Zahradní železnice Lhota.

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » čtv 27 zář, 2018 5:24 pm

most.jpg

Podzim je tady , zima se blíží tak tuhle fotku si schovám jako ohříváček. :)
Přípravné práce I.etapy jsou hotové , na jaře můžu položit koleje a konečně si taky zajezdit. Teď už bude příjemněji v dílně u TTéčka. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 07 říj, 2018 5:06 pm

Babí léto trvá tak nadešel jeden z mezníků mé zahrádky a bylo první poježdění... :D
https://www.youtube.com/watch?v=KplWG6zh0mg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hank61 » ned 07 říj, 2018 5:25 pm

Moc pěkné. A navíc, to kafčo při zprovoznění sis dal na rodíl ode mě na sluníčku a čerastvém vzduchu :D Ať se ti dílo daří :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod Trixt » pon 08 říj, 2018 9:47 pm

Moc pěkné video. Myslím si, že počasí ti dá ještě pěkných pár dnů, aby sis zahradní železnice hezky užil. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » úte 09 říj, 2018 5:37 am

Pokud zrovna není průtrž mračen či 35 ve stínu, dá se zahradní železnice užívat za každého počasí. Jednou ze zásadních předností před domácím kolejištěm je právě možnost kombinovat letní provoz se zimním. V jistém smyslu je ježdění na sněhu tou pomyslnou třešničkou. Tak snad se letos s přiměřenou sněžnou pokrývkou zadaří i v níže poležených lokalitách.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » úte 09 říj, 2018 6:21 pm

No zatím mám jen cvičně položený okruh a ladím konečnou podobu trati I.etapy. :)
Chystám se na stavbu základních budov. Nějaké nákresy jsem už vygooglil ale ještě hledám co by se mě líbilo nejvíce.
Tak nějak nemám pořád jasno v měřítku. Zkouším udělat makety z papíru a vychází mě "podivné věci". Když použiju měřítko 1:22,5 tak je to moc velká stodola a když použiju 1:30 tak je to zase moc malé. Smažím se ladit velikost podle starsetové BR80 a osobních vagonů od Pika. Zatím mě opticky nejlépe sedí měřítko budov 1:27. Pokud se se mnou podělíte o svoje zkušenosti a odkazy na plány skutečných drážních staveb budu potěšen.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » stř 10 říj, 2018 5:43 am

Nejprve si musíš ujasnit, jaká vozidla chceš na tomto Gumovém měřítku provozovat. Pokud se budeš držet normálněrozchodných předloh od Pika, pak těch 1:27 zhruba může odpovídat. 1:22,5 je měřítko úzkorozchodných předloh od LGB, 1:30 už se blíží měřítku I, které je oproti Géčku menší. Někteří zahradníci úzkou s normálním rozchodem kombinují a to pak přichází ke slovu pověstný modelářský kompromis. Ale pokud vedle sebe zrovna nepostavíš Tauruse a Steinzku a provozuješ takové soupravy odděleně, tak to v zásadě nemusí ničemu vadit.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » stř 10 říj, 2018 5:52 pm

Ano to je správně pojmenováno G - gumové měřítko... :D Určitě nepatřím k detailistům , jde mě jen o to aby budovy a vozidla na pohled vypadala přirozeně. Zatím mám jen set od Pika BR80 + osobní vagony. Další vlak uvažuju set se Stainzkou od LGB. Do budoucna chci ještě postavit svépomocí Hurvínka tak to bude opravdu docela směska a kompromisů habaděj. Zajímá mě jestli už tohle někdo řešil a jak, abych nevymýšlel vymyšlené... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nynuna » stř 10 říj, 2018 8:36 pm

Taky se peru s měřítkem a zatím se mi nejvíc osvědčilo přizpůsobit vše velikostem odpovídající "postavičky" nejvíce se hodící ke kolejiši. Prostě např. výška dveří u osobního vozu by zhruba měla odpovídat dveřím u staveb a velikosti postavy se snažím přizpůsobit i ostatní předměty na kolejiši. Hurvínka mám taky rozpracovanýho a měřítko jsem chytal stylem provizorního tisku makety papírového modelu a jeho umístěním na kolejiště - až třetí pokus mi tak nějak odpovídal...
Jinak jsem překvapen tvoji aktivitou na zahradním kolejišti a tak i díky tobě jsem se vrátil k rekonstrukci svého zahradního "plasťáku" a zkusím ho znovu zprovoznit. Stavby mám celkem v pohodě i po více než 4 letém celoročním pobytu venku, ale plastové kolejivo šlo do kopru po úřadování našich letošních 6ti štěňátek. Tak ať nám vydrží to počasí a už se těším, jak si zítra zamodelařím s krumpáčem a lopatou - to je mimochodem úžasná výhoda, že tyto pomůcky najdem my dříve narození i bez brýlí:-)
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » čtv 11 říj, 2018 6:11 pm

Romane taky jsem uvažoval o plastu ale nakonec jsem hrábnul hluboko do kapsy a vydal se cestou plně zahradnickou. Nápad s porovnáním figurek se mě líbí. Použiju ho pro srovnání odhadu.
Pokud by se našel někdo kdo má startsetovou Stainzku LGB a napsal mě její rozměry ( stačí délka přes nárazníky , šířka mašiny a výška v místě kabiny ) tak by mě to taky hodně pomohlo. Když budou i rozměry osobních vozů z téhož setu tak budu velice potěšen.
Vlastní mašinu snad přinese Jéžíšek. :wink: Budovy bych ale chtěl začít stavět dříve.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » ned 14 říj, 2018 6:03 am

Délka 245mm, šířka 105mm, výška budky bez střechy 85mm, výška mezi kolejnicí s budkou 45mm.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 14 říj, 2018 7:07 am

Díky. Ještě upřesnění. Celková výška střechy budky od temene kolejnice je cca 130 mm ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » pon 15 říj, 2018 5:34 am

Přidej ještě zhruba centimetr na zaoblení...
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » pon 15 říj, 2018 7:16 am

Díky moc. K vechtrovně jsem ještě udělal z kartonu maketu staniční budovy a měřítko 1:27 bude dobře pasovat k BR80 Piko i ke Steinzce LGB.
Dnes dorazí zbytek lehčeného PVC tak můžu začít stavět naostro. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nynuna » pon 15 říj, 2018 7:32 pm

Honzo, použil jsem takovou měkčenou černou 4mm desku PVC na střechu zastávky a po 4 letech ji slunce totálně zkroutilo. Nevím, jaké konkrétní desky používáš ty, já ji koupil v bauhausu a původně ji považoval za ideální materiál pro venkovní stavby - čas mě však vyvedl z omylu. Přitom první dva roky v pohodě, ale už loni jsem zaznamenal značné zkroucení a letos je to na vyhození. Asi kombinace odpaření změkčovadel a extrémních veder... V mém případě žádná škoda, střechu zahodím a nahradím jiným materiálem, ale ty v tom budeš mít asi komplet stavby, tak možná nejdřív nějak vyzkoušet...bohužel čas se nasimulovat nedá.
Jinak už jsem taky začal s rekonstrukcí, tak snad občas taky přispěju do této zahradní velikosti, kde se toho poslední dobou nějak moc nedělo...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků