Prosím o radu - ovládání výhybek

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Marwin. » stř 11 črc, 2018 8:03 am

Zdravím všechny, prosím o radu místní odborníky, jelikož já jsem úplný začátečník -)
Kolejiště Piko A-gleis, 8 výhybek, digitální set Z21start včetně Wi-Fi a toto bude ovládat 9ti letý syn.
Kolejiště mám již zaštěrkované a teprve nyní řešíme ovládání výhybek.
Jak ideálně ovládat? Digitálně ( což si myslím, že nelze stíhat ovládat) nebo manuálně přes nějaký pultík?
A co vše musím k výhybkám pořídit pokud zvolím ovládání digitálně a co pořídit pokud bude ovládání přes pultík.
Děkuji za rady.
Marwin.
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte 10 črc, 2018 12:11 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod sidlo » stř 11 črc, 2018 8:13 am

Nebo digitálně přes pultík:

pultík TCO, který se připojuje do X-BUS z21start http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g39.Modul+ovl%E1d%E1n%ED+v%FDhybek+TCO.html

dekodér UNI16ARD-8VYH, který se připojuje na Track out z21start http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g182.Dekod%E9r+UNI16ARD+8VYH.html

přestavník MTB MP5 k výhybkám, který se připojuje k dekodéru UNI16ARD-8VYH https://www.mtb-model.com/pages/mp5.php

Těch řešení je hodně.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Stanin » stř 11 črc, 2018 8:31 am

Sidlo: A kdybych chtel digitalne z tabletu? Tez mam z21 s WiFi, ale pres tablet ovladam jen loko.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod HonzaM » stř 11 črc, 2018 8:40 am

Stanin píše:Sidlo: A kdybych chtel digitalne z tabletu? Tez mam z21 s WiFi, ale pres tablet ovladam jen loko.

To můžeš z aplikace Z21 na mobilu, lepší je ta nová, s černou ikonou. Tam si můžeš vytvořit i schema svého kolejiště a výhybky stavět kliknutím na její obraz na displeji.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod sidlo » stř 11 črc, 2018 8:44 am

V tom případě čtu manuál http://www.z21.eu/content/download/880/9371/file/Bedienungsanleitung%20cz.pdf na straně 27.
Nebudu potřebovat TCO a výhybky ovládám z tabletu/telefonu. I když to bude fungovat jenom na jeden ovladač, tak by asi bylo lepší mít dvě mobilní zařízení, jedno pro lokomotivu a druhé pro výhybky.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod fulda » stř 11 črc, 2018 8:58 am

Vím že se na mne vrhne spoustu lidí a budou mi tvrdit, že je všechno špatně, ale pokud jsi začátečník, tak bych ti doporučil koupit přestavníky MP1 a k nim přímo dekodér. je to mnohem jednodušší na montáž a funguje to rychle a dobře.

Ovládání z tabletu, nebo pomocí panelové kostičky, tam si ale musíš počkat až bude v prodeji, To bude trvat tak něco víc než měsíc.

Přednost je v tom, že je to extra jednoduché.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod dudlifuk » stř 11 črc, 2018 9:10 am

fulda píše:Vím že se na mne vrhne spoustu lidí a budou mi tvrdit, že je všechno špatně, ale pokud jsi začátečník, tak bych ti doporučil koupit přestavníky MP1 a k nim přímo dekodér. je to mnohem jednodušší na montáž a funguje to rychle a dobře.

Ovládání z tabletu, nebo pomocí panelové kostičky, tam si ale musíš počkat až bude v prodeji, To bude trvat tak něco víc než měsíc.

Přednost je v tom, že je to extra jednoduché.

Plne sa stotoznujem s tymto nazorom. Sam som zacinal cca pred tromi rokmi uplne z nicoho a na zaciatok je idealna kombinacia kvalitny prestavnik ( napr. MP1) a dekoder. Ak si zaciatocnik nepredpokladam ze budes mat v uvode tridsat vyhybiek. Takze par vyhybiek ustrazis aj s multimausom pripadne tabletom. A casom sam zistis co by ti vyhovovalo. Nejde mat na zaciatku vsetko a hned. Velmi vela zalezi ako si technicky resp. elektrotechnicky zdatny. Prestavnik a dekoder je investicia navzdy, to ti zostane. Prajem vela zdaru !
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Stanin » stř 11 črc, 2018 11:06 am

Sidlo, HonzaM: Diky za odpovedi. Kombinace UNI16ARD-8VYH a MP1 mozna je?
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod BohousP » stř 11 črc, 2018 11:11 am

Pokud jsem dobře informován, v dohledném čase bude v DIGI-CZ nový dekodér pro 8xMP1.
http://www.fucik.name/masinky/MP1/8xMP1.php
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod sidlo » stř 11 črc, 2018 11:13 am

K UNI16ARD-8VYH je možné připojit kterýkoliv z přestavníků MP1, MP5, MP6 nebo MP7.
Pro MP1 a MP5 se nastavuje doba přestavení 3 s.
Pro MP6 a MP7 se nastavuje doba přestavení 128 ms.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Marwin. » stř 11 črc, 2018 1:33 pm

Pánové, děkuji všem za rady, ale moc moudrý z toho nejsem.
Jak jsem uvedl, jsem amatér a elektrice už vůbec nerozumím. Na to si zvu kamaráda elektrikáře.
Co se týče přestavníků, tak mi dispozice kolejiště nedovoluje spodní montáž.
Potřebuji přestavník, který bude vedle výhybky a ne pod ní.
Takže jsem uvažoval o něčem takovém. http://www.masinky.cz/produkt/6877-H0-O ... /index.htm
Ale jestli existuje nějaké levnější řešení, byl bych radši-)
A co se týče digitálního ovládání výhybek, veškeré odkazy, které jste uvedli, jsou pro mě velká neznámá.
Prostě v tom vidím jen krabičky s nějakou elektrikou a vůbec netuším co k čemu je-((
Zkuste mi prosím po lopatě vysvětlit, co vše musím koupit abych ovládání výhybek rozchodil ať už analogově přes pultík nebo digitálně přes myš nebo tablet.
Děkuju za trpělivost-)))
Marwin.
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte 10 črc, 2018 12:11 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod sidlo » stř 11 črc, 2018 2:11 pm

Přechod z analogu na digitál vyžaduje úsilí v množství větším než malé. Hlavně co se týká nastudování si nových věcí.
Pokud už máte centrálu a mašinky v digitálu, tak by byl krok zpět udělat příslušenství v analogu.
Všechny přestavníky od výrobců kolejiva jsou hodně drahé. Ve srovnání s tím je MP1 podstatně levnější.
I MP1 je možné montovat na desku s drátovodem k výměně.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Brejla » stř 11 črc, 2018 3:55 pm

Co se týká přestavníků, tak asi bezkonkurenční v parametru cena/kvalita jsou přestavníky řady MPx od MTB (je to asi jediný výrobek MTB, kde se většina modelářů shodne na dobré kvalitě). Ale ještě jednou zvaž, zda je nedostaneš pod panel. Na povrchu vypadají hrozně a pohledově zabijí kolejiště. Přestavníky jdou namontovat na okraj rámu, kde by neměly ničemu překážet, a pohyb převádět ocelovou strunou.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod dudlifuk » stř 11 črc, 2018 5:43 pm

Brejla píše:Co se týká přestavníků, tak asi bezkonkurenční v parametru cena/kvalita jsou přestavníky řady MPx od MTB (je to asi jediný výrobek MTB, kde se většina modelářů shodne na dobré kvalitě). Ale ještě jednou zvaž, zda je nedostaneš pod panel. Na povrchu vypadají hrozně a pohledově zabijí kolejiště. Přestavníky jdou namontovat na okraj rámu, kde by neměly ničemu překážet, a pohyb převádět ocelovou strunou.

Taketo riesenie si v pripade nudze viem predstavit. Prestavniky by sli do jednej roviny na okraj kolajiska/modulu a na zakladovu dosku by som prilepil tenke trubicky, hoci aj plastove ktore sa daju lahko zakamuflovat a do nich ocelovu strunu (princip bowdenu). Majitel by sa mohol pysnit ze ma na kolajisku skutocne dratovody :D :D
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod fulda » stř 11 črc, 2018 5:53 pm

Marwin. píše:Pánové, děkuji všem za rady, ale moc moudrý z toho nejsem.
Jak jsem uvedl, jsem amatér a elektrice už vůbec nerozumím. Na to si zvu kamaráda elektrikáře.
Proto ti radím ty montované dekodéry.
Marwin. píše:Co se týče přestavníků, tak mi dispozice kolejiště nedovoluje spodní montáž.
Potřebuji přestavník, který bude vedle výhybky a ne pod ní.
Takže jsem uvažoval o něčem takovém. http://www.masinky.cz/produkt/6877-H0-O ... /index.htm
Ale jestli existuje nějaké levnější řešení, byl bych radši-)
Levnější řešení jsou většinou s montáží pod.
Marwin. píše:A co se týče digitálního ovládání výhybek, veškeré odkazy, které jste uvedli, jsou pro mě velká neznámá.
Prostě v tom vidím jen krabičky s nějakou elektrikou a vůbec netuším co k čemu je-((
Zkuste mi prosím po lopatě vysvětlit, co vše musím koupit abych ovládání výhybek rozchodil ať už analogově přes pultík nebo digitálně přes myš nebo tablet.
Děkuju za trpělivost-)))
Pokud by jsi šel do toho MP1 s přestavníkem na sobě, tak to jen přišroubuješ, do dvou svorek přišroubuješ dráty, které připojíš jeden k pravé a druhý k levé kolejnici a ono to rovnou bude fungovat s tabletem nebo s čím ovládáš mašinky.
Ale pokud chceš něco pro přestavníky vedle, tak to nechám místní odborníky aby ti vysvětlili, to nebude jednoduché.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron