Elektronicka "lami" poradna

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 13 srp, 2018 11:51 am

Ahoj,

prosim, jak mam trochu "vyhladit" PWM-regulovane trakcni napeti ? Potreboval bych neco +- odpovidajiciho efektivnimu napeti, abych dokazal zjistit (komparator) kdy poklesne pod nejakou (zvolenou) uroven. PWM regulator tillig. Pouhy jeden kondenzator (~4,7uF) za usmernovaci mustek az tolik nepomohl. V arduinu to nejak "rozchodim", ale potreboval bych i hw reseni.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod sidlo » pon 13 srp, 2018 12:05 pm

A čím ten kondenzátor vybíjíš?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod czcharlie » pon 13 srp, 2018 12:12 pm

Pořiď si multimetr, který měří "true RMS". Nejsou nijak drahé, i kvalitní pořídíš pod 1 000,-Kč
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 13 srp, 2018 12:19 pm

czcharlie píše:Pořiď si multimetr, který měří "true RMS". Nejsou nijak drahé, i kvalitní pořídíš pod 1 000,-Kč

Omlouvam se - spatna formulace otazky.
Potreboval bych, v pripade poklesu "napeti" pod stanovanou uroven blokovat signal RESET v s88 modulu. Zkusil jsem to humpolackym zpusobem (viz fragment schematu), ktery na prvni pohled (kdyz jsem reset spinal rucne) fungoval, ale jsou-li reset pulzy kratke jako je zvykem :) tak asi fungovat nebude.
mereni.jpg

Za R5 nasleduje tranzistor ktery v otevrenem stavu povoli RESET. Zamyslena funkce je takova, ze pri vypnuti pwm regulatoru (snizeni na minimum) ve stradacich zustane a drzi se se pozitivni detekce. Jsem opravdu lama ;)
Naposledy upravil belgarat dne pon 13 srp, 2018 12:22 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod MiG » pon 13 srp, 2018 12:21 pm

Odměřovat dobu mezery pokud je perioda konstantní nebo i doby pulsu, pokud je proměnlivá.
Třeba nějakým zapojením s 555 nebo tím nejjednodušším uP (attiny25).
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod vvitty » pon 13 srp, 2018 12:33 pm

Když tam máš dle prvního příspěvku Arduino tak proč si parametry PWM neměříš rovnou detekcí hran a měřením velikosti napětí v čase kdy je obvod napájený?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 13 srp, 2018 12:46 pm

vvitty píše:Když tam máš dle prvního příspěvku Arduino tak proč si parametry PWM neměříš rovnou detekcí hran a měřením velikosti napětí v čase kdy je obvod napájený?


Ahoj, znovu zopakuji - ano, v jednom zapojeni mam arduino, ktere dela "mastera" (a zobrazovani a vsechno dalsi mozne). Tam je "reseni" softwarove. Jestli je ale trivialni zpusob, jak to blokovani vyresit "hardwarove", byl bych rad (pro jine zapojeni, kde arduino nebude. tedy nebude, pokud to nebude nutne). Kdyz to nepujde 'trivialne' (par soucastek za par korun) ... tak prijde Cinduino za 40 i tam.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod MiG » pon 13 srp, 2018 1:43 pm

Pokud jste programátor, tak se nehledejte se zapojením 555 (74123 by se snad taky dalo použít) plus odpory plus kondenzátory plus tranzistory a nacpěte to do miniarduina s Attiny85.
Asi to bude nejlepší poměr cena/výkon. Pokud nemáte extra velké nutkání to udělat bez procesoru.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 13 srp, 2018 2:01 pm

MiG píše:Pokud jste programátor, tak se nehledejte se zapojením 555 (74123 by se snad taky dalo použít) plus odpory plus kondenzátory plus tranzistory a nacpěte to do miniarduina s Attiny85.
Asi to bude nejlepší poměr cena/výkon. Pokud nemáte extra velké nutkání to udělat bez procesoru.


Mel jsem ;)) ale pokud to bude jendodussi (tzn. arduino mini + odporova delicka) ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod fulda » pon 13 srp, 2018 8:17 pm

Nechtěl bych si tu hrát na chytrého, ale podle mého názoru je dobré si tak nějak ujasnit co je cílem.
Já bych řekl, že stav detekce pro analog se dá popsat takto:

je napětí v kolejích a je detekován proud = kolej je obsazena
je napětí v kolejích a není detekován proud = kolej je volná
není napětí v kolejích = nevím, proto zachovám předchozí stav

Zachování předchozího stavu udělám na S88 nejsnáze tak, že zablokuji vstup reset. (vstup reset = napětí v kolejích and pin reset na S88)
Pochopitelně by se mohlo stát, že se dostane ovládání pinu reset do fáze s PWM a vždy vyjde "do díry" a tak k resetu nebude docházet. Proto bych vynalezl monostabilní klopný obvod, který prodlouží poslední PWM pulz o dobu skoro tak dlouhou, jako je kmitočet PWM. Pak ti bude detekce fungovat téměř přiměřeně dobře.

slovo téměř znamená, že jako na potvoru přijde nějaké rušení do koleje bez napětí, které proudový detektor vyhodnotí a rozsvítí ti obsazení, kterého se jen tak nezbavíš. A také ti jako na potvoru budou reset pulzy vycházet přesně za tu "skoro" stejnou dobu, takže se stejně trefí výhradně do díry v měření.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » pon 13 srp, 2018 9:29 pm

fulda píše:Já bych řekl, že stav detekce pro analog se dá popsat takto:
...
(vstup reset = napětí v kolejích and pin reset na S88)

Az potud dobry ;) (= pochopil, zejmena proto, ze probehla stejna uvaha).

fulda píše:Proto bych vynalezl monostabilní klopný obvod

Tady uz horsi. Neco jako https://www.mylms.cz/text-zapojeni-caso ... nostabilni ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod fulda » úte 14 srp, 2018 7:19 am

belgarat píše:
fulda píše:Proto bych vynalezl monostabilní klopný obvod

Tady uz horsi. Neco jako https://www.mylms.cz/text-zapojeni-caso ... nostabilni ?

Například. Já nemám moc rád 555 (je to čistě osobní), takže bych použil nějaké jiné řešení, ale proč ne.
Řešení je k dispozici asi milión: wiki wikibooks brno další a další ....

Já bych tedy z nabízených nepoužil ani jeden. Ty jsi arduinista, tak se podívej na TENTO projekt. Z toho vykradeš co budeš potřebovat. Pro tebe bude vhodná trochu složitější logika. Potřebuješ sledovat napájení a proud v každém úseku samostatně, takže by ti stejně vyšel ten modul děsně velkej.

Ve tvojem případě to bude něco jako: Zapamatuj si příchod reset pulzu. Pokud je napájení, není proud a v minulosti přišel reset, pak není obsazeno a smaž příznak reset pulzu (pro tento kanál). Pokud je napájení a je proud (nezáleží na příznaku reset), pak je obsazeno a smaž příznak reset pulzu pro tento kanál.
Stejně to bude děsné množství součástek.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod belgarat » úte 14 srp, 2018 7:42 am

fulda píše:Potřebuješ sledovat napájení a proud v každém úseku samostatně

Proc napajeni v kazdem useku samostatne ? V tomhle mam situaci jednodussi, ovladac je jen jeden. Chtel jsem se dopustit energetickeho zlocinu a pri "vypnuti" useku ve skutecnosti pripojit izolovany usek pres nejaky 1kOhm / 0,6W odpor.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod sidlo » úte 14 srp, 2018 8:12 am

Ještě pořád je ten analog výhodný?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Elektronicka "lami" poradna

Příspěvekod fulda » úte 14 srp, 2018 8:35 am

belgarat píše:
fulda píše:Potřebuješ sledovat napájení a proud v každém úseku samostatně

Proc napajeni v kazdem useku samostatne ? V tomhle mam situaci jednodussi, ovladac je jen jeden. Chtel jsem se dopustit energetickeho zlocinu a pri "vypnuti" useku ve skutecnosti pripojit izolovany usek pres nejaky 1kOhm / 0,6W odpor.

Protože tím pádem se dostaneš do stavu, kdy to po tobě nikdy nikdo nebude schopen zopakovat.
Což je vlastně u analogu standard.

V případě tolika podmínek a ohybů se ti už skoro vyplatí tam tím odporem přidat nějaké střídavé napětí a detekovat proud vždy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků