru, šlo mi jen o “předvýpočet” dekodérů výhybek a zpětného hlášení)
Děkuji za všechny rady a připomínky...
Přílohy
5436CACB-5491-4550-9E51-6AACD4E16124.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » čtv 15 lis, 2018 7:13 pm

To uprostřed dole na té dvojkolejce je co? Stanice, výhybna, nákladiště...? Jaké je určení kolejí? Ty kolejové spojky mezi hlavními kolejemi by měly být jinak, ale jak, to záleží na tom, k čemu jsou ty koleje určeny.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 15 lis, 2018 8:06 pm

Netušim, co máš na mysli.
Jestli úseky 11-12-13, tak by to měla být výhybna, inspiroval mne Milan Ferdián svým návrhem “Vresina”, kde jsem to viděl poprvé a zaujalo mne to.
Kolejové spojky myslíš před levým zhlaví?
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » čtv 15 lis, 2018 8:11 pm

Ove píše:Netušim, co máš na mysli.
Jestli úseky 11-12-13, tak by to měla být výhybna, inspiroval mne Milan Ferdián svým návrhem “Vresina”, kde jsem to viděl poprvé a zaujalo mne to.
Kolejové spojky myslíš před levým zhlaví?


Myslím tím propojení obou traťových kolejí. Jestli to má být výhybna, tak by ty spojky měly být oboustranné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » čtv 15 lis, 2018 8:19 pm

Aha, čili zhlaví v “hlavnim nádraží”?
Tady jsem musel udělat kompromis, páč se mi tam nevejde a musel bych buď:
- zkrátit koleje v nádraží, jenže by se mi tam nevešel Sergej s patnácti wapkam
- udělat křížení s využitím obloukovách výhybek, jenže ty jsou R1 a R2 a já nechtěl mít oblouk o menším poloměru než 35 cm pro vnitřní kolej
- udělat křížení na rovině pravého obloukj, čili v tunelu a v klesání - to jsem také nechtěl...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod hank » čtv 15 lis, 2018 9:07 pm

Lucy píše:
hank píše:To uprostřed dole na té dvojkolejce je co? Stanice, výhybna, nákladiště...? Jaké je určení kolejí? Ty kolejové spojky mezi hlavními kolejemi by měly být jinak, ale jak, to záleží na tom, k čemu jsou ty koleje určeny.

Výhybna.Na kolejích 1 a 2 vlaky mohou čekat a po 0 koleji vlaky předjíždějí.


Ano, na to jsem se ptal. Jenže i když je nultá kolej společná pro předjíždění a křižování z obou hlavních kolejí, i tak by se obě ty jednostranné spojky měly vysunout ven ze stanice do traťových kolejí. A v reálu by se asi zřídily jako oboustranné.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pát 16 lis, 2018 6:19 am

Nerozumím.... mám to podle návrhu MF, tak nevím, co by mělo být jinak. Můžeš to načrtnout?
Přílohy
713A46CB-50CA-45C6-BA3F-479CEA0570EC.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Trixt » pát 16 lis, 2018 6:52 am

Já myslím, že pro daný účel je to v pořádku.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » pát 16 lis, 2018 8:09 am

hank píše:
Lucy píše:
hank píše:To uprostřed dole na té dvojkolejce je co? Stanice, výhybna, nákladiště...? Jaké je určení kolejí? Ty kolejové spojky mezi hlavními kolejemi by měly být jinak, ale jak, to záleží na tom, k čemu jsou ty koleje určeny.

Výhybna.Na kolejích 1 a 2 vlaky mohou čekat a po 0 koleji vlaky předjíždějí.


Ano, na to jsem se ptal. Jenže i když je nultá kolej společná pro předjíždění a křižování z obou hlavních kolejí, i tak by se obě ty jednostranné spojky měly vysunout ven ze stanice do traťových kolejí. A v reálu by se asi zřídily jako oboustranné.

To kolejiště je ale určené pro zcela specifický provoz a ne obraz reálného provozu. S oboustrannými kolejovými spojkami máš pravdu, pokud by mělo jít o provoz, kdy by se mělo počítat s provozem, kdy by mohl vlak přijet z jedné strany “ po správné”, tedy pravé ve směru jízdy, a pokračovat zpět, pak by potřeboval kolejovou spojku pro pŕejezd “na správnou “, ale ove s takovým způsobem provozu nepočítá, vlaky budou jezdit jedním směrem a směr jízdy měnit nebudou, pouze bude možnost předjetí ve stejném směru.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 24 lis, 2018 10:19 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4043
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků