Start set...

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Start set...

Příspěvekod celda1 » stř 03 říj, 2018 6:23 am

Dobrý den, chystáme se se synem do stavby modelového kolejiště TT. Nejdřív jsem myslel na analog, ale DCC je opravdu asi jinde, a tak jsem to přehodnotil.
Chtěl bych začít nějakým DCC Start setem... jen nevím který se nejvíce vyplatí. Také bych rád aby lokomotiva se dala nebo již byl ozvučená. Máte nějaké rady pro úplné začátečníky ?? děkuji :)
celda1
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 23 zář, 2018 7:13 pm

Re: Start set...

Příspěvekod HonzaM » stř 03 říj, 2018 6:48 am

Pokud to myslíš s modelařinou vážně, rozmysli si, zda to není šetření na nepravém místě, můžeš pak zjistit že něco z toho co bude ve start setu nebudeš potřebovat a abys postavil kvalitní a dokonale funkční systém, bude Tě to stát ve výsledku víc a přesto nedosáhneš toho co bys měl, kdybys od počátku pořizoval to co si vybereš a ne to co výrobce do start setu dal. Statá anglická moudrost praví ‘nejsem tak bohat, abych si kupoval levné věci”.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Start set...

Příspěvekod fulda » stř 03 říj, 2018 7:13 am

celda1 píše:Dobrý den, chystáme se se synem do stavby modelového kolejiště TT. Nejdřív jsem myslel na analog, ale DCC je opravdu asi jinde, a tak jsem to přehodnotil.
Chtěl bych začít nějakým DCC Start setem... jen nevím který se nejvíce vyplatí. Také bych rád aby lokomotiva se dala nebo již byl ozvučená. Máte nějaké rady pro úplné začátečníky ?? děkuji :)

Když se reálně podíváš na ceny startsetů od Roco s bílou z21 start, tak zjistíš, že je v nich centrála více méně zadarmo. Není to kvalitní centrála, ale většině lidí pro začátečnické pokusy vydrží několik prvních let a za ty peníze je dobrá.
Pokud jsi opravdu začátečník a nemáš konkrétní očekávání, tak ti radím aby jsi si vybral nějaký set spíš podle toho, jaká je v něm lokomotiva/vagóny/souprava. Dostaneš k němu červenou MultiMAUS, která se ti bude hodit pro mnoho akcí do konce života a zdarma dostaneš bílou z21, která ti udělá dobrou službu minimálně první dva roky. A pak jí za pár korun prodáš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Start set...

Příspěvekod zdeno » stř 03 říj, 2018 7:18 am

fulda píše: A pak jí za pár korun prodáš.

uz mi ji kdosi nabizel aj zadarmo, za odvoz ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Start set...

Příspěvekod mlha » stř 03 říj, 2018 7:45 am

HonzaM píše:
celda1 píše:Dobrý den, chystáme se se synem do stavby modelového kolejiště TT. Nejdřív jsem myslel na analog, ale DCC je opravdu asi jinde, a tak jsem to přehodnotil.
Chtěl bych začít nějakým DCC Start setem... jen nevím který se nejvíce vyplatí. Také bych rád aby lokomotiva se dala nebo již byl ozvučená. Máte nějaké rady pro úplné začátečníky ?? děkuji :)

Pokud to myslíš s modelařinou vážně, rozmysli si, zda to není šetření na nepravém místě, můžeš pak zjistit že něco z toho co bude ve start setu nebudeš potřebovat a abys postavil kvalitní a dokonale funkční systém, bude Tě to stát ve výsledku víc a přesto nedosáhneš toho co bys měl, kdybys od počátku pořizoval to co si vybereš a ne to co výrobce do start setu dal. Statá anglická moudrost praví ‘nejsem tak bohat, abych si kupoval levné věci”.

Pokud to myslíš s modelařinou vážně, pak na kolejiště Ti bude centrála ze setu stačit na hodně dlouho. I ta obyčejná ze setu
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Start set...

Příspěvekod celda1 » stř 03 říj, 2018 8:30 am

Děkuji za rady...ale setů je poměrně hodně.....vůbec se v tom nevyznám..co třeba tento ???
https://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p ... rvku-45368
celda1
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 23 zář, 2018 7:13 pm

Re: Start set...

Příspěvekod Sandy » stř 03 říj, 2018 8:31 am

Tak si to shrneme, Beránku.....
Jako mírně pokročilý si myslím, že nejelegantnější řešení pro úplného začátečníka je jakýkoliv DCC start set se z21 start.
Dostaneš: zdroj ("trafo"), centrálu z21 start (sice na začátku s osekanými funkcemi) a ovladač Multimaus. A samozřejmě loko, která již má zabudovaný dekoder (podle výběru setu "obyčejný" nebo zvukový). Sestavíš a jezdíš.
Zdroj využiješ určitě i v pokročilém modelářském období.
Centrálu můžeš za cca 1200.- ( dostaneš kod a modem) "upgrejdovat" na možnost ovládání mobilem nebo tabletem. Když ti za čas přestane vyhovovat, tak jí pošleš do světa. Určitě ne ke Zdenovi nebo HonzoviM, kteří nad takovým "šuntem" ohrnují nos, ale třeba dalšímu začátečníkovi. Pokud nebudeš mít raketový start, tak mi věř, že ti ta z21 pár let vydrží.
Multimaus (jako ovladač) je láska na celý život. Ten budeš používat určitě s jakoukoliv jinou centrálou.
Taky můžeš udělat krok do DCC dávnověku, pořídit si za pár korun legendární ROCO kostku (10764) a pro nejrůznější příležitosti používat MM jako centrálu. Já to takhle používám, když se mi někdy nechce přenášet z21 z obýváku do "hračkárny". Nebo když digitalizuji loko a potřebuji se ujistit, že všechny komponenty před zabudováním do lokomotivy fungují jak mají. Ale to ti říkám jen jako úplný laik a amatér.
No, a pak je na tobě, jaký konkrétní set si vybereš. Jestli nějaký levný ( řekněme mírně " hračkoidní") nebo dražší, kde již budou vozidla modelovější.
Set si vyber s kolejivem. Všechny komponenty ve startsetech jsou levnější, než když je kupuješ jednotlivě.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Start set...

Příspěvekod Sandy » stř 03 říj, 2018 8:35 am

celda1 píše:Děkuji za rady...ale setů je poměrně hodně.....vůbec se v tom nevyznám..co třeba tento ???
https://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p ... rvku-45368

TaK ten určitě NE!!!
Pokud mě zrak nešálí, tak ten obsahuje ROCO kostku 10764(dnes již dávnověk) a ne z21 start.

EDIT:
Navíc http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=18&t=2153&start=390 !!!!!!
Naposledy upravil Sandy dne stř 03 říj, 2018 8:39 am, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Start set...

Příspěvekod rawen » stř 03 říj, 2018 8:36 am

celda1 píše:Děkuji za rady...ale setů je poměrně hodně.....vůbec se v tom nevyznám..co třeba tento ???
https://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p ... rvku-45368

Nazdar a POZOR!
Než vydáš své penízky, přečti si recenze na obchodníky. Aby ti nezbyly jen oči pro pláč a nechuť pokračovat v našem krásném koníčku.

Napiš odkud jsi. Třeba je v okolí někdo ochotný poradit "per huba" anebo pozvat na okouknutí a ošahání (techniky).

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Start set...

Příspěvekod Jarda H. » stř 03 říj, 2018 8:39 am

Jak píše Radek, tento e-shop URČITĚ NÉÉÉ, mrkni se sem
viewtopic.php?f=18&t=2153&start=390
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Start set...

Příspěvekod brzda » stř 03 říj, 2018 8:39 am

Asi by som set vybral poľa toho, kam to chceš časovo umiestniť, teda do akej epochy, roku - to máš popísané v NEM 800 - železničné epochy (https://www.vlakymodely.cz/2014-01-23-1 ... -normy-nem). No a samozrejme aj do akej lokality, ale predpokladám, že asi ČR. Parnú loko využiješ v každej epoche či už v aktuálnej ako bežnú loko, alebo v súčasnosti ako nostalgickú jazdu no a ostatné mašiny už musíš členiť, ak tomu chceš dať akú takú realitu, ak nie, je to jedno. V sete máš centrálu skoro grátis a mašina v DCC sa dá potom aj ozvučiť a dekodér z nej dáš do inej, ak to budeš rozširovať. Ak nebudú koľaje v sete, možno aj dobre, kúpiš, čo budeš chcieť poskladať. Geometriu koľajiva či už Tillig alebo Kuehn nájdeš na nete, vrátane sortimentu. Ak využiješ vyššie uvedený e - shop , tak po dodaní tovaru sa nebudeš stíhať diviť, čo si vlastne objednal. Vrele ti doporučujem sa mu vyhnúť oblúkom.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Start set...

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 03 říj, 2018 8:54 am

Mohu potvrdit, že z21 je pro začátečníka jako jsem i já, dostačující.
Já tu svoji nakonec koupil samostatně ze setu. Je totiž docela běžnou praxí, že si zákazník objedná loko plus vagony ze setu za dobrou cenu a z21+MM už má nebo nepotřebuje.
Takže se dá kopit i bazarová a to i v kamenném obchodě a k ní lokomotiva dle českého vzoru, která se ve start setech hledá docela obtížně, hlavně v TT.
Nicméně jak se píše výše, vybírej obchod dobře.
Pokud jsi s Prahy nebo okolí tak tady je snad více jak 5 kamenných prodejen s dobrými referencemi.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Start set...

Příspěvekod Miloš_P » stř 03 říj, 2018 9:09 am

Mohu jen potvrdit, co píše Tomáš. Taky jsem začal s MM+z21 start. Koupil jsem to samostatně ze start setu. Naprostá spokojenost, pro začátek ideální. Velmi dobrou zkušenost mám z obchody Svět na kolejích a Modely.biz z Prahy.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Start set...

Příspěvekod JendaTT » stř 03 říj, 2018 9:58 am

Také jsme začínal nákupem červené MultiMouse (MM) s černou Roco kostkou z bazaru, následně zakoupen start set s bílou z21 (NEstart) a ozvučeným Brejlovcem v akci. A pak už to šlo jen ráz na ráz... ovládání tabletem a smartphonem (na to byla bílá z21 naprosto v pohodě), MM pro testy nastavení apod., pak už digitalizace výhybek, atd...

A samozřejmě spousta času tráveného hltáním informací z internetu.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Start set...

Příspěvekod Trixt » stř 03 říj, 2018 10:00 am

Osobně si myslím, že ve startsetech se Z21 a MultiMouse s podmínkou, aby byl na skladě, asi moc velký výběr mít nebudeš. Zkoušel jsem chvíli hledat a našel jsem zatím jen jeden:

https://www.itvlaky.cz/tt-digitalni-startsety/35022/

Možná někdo bude mít nějaký další tip. Se zvukem bych ale nepočítal. Pro začátek to ale bohatě stačí.

Samozřejmě druhou možností je, pořizovat vše po částech. Jsem také začátečník. Osobně již lokomotivu měl, takže mi chyběla jen centrála. Nakonec jsem si po dlouhém zkoumání vybral DR5000 a jako ovladač jsem z počátku používal obyčejný mobil s aplikací Z21 (teď se snažím využívat program RocRail). Proč jsem šel do DR5000? Protože měla i zmíněnou wifi a investice byla jen 3500,- Kč a nepotřeboval jsem nic dalšího, abych mohl pohnout na kolejích svojí jedinou mašinkou. I cena dekodéru pro ovládání výhybek byla přijatelná. Navíc jsem si řekl, že když ji časem vyměním tak to nebude taková ztráta. Prozatím ale nemám potřebu ji měnit, je ale pravda, že jsem třeba vůbec nezabloudil do programování lokodekodérů. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků