výběr LED na osvětlení budov

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod MiG » čtv 31 kvě, 2018 9:01 am

BohousP píše:Bílé LED mají úbytek cca 2,8-3,5 V, takže na 4 tužkové baterky můžeš dát sériové max. dvě. Musí tam být omezovací odpor v sérii, jeho hodnotou se reguluje proud a tedy svítivost LED. Pokud použiješ žluté LED, úbytek na jedné je kolem 2 V, takže ty by mohly být tři (a samozřejmě ten odpor).
Odpor odhadem 100 - 300 ohm. LED bez odporu ti nejspíš shoří.
Nutné vyzkoušet s těmi diodami, co máš.
Větve s 2-3 LED a odporem potom můžeš řadit paralelně.

Já bych tři žluté seriově nedával. Vyjde moc malej seriovej odpor a svítivost bude silně kolísat s napětím.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod fulda » čtv 31 kvě, 2018 9:02 am

Pokud budeš přidávat diody paralelně, tak se stejně počítá každá samostatně, takže to nemusíš řešit předem.
Vzhledem k tomu, že mluvíš o diorámu, tak je asi dobrý nápad je zapojovat paralelně a ke každé si dát samostatný odpor, aby jsi si mohl nějak hezky nastavit její svit. Dokonce bych se zabýval myšlenkou použití samostatných odporových trimrů.

Podle mne je ideální zhruba takováto kombinace trimru a bezpečnostního rezistoru:
Kód: Vybrat vše
                   ___
       ___      __/_  |    //
+ o---|___|----|_/__|-+---|>|---o -
       330     \/_ 10k     LED


P.S. pro staré žádovky onehdá v GMe prodávali krásné LEDky s označením "hnusně teple bílá", ale to už je dávno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod zapp » čtv 31 kvě, 2018 10:21 am

Pánové díky moc za rady, o víkendu se to pokusím zbastlit s tím co mám doma. Už s tím obvodem chvilku laboruju, a popravdě nejpřirozenější světlo mi přijde od žlutě svítící (čiré) LED Avago o svítivosti 140. Bohužel má ale malý úhel rozptylu světla jen 24st., takže když ji dám na strop osvětluje jenom malý kužel na podlaze.
Hlavně mě těší, že nemusím už teď s předstihem řešit připojení následných obvodů.
zapp
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 29 kvě, 2018 6:03 am
Bydliště: Roštění, okr.Kroměříž

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod fulda » čtv 31 kvě, 2018 11:54 am

Záleží na tvojí osobní šikovnosti, ale dá se s tím trochu pracovat.
Pokud dokážeš dobře pracovat s vrtačkou, tak konkávní čočky mají širší úhel. (reklamní obrázek dole).
Případně ještě můžeš pracovat s něčím, čemu říkám "opálové sklo", ale nevím jak se to jmenuje doopravdy, je to materiál, který má snahu hodně rovnoměrně rozvádět světlo. Prodavači plexiskla to znají.

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod HonzaM » čtv 31 kvě, 2018 6:47 pm

Použil jsem odstřižené kousky po 3 LED z osvětlovacího pásku s teple bílými led, přilepené má stropy v budovách. Jsou samolepicí, mají předřadné odpory a protože jsou určeny pro osvětlovací účely,mají dobrý rozptyl světla. Cena je zanedbatelná. To je ovšem řešení pro napájení 12 V,lze ale LED odstříhat i po jedné. Rozptyl světla mají velmi dobrý a barva světla je přirozená.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod BohousP » čtv 31 kvě, 2018 7:39 pm

HonzaM píše:Použil jsem odstřižené kousky po 3 LED z osvětlovacího pásku s teple bílými led, přilepené má stropy v budovách. Jsou samolepicí, mají předřadné odpory a protože jsou určeny pro osvětlovací účely,mají dobrý rozptyl světla. Cena je zanedbatelná. To je ovšem řešení pro napájení 12 V,lze ale LED odstříhat i po jedné. Rozptyl světla mají velmi dobrý a barva světla je přirozená.

Většina těchto pásků se musí stříhat právě po třech LED, protože mají společný odpor. Kromě toho, s tím původním odporem svítí příliš silně pro požadovaný účel (modelové osvětlení).
Naposledy upravil BohousP dne pát 01 čer, 2018 5:40 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod TomasM » čtv 31 kvě, 2018 8:01 pm

BohousP píše:
HonzaM píše:Použil jsem odstřižené kousky po 3 LED z osvětlovacího pásku s teple bílými led, přilepené má stropy v budovách. Jsou samolepicí, mají předřadné odpory a protože jsou určeny pro osvětlovací účely,mají dobrý rozptyl světla. Cena je zanedbatelná. To je ovšem řešení pro napájení 12 V,lze ale LED odstříhat i po jedné. Rozptyl světla mají velmi dobrý a barva světla je přirozená.

Většina těchto pásků se musí stříhat právě po třech LED, protože mají společný odpor. Kromě toho, svítí příliš silně pro požadovaný účel.


LED pásky jsem použil jako osvětlení do několika vagónů. Je potřeba použít ještě jeden společný resistor (cca 14V za můstkem). Tepla bílá svítí barevně dobře a odporem se dá dobře nastavit svítivost. Chce to použít variantu 3x led á 5 cm aby to nesvitilo zbytečně moc
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod HonzaM » pát 01 čer, 2018 1:17 pm

BohousP píše:Většina těchto pásků se musí stříhat právě po třech LED, protože mají společný odpor. Kromě toho, s tím původním odporem svítí příliš silně pro požadovaný účel (modelové osvětlení).

Není žádný důvod je nestříhat po jedné a ke každé použít samostatný vhodně volený odpor (stejně jako to musíš udělat u běžných LED), podstatné je, že mají velmi dobrý rozptyl světla a přirozený odstín (musí se koupit teple bílá). Jejich výhodou je i to, že jsou ploché a lze je umístit pod strop.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod czcharlie » pát 01 čer, 2018 4:22 pm

Osobně tohle řeším nákupem na Aliexpress. Nakupuji po stovkách LED - při takovém množství vychází cena pod 50 hal za kus (takže i kdyby byla závadovost 10% tak se mi to stále vyplatí) a kupodivu jsem zatím nenarazil na vadnou. Ba dokonce mi jedna vesele svítí čtvrtý rok ve zvonkovém tlačítku krmená střídavým proudem... Místo odporů (či dokonce trimrů) používám LM334, při ceně 1,50 za kus je jeho cena nedaleko ceny trimru a nemusím řešit napájecí napětí ani počet diod v obvodu zařazených (samozřejmě s ohledem na součet napětí na diodách). Dokonce si dovoluji i takovou "prasárnu" jako paralelní zapojování diod. Zatím se mi nestalo, že by byly LED tak rozdílné, aby to nefungovalo. No a ještě dodám - bílé LED ať studené či teplé svítí dostatečně i při proudu pod 10 µA, žluté okolo 1 mA.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod BohousP » pát 01 čer, 2018 4:55 pm

HonzaM píše:
BohousP píše:Většina těchto pásků se musí stříhat právě po třech LED, protože mají společný odpor. Kromě toho, s tím původním odporem svítí příliš silně pro požadovaný účel (modelové osvětlení).

Není žádný důvod je nestříhat po jedné a ke každé použít samostatný vhodně volený odpor (stejně jako to musíš udělat u běžných LED), podstatné je, že mají velmi dobrý rozptyl světla a přirozený odstín (musí se koupit teple bílá). Jejich výhodou je i to, že jsou ploché a lze je umístit pod strop.

Pokud to řešíš takto, je to určitě také možnost. Pak ale nerozumím, proč píšeš, že je to řešení na 12V, když ke každé LED dáváš vlastní odpor. (Ještě jednou pro ty, kteří páskové LED neznají: Jsou tam (téměř) vždy 3 LED v sérii s jedním společným odporem navrženým na 12V, tyto trojice jsou oddělitelné nůžkami. )
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: výběr LED na osvětlení budov

Příspěvekod HonzaM » pát 01 čer, 2018 7:02 pm

Domníval jsem se, že jsem to napsal dost jasně, že ty trojice s odporem umožňují připojení na 12 V a že je možné používat i jednotlivé, nepsal jsem že by ty jednotlivé bylo možné připojit rovnou na 12 V bez předřadného odporu - to předpokládám ví každý,kdo přpojuje jednotlivé standardní LED. Pokud jde o AliExpress, nakupuji tam také, není ani kupovat po stovkách, běžně jsem bral několik typů po deseti i dvaceti kusech. Výhodou těch pásků je, že jsou samolepicí a tím je vyřešeno upevnění, pokud je lze umístit na stropy, není pak třeba pájet přívody přímo na samotné LED jako v případě koupě samostatných LED. U pásků je také zaručeno že mají použité LED dobrý rozptyl světla, u těch samostatně nakupovaných existuje řada typů a bez vyzkoušení nemusí být ty vybrané ideální.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků