Zahradní železnice Lhota.

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 16 zář, 2018 6:39 pm

Před cca třemi měsíci jsem se rozhodl modelařit na čerstvém vzduchu a bez potřeby brýlí. Pravda leze to dost do peněz a musí se oproti skutečné železnici trochu slevit z věrnosti. Místo pinzety se hold vezme lopata a udělá něco pro zdraví. :wink:
Stavbu jsem si rozdělil na několik etap. Etapa nultá je jen beton a kamení. Etapa I. nádraží a okruh po opěrné zdi. Etapu II. plánuji až příští rok. Ta bude navazovat na etapu I. druhým okruhem středem plochy zkrz tunel dále po mostě přes potok , přes další most nadjede trať I.etapy a okolo jezírka se vrátí do nádraží. Etapa III. je ještě ve stavu úvahy a předběžně to bude koncové nádraží z odbočky u jezírka.
Průběh stavby jsem si dovolil vystavit na rajčeti.https://hopeter.rajce.idnes.cz/Zahradni_zeleznice_Lhota/ Je to tam již od června ale teprve tento víkend jsou vidět koleje. :)
Jsem v tomto oboru začátečník a samouk tak když někdo dá nějakou rozumnou radu nebo připomínku budu vděčný. Pokud moje snažení bude někomu inspirací tak toto téma splní účel.
Ještě k použitému materiálu. Stavba je jasná - písek,cement,kamení,štěrk... Kolejivo je PIKO. Základ startset PIKO osobní vlak s BR80. K tomu startsety kolejí PIKO a něco dokoupeno v kusovkách. Pro etapu II. plánuji dokoupit startset LGB osobáček se Stainzkou. Nákladní vozy a stavby bych chtěl zkusit svépomocí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod MkTT » ned 16 zář, 2018 7:06 pm

Vypadá to super. Ten most je jen beton nebo jsou v něm i armovací dráty?
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 16 zář, 2018 7:18 pm

Ten tříobloukový most je s armaturou. Použil jsem dráty vypletené z plotového pletiva. Šaluňk ( bednění ) bylo z OSB desky tl.12 a oblouky stočené z plechu. Propustek je armován taky a šaluňk OSB deska. Délka mostu 1 metr , výška 35 cm.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod rawen » ned 16 zář, 2018 7:26 pm

Máš nějak fixovány koleje k podkladu? Já jsem stavěl z flexi prutů, a ty měly tendenci vyjíždět ze štěrku. A taky je vyhrabával kocourek :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 16 zář, 2018 7:43 pm

Zatím jsem položil koleje jen abych zkontroloval jak jsem se trefil s podložím. Jelikož to mám všechno kusovky tak budu jen štěrkovat. Pokud bude v budoucnu problém tak počítám s hmoždinkama do kamenů a betonu a v místě štěrku zahrabat betonové kostky pro hmoždinky. Zatím co jsem se zajímal při návštěvách tak jsem byl ujištěn, že štěrk stačí.
Naše kočka i kocour zatím používají štěrk jen k vyhřívání kožichu. :) Škodí zatím jen kuna - nechává mě na kolejišti hovínka s peckama. :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hank61 » ned 16 zář, 2018 8:01 pm

Honzo paráda. Ještě,že máme zahrádku do kopce. Jinak bych asi podlehl pokušení.... :D Ať se dílo daří. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod Miloš Pavlát » ned 16 zář, 2018 8:53 pm

hank61 píše: Ještě,že máme zahrádku do kopce.

Hopeter také stavěl opěrnou zídku, aby vytvořil terasu pro kolejiště. Svah není určitě tou hlavní překážkou.
Přeji Hopeterovi ať se dílo daří budu dále se zájmem sledovat.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod Myšpulín » pon 17 zář, 2018 5:02 pm

hank61 píše:Honzo paráda. Ještě,že máme zahrádku do kopce. Jinak bych asi podlehl pokušení.... :D Ať se dílo daří. :wink:

No taková úvraťovka až na vrchol ...
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod MkTT » pon 17 zář, 2018 5:20 pm

Myšpulín píše:
hank61 píše:Honzo paráda. Ještě,že máme zahrádku do kopce. Jinak bych asi podlehl pokušení.... :D Ať se dílo daří. :wink:

No taková úvraťovka až na vrchol ...

Pořádný tunel by taky nebyl k zahození...
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » pon 17 zář, 2018 5:33 pm

Zahradní železnice na svahu je sice náročnější na stavební práce ale zase líp vypadá než placka. Mě svah umožnil udělat potok , opěrná zeď je zároveň nájezd na most. A hlavní výhodu vidím v přirozeném odvodnění. Původní terén měl převýšení cca 1,5 metru.
Kdybych dnes dostal na výběr rovinu nebo svah tak bych volil svah. :wink:
Tunel bude... ale jen asi cca 1 metr dlouhý. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod milan ferdián » úte 18 zář, 2018 6:16 am

Honzo,nechci tě stresovat,ale jak zabráníš přírodním živlům a drobným savcům,aby se nezabydlely v tom útulném tunelu :?: A v případě vykolejení vozidla v tunelu :?:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » úte 18 zář, 2018 6:26 am

Konečně modelařina pro pořádné chlapy - tak ať ti dělá radost. Plánuješ to i nějak zazelenit, nebo tomu ponecháš skalkový charakter a jednou za čas pošleš manipulák s Roundupem? :-)

A tunelu se neboj, také mám metrový, resp. 120 cm, takže v případě nehody (která za ty roky nikdy nenastala) či potřeby očisty kolejí tam z obou stran bezpečně dosáhnu a nebylo potřeba řešit nějaký extra vstup. No a ze zvířeny tam jsou maximálně pavouci a mravenci.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » úte 18 zář, 2018 10:46 am

Tunel by měl stačit na dosah rukou z portálů. Přesto plánuju cca uprostřed servisní víko. Víko bude zamaskované květináčem s porostem.
Co se týká zeleně tak uvažuju jako nízký porost "polštáře" skalniček. Na vyšší porost zkusím náletové stromky břízek , javorů , lípy apod. K tomu semenáčky smrčků a borovice. Aby to nepřerostlo tak uvažuju o "trápení" stylem bonzaistů - malý puclák a nůžky. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » úte 18 zář, 2018 11:51 am

Na zatravnění se mi osvědčila mateřídouška. Skvěle vypadá i sagina (úrazník), ale ta už vyžaduje více péče a zavlažování během velkých veder. Spíš než nálety, které se často nechytnou a ani nijak extra nevypadají, doporučuju extra vyšlechtěné zakrslé stromky. Jako listnáče dobře poslouží i buxus, jen je ho potřeba každý rok s citem pro přirozený tvar strromů zastřihnout.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod milan ferdián » stř 19 zář, 2018 9:04 am

milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků