Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » čtv 16 lis, 2017 8:56 pm

Martin70 píše:Jo a kolik bych musel dát "pod ubrousek" za získání těch plánů?


Nerozumím řeči tvého kmene... :roll:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » čtv 16 lis, 2017 9:49 pm

hank píše:
Martin70 píše:Myslíš, že by neměl žádný rozměr být šírší z boku jak vodárna, tedy i včetně střechy?

Najdi si na internetu třeba fotky vodárny v Branné.

Díky. Já mám jen dvě své fotky z dálky od nádraží nebo toho dřevěného skladiště. Z dálky to klame. To samé na mapách.cz zhora, je to mírně šikmo ten pohled. Škoda, třeba tam zajedu ještě někdy a půjdu blíže. Dokonce je tam muzeum asi.
No dle fotek na webu co zatím vidím, tak je cca. stavba přístavku od kolejí zároveň, jen střecha je přes a ze zadní strany co je svah, tak je to širší tak o 150cm+ střecha. No zase už tam není ten malý přístavek jako v normálii. Jsou tam i schody nahoru z boku, taky to nevypadá zle. Takové zajímavé. No jak se tak dívám, tak v každé stanici je tam "přilepeno něco jiného".
A v Hrubé Vodě je zase přístavek daleko větší. Tak uvidím. Nastuduji.
Naposledy upravil Martin70 dne čtv 16 lis, 2017 9:56 pm, celkově upraveno 2
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » čtv 16 lis, 2017 9:51 pm

hank píše:
Martin70 píše:Jo a kolik bych musel dát "pod ubrousek" za získání těch plánů?

Nerozumím řeči tvého kmene... :roll:
No jako co by mě to stálo? Všechny peníze co mám v peněžence? To by nebyla žádná sláva! :lol:
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » čtv 16 lis, 2017 10:27 pm

Pane Bože, do čeho si dušu dal... do barana. :lol:

Už jsem tady někdy od někoho něco za kopie normálií chtěl?

1. Jestli ti stačí soubory pdf, dej mi nějakou e-mailovou adresu a pošlu ti je.
2. Jestli ti nestačí, zajeď si do Červenky na nádraží, kde teď sídlí archiv bývalého ŘSD, později SD Olomouc, a prostuduj si to z originálů/úředních kopií sám. Jestli máš zájem o tento postup, napiš mi SZ a já ti pošlu spojení na archivářku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Střelec » sob 18 lis, 2017 1:29 pm

Martin70 píše:
Střelec píše:Ad přístavba vodojemu - možná by to šlo udělat z vechtru od KB.

Díky za informaci. Pasoval by možná tento domek : Strážní domek MSCB LAS 5002 H0 :
Rozměry modelu: (š x h x v) H0: 67x92x69mm
http://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/5 ... 1001051272
Více by se mě líbil a stylem oken by snad pasoval : Strážní domek OELEG „LEŠNÁ“ LAS 5037 H0
Rozměry modelu: (š x h x v) H0: 140x89x80mm.
http://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/5 ... load#anch1
Nevím však zda jak by to z boku vyšlo? Hloubka stavby vodárny v H0 je 75mm co to měřím a ta stavba OLEG "Lešná" je 89mm dle návodu na stránkách KB Modelu. To bude asi včetně střechy, takže může být asi stavba v reálu menší. Netuším. Asi by nebylo vhodné pokud by to bylo z boku širší jak vlastní stavba vodárny.


Měl jsem původně na mysli "závorářské stanoviště" (asi 112/H) http://www.mojett.cz/36527 . Stavěl jsem to tehdy víceméně v řadě s dalšíma stavbami. Mělo tehdy sice své mouchy, ale ty pan Barták průběžně vychytává. Faktem je, že k vodojemu by rozměrově asi sedlo, jen by bylo nutno dolícovat okraje střechy.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Střelec » sob 18 lis, 2017 1:38 pm

hank píše:Pane Bože, do čeho si dušu dal... do barana. :lol:

Už jsem tady někdy od někoho něco za kopie normálií chtěl?

1. Jestli ti stačí soubory pdf, dej mi nějakou e-mailovou adresu a pošlu ti je.
2. Jestli ti nestačí, zajeď si do Červenky na nádraží, kde teď sídlí archiv bývalého ŘSD, později SD Olomouc, a prostuduj si to z originálů/úředních kopií sám. Jestli máš zájem o tento postup, napiš mi SZ a já ti pošlu spojení na archivářku.


Archivní fond "Ředitelství drah Plzeň" je momentálně uložen v SOA Plzeň, pracoviště Klášter (v Nepomuku). Badatelna funguje v pondělí a v úterý, návštěvu je třeba dohodnout předem a je otázka, jestli zrovna do tohohle někoho pustí (nezpracované fondy by ze zákona měly být nepřístupné). Fond je nezpracovaný, co dráze zplesnivělo bylo chemicky ošetřeno. Při poslední přejímce před pár lety jsem coby nosič zaregistroval nějaké normálie transverzálky. Dráhy tehdy prodaly barák ředitelství a tak se "uklízely" poslední zbytky.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » sob 18 lis, 2017 3:31 pm

Střelec píše:Měl jsem původně na mysli "závorářské stanoviště" (asi 112/H) http://www.mojett.cz/36527 . Stavěl jsem to tehdy víceméně v řadě s dalšíma stavbami. Mělo tehdy sice své mouchy, ale ty pan Barták průběžně vychytává. Faktem je, že k vodojemu by rozměrově asi sedlo, jen by bylo nutno dolícovat okraje střechy.


To by nemělo žádnou logiku. Tahle boudička je ± velká jako přístavek na uhlí u vodárny Protivec. Smysl by měla obytná přístavba. Asi jako ta v Branné:

Branna_pohled.jpg


V přístavbě se od samého začátku bydlelo a bydlí se tam doteď. Přístavba byla zvětšena, bohužel nevím kdy (na fotce z r. 1930 je ještě v původním stavu) a ani k té změně nemám podklad.

Dnešní stav:
201002_branna_16.jpg
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » sob 18 lis, 2017 7:04 pm

Mám stejný názor jako Hank. To závorářské stanovistě je opravdu malé a cca. jako ta přístavba co tam již ve stavebnici je, přesto děkuji za snahu pomoci .
Děkuji Hanku, za tip na vodárnu Branná. Netušil jsem, že je v reálu funkční a sosají z ní parní lokomotivy dodnes při nostalgických jízdách. Při prohlížení fotek jsem narazil i na některé detailní, kde je vidět nádrž, vodoznak a podobně. Náhledy co se mohou hodit. Základem jsou vždy fotky a pak se staví lépe a reálněji.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod radeksindy » stř 22 lis, 2017 11:45 am

Občas se vracím ke stavbě budovy podle normálie LVII pro připravovanou stanici. Základem je stavebnice KB model podle LVIIb Mšenné Lázně. Nepoužívám však okna ze stavebnice, ale okna JM detail, která mají větší zástavbový otvor. Z fotek mi není jasné, jak je u stavebnice řešen východ ze dveří na verandu. Jeden schůdek nebo více? Pokud více v jakém vztahu jsou k výšce soklu ve stavebnici? Jak je vysoký sokl? Potřebuji prořezat nové otvory tak, aby byly vůči podlazeverandy správně podle mé předlohy. A protože potřebuji jen část dílů ze stavebnice, tak jsem zbytek už někam založil a nevím jak to má být.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod radeksindy » pát 15 pro, 2017 10:15 pm

Stavěl prosím někdo staniční budovu podle normálie LVIIb/H (Mšené Lázně)? Jak vám pasuje? Mám obavy, že autor ji nestavěl. Vnitřní rozteč podélného traktu má 71,5 mm, tak široká je stropní vzpěra, tak široká je čelní stena ve výřezech a tak dále. Jenom vnitřní rozteč otvorů pro zasazení podélných stěn ve střední stěně mezi oběma částmi domu je 73,3 mm, takže se celá budova za nástupištěm směrem do středu rozjíždí. Jak na takto "přesný" základ budovu budou pasovat ostatní díly si lze snadno představit. Chtěl jsem použít alespoň ty stěny, když už ji mám doma, ale to nemá cenu. Jdu kreslit vlastní budovu, bude to rychlejší a levnější.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod bkk » pon 18 pro, 2017 9:15 am

Vážení přátelé, musím sebekriticky připustit, že chybička se vloudila... náprava je snadná (mimo to, že jsem chybku ve stavebnici už opravil) u předmětného dílu číslo 2 výřezy, do kterých mají zapadnout obě stěny podélného křídla rozšířit směrem ke středové ose stěny o 0,75mm, po usazení stěn č. 7 a 9 v rozích vzniklé díry zatmelit, nebo přelepit slabým papírem. Omlouvám se všem, komu jsem takto zkomplikoval jeho modelářský život, pokusím se do budoucna být přesnější a více bezchybný. A díky za upozornění, mohlo to jít klidně i přes SZ...

A přeji hezké a klidné vánoce!

PS Stavebnice půjde v roce 2018 na kompletní upgrade jako i další, které jsou staršího data vzniku.
Karel Barták
www.kb-model.eu
Uživatelský avatar
bkk
 
Příspěvky: 92
Registrován: sob 29 led, 2011 4:33 pm
Bydliště: Praha 4 Kamýk

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » stř 10 říj, 2018 5:14 pm

Dobrý den pánové, poprosím o případnou radu která mě nasměruje správným směrem. Sestavuji výtopnu Kácov v měřítku H0.
1.) A přišla řada na okna. Je to řešeno nálepkami kdy se nalepí na průhlednou fólii vnitřní část okna tedy ta jen s hrubším rámem a z druhé strany venkovní strana s jemnými okeními tabulkami. (přiznám se, že při jsem prvním oknu chyboval, nalepil první tu venkovní část, obstřihl a při pokusu nalepit tu vnitřní zjistil, že je vnitřní větší o 2-3mm. To je nutný přesah na přilepení z vniřní strany budovy. Takže jsem to musel odlepit a přelepit znovu na folii a obstřihnout větší. No moje chyba a poučil jsem se, nenapadlo mě to). Jedno okno jsem takto udělal na zkoušku, ale narazil jsem na problém, že z vnitřní strany je vidět bílá lepicí strana okenní nálepky. Nahnědo jsem natřel jen ty nelepící strany nálepek. Je to sice strana do interiéru výtopny, ale nevím jak to řešili ostatní zkušenejší modeláři? Zkoužel jsem to zaretušovat permanentním fixem, ale mám jen černý a ne tak tenký jak by bylo třeba. Co jsem se zatím ptal v obchodě, tak permanentky dělají jen ve čtyřech barvách a 0,6 nejslabší. Taky nevím jak přesně justovat okna, aby nálepky z obou stran lícovaly. Je na to nějaký grif či finta vychytaná? Je to piplačka nevadí, to musím vydržet, ale třeba mě někdo z Vás poradí jak se to udělat snáze.
2.) Druhá věc jsou ty otvírací vrata, slepí se proti sobě a do dírek přijdou odlitky pantů. Ten středový celý a ty spodní a horní se krátí dle potřeby? Protože tam jsou díry jen dvě a pantů mám šest stejných. Tak abych to neřešil zbytečně špatně a jinak než to zamýšlel pan Barták. Taky nevím na co se tam vlepují ty špendlíky do drážek? Slouží jako doraz, aby se vrata neotevírali dovnitř, ale pouze ven? Nebo ty drážky jsou pro ořez tedy, že v místě dovření je vespodu vybráno pro koleje. Na fotkách stavebnice to není vidět, viděl jsem to jen na kolejištích jiných modelářů. Nemám moc reálných fotek detailů vrat výtopen.
3.) Předpokládám, že si pohraju i s interiérem výtopny a přemýšlím nad stropem, tedy zda je vodorovně podbitý dřevem a jak tam byli ty dýmníky osazeny? Nedávno jsem tu našel plánek bokorysu jiné výtopny od Hanka, který jsem si neuložil a samozřejmě ho nemůžu najít! Sakryš. Tam byly dva dymníky vyvedeny kruhovými rourami přímo nad střechu. Stavebnice má jen tu nadstavbu se stříškou. Mám pár fotek ze stránek pacifikem.cz, jinak celkem tápu jak to vypadalo uvnitř, když tam zajížděli parní lokomotivy. Strop za vraty mě přijde jako omítnutý nebo betonový a až pak dřevo. Vrtá mě hlavou zda tam více dozadu bylo dřevo a trámy a jak to bylo dělané, aby to nechytlo od lokomotivy. Strop není moc vysoký.
Předem děkuji za Vaše rady, snad pochopíte z mého delšího textu na co se ptám.
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod hank » stř 10 říj, 2018 7:31 pm

Martin70 píše:Předpokládám, že si pohraju i s interiérem výtopny a přemýšlím nad stropem, tedy zda je vodorovně podbitý dřevem a jak tam byli ty dýmníky osazeny? Nedávno jsem tu našel plánek bokorysu jiné výtopny... Tam byly dva dymníky vyvedeny kruhovými rourami přímo nad střechu. ...jinak celkem tápu jak to vypadalo uvnitř, když tam zajížděli parní lokomotivy. Strop za vraty mě přijde jako omítnutý nebo betonový a až pak dřevo. Vrtá mě hlavou zda tam více dozadu bylo dřevo a trámy a jak to bylo dělané, aby to nechytlo od lokomotivy.


V remíze pro parní provoz nepotřebuješ modelovat žádný strop. Dymníky visely mezi trámy krovu a byly výškově nastavitelné. Jinak bylo na šikovnosti strojvůdce, jak se dokázal strefit komínem pod dymník. A ano, dříve remízy dost často hořely.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod Martin70 » stř 10 říj, 2018 7:57 pm

Díky za odpověď. Viděl jsem to na fotkách, ty trychtýře. Někde už to bylo rozebrané v dnešní době. Šlo mě jen o to zda to nechat tak hladké a do V, jak je to standartně ve stavebnici. Někdo tam dával nosníky a pod. jako trámy. Možná to naplánuji, že strčím nepojízdnou lokomotivu do vrat a bude. Vidět tam nepůjde a pořešeno. :D :lol: :P Když nejde o život...
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Stavíme stavebnice KB Model - tipy, postřehy a dotazy

Příspěvekod bkk » čtv 11 říj, 2018 7:50 am

[quote="Martin70"]Dobrý den pánové, poprosím o případnou radu která mě nasměruje správným směrem. Sestavuji výtopnu Kácov v měřítku H0.
1.) A přišla řada na okna. ....Je na to nějaký grif či finta vychytaná? Je to piplačka nevadí, to musím vydržet, ale třeba mě někdo z Vás poradí jak se to udělat snáze.
2.) Druhá věc jsou ty otvírací vrata, slepí se proti sobě a do dírek přijdou odlitky pantů. Ten středový celý a ty spodní a horní se krátí dle potřeby? Protože tam jsou díry jen dvě a pantů mám šest stejných. Tak abych to neřešil zbytečně špatně a jinak než to zamýšlel pan Barták. Taky nevím na co se tam vlepují ty špendlíky do drážek? Slouží jako doraz, aby se vrata neotevírali dovnitř, ale pouze ven? Nebo ty drážky jsou pro ořez tedy, že v místě dovření je vespodu vybráno pro koleje. Na fotkách stavebnice to není vidět, viděl jsem to jen na kolejištích jiných modelářů. Nemám moc reálných fotek detailů vrat výtopen.

Ad1) ano, okna jsou piplačka...zkušení modeláři (pro které je stavebnice převážně určena ;-)) si lihovým fixem zabarví i příčky okna na lepicí straně... ale do výtopny vidět není, pokud příčky zůstanou bílé, není to niíc proti ničemu.
Ad 2) platí Murfyho zákon: "Selže li všechno, přečit si návod!" v něm je uvedeno - i s obrázkem, jak se panty ořezávají... je to tak jak Martin píše, u horního a spodního se odříznou přečnívající ramena. O špendlících není v návodu ani řeč.... netuším, kam by je Martin vlepoval,.

Přeji hodně zábavy!
Karel Barták
www.kb-model.eu
Uživatelský avatar
bkk
 
Příspěvky: 92
Registrován: sob 29 led, 2011 4:33 pm
Bydliště: Praha 4 Kamýk

PředchozíDalší

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků