Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Příspěvekod HonzaM » ned 30 zář, 2018 5:26 am

Systém švédského výrobce MGP poskytuje něco podobného jako to, o co se zajímal matejkocis ve vláknu uni16ard. Panelový dekodér umístěný v ovládacím panelu umožňuje volit cesty dvěma tlačítky volbou odkud-kam, umožňuje ale i přímou volbu jednotlivých výhybek. Pod kolejištěm jsou umístěny výhybkový a návěstní dekodér. Když se takto navolí cesta, automaticky se na vjezdovém návěstidle zobrazí příslušná vjezdová návěst podle rychlostní soustavy ČSD/ČD, je-li na odjezdové straně stůj, zobrazí se výstraha, je-li na odjezdové straně volno, bude na vjezdovém návěstidle volno. Při vjezdu odbočkou se na vjezdu objeví 40 a očekávej stůj, jestliže bude na odjezdové straně stůj, nebo 40 a očekávej 40, bude-li na odjezdové straně 40 a volno. Je možné zařadit i kontrolu obsazenosti staniční koleje a neumožnit vjezd na obsazenou kolej - pro vjezd na obsazenou kolej je v tom případě možné tlačítkem zvolit přivolávací návěst. Panelový dekodér umožňuje připojit až 64 LED, které lze volně naprogramovat, mohou zobrazovat třeba postavení výhybek, nastavenou cestu nebo obsazenost. Spojení mezi kolejištěm a ovládacím panelem obstarává jediný kabel LocoNetu. S DCC to nesouvisí nijak a tak by se to zřejmě dalo provozovat i s analogem. Zařízení zatím mám instalováno jen "na prkénku", zatím s jedním vjezdovým a jedním odjezdovým návěstidlem, testovací stanice se teprve staví. Další zkušenosti tedy až později.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 23 říj, 2021 12:20 pm, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod matejkocis » ned 30 zář, 2018 7:29 pm

Teším sa na ďalšie informácie :D
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pát 05 říj, 2018 8:37 pm

matejkocis píše:Teším sa na ďalšie informácie :D

První zkušenosti jsou následující: mám postaven jednoduchý ovládací panel pro stanici se dvěma dopravními a jednou manipulační kolejí, zatím mám pouze dvě návěstidla, jedno pětisvětelné vjezdové a jedno čtyřsvětelné odjezdové, osazené na druhé koleji (aby byla návěstidla umístěna tak, aby vjezd i odjezd vedly odbočkou). K přestavování výhybek jsou použita tlačítka, jedno pro každou výhybku, s indikací polohy dvěma LED, ke stavění cest slouží jedno tlačítko na vjezdu a jedno uprostřed staniční nebo manipulační koleje, vjezdová cesta se volí postupným stiskem tlačítka na vjezdu a tlačítka na staniční koleji, odjezdová cesta se volí tímtéž tlačítkem na staniční koleji a tlačítkem za odjezdovým zhlavím. Je to pro úsporu tlačítek, samozřejmě na staniční koleji mohou být tlačítka dvě, zvlášt' pro vjezd a odjezd.
Při navolení cesty na druhou kolej se na vjezdovém návěstidle automaticky objeví návěstní znak 40 a očekávaj 40 (trvajle svítící horní a dolní žlutá) pokud bude na odjezdovém návěstidle stůj, pokud se potom nastaví odjezdová cesta a na odjezdovém návěstidle bude 40 a volno (zelená/žlutá), se návěst na vjezdovém návěstidle automaticky změní na 40 a očekávej 40 (blikající horní žlutá a trvale svítící dolní žlutá). Zváštním tlačítkem je možné zvolit přivolávací návěst.
"Na prkénku" mám pět přestavníků MP1. Stanice se teprve staví a čekám na návěstidla (sehnat návěstidla velikosti N je problém). Zatím samozřejmě nemám zapojeny detekce obsazení, to bude až na kolejišti až dostavím stanici. Další zkušenosti tedy až později. Jedna zajímavost - k výhybkovému dekodéru je možné připojit tlačítka pro přímé ovládání (bez ovládacího panelu), jesliže ale ovládcí panel použit je a tímto tlačítkem přehodím výhybku, přenese se tato informace přes LocoNet na ovládací panel. Výhybkový dekodér může být také ovládán jen těmito tlačítky, pak ho lze použít zcela samostatně, bez jakékoli další elektroniky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod matejkocis » pát 05 říj, 2018 8:56 pm

Nebolo by nejaké foto, alebo ešte lepšie video? Ako sa hovorí lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. :D
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re:MGP

Příspěvekod HonzaM » pát 05 říj, 2018 9:34 pm

matejkocis píše:Nebolo by nejaké foto, alebo ešte lepšie video? Ako sa hovorí lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. :D

Ano, nějaké jednoduché video udělám a dám o tom zprávu.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 10 srp, 2020 10:13 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 07 říj, 2018 10:17 am

matejkocis píše:Nebolo by nejaké foto, alebo ešte lepšie video? Ako sa hovorí lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. :D

Zatím alespoň fotografie testovacího uspořádání.
Modul zcela vlevo nahoře je návěstní dekodér.Nevyužité svorky na něm jsou vstupy pro zpětné hlášení. Vpravo od přestavníků MP1 je výhybkový dekodér, u něj je připojeno tlačítko pro vyzkoušení přímého ovládání. Malá destička vpravo od výhybkového dekodéru je LocoNet terminátor, černá krabička zcela vpravo je BlueTooth rozhraní pro programování. Na centrálu to připojené není, protože to centrálu nepořebuje.
Černá tlačítka na panelu slouží k přestavování jednotlivých výhybek, žlutá tlačítka na vjezdech a na staničních kolejích slouží pro volbu odkud-kam, modrá tlačítka pro zapnutí/vypnutí přivolávací návěsti. Červené tlačítko je centrální stop. Je nastavena cesta - průjezd přes druhou kolej (na obrázku spodní), levé (vjezdové) návěstidlo tedy zobrazuje "40 a očekávejte 40" (horní žlutá bliká, to bude vidět až na videu), pravé (odjezdové) "40 a volno". Návěstidla jsou připojena přes sběrnici, na obrázku jsou dobře vidět LED drivery u návěstidel.
Přílohy
testovací panel.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod matejkocis » úte 09 říj, 2018 7:38 am

Tak už som sa tešil, že sa našlo zariadenie, ktoré som hľadal. Ale je to na LocoNet. Ja mám Z21 od Roco. Tá má LocoNet ale či to bude fungovať...

Výhybka s MP1 od MTB pripojené na dekóder ale XpressNET.
Návestidlá mám tiež MTB s S-COM+MD4.
Na jednu stanicu som chcel použiť návestidla od ES Pečky - dekóder ešte nemám.

Určite bude rád za ďalšie informácie a hlavne praktické skúsenosti.
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: MGP

Příspěvekod sidlo » úte 09 říj, 2018 7:50 am

HonzaM píše:Černá tlačítka na panelu slouží k přestavování jednotlivých výhybek, žlutá tlačítka na vjezdech a na staničních kolejích slouží pro volbu odkud-kam, modrá tlačítka pro zapnutí/vypnutí přivolávací návěsti.

Pokud mám tlačítka Odkud-Kam, tak bych neměl potřebovat tlačítka na přestavování výměn. Postrádám smysl jejich použití.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP

Příspěvekod matejkocis » úte 09 říj, 2018 8:09 am

sidlo píše:Pokud mám tlačítka Odkud-Kam, tak bych neměl potřebovat tlačítka na přestavování výměn. Postrádám smysl jejich použití.


Dovolím si nesúhlasiť.
Ja osobne si predstavujem použitie funkcie Odkiaľ-Kam pri stavaní cesty pre vjazd/výjazd vlakovej súpravy do/zo stanice. Malo by to uľahčiť stavanie cesty. Stlačením 2 tlačidiel sa nastaví cesta na príslušnú koľaj a nastaví sa návesť na návestidle.

Ale pre potreby napríklad posunu, by aj podľa mňa mala byť na panely možnosť ovládať výhybky samostatne. :)
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: MGP

Příspěvekod sidlo » úte 09 říj, 2018 8:16 am

sidlo píše:Pokud mám tlačítka Odkud-Kam, tak bych neměl potřebovat tlačítka na přestavování výměn. Postrádám smysl jejich použití.


matejkocis píše:Ja osobne si predstavujem použitie funkcie Odkiaľ-Kam pri stavaní cesty pre vjazd/výjazd vlakovej súpravy do/zo stanice. Malo by to uľahčiť stavanie cesty. Stlačením 2 tlačidiel sa nastaví cesta na príslušnú koľaj a nastaví sa návesť na návestidle.


Oba píšeme to samé. Tlačítka Odkud-Kam mají:
1) Zkontrolovat volnost vlakové cesty
2) Postavit výměny na cestě včetně odvratů
3) Provést závěr cesty
4) Postavit návěstidla

Nemyslel tlačítka stavění cesty - ta jsou bezpodmínečně nutná. Psal jsem o tlačítkách pro stavění výměn - na obrázku ta černá. Proto píšu, a ty to nepřímo potvrzuješ, že samostatná tlačítka stavění výměn jsou nadbytečná.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP

Příspěvekod sidlo » úte 09 říj, 2018 8:20 am

matejkocis píše:Ale pre potreby napríklad posunu, by aj podľa mňa mala byť na panely možnosť ovládať výhybky samostatne. :)


Rozlišení, zdali je jízdní cesta cestou pro vlak nebo pro posun řeší reléovka různou barvou počátečního tlačítka.
Zeleným počátečním tlačítkem se staví vlaková cesta.
Bílým počátečním tlačítkem se staví cesta posunu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » úte 09 říj, 2018 9:28 am

Podpora prehodeni jen jedne vymeny je spatna, protoze pokud neexistuje zamknuti nastavene cesty, tak hrozi podhozeni vymeny.
---
Teda zcela urcite to nedoporucuji a ja osobne to vubec nepouzivam.
Duvod je jednoduchy, polamane svetla, navestidla nebo stromy mi za to nestoji.
---
Vzdycky je jednodussi chybam predchazet nez potom nadavat na blbou obsluhu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod JenikPluto » úte 09 říj, 2018 6:49 pm

sidlo píše:Pokud mám tlačítka Odkud-Kam, tak bych neměl potřebovat tlačítka na přestavování výměn. Postrádám smysl jejich použití.


Hlavni smysl bych videl jeden - testovani toho, co tahle sestava umi, zadnou zvlastni magii bych v tom nehledal...

matejkocis píše:Tak už som sa tešil, že sa našlo zariadenie, ktoré som hľadal. Ale je to na LocoNet. Ja mám Z21 od Roco. Tá má LocoNet ale či to bude fungovať...


Tohle nemusis k centrale vubec pripojit, LN to pouziva pouze k vzajemnemu sdelovani stavu jednotlivych prvku. Narozdil od produktu Digitrax apod. s temito reporty ale umi zachazet, takze treba nepostavi cestu do obsazeneho useku, zvoli navest podle obsazenosti nasledneho useku apod.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 09 říj, 2018 9:57 pm

sidlo píše:
HonzaM píše:Černá tlačítka na panelu slouží k přestavování jednotlivých výhybek, žlutá tlačítka na vjezdech a na staničních kolejích slouží pro volbu odkud-kam, modrá tlačítka pro zapnutí/vypnutí přivolávací návěsti.

Pokud mám tlačítka Odkud-Kam, tak bych neměl potřebovat tlačítka na přestavování výměn. Postrádám smysl jejich použití.

Jak jsem psal, jedná se o panel, který jsem si postavil na vyzkoušení všech funkci zařízení a tedy i ovládání jednotlivých výhybek. Na definitivním ovládacím panelu modulové stanice Čachnov takto umístěná tlačítka pro přímé ovládání výhybek nebudou, nicméně tak jako u skutečné reléovky budou někde stranou umístěna tlačítka umožňujicí přímé přestavení výhybek. Když jsem stavěl modulovou stanici Sklené, byl jsem se na nádraží ve Skleném podívat a mám nafotografován panel reléovky. Pro přímou volbu jednotlivých výhybek tam jsou páčky, já pravděpodobně na panelu použiju spíš tlačítka..
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » ned 18 lis, 2018 7:02 pm

Podrobnější popis nyní je na www.1ku160.cz
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků