Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod JBr » úte 18 zář, 2018 10:42 pm

Na počátku nebylo slovo, ale video na YouTube, kde se v krabici od dvířek ke kuchyňské lince skrývalo malé koncové nádraží ve velikosti OO. Shodou okolností mi doma pořád ležela krabice od ukulele, které mi dala moje lepší polovička k vánocům, a tak jsem si řekl, proč ne? Když kolega z Anglie do krabice dostal OO, tak to by v tom byl čert, abych tam nedostal něco v TT. Skalní zastánce modelových délek kolejí, souprav a přesné shody se skutečností prosím o shovívavost, tohle je opravdu jen taková hračička... :)

V úvahu připadaly dvě kolejová schémata, ale nakonec jsem vybral jednodušší z nich, protože to složitější bylo provozně velmi vzdálené místním zvyklostem. Vnitřní prostor krabice je nějakých 53 cm na délku a na šířku 10 cm na úzkém a 20 cm na širokém konci. Takže žádné složité vymýšlení, klasické schéma dvě dopravní a jedna manipulační kolej, ale několikrát vyprané v pračce na vysoké teplotě, takže se smrsklo do miniaturních rozměrů.

Taktéž žádné nakupování, tři výhybky ze starých zásob (z druhé ruky jsem je koupil někdy před 10 lety od Dana z Domáci modulovky, pokud si ten web ještě někdo pamatuje), zbytky flexi, pár balzových prkýnek a smrkových nosníků. Zeleň je recyklovaná z dioramatu, na kterém jsem si před dávnými lety zkoušel práci s foliážemi a koberci. Protože se na nádraží musí svítit a krabice je jen 7 cm vysoká, postaraly se o osvětlení dvě pouliční lampy (které ale v reálu osvětlují i kus nádraží ve Středoklukách, takže jsou tak trochu i nádražní :)), taktež kdysi zakoupené z druhé ruky. No a protože takhle gigantická stanice přece musí mít aspoň jedno návěstidlo, tak je na zhlaví jedno trojsvětelné (taktéž ze starých zásob, v nějakém nákupním záchvatu jsem ve svých začátcích nakoupil tolik návěstidel, že by s nimi AŽD vyžilo při přestavbě půlky koridoru). Ne, nebojte... Není tam ani ESA, ani reléovka nebo elektromechanika. To návěstidlo kryje přejezd, který je kdesi na záhlaví mimo krabici. Z nádraží se mimo krabici odjíždí pod silničním mostem. Pozadí je výřez z jednoho z Trainmaniakových panoramat.

Poznámka pro pokolení budoucí: Krycí návěstidlo je cesta, jak nějaké návěstidlo dostat i do malé stanice kde by se reálně jezdilo podle D3, byť dneska už by tam asi místo návěstidla nainstalovali přejezdník. Dokonce se na něm dá rozsvítit i bílá na posun.

Staniční budova a skladiště jen jako přední půlky budov. Ve skladišti je schovaná 9V baterie, která dává šťávu světlům a návěstidlu. Přestavování výměn jednoduchými dřevěnými mechanismy s táhlem. Dva třípolohové přepínače, první se stará o napájení obecně (vypnuto-jen návěstidlo-světla a návěstidlo) druhý o znak na návěstidle (volno-stůj-posun dovolen). Ve víku krabice je suchým zipem připevněný malý jednokolejný segment, který umožňuje příjezd/odjezd do/ze stanice, případně posun s výjezdem mimo "obraz". Napájení tím, co se připne, ale vzhledem k provedení to bude většinou analog. Ideálně, pokud se mi podaři zbastlit nějaký ovladač alá BTTB, který pojede čistě z baterie.

Vozový park - minimalistický, loko, motorák a dva tři vozy. Vše čím kratší, tím lepší. Na manipulák 704 s jednou Eskou (víc se mezi námezníky nevejde), na Os jakýkoliv malý motorák. Manipulák se dá vyřídit i smíšeným vlakem, jen člověk nesmí být purista, protože motorák s vozem už bude trochu přečuhovat na výtažnou kolej. ALE... v podstatě se dá jezdit jednoduchý GVD, manipulák může měnit prázdný za plný vůz na vykládku a posun se dá i obzvláštnit přidáním třetího vozu, kdy je třeba vyložený vůz dostat z manipulační koleje a druhý zatím nevyložený doplnit nově přivezeným.

No a co je hlavní -- celé je to v malé krabičce, schované a když chci, tak si to rozložím v podstatě kdekoliv a můžu si chvíli zablbnout. No, ale teď už zpět ke stavění něčeho většího.
Přílohy
uku01.jpg
uku02.jpg
uku03.jpg
Naposledy upravil JBr dne úte 18 zář, 2018 10:44 pm, celkově upraveno 1
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Mikrokolejiště v krabici

Příspěvekod JBr » úte 18 zář, 2018 10:42 pm

A ještě pár obrázků.
Přílohy
uku04.jpg
uku05.jpg
uku07.jpg
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod petrh » stř 19 zář, 2018 4:47 am

Reklo by se takova blbina a jak je to krasne a funkcni. Palec nahoru a jen houst
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod hopeter » stř 19 zář, 2018 5:55 am

Miniprojekty válcují svět kolejišť... :D Kdo první dostane kolejiště do skleněné lahve ? :wink:
Hezká práce. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod Irudzi » stř 19 zář, 2018 6:20 am

Jo přesně, s mini-mikro projekty se zde roztrhnul pytel a je to jedině dobře. Paráda! Jdu se škrabat na hlavě a přemýšlet o tom jestli jsou moduly v bytě opravdu to pravé ořechové. 8)
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod fulda » stř 19 zář, 2018 7:05 am

hopeter píše:Miniprojekty válcují svět kolejišť... :D Kdo první dostane kolejiště do skleněné lahve ? :wink:
Hezká práce. :)

TAKHLE??
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod JBr » stř 19 zář, 2018 8:46 am

Tak ono malé projekty se snáze dotáhnou do konce a je tak co prezentovat. Ono už tady několikrát zaznělo, že by si každý měl nejdřív místo megalomanských plánů zkusit postavit něco malého, aby vůbec věděl co to obnáší. Když jsme ještě bydleli v bytě, tak jsem měl základ původního velkého kolejiště (elko kolem dvou stěn, víc jak 6 metrů na délku, šířka 30 cm) rozestavěný od roku 2010, od roku 2012-2013 jsem na něj prakticky nesáhnul a skončilo to nakonec uložením v garáži po loňském stěhování a totální demolicí letos o prázdninách.

Pohled moduláře beru a respektuji. Ale přecejen, pokud už člověk dělá moduly, tak je musí dělat tak, aby vyhovovaly pravidlům daného klubu/uskupení a to se odráží i v prostorových požadavcích nejen na to co je na modulech (stanice přes víc modulů kvůli požadované délce staničních kolejí atd.) ale i na uložení samotných modulů. Ve finále to taky není úplně pro každého (pokud si tedy nevystačí s jedním modulem širé trati). Já bych bych třeba doma místo na bezpečné uskladnění více modulů neměl (myšleno místo mimo dosah dětí a s +- stálou teplotou a vlhkostí), stejně jako ze stejného důvodu nepřipadá v úvahu v podstatě jakékoliv stacionární kolejiště.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod hank61 » stř 19 zář, 2018 10:09 am

Moc hezké, až milé :-) Mě se tyto, a podobné malé projekty z mnoha důvodů zamlouvají. Díky nesrovnatelně menším nárokům na prostor, finance, čas, případně i zručnost stavitele a jeho dílenské vybavení, mají dle mého tyto minikolejiště jak v realizacích, tak i v publikování na tomto fóru své velké opodstatnění. Ukazují mimo jiné, že toto hobby lze provozovat i ve "skromějším" pojetí, a mohou tak být inspirací pro daleko širší skupinu zájemců :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod milan ferdián » stř 19 zář, 2018 12:37 pm

Souhlasím s hankem61 a jsem rád,že tyto mikro kolejiště vcházejí do modelářského života.JBr vtipné řešení.Co se týče "Carendtu" ten jsem prošel skrz na skrz.Vyznačují se hlavně atypickými poloměry oblouku a systém puzzle.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 19 zář, 2018 12:45 pm

Ahoj,
zajímavý způsob využití prázdné krabice. Napadlo mě, zda by nestálo za to, vložit skrytou část přímo do víka. Nebo je víko připraveno na další rozšíření? :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod JBr » stř 19 zář, 2018 1:03 pm

No, ona skrytá část ve víku schovaná je, jen se na provoz musí vyndat :) Přemýšlel jsem o tom, že bych obě části krabice propojil, ale abych to mohl udělat, tak bych i do víka musel udělat otvor, což jsem nechtěl. Víko by mělo sloužit jako neporušený kryt. Tak jsem aspoň zespodu přidělal tu "skrytou" kolejku, která se na provoz vyndá. A pokud se podaří vymyslet něco dostatečně malého, tak bych tam měl rád podobně schovaný i ten bateriový ovladač.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod hank » stř 19 zář, 2018 9:45 pm

JBr píše:Poznámka pro pokolení budoucí: Krycí návěstidlo je cesta, jak nějaké návěstidlo dostat i do malé stanice kde by se reálně jezdilo podle D3, byť dneska už by tam asi místo návěstidla nainstalovali přejezdník. Dokonce se na něm dá rozsvítit i bílá na posun.


Což mi opět připomnělo modelářsky nedoceněné "zbytkové" nákladiště se zastávkou Loket předměstí; tam je u dopravní koleje světelná předvěst vjezdového návěstidla žst Loket, která je vzdálená asi 3/4 km, nicméně od nákladiště ji odděluje most přes Ohři a tunel. Druhé zhlaví dvojkolejného nákladiště (směr Horní Slavkov, kam se už od r. 1997 nejezdí...) se ztrácí v neproniknutelném buši. Taky kouzelný námět pro mikrokolejiště...
Nějaké obrázky viz třeba tady:
https://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?page=1&id=5858
nebo tady:
https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/ ... dom-Loket/
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod Dusan » čtv 20 zář, 2018 7:07 am

To je moc pěkný námět, díky za inspiraci, ukládám do paměti :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod JBr » čtv 20 zář, 2018 7:39 am

hank píše:tam je u dopravní koleje světelná předvěst vjezdového návěstidla žst Loket


Bohužel už není. Pokud bych měl podle fotek sestavit nějakou časovou osu, tak kolem roku 2006-2007 ještě předvěst svítila, 2009-2011 už byla s křížem a na fotkách z 2015 už po ní není ani památky a traťová kolej je ukončená hned za perónem zastávky obdélníkovým Stůj.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Mikrokolejiště v krabici od ukulele

Příspěvekod hank » čtv 20 zář, 2018 9:19 am

JBr píše:
hank píše:tam je u dopravní koleje světelná předvěst vjezdového návěstidla žst Loket


Bohužel už není. Pokud bych měl podle fotek sestavit nějakou časovou osu, tak kolem roku 2006-2007 ještě předvěst svítila, 2009-2011 už byla s křížem a na fotkách z 2015 už po ní není ani památky a traťová kolej je ukončená hned za perónem zastávky obdélníkovým Stůj.


Děkuji za info. Tak jsem zase zaspal dobu... :roll: Nicméně pro znázornění stavu na přelomu V. a VI. epochy je ta předloha velice vhodná, řekl bych, zvlášť pro cyniky vyžívající se v modelování zchátralých objektů a ruderálních porostů. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků