Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 24 črc, 2018 9:01 am

hopeter píše:No tak to já mám z překližky tl.8 mm rám 1000x960 , výška 8 cm , jedna příčka a dvě diagonály do kříže. Nehne se vůbec ! :) viz. sólo pro Hurvínka
Konstrukce není o tloušťce materiálu ale o způsobu provedení. :wink: Ale to už se opakuju...

S tim zcela souhlasim. Problem neni zda je preklizka o 2mm tenci nebo ne.
Vse je o konstrukci pod deskou. Pripadne i zebrech nad deskou.
Prave proto mi pripada dle fotek ten rozpon prilis velky.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod fulda » úte 24 črc, 2018 10:41 am

Tomas Lebeda píše:Mě přijde, že ta vzdálenost mezi příčníky cca 1,0m je na tuto tloušku překližky příliš.
Pokud se vyjde například z konstrukce modulů které jsou široké cca 0,5m tam tam se používá 10mm překližka přes žebra ve vzdálenosti cca 0,5m
Současně je rám vysoký 0,1 až 0,2m takže je tuhý.
Mé kolejiště má rastr 45x45cm a je na něm 5mm překližka. A po pravdě, rozhodně neleží na celém rastru. Horní patro je rádo, když má každou druhou podpěru.
Ale kolejiště nikam nepřenáším, mám na něm postavené jen polyesterény, papíry a plastové domečky.

Troufnu si tvrdit, že noch skeleton co se prodává tak je na tom ještě hůř.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod HonzaM » úte 24 črc, 2018 11:43 am

Trixt píše:Měl bych dotaz ohledně podloží pod koleje. Všiml jsem si, že se používají různé materiály. Korek, miralon, styrodur, guma ..... Co je vhodnější použít? Jak to vidíte?

Použil jsem mechovitý materiál tloušťky 5 mm, prodávaný jako podložka pod plovoucí podlahy. Pracuje se s ním mnohem lépe než s korkem (snadno se řeže) a hrany lze seŕíznout do podoby náspu. Je sice stlačitelný a po zmáčknutí se nevrátí zcela do původní polohy, ale při mém postupu nedávno popsaném v jiném vlákně je výsledek perfektní. Mám to použito jak na domácím kolejišti, tak na modulech, a k žádnému problému nedošlo.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 24 črc, 2018 12:48 pm

Mě se daleko lépe šterkuje podloží s kolmo říznutými hranami.
Šterk se mi pak tolik nesesypává a lépe se tvaruje.
Používám korek tl. 3mm.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Fox » úte 24 črc, 2018 2:14 pm

Podloží: pokud dojde k hlasování, dávám hlas korku 3mm. Jedním (z dosud neuvedených) důvodů je to, že se na to dá šáhnout vteřiňákem či jinou substancí obsahující rozpouštědla a nerozteče se to. Když totiž lepíš vše jen disperzí, ona ti následně může povolit při štěrkování. Sice se koleje předtím zajišťují šroubky, ale trocha poctivého lepidla je někdy taky zapotřebí...například zajištění kolejí při řezu izolačních mezer. Ale můžeš použít jistě oboje, jen na to myslet.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Myšpulín » úte 24 črc, 2018 5:54 pm

Fox píše:... Když totiž lepíš vše jen disperzí, ona ti následně může povolit při štěrkování. Sice se koleje předtím zajišťují šroubky, ale trocha poctivého lepidla je někdy taky zapotřebí...

Jen na doplnění. Jsou i disperze, které po zaschnutí vodou nepovolí. Těmi lepím konstrukci rámu, trati až po kolejivo (bodově). A tou obyčejnou vodou povolitelnou pak už jen štěrk (dolepí kolejivo) a krajinu.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » úte 24 črc, 2018 8:46 pm

Tomas Lebeda píše:Mě přijde, že ta vzdálenost mezi příčníky cca 1,0m je na tuto tloušku překližky příliš. ...

Ten příčník je tam jen tak. Není napevno je jen zasunutý do krajních profilů. Ty příčky chci pak koncipovat úplně jinak, ale až poté co si přesně určím polohu relé a další elektroniky.

Tomas Lebeda píše:... Zkusil bych na jeden z vykonzolovaných rohů položit 30kg kbelík a změřit kolik se celá konstrukce prohne. .... Pokud bude prohnutí v řádu centimetrů a já bych klidně odhadoval, že bude, tak co to pak provede např. s hotovou krajinou. ....

Nasadil jsi mi brouka do hlavy. Tak jsem to zkusil. Nemám kyblík 30 litrů (max 10), tak jsem použil kanystr 25 litrů, který jsem postavil plný vody na kraj panelu, který byl v provozní poloze dole, na levou stranu. Prohnutí bylo asi 6 mm, viz obrázky:

Obrázek Obrázek

HonzaM píše:Použil jsem mechovitý materiál tloušťky 5 mm, prodávaný jako podložka pod plovoucí podlahy. .... při mém postupu nedávno popsaném v jiném vlákně je výsledek perfektní ...

Docela mě to zaujalo. Prosím, nemohl bys mi sem dát odkaz na to vlákno.

Tomas Lebeda píše:Mě se daleko lépe šterkuje podloží s kolmo říznutými hranami. Šterk se mi pak tolik nesesypává a lépe se tvaruje. Používám korek tl. 3mm.

S těmi materiály mám právě dilema. Je ale fakt, že ty kolmé hrany mají logiku. I to štěrkování pak budu muset nastudovat. Obarvené piliny asi dnes nebude nejvhodnější materiál. ;)

Fox píše:Podloží: pokud dojde k hlasování, dávám hlas korku 3mm.

Korek zatím vede. :)

Myšpulín píše:Jen na doplnění. Jsou i disperze, které po zaschnutí vodou nepovolí.Těmi lepím konstrukci rámu, trati až po kolejivo (bodově). ....

Ano, již jsem si všiml, že disperze není jako disperze. Ty koleje lepíš bodově tak, že natíráš pás kde chceš přilepit kolej střídavě tou co voda nepovolí a tou co ji voda povolí? Nebo jak jsi to myslel?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Myšpulín » stř 25 črc, 2018 5:41 pm

Trixt píše:... Ty koleje lepíš bodově tak, že natíráš pás kde chceš přilepit kolej střídavě tou co voda nepovolí a tou co ji voda povolí? Nebo jak jsi to myslel?

Většinu kolejí mám z flexi nebo z pražcových polí a prutů. Takže po vyměření, přiletování kablíků napájení na kolejnice a vyvrtání otvorů pro tyto kablíky přiložím šablonu oblouku nebo pravítko pro přímou, vezmu nerozpustnou disperzi a v místě pražců to ledabyle napatlám (většinou sem tam někde máznu, protože se do toho motají ty kablíky napájení, kolejnice se snaží vyrovnat a je to neustále živé). Důležité jsou hlavně konce. Pak podle šablony nebo pravítka položím kolej, případně pojistím špendlíkem. Pokud mi to vychází na hranu segmentu, mám již připravené pod každou kolejnicí šrouby, které výškově donastavím a kolejnici k nim po položení přiletuji. Takto to nechám zaschnout. Pokud někde kolej nedrží, nic se neděje, protože v okamžiku zaštěrkování a prolití lepidlem (teď již normálním) se zbytek přilepí a kolej pevně drží. Pokud je snad potřeba oprava, rozpustit štěrkování a pak lámacím nožem odříznout místa, kde bylo první lepidlo. Takže nemám žádné hřebíčky ani šroubky v pražcích.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » stř 25 črc, 2018 6:45 pm

Myšpulín A ve skryté části koleje tedy také štěrkuješ nebo zde postupuješ jinak, aby držely i bez štěrkování?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Myšpulín » stř 25 črc, 2018 7:05 pm

Trixt píše:Myšpulín A ve skryté části koleje tedy také štěrkuješ nebo zde postupuješ jinak, aby držely i bez štěrkování?

Podle Houmra. Zatřeno Balakrylem. Funguje to stejně.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod rawen » stř 25 črc, 2018 8:38 pm

Mohu nabídnout nějaké fotky - jak vypadá připravené kolejové pole
a fotky okolo. Já lepím plošně do Duvilaxu, měděné kotvičky na hranách segmentů 5min epoxidem.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » čtv 26 črc, 2018 5:03 am

Myšpulín, rawen: Díky moc za nasměrování.

Měl bych prosbu, jaký model ŽST se hodí k stanici na jednokolejné trati v popředí? Co byste doporučili? Jde mi o to, aby reálně odpovídala danému typu stanice.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod Trixt » pát 27 črc, 2018 8:20 pm

Na úvodní stránce jsem aktualizoval plán dle toho jak to nakonec vyšlo, viz: viewtopic.php?f=1&t=11470

Současně jsem plán vytiskl v měřítku 1:1 a poslepoval a položil na základovou desku, abych měl představu, jak to bude vypadat (poslepovat to byla docela náročná práce):

Obrázek

Co se týká nádraží, líbí se mi dvě, Hronov a Wittenburg:
ObrázekObrázek

Nevím ale, zda odpovídají velikostí dané trati. Nemáte někdo třeba jiný návrh?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod milan ferdián » sob 28 črc, 2018 9:50 am

Koukám,že už tiskneš a lepíš..Milan

P.S.Komplet kolejiště i s krajinou je hotové.Štverník - IV.díl
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT 252 x 101 výška 32

Příspěvekod workous » sob 28 črc, 2018 9:58 am

Milan je prostě jednička....nedá se svítit ......
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků