Polotovary pro stavbu segmentů

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » úte 11 zář, 2018 8:04 pm

V diskuzním vláknu "Malé a skladné minikolejiště v H0" od hank61 mne zaujal odkaz na kolejiště jednoho německého modeláře: https://waldbahner.de/en/category/h0e-w ... entechnik/.
Ke stavbě segmenů využívá polotovary pro umělěckou tvorbu ve velikosti 20x20x6cm a 20x40x6cm: https://www.boesner.com/malgruende/malg ... ildformate.
Nemáte tušení, jestli se něco takového prodává i v ČR?
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod rawen » stř 12 zář, 2018 7:22 am

V místním obchodě s uměleckými potřebami takové škatulky mají.

Podobné jsem zahlédl i OBI nebo Hornbachu mezi domácím dekoračním harampádím.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » stř 12 zář, 2018 7:50 am

rawen píše:V místním obchodě s uměleckými potřebami takové škatulky mají.

Podobné jsem zahlédl i OBI nebo Hornbachu mezi domácím dekoračním harampádím.

Radek


Díky za radu, podívám se u nás do OBI.

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod petrh » stř 12 zář, 2018 9:28 am

A posli nam jak to vypadá a co to kostuje.
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod JBr » stř 12 zář, 2018 9:50 am

V e-shopu Hornbachu se tomu nejvíc blíží tohle, ale přijde mi to zbytečně velké a těžké (mají samozřejmě i větší varianty). Cena by se asi dala překousnout. https://www.hornbach.cz/shop/Drevena-be ... rtikl.html
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » stř 12 zář, 2018 8:25 pm

Tak jsem navštívíl OBI v Praze-Roztylech a bohužel jsem našel jenom ten typ výrobku, na který sem dával odkaz JBr. Použitelné to bohužel není, protože kvalita zpracování je nevalná a dno je tvořeno nepřesně usazeným kusem sololitu.
Zkusím se ještě podívat do Hornbachu, obejít nějaké umělecké obchody a v případě neúspěchu se pokusím objednat testovací kousky z DE, případně navštívím pobočku obchodu Boesner v Drážďanech.
Naposledy upravil MkTT dne čtv 13 zář, 2018 8:54 am, celkově upraveno 1
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod dudlifuk » stř 12 zář, 2018 8:36 pm

nieco podobne male som videl v Ikea, bolo to cele z masivu, asi topol alebo jelsa, velmi lahke
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » čtv 13 zář, 2018 8:53 am

Dnes jsem zkusil zkušebně objednat několik kousků z Německa z tohoto obchodu: https://www.boesner.com/malgruende/malg ... ildformate. Vzal jsem 2 ks 20x40x6 cm a 1 ks 20x20x6 cm.
Cena za poslání do ČR je 5,90 EUR, takže pokud to dojde v pořádku, asi už nebudu dál nic řešit. Za podobnou cenu posílají i e-shopy v ČR na české adresy. Jediný "opruz" je, že z ČR vyžadují platbu předem na základě proforma faktury, takže je dobré si zjistit, kolik si za platbu do zahraničí řekne česká banka - některé "velké" banky za to chtějí neskutečné pálky.
Teď ještě objednám banánky z Conradu a zkusím vytvořit testovací segmenty.

Mimochodem, i když mám doma výhradně lokomotivní park a kolejivo TT, pro tyhle mini segmenty by asi bylo lepší použít TTe nebo H0e. TTe je na moje oči už poněkud malé, takže H0e by byla, alespoň pro mne, lepší volba. Mohl by některý znalec doporučit, jaký typ kolejiva použit pro úzkorozchodnou trať zasazenou do III. epochy v Čechách, popřípadě jaký lokomotivní a vozový park, pokud se nějaký v této modelové velikosti dá zakoupit?
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod JanoH0e » čtv 13 zář, 2018 10:08 am

H0e je lepšia už len preto, že v TTe je obmedzený vozidlový park, v podstate len TU 47, prípadne motorák M 21, a aj to stavebnice. Všetky ostatné lokomotívy je potreba "bastliť".
Čo sa týka koľajiva, záleží na tom, do akej "podrobnosti" chceš ísť. Existujú "veľkoseriový" výrobcovia -Roco, Tillig, Peco, Bemo atď., cez malovýrobcov, ale s modelovejším koľajivom až po stavebnice pre koľaje code 40. Tak isto úzkokoľajky bývajú rôzne, od poľných železničiek až po moderné kapacitné trate. Takže najprv by som si upresnil námet a podľa neho potom nakupoval. Mix hoci čoho je modelový u "súkromníka" nie u ČSD. Ďalšia možnosť, menej známa a rozšírená u nás, je H0m. Tam sa dajú vytvoriť pekné koľajiska ako na námet z Čiech, ale hlavne zo Slovenska. Pokiaľ by sa ti chcelo bastliť, je vhodné TTm, pretože z N kových lokomotív to ide predsa len lepšie ako z veľkosti Z. Takže prv ako čokoľvek kúpiš, si dobre premysli, čo vlastne chceš. Z toho potom sa dá vychádzať.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » čtv 13 zář, 2018 10:43 am

JanoH0e píše:H0e je lepšia už len preto, že v TTe je obmedzený vozidlový park, v podstate len TU 47, prípadne motorák M 21, a aj to stavebnice. Všetky ostatné lokomotívy je potreba "bastliť".
Čo sa týka koľajiva, záleží na tom, do akej "podrobnosti" chceš ísť. Existujú "veľkoseriový" výrobcovia -Roco, Tillig, Peco, Bemo atď., cez malovýrobcov, ale s modelovejším koľajivom až po stavebnice pre koľaje code 40. Tak isto úzkokoľajky bývajú rôzne, od poľných železničiek až po moderné kapacitné trate. Takže najprv by som si upresnil námet a podľa neho potom nakupoval. Mix hoci čoho je modelový u "súkromníka" nie u ČSD. Ďalšia možnosť, menej známa a rozšírená u nás, je H0m. Tam sa dajú vytvoriť pekné koľajiska ako na námet z Čiech, ale hlavne zo Slovenska. Pokiaľ by sa ti chcelo bastliť, je vhodné TTm, pretože z N kových lokomotív to ide predsa len lepšie ako z veľkosti Z. Takže prv ako čokoľvek kúpiš, si dobre premysli, čo vlastne chceš. Z toho potom sa dá vychádzať.


Zatím je celá tato segmentovka ve stádiu úvah. Níže popíšu, proč o ní uvažuji a jaké mám představy.
Před nějakou dobou jsem začal stavět "domácí modulovku" v TT. Bohužel i při velikosti modulu 30x60cm mi během chvíle tak narostla, že jsem se s ní nevešel do bytu a musel jsem jí rozestavěnou "pro klid rodinného krbu" odstěhovat k rodičům manželky na barák. Začal jsem tedy uvažovato něčem ještě menším a segmentovka s velikostí segmentů 20x20 cm či 20x40 cm by mohla být "to pravé".
Uvažuji o ovládání lokomotiv přes DCC a ovládání výhybek ručně či analogově, abych omezil počet vodičů mezi segmenty na maximálně 4. Žádná automatizace, pokud možno žádná mechanická či světelná návěstidla.
Protože si nebudu moci dovolit žádné velké stanice, nejlepší by asi pro mne byla lesní dráha, ale chtěl bych prvozovat i osobní vlaky. Nejvhodnější by byla stavba modelu úzkorozchodné dráhy s krátkými staničními kolejemi, kdy jsou stavby podle normálií ZvKČ či KkStB; nemusím nutně modelovat podle skutečnosti.
Na stavbu vlastních lokomotiv a motoráků si zatím netroufám, chtěl bych v co největší míře použít modely vyrobené továrně. Koukal jsem, že Euroforce CZ občas nějaké v H0e vyrobí.
Úkorozchodné kolejivo budue potřeba takové, aby se co nejvíce blížilo tomu, co používaly rakouské dráhy a později ČSD.
I když nakonec třeba skončím jen u úvah a stavět nezačnu, snad tohle vlákno bude inspirovat i další modeláře, kteří by si podobný model chtěli postavit také.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod JanoH0e » čtv 13 zář, 2018 11:24 am

Pokiaľ chceš verné koľajnice, budeš si ich musieť vyrobiť. Klince klince a podkladnice si nechať vyleptať, koľajnice potom zostaviť. Rakúsky modelári - modulári, to tak robia, tuším existuje aj malovýrobca. Čo sa námetu týka, pozri si projekt MDL od M.F. Riešil podobný problém viewtopic.php?f=42&t=8788&start=330&hilit=MDL. No a keby si námetové odskočil na východ, našli by sa aj lesné, hospodárske alebo verejné, ktoré by sa dali využiť. Stačí Morava. :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod fulda » čtv 13 zář, 2018 11:31 am

MkTT píše:Teď ještě objednám banánky z Conradu a zkusím vytvořit testovací segmenty.

Ty banánky jsou u nás dostupné v kdejaké zelenině. Třeba GME banán zdířka nebo ĎES banán banán zdířka...

Mne by spíš lákalo do toho zabudovat nějakou rozumnější inteligenci, jako třeba tohle :) přecijen tahat za drátky od výhybek se mi zdá divné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » pát 14 zář, 2018 12:15 pm

fulda píše:Mne by spíš lákalo do toho zabudovat nějakou rozumnější inteligenci, jako třeba tohle :) přecijen tahat za drátky od výhybek se mi zdá divné.

Nechci to překombinovat, takže pokud ke stavbě dojde, tak eletrika bude řešena co nejjednodušeji.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » pát 14 zář, 2018 12:22 pm

JanoH0e píše:Pokiaľ chceš verné koľajnice, budeš si ich musieť vyrobiť. Klince klince a podkladnice si nechať vyleptať, koľajnice potom zostaviť. Rakúsky modelári - modulári, to tak robia, tuším existuje aj malovýrobca. Čo sa námetu týka, pozri si projekt MDL od M.F. Riešil podobný problém viewtopic.php?f=42&t=8788&start=330&hilit=MDL.

Vzhledem k velikosti segmentů asi bude věrnost kolejí ten nejmenší problém. Budou se muset dělat mnohem větší kompromisy, aby se na daný prostor něco vešlo.
JanoH0e píše:No a keby si námetové odskočil na východ, našli by sa aj lesné, hospodárske alebo verejné, ktoré by sa dali využiť. Stačí Morava. :D

Už jsem dnes zašel do knihkupectví Corona a stánku Pragomodelu na Masaryčce a něco nakoupil o slovenských lesních železnicích, malodráze Králův Dvůr - Beroun - Koněprusy a Osoblažce :-)
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod Polabský » pát 14 zář, 2018 4:49 pm

Hezký večer,
kladu si otázku, je li rozumné uvažovat o zde probíraných"polotovarech", které jsou navrhovány pro úplně jinou funkci a pro tu jsou také navrhovány a dimenzovány :roll: . Snad lepší by bylo využít přiměřeně silnou překližku z některého "lidojemu".Tu bych si nechal nařezat na míru na jejich špičkové technice. Vytvořit z toho segmentové truhlíky by už neměl být problém.Při použití moderních spojovacích metod lepením a zajištěním vruty, případně i lisovaného příložného universálního nábytkového kování. Zároveň lze vyřešit i přesné unifikované spojování jednotlivých "krabiček", s možností vkládání budoucích dalších segmentů v případě rozšiřování.
Výsledkem by měly být lehké a velmi odolné truhlíky segmentů. V případě nejistoty by se tato výroba dala zadat i místnímu truhláři. I tak by to mělo vyjít výhodněji v poměru cena : výkon :P !!

Jinak považuji myšlenku "pidisegmentů" k použití do stísněných bytových podmínek za celkem perspektivní.
Víc práce dá vymyslet kolejové uspořádání tak, aby bylo možno vytvářet různé kombinace s možností malého ale i většího ježdění.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník