Marwinova lokálka H0, 2. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 28 úno, 2018 3:25 pm

Michal Vaniš píše:
marwin píše:Pokracovani na kolejisti: Jednodusi cast stavby kolejiste mam za sebou, ramy uz jsou doma. Udelal mi je jeden moc sikovny zamecnik, ktery je sam modelar, a na ramech to jde videt. Je to cista a presna prace. Kdyz jsem je privezl domu, tak jsem si sednul na zidli doprostred "ucka" a chvili se kochal predstavou, jak to bude vypadat, az to jednou bude hotove.
Zacal jsem jednotlive dily natirat a taky pracuji na rozmerech preklizek, kterymi bych mel kolejiste obalit.

Jedna dokumentacni fotka:
[img]


Panebože...realita se pořádně zhmotnila :mrgreen:
Dokud jsem jen koukal na ty tvoje výkresy, tak pohoda...ale takové masivum železa jsem si neuměl představit... :shock:
Doufám, že ty komody na kterých to má stát, jsou taky vyztužené :P


Komody budou standardni IKEA :D .
Na prvni pohled to vypada masivne, ale neni to zas tak tezke. Nejvetsi dil 160x50 vazi necelych 10kg (bez vrsku). Kdybych to delal z 12mm preklizky, tak budou vazit skoro stejne. Nemluve o tom, ze dil se suplikem by z preklizky v techto rozmerech nesel vyrobit(maly prostor nad skrytakem) a ani nevim, jak bych resil z preklizky zastreseni. Nemluve o pevnosti zeleza.
Zelezo ma jednu velkou nevyhodu, doma na kolene ho malokdo svari...
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod OndraFíra » stř 28 úno, 2018 8:26 pm

marwin píše:Ahoj Ondro,
diky za nasmerovani a pekne fotky. Ted osciluji mezi jednoduchou variantou jen cekarnu 11/h a komplet variantou cekarna, strazni domek 4/H, zahradka a kolej pro odstaveni voziku. Objednal jsem u Radka oba strazni domky, ktere nabizi, 4/H i TP101. Postavim si je, zkusim to naskladat na kolejiste a uvidim, jak to bude vypadat. Ta komplet varianta z prilozenych fotek vypada moc zajimave.
Marek


Zrovna jsem si všiml že 4/H i ten 101/H teď má jako novinky i KBmodel. Ten 4/H i s čekárnou 531/H. Ale já osobně bych šel do tý 11/H a samostatný domek, tak jak píšeš.
Jinak na lokálku bych volil spíš ten 4/H a kór když nemáš moc místa, ten 101/H je podstatně větší.
Moduly Fremo H0-Old - II.epocha ČSD: Nová Ves pod Pleší , Dobříš
Uživatelský avatar
OndraFíra
 
Příspěvky: 131
Registrován: sob 26 čer, 2010 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 12 bře, 2018 12:38 pm

Vsechny zelezne casti kolejiste jsou natreny. Zvolil jsem bilou barvu, aby to barevne ladilo s komodami, na kterych bude kolejiste lezet. Zkusmo jsem kolejiste opet sestavil a vyzkousel jsem pripojit odnimatelny dil (na fotce ve predu), po kterem se bude trat vracet zpet pod koncove nadrazi do skrytaku. Na tomto dile bude jen trat na preklizce bez krajiny, ochranu proti padu vozidel budou zajistovat 4cm vysoke mantinely. Dil je vymyslen tak, aby sel rychle pripojit/odpojit a aby byl skladny. Pripojeni je otazkou chvilky, nejdrive je potreba spojit dve casti k sobe a zajistit sroubem, pak je mozne celek pripojit ke kolejisti. K presnemu vymezeni pozice je na kazdem konci privaren cep, ktery zapada do diry v kolejisti. Nakonec je potreba dil zajistit dvema srouby. Zde bych chtel vyzvidnout pevnoust zeleza. Oblouk je dostatecne pevny i bez pridavnych nohou, ze dreva by musela byt konstrukce mnohem masivnejsi.

Obrázek

Dale jsem zapracoval na skrytem nadrazi. Skrytak bude umisten tesne pod koncovym nadrazim, tedy neni tam moc mista pro pripadne reseni problemu s vykolejenym vlakem nebo pro udrzbu prestavniku atd. Take jsem zhyckany z modulovych setkani, kde jsou skryte stanice nezakryte, tedy je mozne si celkem rychle poskladat nakladni vlak podle potreb. To same jsem chtel i u sveho kolejiste, tedy sestavim si nakladni vlak, tak jak mi bude vyhovovat. Nechtel jsem, aby mi ze skrytaku odjel manipulak ve stejnem slozeni, jako kdyz mi do nej prijel. Kdyz jsem si dal dohromady pozadavky a moznosti, tak mi z toho jasne vysel suplikovy skrytak, s tim ze bude nutne zajistit, aby se suplik vysunul cely z kolejiste.
Suplik jsem pridelal na kulickove plnovysuvy od Hettichu. Ovladani zajistovani supliku a posouvani je mozne delat jednou rukou. Jako ovladaci prvek jsem pouzil rukojet ve tvaru T a jako aretacni cepy jsem pouzil cep s pruzinou a krouzkem. Cepy jsou umisteny na obou stranach supliku, aby mi koleje na obou stranach presne dosedly na svoje misto. Od rukojeti skrz suplik vede duralova tyc ulozena v mosaznych pouzdrech a na jejim konci je umisten plochac, na kterem jsou prisroubovany kulove cepy. Zde se prevadi otocny pohyb na posuvny. Propojeni mezi kulovymi cepy a cepem s pruzinou je zajisteno ocelovym dratem. Vlastni cep s pruzinou zapada do mosazneho plochace s vyvrtanymi dirami.
Ovladani supliku je jednoduche, pro presunuti na jinou kolej je potreba pootocit s rukojeti (cca o 5 stupnu), tim se vytahnou cepy z mosazneho plochace a presunu suplik na pozadovanou kolej.
Jeste musim vymyslet, jak zajistit, ze k centrale bude pripojena jen ta koleje, ze ktere vlak muze odjet na trat, pripadne na vytaznou kolej. Chci tim zamezit situaci, kdy budu mit vytazeny cely suplik z kolejiste a nekdo vezme mys (rozumnej moje deti:)) a rozjedou masinku, ktera se vyda nejkratsi cestou k zemi. Mam to trochu rozmyslene, bude to takove mechanicko-elektricke reseni, pod kazdou koleji bude jeden mikrospinac, kolecko na pacce spinace bude jezdit po boku ramu, v mistech, ze kterych vychazi trat bude vystupek, ktery zajisti sepnuti spinace a tim pripojeni koleje k centrale.
Obdobne budu resit signalizaci, na kterou kolej je suplik prestaven. Pod mikrospinac, ktery bude koleje odpojovat, dam jeste jeden a ten mi rozsviti prislusnou ledku na boku supliku.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil marwin dne stř 14 bře, 2018 9:11 am, celkově upraveno 1
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod hopeter » pon 12 bře, 2018 3:10 pm

Hezký "lešení" :D
Líbí se mě jak je to promyšleno do detailu a pěkně zpracované. Rád sleduji. Ať se daří.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 15 kvě, 2018 4:48 pm

Tak leseni uz zacina obrustat drevem. Mam zatim pripraveny dva segmenty ze ctyrech. Na tech dvou jeste budu dale upravovat cela a vyrezavat otvory pro krajinu, ktera bude pod urovni. Zkusmo jsem polozil koleje v nadrazi, abych se taky mohl trochu pokochat:). Ted premyslim, jak bude vypadat tovarna. Umistil jsem ji o kousek vys nez je nadrazi. Prostredkem tovarny potece potok. Na budovy pouziju stavebnice od Auhagen Baukastensystem. Zda se, ze je to hodne zdarila koncept pro stavbu industrialnich budov. Doporucuju se na to podivat.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 15 kvě, 2018 6:10 pm

Prikladam obrazek, na kterem je videt, jak bych si predstavoval tovarnu, je poskladana z dilu Auhagen BKS. Pokud by si nekdo chtel poskladat vlastni tovarnu, tak muzu poskytnout zdrojak ze sketchupu, at nemusi vytvaret znovu objekty s texturama.
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod petrh » úte 15 kvě, 2018 8:52 pm

Fiha to vypada luxusne jeste barene rozlisit casti stavebnic a doplnit katalogova cisla a muzzene tise zavidet dokonalost
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 16 kvě, 2018 7:55 am

Jeste doplnim, ze textury pro kvadry(objekty v 3D) jsem vzal z tohoto dokumentu https://auhagen.de/csdata/download/1/de ... _5_491.pdf . Pokud nekoho nebavi sedet u pocitace a radsi by si chtel poskladat model z papiru, tak staci vytisknout a vystrihat.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 21 kvě, 2018 4:34 pm

Polozil jsem na segmenty rozestavene budovy, abych mel lepsi predstavu o prostoru a mohl dal domodelovat teren.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 11 čer, 2018 2:49 pm

Doba drevena pokrocila, prisrouboval jsem preklizku na cela a pro kolejove pasy. Ted zacinam pokladat preklizku pod reku a cesty, pak bude nasledovat zariznuti cel podle reliefu terenu a jeho domodelovani.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Sandy » úte 12 čer, 2018 2:24 pm

Za mne :oops: typická ukázka přehnané "modelářské korektnosti" (velké poloměry oblouků, štíhlé výhybky), která vede k nesprávným výsledkům (krátké staniční koleje). :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 12 čer, 2018 8:38 pm

Od nekoho jineho jsem zase slysel, ze mam polomery oblouku male a vyhybky jsou moc ostre :D . Koleje v nadrazi jsou kratke, to je jasny, prohanet tam brejlovce s ypsilony by vypadalo stejne jako ho prohanet po polomeru 500mm... Na 2,5 metrech toho zas tolik nevykouzlis. Nejde o nejakou modelarskou koreknost, jde o to, aby se mi to libilo. Proto jsou tam koleje s nizkym profilem, minimalni polomer na trati 600mm, vyhybky s polomerem 900mm. Vyhybky jsou oproti skutecnym 40tkovym vyhybkam polovicni, kdyz bych stejne zkraceni aplikoval na stanicni koleje delky 150m, tak ziskam 86cm, coz je o deset mene, nez mam na modelu.
Tvuj prispevek me donutil zamyslet se nad tim, jak kvantifikovat, o co vlastne prichazim svoji prehnanou modelarskou korektnosti :lol: . Na ono vycisleni pouziju metriku: o kolik nakladnich vozu G10 se mi vejde vic na dopravni kolej, kdyz pouziju ostrejsi oblouky a vyhybky.
a) Pokud pouziju kratke vyhybky PECO a polomer oblouku trati by byl 450mm, tak ziskam dve G10tky navic.
b) Pokud pujdu do vyssiho profilu a pouziju Tillig Elite, vyhybky EW2 a polomer 450, tak bych ziskal dokonce tri G10tky.
Mel jsem velke kolejiste postavene na starem Pilzu (dneska ekvivalent EW2) a polomer 450 a uz nikdy vice, to radsi objetuju tri G10tky :D .
Toz asi tak.
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Sandy » stř 13 čer, 2018 6:35 am

Malá kolejiště jsou vždycky otázkou kompromisu mezi modelovou věrností a prostorovými možnostmi. A papír snese všechno. To co vypadá dobře na papíře ve skutečnosti tak ideální není. Sám musíš uznat, že současný stav pohledově není nejlepší.
Do takovéto stanice by se měla na každou kolej pohodlně vejít souprava složená z loko (třeba 354.1) a nejméně pěti dvouosáků (G10 nebo podobných). A každý centimetr je pak dobrý. Něco by se třeba dalo získat mírným natočením stanice směrem do rohu, zkrácením kusé koleje na objíždění. Já malé oblouky a striktně modelové výhybky tolik neprožívám, takže bych asi šel do toho prostředního návrhu
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 13 čer, 2018 8:42 am

Nasadil jsi mi brouka do hlavy a nejen ty. Slevit z polomeru a strednich vyhybek nechci, toto je pro mne minimum na co se da jeste koukat a hlavne by mi tam neprojely modely od MM. Zkusil jsem natahnout leve zhlavi do oblouku za pouziti obloukovek. Zkratit vytaznou kolej na pravem zhlavi uz nejde, ted se mi tam vleze bejcek s jednim vozem a bez problemu tam projede ctyrkolak. Upravou jsem ziskal jednu G10tku navic:D, resp. se kolej prodlouzila o 15cm. Rekl bych, ze stanice bude vypadat lepe. Do tohoto reseni se mi nechtelo, protoze budu muset riznout do ramu, ted tam koliduje ram s prestavniky, ale snad to pujde.
Obrázek

A jeste posledni verze planku kolejiste.
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 25 črc, 2018 3:21 pm

Pokrocil jsem s mostem pres reku a cestu. Puvodne jsem uvazoval o mostu od Auhagenu viz vyse, ale nakonec jsem se rozhodnul pro jiny typ mostu. Na trhu jsem zadny takovy nenasel, tak jsem si ho musel vytvorit sam. Vychazim z mostu na me oblibene trati z Lokte do Horniho Slavkova. Jedna se o plnostenny ocelovy most, ktery ma dva dily, je v oblouku a ve stoupani. Most jsem musel oproti skutecnosti o trochu zkratit a upravit na ostrejsi oblouk, jinak vzhled mostu a terenu kolem by mel odpovidat predloze.
Na vyrobu stavebnice jsem pouzil technologie laserovanky z papiru. Byl jsem zvedavy, jestli bude mozne nejak pekne laserem vytvorit nyty v papiru, coz se celkem povedlo a s vysledkem jsem spokojeny. Podekovani patri firme JM-detail, ktera mi vysla vstric. Jedna se o prvni prototyp, kdy jsem chtel overit technologii a ted je potreba dokreslit zabradli a vydrevu a jeste par detailu. Zkusil jsem i most patinovat pigmenty, to je videt na posledni fotce.
Marek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků