bláboly o fyzikálních zákonech

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 04 čer, 2018 5:10 am

Ferda píše:
Jirka_US píše:Ale proc ja bych mel dokazovat, ze ji nejaky komercni vyrobek ma...

Protože nechci usmažit lokomotivu na rozhraní dvou boosterů. :roll:

Doporucuji se obratit primo na vyrobce nebo pozadat vvityho, aby zde napsal odpoved nebo proc ji nemuze zverejnit. Ja jsem si temer jisty (jak jsem psal), ze pokud dotaz posle,tak odpoved dostane. A vzhledem k tomu,ze je s problematikou velmi dobre obeznamen (viz ctyrbodove mereni napeti na kolejisti), ma simulaci a vypocty v Excelu tak nepochybuji, ze bude vyrobci hned jasne o co jde. Jinak ja jsem zde na tema MA ci NEMA nespekuloval, me zajimaji ciste fakta, takze bohuzel v otazkach komercnich vyrobku nad ramec bezne dostupnych zdroju moc nemuzu slouzit.A tim bych pravdepodobne diskuzi z me strany ohledne komercnich boosteru ukoncil, pokud se neobjevi nejaka nova fakta.A naopak ty 2 DIY konstrukce maji pro nase ucely dostupnou dokumentaci,takze by nemelo byt pochyb,ze vime o cem je rec.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Brejla » pon 04 čer, 2018 6:19 am

Jirka_US píše:
Ferda píše:
Jirka_US píše:Ale proc ja bych mel dokazovat, ze ji nejaky komercni vyrobek ma...

Protože nechci usmažit lokomotivu na rozhraní dvou boosterů. :roll:

Doporucuji se obratit primo na vyrobce nebo pozadat vvityho, aby zde napsal odpoved nebo proc ji nemuze zverejnit. Ja jsem si temer jisty (jak jsem psal), ze pokud dotaz posle,tak odpoved dostane. A vzhledem k tomu,ze je s problematikou velmi dobre obeznamen (viz ctyrbodove mereni napeti na kolejisti), ma simulaci a vypocty v Excelu tak nepochybuji, ze bude vyrobci hned jasne o co jde. Jinak ja jsem zde na tema MA ci NEMA nespekuloval, me zajimaji ciste fakta, takze bohuzel v otazkach komercnich vyrobku nad ramec bezne dostupnych zdroju moc nemuzu slouzit.A tim bych pravdepodobne diskuzi z me strany ohledne komercnich boosteru ukoncil, pokud se neobjevi nejaka nova fakta.A naopak ty 2 DIY konstrukce maji pro nase ucely dostupnou dokumentaci,takze by nemelo byt pochyb,ze vime o cem je rec.


Ty jsi neskutečný lhář a zbabělec. Všechno jen rozvrtáš a když máš něco doložit, tak jen couváš a všechno házíš na ostatní.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod romino » pon 04 čer, 2018 6:52 am

Jirka_US píše:
Jirka_US píše:Ale proc ja bych mel dokazovat, ze ji nejaky komercni vyrobek ma...

Jinak ja jsem zde na tema MA ci NEMA nespekuloval, me zajimaji ciste fakta, takze bohuzel v otazkach komercnich vyrobku nad ramec bezne dostupnych zdroju moc nemuzu slouzit.

Tak potom z akych faktov ste vychadzal, ked ste tu verejne daval informacie, ze nechat stat model na rozhrani mu nemoze uskodit? Teraz tvrdite, ze nemate potrebne informacie o komercnych vyrobkoch! Takto vediete aj skolenia a seminare, bez overenych informacii podavate svoje predpoklady dalej?
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » pon 04 čer, 2018 7:29 am

Ale po formalni strance v poradku. MUZES nechat model stat na rozhrani distriktu, POKUD zajistis, ze napeti v danem stycnem bode bude shodne. Jak psal Jirka, tak v pripade NanoX a Spax lze ukazat ze to neni splnitelne (ve vsech pripadech), nebot "nemaji kompenzaci koncoveho stupne". Pravdive tvrzeni, korektni zaver. Pro Digitrax nelze urcit kvuli absenci dokumentace. Korektni.

To jaky vyrobek onu mytickou vlastnost realne ma je na laskavem ctenari. To, ze v se v jinem miste podsouva rozdil mezi DIY a sofistikovanymi tovarnimi komponentami je problem toho, kdo na takovou podprahovku skoci.

Sak je vsytko fajne, ni ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Petr_J » pon 04 čer, 2018 9:20 am

belgarat píše:Ale po formalni strance v poradku. MUZES nechat model stat na rozhrani distriktu, POKUD zajistis, ze napeti v danem stycnem bode bude shodne.


To není pravda, i když Jirka_US o tom zdá se některé přesvědčil. Proud přes vozidlo bude protékat i v případě, že napětí obou zdrojů budou zcela shodná. Zátěž odebírá proud z obou zdrojů, jsou vodivě propojeny, takže jí v tom těžko něco zabrání. Velikost proudů (či jejich poměr) odebíraných z jednotlivých zdrojů je pak dána velikostí odporu proudovodných drah od zdroje ke potřebiči.
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod MiG » pon 04 čer, 2018 9:29 am

belgarat píše:Ale po formalni strance v poradku. MUZES nechat model stat na rozhrani distriktu, POKUD zajistis, ze napeti v danem stycnem bode bude shodne. Jak psal Jirka, tak v pripade NanoX a Spax lze ukazat ze to neni splnitelne (ve vsech pripadech), nebot "nemaji kompenzaci koncoveho stupne". Pravdive tvrzeni, korektni zaver. Pro Digitrax nelze urcit kvuli absenci dokumentace. Korektni.

V případě Digitrax zcela nekorektní.
Dokumentace Digitrax určuje, že na rozhraní nic stát nemá. V dokumentech požaduje oddělení distriktů alespoň v jedné kolejnici (pro coommon rail), nejlépe v obou.

V ostatních případech nekorektní, protože kompenzace koncového stupně s jedinými svorkami ke kolejnicím nezajišťuje (nemůže zajistit) stejné napětí na rozhraní mezi zesilovači.
V případě pouze dvou zesilovačů by svorky snímaného napětí na rozhraní mohly pomoci, v případě více zesilovačů ani ty.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod belgarat » pon 04 čer, 2018 9:54 am

Petr_J píše:Zátěž odebírá proud z obou zdrojů, jsou vodivě propojeny, takže jí v tom těžko něco zabrání. Velikost proudů (či jejich poměr) odebíraných z jednotlivých zdrojů je pak dána velikostí odporu proudovodných drah od zdroje ke potřebiči.

Mas pravdu; sarkasmus v prispevku prevazil nad fakty ... mea culpa.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Ferda » pon 04 čer, 2018 10:12 am

Nó, mi z toho vyplývá, že
1) Jirka-US je z pohledu práva žalovatelný v případě, že někdo usmaží mašinku na rozhraní dvou komerčních boosterů, protože záměrně uvedl druhého v omyl a tím mu způsobil újmu.
2) Vzhledem k tomu, že neodvolal ani po 20-ti stranách oponentury pak nezbývá, než ho odeslat do Kostnice a tam ho slavnostně upálit stéjně jako jiného nejmenovaného génia...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 04 čer, 2018 11:27 am

romino píše:
Jirka_US píše:
Jirka_US píše:Ale proc ja bych mel dokazovat, ze ji nejaky komercni vyrobek ma...

Jinak ja jsem zde na tema MA ci NEMA nespekuloval, me zajimaji ciste fakta, takze bohuzel v otazkach komercnich vyrobku nad ramec bezne dostupnych zdroju moc nemuzu slouzit.

Tak potom z akych faktov ste vychadzal, ked ste tu verejne daval informacie, ze nechat stat model na rozhrani mu nemoze uskodit? Teraz tvrdite, ze nemate potrebne informacie o komercnych vyrobkoch! Takto vediete aj skolenia a seminare, bez overenych informacii podavate svoje predpoklady dalej?

Pardon, ale pokud si takto zacnete "modifikovat" me vyroky, tak bych si dovolil Vam jiz neodpovidat, Ja si Vase slovo vykladam tak, ze chcete informace nad ramec bezne dostupne dokumentace (zapomnel jste rici jak jste vubec nato prisel) a zaroven chcete, abych tyto informace dolozil.... Tak to si musite rozhodnout co vlastne chcete, oboji soucasne tezko.
A jak jste vubec prisel nato, ze na nejake prednasce pouzivam komercni vyrobky pro DCC ?
Naposledy upravil Jirka_US dne pon 04 čer, 2018 11:58 am, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Jirka_US » pon 04 čer, 2018 11:41 am

Bez komentare....
Ferda píše:Jen takový dotaz. Zná někdo někoho, kdo "upekl" svůj model na rozhraní zesilovačů?
Pokud ne, tak tady mlátíte prázdnou slámu.

Na modulovce je běžně SPAX pod každou větší dopravnou a jezdí se tam i s modely za desítky tisíc. Deneně přejedou rozhraní i více než 100 krát a žádné katastrofy se nedějí. Nedělám si iluze, že nikdo nikdy nezastaví na rozhraní. Toto vylučují zákony. Tentokrát "Murfyho zákony".


Petr_J píše:
belgarat píše:Ale po formalni strance v poradku. MUZES nechat model stat na rozhrani distriktu, POKUD zajistis, ze napeti v danem stycnem bode bude shodne.


To není pravda, i když Jirka_US o tom zdá se některé přesvědčil. Proud přes vozidlo bude protékat i v případě, že napětí obou zdrojů budou zcela shodná. Zátěž odebírá proud z obou zdrojů, jsou vodivě propojeny, takže jí v tom těžko něco zabrání. Velikost proudů (či jejich poměr) odebíraných z jednotlivých zdrojů je pak dána velikostí odporu proudovodných drah od zdroje ke potřebiči.

Ano to neni pravda, protoze se zmenilo zadani....o tom, ze by napeti obou zdroju byla shodna jsem nehovoril....rec byla o shode napeti na rozhrani 2 boosteru...
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 04 čer, 2018 11:50 am

Ferda píše:Nó, mi z toho vyplývá, že
1) Jirka-US je z pohledu práva žalovatelný v případě, že někdo usmaží mašinku na rozhraní dvou komerčních boosterů, protože záměrně uvedl druhého v omyl a tím mu způsobil újmu.
2) Vzhledem k tomu, že neodvolal ani po 20-ti stranách oponentury pak nezbývá, než ho odeslat do Kostnice a tam ho slavnostně upálit stéjně jako jiného nejmenovaného génia...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Není to škoda? Jirka mi totiž TADY slíbil, že nás všechny pozve na jeho veřejnou přednášku, tak jsem se těšil.
Předpokládám, že bude TADY.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Ferda » pon 04 čer, 2018 11:52 am

Jirka_US píše:...tak bych si dovolil Vam jiz neodpovidat.

To by myslím bylo milé. Děkujeme.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod Pavel-HP » pon 04 čer, 2018 11:55 am

A nestačilo by rovnou do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka?
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 04 čer, 2018 12:02 pm

Jirka_US píše:Ano to neni pravda, protoze se zmenilo zadani....o tom, ze by napeti obou zdroju byla shodna jsem nehovoril....rec byla o shode napeti na rozhrani 2 boosteru...


Myslíš nějak TAKHLE?
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: bláboly o fyzikálních zákonech

Příspěvekod fulda » pon 04 čer, 2018 12:06 pm

Pavel-HP píše:A nestačilo by rovnou do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka?

V žádném případě, tam je totiž podstatné to slovo "KULTURY" a tohle s kulturou nemá nic společného.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků