Lenz LI-USB

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Lenz LI-USB

Příspěvekod Jacek » stř 10 říj, 2018 5:49 pm

Měl bych dotaz na majitele interface Lenz LI-USB. Už jsem se na to ptal nedávno, ale problém není ve zlomeném kabelu a vlákno asi někdo smazal. Co znamená blikání diod.
Konkrétně, po zapnutí kolejiště má svítit červená dioda "xpresnet". Po probliknutí žluté diody "data" ale začne červená rychle blikat a není komunikace s PC. Jakmile chvilku svítí, hned zas problikne žlutá a tak dokola. Je to vidět na videu, kabel připojený přímo z ústředny, všechno ostatní odpojené.
https://www.youtube.com/watch?v=V_tx8AskKHw

Původní kabel jsem vyměnil za kratší, ale problém se po čase opakoval. Zkusil jsem zapojit druhou ústřednu, různé kabely a výsledek stejný. Občas se to chytí.

Nesetkal se s tím někdo? Přijde mi, že vada bude v tom LI-USB. Případně není nějaká alternativa jiného výrobce?
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod MartinČerný » stř 10 říj, 2018 7:32 pm

Nejsem majitelem uvedeného rozhraní a ani jsem v manuálu nenašel žádný komplexnější popis blikání, přesto se pokusím pomoct.

1) HW ADRESA - Stejně jako každé zařízení na XpressNetu musí mít i tenhle převodník "HW" adresu (číslo 1-31). Z výroby bývá nastavená na 30, případně 31, dle verze zařízení viz manuál (http://www.lenzusa.com/1newsite1/Manuals/li-usb_software.pdf) strana 6. Pokud bude adresa jiná než tato (například 1,2,3...), tak reálně hrozí, že se při broadcastu budou snažit odpovídat společně dvě připojená zařízení (například ovladač MultiMaus...).
XpresNet vzhledem k variantě komunikace MASTER-SLAVE nemá pokročilejší antikolizní mechanizmy a ani jednoznačnou identifikaci ovladače.
Nastavenou adresu najdete v PC v programu "LI-USB Configuration" vlevo dole viz manuál (https://www.lenz-elektronik.de/pdf/Software%20USB%20Interface_GB.pdf) strana 5.

2) AKTUALIZACE FW - Pokud používáte centrálu od Lenze ve verzi 3.6, tak vyšel návod/požadavek na aktualizaci SW v Li-USB viz (http://www.lenzusa.com/1newsite1/Manuals/liusbupdatev36.pdf).
Pro nižší verze je tam popsáno, že by se toto nemělo provádět!!!

3) POŠKOZENÍ ZAPOJENÍ - Ještě je možné, že může být poškozené i zapojení. Občas se u sběrnic stane, že uživatel skrze USB kabel propojí dva různé potenciály PE (zem-kolík v zásuvce) skrze signálovou zem a dojde k poškození DPS. Lenz na to přímo v manuálu upozorňuje.
Já jsem si něčím podobným prošel ještě jako "mladý voják - věčný kok.t" s programátorem PRESTO, který jsem měl v notebooku spolu se zapojeným adaptérem PELV :-) Spoj na desce se překvapivě rychle vypařil do křemíkového nebe. :D Od té doby už jen bez adaptéru.

4) ZÁLOŽNÍ PLÁN - Pokud Vám ani jedna z výše uvedených variant nepomůže, tak mi uvedený kus klidně pošlete do Brna, nebo přijeďte na podzimní setkání do Pozořic a já se pokusím na něj mrknout osciloskopem, jak to vypadá.
Podobná zařízení nabízí například zde: Obvod rozhraní Gen-Li 101 http://www.digi-cz.cz/obchod/obvod-rozhrani-gen-li-101/
Uživatelský avatar
MartinČerný
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:45 pm
Bydliště: Brno

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod Jacek » stř 10 říj, 2018 9:28 pm

Děkuji za odpověď, budu zkoušet. Hlavní problém je, že kolejiště už je v provozu 10 let, všechno funguje a když najednou vypadne něco co se v začátcích zprovoznilo, člověk se stane úplným amatérem :D Zatím jsem jen zjistil, že to jde "nahodit" aplikací LI-USB server, bod 3 a 4 by tak mohl být vyloučen. Po oživení se dá bez problémů jezdit s ModelJop jako by nic.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod fulda » čtv 11 říj, 2018 7:43 am

Jacek píše:Nesetkal se s tím někdo? Přijde mi, že vada bude v tom LI-USB. Případně není nějaká alternativa jiného výrobce?

Ahoj,

já se občas pokouším si s tím hrát, ale mám málo vzorků.
Pochopitelně moje LI101 se snaží ho plnohodnotně nahradit.
Pokud bychom se dohodli na nějakém posílání si zařízení, tak bych byl pro.

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod Jacek » čtv 11 říj, 2018 9:24 pm

Martin:
děkuji, po aktualizaci firmware se zdá, že všechno funguje. Je možné, že docházelo ke kolizi adres s některým TCO, tam neumím zjistit adresu. Aktualizace změnila adresu LI-USB z 31 na 30. Je tak možné, že rychlé blikání červené diody po zapnutí znamená něco jako probíhající připojování k xpres

fulda:
rád bych pomohl, ale je tu potíž "jednoho kusu", podobně jako u ústředny nebo PC. Když se to pokazí nebo to půjčíš, nejezdíš :D
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod fulda » pát 12 říj, 2018 6:31 am

Jacek píše:fulda:
rád bych pomohl, ale je tu potíž "jednoho kusu", podobně jako u ústředny nebo PC. Když se to pokazí nebo to půjčíš, nejezdíš :D
To chápu, myslel jsem to tak, že pokud by jsi se dostal do stavu, že už by jsi stejně nejezdil.

Kolize s TCO by si LI asi ani nemělo všimnout, alespoň ne do doby, než na TCO začneš mačkat tlačítka, protože ono je jinak pasivní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod Jacek » pát 12 říj, 2018 8:35 am

fulda píše:Kolize s TCO by si LI asi ani nemělo všimnout, alespoň ne do doby, než na TCO začneš mačkat tlačítka, protože ono je jinak pasivní.

To by mohlo vysvětlovat, proč to nikdy nedělalo problémy, jen někdy. TCO je přepínačový pro výhybky. V základní poloze jsou přepínače rozepnuté (páky na stavědle dole), opačná poloha je sepnutá. Jestli tomu rozumím, stačilo, aby to při zapnutí kolejiště vydalo nějaký povel dřív než LI, když zůstal nějaký přepínač nahoře a přitom nevypnuté napájení TCO ovládané zámkem s klíčem

Obrázek
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod fulda » pát 12 říj, 2018 9:10 am

Jacek píše:
fulda píše:Kolize s TCO by si LI asi ani nemělo všimnout, alespoň ne do doby, než na TCO začneš mačkat tlačítka, protože ono je jinak pasivní.

To by mohlo vysvětlovat, proč to nikdy nedělalo problémy, jen někdy. TCO je přepínačový pro výhybky. V základní poloze jsou přepínače rozepnuté (páky na stavědle dole), opačná poloha je sepnutá. Jestli tomu rozumím, stačilo, aby to při zapnutí kolejiště vydalo nějaký povel dřív než LI, když zůstal nějaký přepínač nahoře a přitom nevypnuté napájení TCO ovládané zámkem s klíčem
Ne, tak to není. TCO (moje a pacovo verze) mluví jenom v případě změny.
Zapneš kolejiště a nic se neděje, nemá to co říci. Přehodíš výhybku a ono to pošle dva příkazy a zase se nic neděje. Je jedno, jestli přehazuješ sepnutím a nebo rozepnutím spínače. Prostě změna.

Takže pokud by byla nějaká kolize, tak by to LI pracovalo normálně, ale v čase kdy přehodíš výhybku, tak by se dostalo do nenormálního stavu. Stačilo by vypojit a zapojit kabel od LI a zase nebude o existenci TCO vědět do doby, než přehodíš výhybku.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod Jacek » ned 14 říj, 2018 4:20 pm

Tak po týdnu hledání a laborování se vším co se dalo jsem došel k tomuto zjištění. Mám dva Multimausy, dva LH100 a čtyři TCO. Všechny tyto ovladače mají svou adresu a spolehlivě fungují. LI-USB ale unese jen šest z nich. Jakmile se připojí sedmý, rozbliká se jak vánoční stromek a spojení s PC padne. Na pořadí ani adresách nezáleží :(
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod fulda » ned 14 říj, 2018 7:22 pm

To je zvláštní, co máš za centrálu? LZV100?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod Jacek » ned 14 říj, 2018 8:28 pm

Ano, LZV100. Pro tuto chvíli to vzdávám. Při provozu z PC zpravidla všechny ovladače nejsou potřeba a bez PC fungují bez omezení. Jiný interface se mi pořizovat nechce jestli bude časem ústředna LZV101
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod fulda » pon 15 říj, 2018 6:33 am

Jacek píše:Ano, LZV100. Pro tuto chvíli to vzdávám. Při provozu z PC zpravidla všechny ovladače nejsou potřeba a bez PC fungují bez omezení. Jiný interface se mi pořizovat nechce jestli bude časem ústředna LZV101

OK, já tak trochu tuším, odkud vítr fouká, ale myslel jsem, že omezený počet ovladačů se používal v dávné minulosti.
Nějakou LZV100 tady seženu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod Jacek » pon 15 říj, 2018 9:50 am

Možná má omezení to LI-USB. Kupoval jsem to někdy v roce 2008, dnes už tento typ není v nabídce, mají novější provedení, které má konektor ještě pro router.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Lenz LI-USB

Příspěvekod fulda » pon 15 říj, 2018 10:10 am

To se mi nezdá, ačkoli tam bylo pár divností, tak stejně ne až tak divnejch
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků