jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod AlexD » pát 31 srp, 2018 12:53 pm

Pro nově vytvářené kolejiště jsem se rozhodl použít do rámů překližku. Jakou sílu překližky preferujete? Kdo má jaké zkušenosti..? děkuji
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod Luděk » pát 31 srp, 2018 1:57 pm

Na modulech používám 12 mm.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod hopeter » pát 31 srp, 2018 3:59 pm

Tl.8 mm. Dobře se z ní v domácích podmínkách vyřezávají potřebné tvary. Důležitá není tloušťka ale provedení konstrukce. Ale to už jsem tady psal asi stokrát... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod Trixt » pát 31 srp, 2018 8:56 pm

Rám mám z hliníkových profilů a tloušťku překližky na něm 6 mm. Záleží na tom, pro jakou konstrukci rámu se rozhodneš.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod jirkan » sob 01 zář, 2018 2:38 am

Kupovaná jako desítka, ale ve skutečnosti tak 9,4.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod rawen » sob 01 zář, 2018 4:03 am

Jdeš na to odzadu. Nejdřív popiš nebo nakresli velikost a konstrukci rámu, potom se můžeme bavit o materiálu.
(Klasický konstrukční postup.)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod Sandy » sob 01 zář, 2018 6:00 am

Důležitější než síla je její kvalita. Koupil jsem si v H. voděodolnou překližku střední kvality (snad březová?) o tl. 5 mm. Nechal jsem si nařezat pruhy 100 x 1000 mm. Po ročním uložení v bytě za normálních podmínek se zvlnila... Po odložení do nevytápěné dílny se její destrukce dokonala a skončila v zahradním krbu :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod hopeter » sob 01 zář, 2018 8:58 am

Já nakupuju překližku tl.8 mm borovice v Hornbachu i v OBI. S kvalitou zatím žádný problém. Tenčí překližku kupuju zásadně v prodejnách pro modeláře tzv. leteckou. Ta 5 mm z marketů je totiž jen třívrstvá a proto se kroutí už od pohledu. Použitelná překližka na kolejiště je od pěti vrstev. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 04 zář, 2018 10:46 am

Já pořizoval celobukovou překližku tl.10mm. Z úplně prozaického důvodu, a to že se mi hezky počítá s mírami na centimetry:)
Jinak vždy záleží na velikosti rámu a na jeho členění. Považoval bych 8mm překližku za nejtenčí použitelnou.
12mm překližka je myslím solidní jistota. Jak je již psáno výše, pevnost záleží i na typu dřeva.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod hopeter » úte 04 zář, 2018 11:22 am

Omyl - na velikosti rámu nezáleží a tuhost dělá konstrukce ( diagonály) nikoliv tloušťka překližky. I z papíru ( kartonu ) se dá udělat tuhý rám. :wink:
Na větším rámu je jen více žeber a diagonál. Kdo nevěří ať si to zkusí. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod jardaficz » úte 04 zář, 2018 11:38 am

Správně, překližku mít nemusis, hlavně je konstrukce rámu. Hlavně dávat vzpěry ve směru, v jakém se rám může kroutit. A pak na to prdnout klidně jen polystyren. Možná dát pozor při koupi latí, jak mají léta na čele. Ale ty už snad jsou vyschlé, tak by neměl být problém.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 04 zář, 2018 11:53 am

hopeter píše:Omyl - na velikosti rámu nezáleží a tuhost dělá konstrukce ( diagonály) nikoliv tloušťka překližky. I z papíru ( kartonu ) se dá udělat tuhý rám. :wink:
Na větším rámu je jen více žeber a diagonál. Kdo nevěří ať si to zkusí. :)

To si myslím, že je přílišné zjednodušení. Pro tuhost rámu jsou podstatné kromě výšky prvku i spoje.
Nedokáži si reálně představit provedení tuhého rámu z kartonu pro větší rozměry desek.
Respektive dokáži, ale oproti dřevu nebo překližce by bylo takové provedení daleko náročnější na provedení.
Cílem není mít více žeber, ale naopak co nejméně, resp. optimální počet, aby konstrukce byla lehká, tuhá, a aby byl ze spoda dobrý přístup.
Nicméně to jestli je překližka 8,10 nebo 12mm tlustá nebude mít na počet žeber zásadní vliv.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod mpinta » úte 04 zář, 2018 12:12 pm

Třeba vám pomůžou i moje "výzkumy": http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste ... 3SESTAVENI
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod Myšpulín » úte 04 zář, 2018 4:30 pm

hopeter píše:Omyl - na velikosti rámu nezáleží a tuhost dělá konstrukce ( diagonály) nikoliv tloušťka překližky. I z papíru ( kartonu ) se dá udělat tuhý rám. :wink:
Na větším rámu je jen více žeber a diagonál. Kdo nevěří ať si to zkusí. :)

Dovolím si s hopeterem souhlasit. Svého času na výšce byl i předmět pro nás chlapy Vojenská příprava. A protože jsme měli zaměření na letadla, ukazovali jsme si i řez nosným listem rotoru vrtulníku. A můžete hádat, z čeho byl. No nebudu napínat. Pod slabým hliníkovým plechem papír.

Takže opravdu, materiál je vedlejší, záleží na tvaru a konstrukci.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: jakou sílu překližky na kolejště preferujete....

Příspěvekod hopeter » úte 04 zář, 2018 5:13 pm

Správně se této konstrukci říká příhradová. Používá se hojně nejen v letectví ale i ve stavebnictví. Stačí zadat do gůglu příhradová konstrukce a vysype se dostatek příkladů. Smyslem je lehký , pevný a tuhý výrobek.
Kdo chce vyzkoušet tak stačí nastříhat pásky kartonu cca 3 cm široké a slepit rámeček cca 40x40 cm ( pásky na výšku ). Ten se bude hezky kroutit na všechny strany. Stačí přidat jeden pásek z rohu do rohu a hned se to bude vlnit méně. No a dále druhý pásek do kříže a už to bude docela bytelné. A když se ty pásky ohnou po délce do "L" tak bude další zpevnění. Pořád je to jen kus papíru ale šikovným složením z toho vznikne bytelná krabice. :wink:
Za správný test rámu na kolejiště považuji zvednutí za jeden roh a rám se nesmí hnout ( zkroutit ). Tož takle ode mě po stoprvé a odkazy na moje kolejiště asi dávat nemusím :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků