Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod milan ferdián » čtv 09 srp, 2018 9:11 am

mpinta píše:a) jste lemplové a neumíte to :D

Míru zdar a digi zvlášť.

Hele stařiku,my neřežem každý den tolik kolejí co ty :D :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 09 srp, 2018 5:32 pm

Zdravím všechny. :) Tak v prvé řadě, mně vůbec nevadí, když se tu rozpoutá nějaká diskuze. I když se Vám zkušenějším zdá, že vlákno "plevelíte", mně osobně z toho vždy vzejde nějaká informace, která mi ušetří problémy v budoucnu. Takže klidně "plevelte", já jsem za to rád a za vaše postřehy jsem vděčný.

Problematiku přerušování kolejí mám na první pohled ujasněnou. Dá se říct, že mám představu o tom:
  • z čeho koleje pokládat (pruty, pražcové pásy a nezapomenout na tvarování oblouků),
  • jak, čím a na co koleje lepit (asi zůstanu věrný korku a dám si pozor na voděodolnost disperzních lepidel),
  • kde vytvořit izolované úseky (na staniční koleji raději udělám i dva krátké na koncích, u výhybek použiji způsob B popsaný v článku Martina Pinty)
  • a teď i čím a jak koleje přerušovat (Milošovi jsem již napsal SZ).
Než se ale pustím do pokládky kolejí, musím si rozhodnout další dilema, které s pokládkou souvisí. A to jsou rozpojovače.

Všiml jsem si, že dnes je preferováno nové spřáhlo od fy Tillig (pěkné návody na jejich montáž jsou na stránkách Lokopin). Spřáhla s očkem či starší, se již asi dnes nepoužívají. Kompatibilní spřáhlo se spřáhlem Tillig vyrábí i firma Kuehn. Firma Peho a SDV dělá kinematiky pro nová spřáhla. Dále se pro lokomotivy vyrábějí digitální spřáhla kompatibilní s novým spřáhlem Tillig. Našel jsem výrobce SD modell a Krois Modell.

Existují ale i další spřáhla, například od firmy Roco. Vůbec netuším, zda jsou kompatibilní se spřáhly firmy Tillig. Pak jsou tu různá magnetická spřáhla s elektrickám propojením, pevná spřáhla a další.

V neposlední řadě jsou zde spřáhla firmy Kadee, které dodává do České republiky zřejmě jen pan Litomyšský. Obrovskou výhodou těchto spřáhel se mi jeví princip jejich rozpojování pomocí magnetů a schopnost při tlačení udržet rozpojení mezi libovolnými vagóny. Což je docela výhodné při sestavování vlaků.

A tím jsem se zarazil. Pro TT a nový typ spřáhel je zřejmě dodáván jen jediný typ rozpojovače, který nepůsobí moc modelově. Nebo jsou i jiné rozpojovače? Odpojení lokomotivy se dá řešit digitálními spřáhly, odpojení vagónu ale jen rozpojovačem a nedá se odpojený vagón odtlačit zbytkem soupravy. Čímž mi vzniklo dilema, jakou cestou se vydat. Cestou Tilligu nebo cestou Kadee. Kadee se mi zdá na první pohled lepší, ale nejsem si jist. Nebo mi něco uniklo a jsou i lepší možnosti?

Jak to řešíte vy?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » čtv 09 srp, 2018 6:14 pm

Na lepení kolejí bych ti radil disperzní lepidlo třídy D2 například Dispercol. Lepit koleje lepidlem co ho už nikdy nic nerozpustí je podle mě hazard. Když budeš chtít něco předělat nebo opravit tak D2 namočíš , po chvilce to zbělá a jde to demontovat. Obavy z vlhkosti mít nemusíš pokud tě nepostihne povodeň apod. :wink:
Ze spřáhel bych vědu nedělal. Nejlépe použít jeden typ na všechna vozidla. Starší jdou většinou vyměnit za novější , naopak to jde taky ale hůř se nakupují. Myslím , že budovat systém pevných rozpojovačů je zbytečné. V podzemí je to určitě přínos a vzhled nevadí. Na povrchu se dá rozpojovač zamaskovat třeba jako přechod kolejí mezi nástupišti. Koukni do vláken hank61,tam najdeš šikovné rozpojovače ovládané servy.
Já používám plastovou tyčku s magnetem na jednom konci a na druhém sploštělou a zahnutou. Kovová spřáhla zvedne magnet a plastová zvednu tím zahnutým sploštělým koncem. Všechny typy :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 09 srp, 2018 6:30 pm

hopeter: Neboj, v lepidlech již i díky tobě mám jasno. :) Co se týká spřáhel, to mi vrtá v hlavě momentálně víc, Tillig vs Kadee nebo jiný princip? Co se týká odkazu na hank61, myslel jsi tím toto: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=8761&start=210#p169950, nebo něco jiného? Serva na rozpojovače mě nenapadly. To je zajímavá myšlenka.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hopeter » čtv 09 srp, 2018 6:36 pm

Jo to je ono. Spřáhla používám v podstatě jen Tillig nejnovější s háčky a starší očková. Prastaré "kolíbky" už nemám vůbec. No a ještě mám na jedné mašině Kuehn. Kuehn je stejný jako Tillig jen má navíc takové zajištění aby se nechtěně neotevřelo při sunutí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod vobabaz » pát 10 srp, 2018 5:22 am

Trixt píše:... Nebo jsou i jiné rozpojovače?

Jeden typ "made in já":
Obrázek
Podrobnosti jsou zde: https://vobabaz.rajce.idnes.cz/Moduly_2016/#Rozpoj_01_01.jpg
Mirek
Uživatelský avatar
vobabaz
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon 19 kvě, 2008 8:25 pm
Bydliště: Střední Čechy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod radula63 » pát 10 srp, 2018 5:48 pm

Tady - viewtopic.php?f=6&t=9755&start=15#p188013 - něco o Kadee Magnematic a odkaz na KŽM Praha 3.
Ale už od nich začínáme upouštět. Důvodem je nutná úprava všech vozidel a pokud má být mezera mezi vozy ještě přijatelná, tak nemůže do malých poloměrů. Jinak spolehlivost Kadee Magnematik je při dobrém seřízení skvělá. Mám rád i předrozpojení a odsunutí soupravy, v tomhle jsou bezkonkurenční.
Dále níže na téže stránce - viewtopic.php?f=6&t=9755&start=15#p188352 - je moje verze samodomo rozpojovače. Rozpojí spřáhla Zeuke, BTTB (očková) i nová Tillig (Kuehn, MTB). Na spřáhlách Roco/Flaishmann nezkoušeno.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod hank61 » pát 10 srp, 2018 6:22 pm

Kromě servorozpojovačů http://hankovystranky.cz/2016/02/05/kolejiste-tt-46-cast-stavba-vlakotvorne-koncove-stanice-dil-4/ jsem u TT minikolejiště použil jednoduchý ruční vahadlový rozpojovač. Zhruba uprostřed příspěvku je vidět jeho konstrukce a u fotky pod ním černé tlačítko z horní strany kolejiště. http://hankovystranky.cz/2016/11/05/minikolejiste-tt-11-cast-zprovozneni/ Oba systémy fungovaly bezvadně :-)
Naposledy upravil hank61 dne pát 10 srp, 2018 8:23 pm, celkově upraveno 1
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pát 10 srp, 2018 7:18 pm

radula63: Díky moc za info. Zrovna vás pan Litomyský uvádí jako leadera v oblasti Kadee TT spřáhel. Takže pokud mi to podáváš takto, asi se mi jeví lepší oželet magnetické rozpojování a tlačení rozpojených souprav a přiklonit se ke spřáhlům Tillig. Pak asi nebudu při pokládce rozpojovače řešit, neb se dají bez problému dodělat již do položených kolejí před jejich zaštěrkováním.

hank61: Ahoj Hanku, sice jsem tu nováček, ale po přečtení celého tvého vlákna http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=8761 jsi mi inspirací. Je mi jasné, že pro tebe platí heslo "Cesta je cíl" a obdivuji tě, s jakou cílevědomostí se k tomu cíli blížíš. Tvé stránky mám zkouknuté jen díky odkazům zde z fóra z fóra (určitě je projdu podrobněji), ale i tak tebou zmíněné odkazy mám již prostudované.

vobabaz: Díky moc za návod.

Takže jaký je můj dojem? Spřáhla Kadee jsou funkční s výhodami tlačení rozpojených souprav, ale díky nutnosti úprav všech vozidel a chybějící kinematice ne příliš používaná. Přednost je tedy dávána novým spřáhlům Tillig. Chápu to správně?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod radula63 » sob 11 srp, 2018 11:38 am

Trixt píše:Takže jaký je můj dojem? Spřáhla Kadee jsou funkční s výhodami tlačení rozpojených souprav, ale díky nutnosti úprav všech vozidel a chybějící kinematice ne příliš používaná. Přednost je tedy dávána novým spřáhlům Tillig. Chápu to správně?

Ano, přesně jak píšeš.
Už jsem se i pokoušel udělat na Kedee "nástavec" a to vsunout do šachty, ale mělo to pak mezeru mezi nárazníky okolo jednoho centimetru, takže tudy cesta nevede. Pokud chceš Kadee, tak se bez nutnosti destrukce šachty a kinematiky ve vozidlech neobejdeš. Bohužel.
A abych to upřesnil. Ne že bychom se spřáhly Kadee skončili úplně. Stávající vozidla je mají stále, ale novější vozidla na ně už nepřestavujeme. Takže nám v modulovce jezdí směs vozidel - některá ještě s Kadee a novější na spřáhla nová. Jen se nedají spojit navzájem do kombinace.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » ned 12 srp, 2018 2:43 pm

No nic, zůstanu tedy u spřáhel Tilligu a problematiku spřáhel tedy považuji za uzavřenou.

Po návratu z dovolené jsem nalepil korkové lože na místě budoucího nádraží a narýsoval osy budoucích kolejí.

Obrázek

Chtěl bych se ještě jednou vrátit k výhybkám. Sice na položení prvních kolejí nemám materiál, ale alespoň jsem vytáhl svoje EW1 s kovovou srdcovkou vo již mám doma a začal přemýšlet o tom, jak je bude nutno upravit. Nevím, zda uvažuji správně, ale zdá se mi, že nijak. Přerušení je před a za srdcovkou a vypadá dostatečné a odpovídá typu B uváděnému na stránkách LokoPin. Zapojení by pak ve vazbě na motorický přestavník bylo následující:

Obrázek

Je i v tomto případě riziko zkratu? A ještě dotaz, zda je nutno tovární propojky odstranit a nahradit pájenými propojkami či je nějak upravovat? Vypadá to, jako by byly slisovány s vlastní kolejnicí.

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » pon 13 srp, 2018 5:53 am

zkontroluj si před položením, zda vývod srdcovky (ten plíšek s očkem) dobře drží. Já měl ze šesti kusů dva vadné což jsem zjistil až po položení. Pak jsem musel plíšek připájet z boku...
DSC03447.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » stř 15 srp, 2018 5:40 pm

Fox: Díky, dám si pozor. Co se týká propojení kolejí s jednotlivými jazyky, to ti nepůsobí problém?

Po poslední zkušenosti se zatěžováním lepených součástí jsem si pořídil 10 hranolků. Jsou z železného čtvercového profilu o straně 45 mm a o délce 60 mm. Každý má skoro 1 kilo. Nejnáročnější bylo opilovat všechny hrany, které byly ostré. Snad poslouží dobře.

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod rawen » stř 15 srp, 2018 6:32 pm

Ještě se sežeň cca 2metry 12mm hlazenky a pilkou ji nakrať na vhodné délky do rovných kolejí.
Ono pod těmi tvými hranolky uvidíš NIC a třeba koleje ve stanici (a na modulech) ti v lajně udrží právě ta hlazenka vsunutá těsně mezi pruty.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » stř 15 srp, 2018 7:14 pm

rawen: Určitě si ji pořídím a nařežu ji v délkách dle dispozic mého budoucího kolejiště. Jinak co se týká viditelnosti či neviditelnosti kolejí pod zátěží, líbil se princip zatěžování, který tento problém řeší. Prezentoval jej Martin Pinta na svých stránkách http://www.lokopin.wz.cz v článku 2. Skryté nádraží. Neřeší tím jen viditelnost, ale i odvětrávání zasychajícího lepidla.

Viz obrázek, který je umístěn na jeho stránkách: http://www.lokopin.wz.cz/kolejiste/01_sn_30_pritlaky_all.jpg
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků