Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod rawen » pon 11 čer, 2018 12:07 pm

První odpověď Seznamu: https://www.morop.eu/index.php/de/nem-normen.html

Většina norem jde napříč měřítky, akorát je potřeba rozmyslet, kterému normálnímu anebo úzkému měřítku přiřadíš (stále stejný) "G" rozchod: https://issuu.com/regnerdampftechnik/do ... 3/56209082

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » pon 11 čer, 2018 5:57 pm

Já vím , kdo se moc ptá , málo googlí... :oops: Normy už jsem taky našel ale mám nějakou "bramboračku" s měřítkem. Rozchod kolejí je tedy těch 45 mm. Měřítko 1:22,5 je ve skutečnosti 1000 mm pro úzkokolejku a 1:32 je ve skutečnosti 1435 mm pro normální rozchod. Obojí se značí "G" a NEM 010 udává velikost "I" a "II" . Budovy apod. budu tedy stavět 1:22,5 pro úzkou a 1:32 pro běžnou trať. Chápu to správně ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod MiG » pon 11 čer, 2018 8:14 pm

Asi to správně chápete, já to jen napíšu jinak.
Máte 45mm rozchod.
Pokud chcete tímto rozchodem představovat normální rozchod, tak se měřítko jmenuje I a je 1:32
Pokud chcete tímto rozchodem představovat metrový rozchod, tak se měřítko jmenuje IIm a je 1:22,5
Pokud chcete tímto rozchodem představovat rozchod 760mm (JHMD apod), tak se měřítko jmenuje IIIe a je 1:16
a tak dále pro menší průmyslové a zábavní dráhy
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » úte 12 čer, 2018 5:57 am

To je sice hezké, leč realita je taková, že např. Účko od LGB (https://lgbstore.com/images/P/LGB_22711.jpg) rozhodně není stavěno na rozchod 760mm, o polních drahách ani nemluvě. Pokud si někdo striktně ujíždí na normách a chce se věnovat měřítku G bez toho, že by si všechna vozidla musel sám bastlit, zůstává jedinou použitelnou předlohou rozchod 1000 mm a švýcarská Rhétská dráha. Vše ostatní je o určitém kompromisu, ale to je i u přesně zmenšené dráhy, kdy okolní vegetace přesnému zmenšení také vždy neodpovídá. Za mě je ještě akceptovatelné ztvárnění 760 mm (sám provozuji), polní dráhy a normální rozchod s často zkrácenými vozidly už nevypadají moc dobře.
Pro normální rozchod existuje alternativa v měřítku I včetně vlastního kolejiva (klasické géčkové zde působí hrozně humpolácky), leč cenově už to je dost mimo i na poměry velkých měřítek. A pak samozřejmě velikost ještě 0, která je pro outdoor už dost limitní.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » úte 12 čer, 2018 6:42 am

Rozhodně nepatřím k počítačům nýtů. :) Zahradní železnici chci mít pro potěšení ale alespoň trochu se přiblížit ke skutečnosti. Jde mě jen o to nějak zkloubit rozměry kolejí , vozidel a budov. Představa je začít se startsetem od Pika. U tohoto startsetu je udané měřítko 1:22,5 tak předpokládám , že toto měřítko použiju i na stavby , které budu určitě vyrábět svépomocí. Přece jen budova 1:22,5 nebo 1:32 už je na první pohled dost rozdíl. :wink: Další vozidla jako vagony a snad i mašiny bych chtěl taky zkusit postavit vlastnoručně a k tomu zase potřebuji rozměry koleček apod. Tolik asi ke starostem o měřítko.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » stř 13 čer, 2018 10:38 am

Mám přiděleno místo na svahu. Sice uvažuju o vedení tratě v jedné rovině a zvrásnění dotvořit terénem. Trať tedy povede po náspu a po mostech. Přesto bych rád věděl jaké je pro velikost G doporučené maximální stoupání/klesání. Uvažován je provoz krátká mašina ( BR80 ) a max. 3 krátké vozy ( Bi/Be ). Díky.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » stř 13 čer, 2018 1:25 pm

Já stoupání řešil od oka, 80centimetrovou vodováhou jsem ho koncipoval tak, aby se bublina těsně dotýkala kraje trubičky. Přes léto žádný problém, v zimně u delších a těžších souprav je potřeba postrk.
Apropó, soused ruší dráhu, co měl pro děti a chystá se prodávat pikáckou BR80 + jeden osobák - pokud bys měl zájem o stroj z druhé ruky, můžu se optat, co by za to chtěl. Měl to pro vnoučata, takže moc jetá by asi být neměla.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » stř 13 čer, 2018 5:57 pm

No docela jasný údaj. Škoda,že nemám stejnou vodováhu... :D
Za nabídku díky ale já jsem teprve u projektu. Letos to vypadá maximálně na stavbu opěrné zdi a přípravu terénu. Koleje a vozidla budou na řadě až příští rok.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Myšpulín » stř 13 čer, 2018 7:16 pm

hopeter píše:No docela jasný údaj. Škoda,že nemám stejnou vodováhu... :D

Myslím, že bublinky budou všude stejné (kdo by je taky vyráběl, že :D). A na délce přece nezáleží.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » čtv 14 čer, 2018 6:21 am

Na délce záleží, proto jsem taky délku vodováhy uváděl. Kdo nepozorně čte, tomu pak i lehce unikne, co je formulováno v určité nadsázce jako ryze babská rada :wink: Takže pro suchary řečí čísel mě to vychází cca 4 cm převýšení na 1 metr délky v případě rovných úseků (oblouky jsem vždy ponechal v rovině). Ono norma je sice hezká věc (řeší-li vůbec něco jako převýšení trati), ale v reálu spíš záleží, s čím budeš vlaky tahat, kolik bude mít nejdelší souprava vozů a zda a případně i čím bude naložena a za jakého počasí budeš jezdit. Určitý vliv má i to, zda vagony budou mít kola plastová či kovová. Tak jako v reálu by to mělo jít spočítat, ale mě přijde jednodušší si nejprve pořídit základní vozový park a koleje a vše si nejprve nanečisto s plně naloženou soupravou s nejslabší lokomotivou vyzkoušet (což by pikácká BR80 tak nějak splňovala). Je to rozhodně větší zábava, leccos si i můžeš předem ujasnit a v případě trasování a výstavby trati je to i rozhodně pohodlnější.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » čtv 14 čer, 2018 6:57 am

S mojí letitou půlmetrovou vodováhou mě to tak nějak na ty 4 cm/m taky vyšlo. :D Vzhledem k tomu ,že jediné volné místo na zahradě je na svahu tak je v plánu horská železnice. Zatím je snahou trať +-0 ale pokud dojde na rozšíření tak se nevyhnu nutnosti vedení tratě do stoupání/klesání. Zatím díky za rady - začíná doba kopací a betonová... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » čtv 14 čer, 2018 9:25 am

Když už se vyptávám tak bych se ještě zeptal na stavbu vozů a lokomotiv. Zajímá mě materiál z čeho vyrábět , možnost nákupu sériových dílů ( dvojkolí , motory , převody , sběrače proudu ) případně popisy stavby konkrétních vozidel.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » čtv 14 čer, 2018 10:16 am

Piko i LGB nabízejí celé pojezdy - prvně jmenovaný je o něco levnější, LGB má zas pojezdy fortelnější a celkově větší nabídku - já nakupuju buď u Zezulky nebo z Modell-land.de. Slušný výběr bývá i eBay.de, kde se dá za dobré kačky pořídit i celá ojetina jako dárce orgánů. Co se týče tuzemských předloh, brněnský Drah servis svého času dělal limitku Brejlovců a jejich webovkách je popsaný postup. Já se teď chystám na stavbu jindřichohradeckého Túčka a to bude kombinace 3D tisku a desek z tvrzeného polystyrenu. Zkus si projít zahradnické fórum http://forumzahradnizeleznice.cz, tam také pár kousků samo domo je.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod vvitty » čtv 14 čer, 2018 10:28 am

hopeter: tipuji ze nejake rady byste mohl dostat na okraji 4erven0ho Kostelce kde jsem pri posledni navsteve jednu zahradni zeleznici videl v provozu :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » čtv 14 čer, 2018 5:30 pm

Ano, železnici p.Kafky samozřejmě znám.https://www.ckzije.cz/cs/vylet/zahradni-modelova-zeleznice Rád nakouknu když jdu kolem. Jenom je tam trochu moc trpaslíků a šreků. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník