Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod MiG » pon 02 črc, 2018 9:32 am

janek.k píše:A splňují tohle ty polyswitche?

Podle mého nesplňují. I když by se polyswitchem dal chránit ten spínací tranzistor, za předpokladu, že jako zdroj napájení nebude moc silná "elektrárna".
janek.k píše:Snažím se něco najít, ale všechny mají čas sepnutí (time to trip) mezi 0,1 sekundy a 5 sekundami.

Nebojte se, přidejte... :-)

Podle mnou přečtených datalistů jsou vámi uváděné časy platné až pro proudy nejméně pětinásobné jmenovitého.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod fulda » pon 02 črc, 2018 10:30 am

TomasM píše:Zkusil jsem nakreslit jednoduchý regulátor pomocí arduina. Je pro jeden kanál, ale lze jich přidat více.
...

Moc toto vlákno nesleduji, ale nebylo by užitečnější použít něco trochu pokrokovějšího? Třeba nějaký motorový budič? H-Můstek?
Některé mají detekci proudové zátěže, takže by navíc odpadlo i hledání polyswitche a dalo by se vše vyřešit elegantně v programu.

Namátkou vybírám příklady odvodů, které reprezentují různé způsoby ovládání:
L293E
L6203
L298N
LMD18200

Myslím, že ta LMD18200 je zdaleka nejvhodnější.
Nebo použít pro začátek nějaký Arduino Motor Shield, pokud nechceš nic řešit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod hopeter » pon 02 črc, 2018 2:08 pm

Na Arduino jsem zkusil tohle https://laskarduino.cz/motory-radice/143010-h-mustek-pro-krokovy-motor-l298n-dualni-motorovy-modul.html a spokojenost. Přes PMW se dá ovládat potenciometrem nebo v programu třeba plynulý rozjezd a zastavení.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod janek.k » úte 03 črc, 2018 8:56 am

fulda píše:Moc toto vlákno nesleduji, ale nebylo by užitečnější použít něco trochu pokrokovějšího? Třeba nějaký motorový budič? H-Můstek?
Některé mají detekci proudové zátěže, takže by navíc odpadlo i hledání polyswitche a dalo by se vše vyřešit elegantně v programu.

Namátkou vybírám příklady odvodů, které reprezentují různé způsoby ovládání:
L293E
L6203
L298N
LMD18200

Myslím, že ta LMD18200 je zdaleka nejvhodnější.
Nebo použít pro začátek nějaký Arduino Motor Shield, pokud nechceš nic řešit.

Díky moc za snahu, ale asi jsem ztracenec, chybí mi příliš mnoho znalostí z elektroniky, než abych se tím dokázal prokousat. A pokud jde o ten shield, to je zase trochu ovekill, pokud budu používat nano, stejně bych to musel propájet...

měl jsem představu, evidentně naivní, že udržím věci jednoduché a snadno srozumitelné, i kvůli tomu klukovi, se kterým si hrajeme. V podstatě jsem schopný přežít i s jedním regulátorem, ale nenapadlo mě, že ochrana před zkratem je taková věda, já tam snad dám jističe...

Ještě jednou dík.
janek.k
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 30 čer, 2018 1:58 pm

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod janek.k » úte 03 črc, 2018 8:57 am

hopeter píše:Na Arduino jsem zkusil tohle https://laskarduino.cz/motory-radice/143010-h-mustek-pro-krokovy-motor-l298n-dualni-motorovy-modul.html a spokojenost. Přes PMW se dá ovládat potenciometrem nebo v programu třeba plynulý rozjezd a zastavení.

A ochranu před zkratem nějak řešíte? Zdá se, že to je ten nejzásadnější problém - mašina na rozhraní dvou omylem protichůdně nastavených úseků.
janek.k
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 30 čer, 2018 1:58 pm

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod fulda » úte 03 črc, 2018 10:13 am

janek.k píše:...měl jsem představu, evidentně naivní, že udržím věci jednoduché a snadno srozumitelné...

Tohle bych nazval jedním z hlavních omylů, který se touto diskuzí táhne: "V analogu je to nednodušší a přehlednější".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod janek.k » úte 03 črc, 2018 12:41 pm

fulda píše:
janek.k píše:...měl jsem představu, evidentně naivní, že udržím věci jednoduché a snadno srozumitelné...

Tohle bych nazval jedním z hlavních omylů, který se touto diskuzí táhne: "V analogu je to nednodušší a přehlednější".


Inu nehádám se, koneckonců já psal že jsem se rozhodl pro analog především proto, že tu jsou ty čtyři pra-mašinky (Ragulin, Bobina, jakýsi německý motorák a švédská rychlíková loko) z 80. let, se kterými takhle teď hned jezdit můžeme, jezdíme, zatímco na digitál bych dával kolik - min 5000? - spíš dvakrát tolik za lokomotivu, a vše kromě dieselu Traxx ze start-setu by šlo na bazar, jen ten diesel bych digitalizoval... :(
janek.k
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 30 čer, 2018 1:58 pm

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod fulda » úte 03 črc, 2018 2:08 pm

janek.k píše:Inu nehádám se, koneckonců já psal že jsem se rozhodl pro analog především proto, že tu jsou ty čtyři pra-mašinky (Ragulin, Bobina, jakýsi německý motorák a švédská rychlíková loko) z 80. let, se kterými takhle teď hned jezdit můžeme, jezdíme, zatímco na digitál bych dával kolik - min 5000? - spíš dvakrát tolik za lokomotivu, a vše kromě dieselu Traxx ze start-setu by šlo na bazar, jen ten diesel bych digitalizoval... :(

To je také klasické chybné tvrzení, ale už jsem ho tu slyšel tolikrát, že ti ho nebudu rozmlouvat. Buď si tady podobné diskuze najdeš a nebo na to přijdeš o něco později.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod janek.k » úte 03 črc, 2018 3:36 pm

fulda píše:To je také klasické chybné tvrzení, ale už jsem ho tu slyšel tolikrát, že ti ho nebudu rozmlouvat. Buď si tady podobné diskuze najdeš a nebo na to přijdeš o něco později.

Rád bych si přečetl, ze svého oboru jsem zvyklý hodně hledat, ale v tomhle fóru se mi to moc nedaří (zlatý stack-exchange), mám pocit že všude zabřednu jen do názoru proti názoru a bez jakéhokoli "rozřešení". Každopádně teď si nejsem ani jistý, jestli jsem vedle s cenou nebo s tím, že bych musel likvidovat (několikrát jsem tu četl, že staré motory jsou pro DCC nevhodné).

Kdybys změnil názor a poslal mi třeba link na diskuzi, kde jsi s někým argumentoval, budu rád, ale přežiju i bez toho :wink:.

In the meantime, nějak se mi podařilo přehlédnout, že mi tu někdo radil řešení, které jsem zahlédl už jednou diskutované jinde - prostě tam vrznout do série žárovku na 12 V (asi nějakou auto, 15W). Jestli se mi nezadaří objevit něco lepšího, asi to tak udělám...
janek.k
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 30 čer, 2018 1:58 pm

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod Miloš_P » úte 03 črc, 2018 4:57 pm

Pokud nemáš nějaké rozsáhlé kolejiště, což není tvůj případ, tak bych to omezil na dva ovladače pro dva okruhy. Více než 2 vlaky na malém kolejišti stejně neuřídíš a ochranu bych klidně řešil tou autožárovkou. Kolejiště jsem takto provozoval 18 let a nikdy se nic zvláštního nestalo a že těch zkratů bylo...
Na digitál jsem přešel teprve před 2 měsíci, když v provozu začaly převažovat nově koupené lokomotivy. Digitalizovat 40 let staré mašiny z NDR jsem neměl odvahu. Pro začátečníky s digitálem bez zkušeností to je dost obtížné s nejistým výsledkem a může se to v konečné fázi i trochu prodražit.
Naposledy upravil Miloš_P dne úte 03 črc, 2018 5:15 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod Miloš_P » úte 03 črc, 2018 5:13 pm

Pokud jde o pořizovací cenu digitálu, tak jsem se nakonec rozhodl pro ROCO Multimaus s centrálou z21 start (cca 3000 Kč) + dekodéry do lokomotiv. V tvém případě 4x 500-600 Kč, takže celkově cca 5000-6000 Kč. Určitě lze najít i levnější řešení, ale v mém případě jsem preferoval ovladač Multimaus, takže volba byla jasná... Tolik můj subjektivní zaujatý názor :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Levný pulzní regulátor otáček - je to chyba?

Příspěvekod fulda » úte 03 črc, 2018 6:11 pm

janek.k píše:Každopádně teď si nejsem ani jistý, jestli jsem vedle s cenou nebo s tím, že bych musel likvidovat
Obojí.
s cenou - dnes nejběžnější z21 start na modelbazaru v Praze 2200,- v Brně 2100,- (za 5000 se prodává jen na Slovensku). Nehledě na alternativy jako NanoX, nebo domácí stavba.
Co se týká starých mašin, tak digitalizace je celkem v pohodě, stejně dekodér nedělá nic jiného než tu PWM. Pokud se ti budou zdát jízdní vlastnosti na PWM dobré, tak na dekodér budou ještě o malinko lepší. Pravda je, že když si pak koupíš novou mašinu, tak její vlastnosti budou zase o kousek lepší. U dekodérů pro staré mašiny budeš muset víc hledat co je vhodné a rozhodně to nebude vždy zimo se stereo zvukem a padesáti funkcema, ale poka6d0 to bude lepší než PWM do kolejí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků