Vratná smyčka

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod zdeno » čtv 17 kvě, 2018 4:33 pm

Delam na prepinacim modulu DCC pro dve centraly do extra velkych layoutu a podle mne by se to taky dalo pouzit na smyckovy modul.
Princip je skoro totozny,jen detekce je zalozena na toroidnych trafacikoch.
Uz to mam hotove, pisem clanek na web Railnet
Hadam do tydne to bude hotove.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod MiG » čtv 17 kvě, 2018 5:06 pm

MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod zdeno » čtv 17 kvě, 2018 5:12 pm

MiG píše:To stejné, co tady?
http://dcc-mueller.de/switch/track__e.htm

trosicku mene slozite, Nemci to maji neskutecne prepatnactene ;-)
Ja to budu mit tvrde rozdelene na DCC a Loconet, proto se to bude dat pouzit jako smycka.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod Pater » ned 20 kvě, 2018 5:06 pm

HonzaM píše:Tahle varianty by znamenala velký přínos, pokud vím, žádný výrobce takto řešený smyčkový modul nenabízí. Předpokládám, že by na obou koncích vratné smyčky byly detekční úseky, jejichž obsazení by určovalo jaká polarita má ve smyčce být aplikována. Že by bylo nutné specifické řezání kolejí by mne vůbec netrápilo, to je maličkost.

Používám vratné smyčky podle Petera Gillinga GCA102 vlastní výroby (bez výstupů na loconet).http://wiki.rocrail.net/doku.php?id=gca102-en
Pokud máte zájem mohu vám poslat podklady.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod i.masinka@seznam.cz » ned 07 říj, 2018 3:45 am

Ahoj! Skoro si říkám, že u tak velké smyčky už by stálo za to dát spíš přechodový úsek se změnou polarity do toho úseku vratné smyčky dole, kde není nádraží. To je takový ten obvod, který při detekci prudkého nárůstu proudu přepóluje napájení do kolejnic. Ale nemám to vyzkoušené! Mám takhle od boku podezření, že toto fungovalo jen v dobách Vagónku s plastovými kolečky. Teď, při kovových kolečkách na vagónech, by to asi dělalo neskutečný binec při přejezdu každého kovového kolečka na tento prepólovávaný úsek. Takže toto jen při plastikových kolečkách na vagónech.
Uživatelský avatar
i.masinka@seznam.cz
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 31 led, 2015 3:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod zdeno » ned 07 říj, 2018 7:06 am

i.masinka@seznam.cz píše: Teď, při kovových kolečkách na vagónech, by to asi dělalo neskutečný binec při přejezdu každého kovového kolečka na tento prepólovávaný úsek. Takže toto jen při plastikových kolečkách na vagónech.

mas v tom trosku gulas, protoze pokud je to uz prepnute, tak dalsi prepolovani nehrozi !!!
Podminka ovsem je, ze meziusek musi byt delsi nez nejdelsi vlak.
---
Jinak existuji metody primo na vratnou smycku, ktere funguji jinak, nez na zaklade zkratu.
V tomto vlaknu jsou taky vzpominane.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod Trixt » pon 08 říj, 2018 9:26 pm

Potřeboval bych v digitálu pořešit vratnou smyčku. S reverzními moduly založenými na detekci zkratu jsem skončil hned v úvodním stádiu pokusů. :) Chtěl bych vratnou smyčku řídit buď pomocí detekce obsazenosti nebo případně pomocí optických snímačů umístěných podél kolejí. Zkušenosti jsou bohužel malé, znalosti elektroniky chabé, ale učím se. ;) Jako jediné komerčně dostupné řešení založené na detekci obsazenosti jsem našel následující http://www.marathonmodel.cz/lenz-digital/ksm-sg-g-smyckovy-modul.html. Máte někdo s tímto řešením zkušenosti? Nebo by mi někdo poradil jiné spolehlivé řešení? Děkuji moc za jakékoliv případné popostrčení správným směrem.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod PASKVAL » úte 09 říj, 2018 5:27 am

Najbližší týždeň budem KSM-SG-G zapájať na koľajisko. Čo by ťa zaujímalo?
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod HonzaM » úte 09 říj, 2018 6:01 am

V listopadu má být na trhu modul vratně smyčky Digikeijs DR5013, využívající detekci obsazení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod zdeno » úte 09 říj, 2018 6:44 am

toto je naprosto bezpecne a pouzivane na dve ruzne centraly, teda z principu bezkolizni.
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2018050001
Ovsem to vyzaduje stredni kolej o delce nejdelsiho vlaku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod Trixt » úte 09 říj, 2018 11:04 am

PASKVAL: Šlo mi o zkušenosti. Jestli jsem správně pochopil, pracuje na principu detekce obsazení, nikoliv na principu detekce zkratu. Pochopil jsem to správně? Detekce je ale využívána pouze vnitřně pro řízení modulu a modul se nijak nepřipojuje k centrále za účelem detekce obsazení bloku vlakem. Pro tento účel se musí použít samostatný modul obsazení. Také by mě zajímala spolehlivost detekce, máš již nějaké zkušenosti?

HonzaM: Už jsem se na něj díval.

zdeno: Kolej by byla dost dlouhá, ale zkušenosti a šikovnost na realizaci zatím chybí. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod jipol57 » úte 09 říj, 2018 12:43 pm

Trixt píše:Potřeboval bych v digitálu pořešit vratnou smyčku. S reverzními moduly založenými na detekci zkratu jsem skončil hned v úvodním stádiu pokusů. :) Chtěl bych vratnou smyčku řídit buď pomocí detekce obsazenosti nebo případně pomocí optických snímačů umístěných podél kolejí.

Modul s detekcí zkratu se mi taky moc nezamlouvá, já bych to řešil docela levně, jak už jsem navrhoval na jiném místě viewtopic.php?f=1&t=11490&start=45
Jedoucí vlak si před vjezdem na izolovaný přepínatelný úsek smyčky, přepne bistabilní relé pro správnou polaritu. Vůbec to nezasáhne do digitálního řízení kolejiště. Samozřejmě musí být přepínatelný úsek delší, než nejdelší vlak.
A pro detekci příjezdu vlaku bych použil detektor, jak už jsem popisoval tady. viewtopic.php?f=7&t=10401&start=15#p240558
Dnes už je mám zabudované (používám je pro zastavování systémem ABC), a naprosto spolehlivé. V tom minulé popisu píšu, že se nehodí při zářivkovém osvětlení. Dělal jsem ještě pokusy a když je zářivka 1,5m nad kolejištěm, tak už na ni detektor nereaguje. A to je běžná vzdálenost mezi stropem se zářivkou a kolejištěm.
Relé by bylo nejvhodnější dvoucívkové, např. https://www.tme.eu/cz/details/hfd2_005- ... gfa-relay/
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod Trixt » úte 09 říj, 2018 2:24 pm

jipol57: Jen pro jistotu, relé je ovládáno výstupy z optických snímačů na obou stranách. Výstup optického snímače je trvale +5V. V případě, že projede vlak a snímač na jedné straně zareaguje, shodí výstup na nulu a tím se přepne relé na jednu stranu. Na výjezdu se pak stane totéž s tím, že relé se přitáhne na druhou stranu. No, řekl bych, velmi levné. Moje výhoda je, že smyčka bude v tunelu a přímé osvětlení zde tedy ani nebude. Jak je to se spolehlivostí? Jak daleko musí být snímač od kolejí a případně od přepážek za kolejemi, aby nebyl problém?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod D » úte 09 říj, 2018 2:44 pm

Trixt:
Detekční obvod má potenciometr citlivosti. Nastavíš si ho pokusně třeba na dva centimetry a vzdálenější věci nesnímá (krom zrcadel apod.).
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Vratná smyčka

Příspěvekod jipol57 » úte 09 říj, 2018 6:14 pm

Ano nastavit se dá v širokém rozmezí. A v SN bude naprosto spolehlivé, když se správně nastaví. Já jsem nastavoval na prst vzdálený 2cm. Mám to teď taky jen ve skrytém, ale v současnosti ještě odkryté a naprosto bez problému. Ale jak jsem se už zmiňoval ve výše uvedeném odkazu, tak jsem optosoučástky vyměnil za 3mm -ové. A neskrýval jsem je pod koleje, ale zkrátil jsem jen pražec a připevnil ke koleji z boku. Ledky jsem ohnul těstě u plastu, takže nepřečuhují nad kolej. Až to budu dávat do viditelné části kolejiště, tak asi do dírek doprostřed mezi koleje.
DSCF2176.jpg

Mám to teda na H0.

Tobě bych doporučil umístit asi 3 cm před přerušenou kolej, z každé strany. Pro jistotu. Ale z mých zkušeností přítomnost zaznamená už přiblížení pluhu. Ale u parní to může být až parní válec. No vyzkoušíš. Na jednu smyčku 4 snímače.
A navrhnul jsem tak narychlo schema zapojení. Relátko by mělo být asi spínáno tranzistorama. A jestli použiješ relé co jsem navrhl výše, tak by tomu všemu mělo stačit 5V.

Ještě doplním, že při jednoduchosti zapojení, není ošetřeno, kdyby jely vlaky za sebou. Jeden odjíždějící a druhý přijíždějící. To by relé cvrlikalo mezi dvěma stavy. Ale poškodit by se nic nemělo. Ani DCC řízení by to asi nevadilo.
smyc.jpg
smyc.jpg (15.33 KiB) Zobrazeno 4437 krát
Naposledy upravil jipol57 dne sob 21 bře, 2020 7:47 pm, celkově upraveno 1
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků