HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » stř 30 kvě, 2018 12:50 pm

Viditelná část je pěkná, dostat na tak malý prostor dvě nádraží v H0 není snadné. Zvaž jestli by se nepovedlo tratě z nádraží zakončit smyčkami v neviditelné části, bylo by přirozenější, kdyby se vlak do stanice vracel na tutéž stranu odkud odjel. Mám známého který takto řešené kolejiště v H0 má a působí to velmi dobře. Má to řízené TrainControllerem a je opravdu prima pozorovat jak vlaky jezdí, zastavují,střídají se atd. Takhle si představuju ideální kolejiště “na kochačku”. Ale je to samozřejmě věc názoru.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 30 kvě, 2018 7:21 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Sandy » stř 30 kvě, 2018 1:16 pm

MichalKloc píše:Ahoj Všem,

nějakou chvilku jsem se odmlčel a koukám, co se to tady děje. Musím se přiznat, že jsem ve skrytu duše doufal, že svými neumělými návrhy (na kterých jsem nicméně strávil spoustu času), vyprovokuji někoho k něčemu podobnému. V tohle jsem ale ani ve snu nedoufal, takže:

Tomáši, už dlouho se mi nestalo, že bych na něco v němém úžasu takhle koukal, jako koukám na poslední návrh. Takže nejen klobouk dolů, ale především obrovský dík. Tomuhle návrhu se totiž nedá absolutně nic vytknout - takže kam mám poslat děkovnou flašku?

Vážně zírám!!!!

S tím kolejivem máte samozřejmě pravdu, ale občas se v životě stává, že člověk se pro něco nadchne, domnívá se, že už bude co nevidět budovat, a tak zbrkle nakoupí něco, co možná není až tak ideální, jak se na první pohled zdálo. Mám cca 20 výhybek v digitálu, o ostatním kolejivu ani nemluvě, tak se obávám, že ztráta by byla dost zásadní :)

Skoro mám pocit, že se lokomotivy skutečně někdy projedou :)

Sakra to je super návrh, ještě jednou díky, nemůžu se vynadívat.

Michal


Pokud budeš brát finanční stránku, tak, samozřejmě, proděláš. Možná dost citelně. Ale když budeš počítat kus za kus, tak to taková katastrofa nebude.
Nevím, jak jsi kupoval výhybky. Ale běžná cena (obyčejné výhybky) Geo Line byla: výhyka cca 500.-, přestavník do podloží cca 750.- a dekoder do podloží cca 800.-. Bratru kolem dvou tisíc. Teď se dá tento "set" pořídit za 1450.-. Když to dáš za 1200.- , tak to určitě někdo koupí. A budeš si moc vybrat výhybky, které ti budou vyhovovat (řekněme v cenové relaci kolem 600.-, přestavník (např.MP1) asi 400.- a u dekoderů se můžeš dostat na 200.- Kč na výhybku.
Podobné to bude i u obloukových výhybek. U běžného kolejiva to bude možná i lepší.

Edit č.1:
Ještě k návrhu od kolegy "lajblta". Když se hloubka kolejiště zvětší (možná, že jen o 10 cm), tak se na pravé zhlaví dolní stanice vejde ještě jedna oblouková výhybka a hned tu máme stanici se třemi průjezdnými kolejemi. Provozně o dva řády lepší.... :) Délka staničních kolejí pořád nic moc, ale je to další posun.

Edit č.2:
Myslel jsem, že o geometrii GeoLinů vím skoro všechno, ale pan kolega mě vyvedl z omylu. Holt, člověk se učí celý život :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Sandy » stř 30 kvě, 2018 3:14 pm

lajblt píše:I vlakodrom může vypadat. :) Provoz mezi 2 stanicemi po oválu. Možnost vestavby SN s odbočkami v tunelech.

Třeba takhle : https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Planky/#K4_skryta.jpg :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod workous » stř 30 kvě, 2018 3:49 pm

Lucy píše:
milan ferdián píše:Kolejiště navržené dle příspěvků modeláře.Falešná dvojkolejka.Posun ve stanici vyloučen.Elektrický provoz neplatí pro modeláře.
Výhybky:
61140 - 3
61141 - 4
61154 - 4
61155 - 6

Do háje tohle mi nedělejte :) takový návrhy v Geoline snad půjdu pro motorovku a začnu znovu :)...Michal, aby se z toho picnul.... :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » stř 30 kvě, 2018 5:34 pm

2 MichalKloc: Dík. Škoda, že nemůžu pít. :)
V pohodě, nikam nic neposílej, zpoplatněný jsou až složitější návrhy. ;) Kdyby mi takhle šla stavba kolejiště, tak už mám ve sklepě Žďár nad Sázavou.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod sidlo » stř 30 kvě, 2018 5:52 pm

Sandy píše:u dekoderů se můžeš dostat na 200.- Kč na výhybku.

U dekodérů se můžeš dostat na 60,- Kč na výhybku http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g182.Dekod%E9r+UNI16ARD+8VYH.html
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » stř 30 kvě, 2018 9:23 pm

Ahoj Všem,

teda já nevěřím svým očím, jak se to tady "rozjelo".
Dlouhou dobu téměř nic a najednou několik skvělých návrhů během pár dní.
Moc děkuji i za Milanův návrh. Ten je tedy taky parádní.
Bude to sakra těžké rozhodování, mezi Milanovým návrhem a posledním návrhem od Tomáše.

Jen nechápu, jak je možné, že já u toho sedím po večerech už několik měsíců a v zásadě nic kloudného jsem nevykouzlil (teda ten večer jsem si vždy nakonec myslel, že už to mám) a z Vás to padá jedna dvě :)

Fakt parádní návrhy, takže ještě jednou moc díky. Už se těším, až budu mít po letech zase trochu zapatlané ruce :)

Pocitově mne to navádí spíš na Tomášův poslední návrh, pro Bardotky, Brejlovce, Hektory a Kocoury mi přijde realističtější.
Má však jednu naprosto drobnou chybičku (tedy pokud se nemýlím). Myslím totiž, že "geolainí" flexi není flexi v pravém slova smyslu - nejdou z ní tvořit oblouky, Je flexibilní pouze z pohledu délky. Jedna je použita v oblouku ve stoupání k hornímu nádraží. Tohle se ale snadno doladí. Nebo se taky můžu mýlit :)

Fakt to bude ale dost těžká volba.........

Pánové, stejně jen zírám co jste oba vykouzlili.

Upřímné díky. Ušetřili jste mi asi dost bezesných nocí nad SCARMEM.

Hezký večer.

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » čtv 31 kvě, 2018 7:49 am

Ahoj Michale,

ta flexi určitě půjde nahradit klasickou kombinací. Myslím, že původně tam byly R434/7,5st. a 200mm přímé, ale vypadalo to jako zlomený plynovod, tak jsem tam dal "pro oko" plynulejší oblouk. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » čtv 31 kvě, 2018 10:24 am

Dobrý den všem,

rád bych ještě jednou poděkoval jak Tomášovi, tak Milanovi za pomoc a naprosto úžasné návrhy.
Musím říci, že Milanova preciznost je dech beroucí. To je skutečně naprosto neuvěřitelné.........

Problém je, že z nějakého důvodu chci vlastně realizovat obě navrhovaná kolejiště, protože každé z nich je vlastně naprosto dokonalé.
Budu mít skutečně těžké rozhodování.
Skoro děkuji, že mám v poslední době hodně práce, takže se na realizaci určitě nevrhnu o víkendu. Alespoň budu mít čas se pořádně rozmyslet, který z návrhů je mi bližší.

Každopádně ale pánové - smekám před vámi všechny klobouky co mám a moc, moc děkuji.

P.s. Tomáši díky za zprávu ohledně toho oblouku a flexi koleje. Pokud se nakonec vrhnu na Tvůj návrh, ten oblouk stůj co stůj zachovám, nerad bych "prasil" tak krásný návrh.

Tak a jdu dál makat...........

Hezký den.

Michla
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod workous » čtv 31 kvě, 2018 1:19 pm

Michale, flexi Geoline vůbec neřeš (je to drahé a k prdu) kup klasickou flexi od Tillig a tu napoj na Geoline pomoci přechodových spojek nebo to sletuj na spojky od Geoline. Dělal jsem to, tak a je to ok... akorát musíš flexi podložit, aby byla stejně vysoko po zaštěrkování není nic vidět. Záleží jak budeš šikovnej :
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » čtv 31 kvě, 2018 5:24 pm

Sandy píše:
....u dekoderů se můžeš dostat na 200.- Kč na výhybku.

DR4018 pro 8 výhybek dostaneš u Digikeijs.cz za 699 Kč, takže míň než 100 Kč na výhybku
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pát 01 čer, 2018 10:05 am

Ahoj Všem,

tak sedím nad oběma návrhy a upřímně řečeno fakt nevím, který si vybrat.
Oba jsou naprosto parádní i když každý z nich vlastně úplně jinak.

Milanův návrh je neskutečně propracovaný - to jsem ještě nikdy neviděl....
Ta preciznost je neskutečná. Milanovy návrhy samozřejmě znám, ale když se konkrétní návrh týká přímo Vás, je to přeci jen jiný pocit.
Muselo to dát neskutečnou práci a já blbec jsem se při tom prvotním údivu a kochání se, úplně zapomněl zeptat na to nejdůležitější, a to jestli by alespoň Milan přijal například lahev dobrého vína jako malé poděkování?


Už jsem si včera v garáži u rámu představoval, jak na který z návrhů :)

P.s. Ještě k tomu kolejivu, pokud vše prodám (a upřímně, na to se nechystám) rozpoutá se tady přestřelka zastánců jednotlivých druhů kolejiva, takže nakonec stejně nebudu mít jasno, do čeho jít :)

Ještě jedna poznámka: Jediné nad čím laboruji u Milanova návrhu je otázka, co když mne v budoucnu začne bavit posun?

Krásný den všem.

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Polabský » pát 01 čer, 2018 11:59 am

Ještě jedna poznámka: Jediné nad čím laboruji u Milanova návrhu je otázka, co když mne v budoucnu začne bavit posun?
:roll: :roll: :roll: :oops: :oops: :oops:
To je jednoduchý, jak znám Milana :lol: .
Pošleš nejen tu zmíněnou láhev ale ještě jednu navíc k tomu a Milan Ti asi bude umět poradit :D !!
Přeji Všem vše dobré a Milana zdravím, Polabský.

P.S. Jsem rád, že se tady nakonec vytříbil názor a projekt spěje k řešení vzhlednému a pro uživatele akceptovatelnému.
A k posunu: Zvláště v poslední době, v rámci úspor a modernizací vznikají kočkopsový kolejové uspořádání, kdy lze smysluplně například posunovat pouze přes jedno zhlaví. Za alespoň jednu kolejovou spojku bych se Milane přimlouval, i když se aktuálně nevyužije :wink: ..
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » ned 03 čer, 2018 12:55 pm

Ahoj, vkládám čistě pro inspiraci, neb je to o rozměrech 360x155 cm, aby bylo vidět, co lze stvořit z Roco GeoLine. :)
Koncové nádraží většího města hlavového typu (s jedním zhlavím - např. Praha-Masarykovo n.). Osobní provoz, náklady pouze projíždějí po "nákladní spojce" z jedné dvoukolejky na druhou. Střídání lokomotiv pomocí kusé kolej vpravo dole. Nad nádražní budovou poštovní dvůr s rampou.
Přílohy
track8g-sukovF-2D.jpg
track8g-sukovF-3D-01.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pát 08 čer, 2018 12:12 pm

Ahoj Všem,

rád bych jen v krátkosti moc poděkoval Milanovi za úpravu návrhu. Je mi jasné, že poté by se jednalo o dvě elektrické smyčky, takže na každém konci by bylo nutné použít modul vratné smyčky. To by určitě nebyl problém. Takže ještě jednou moc díky Milane.

Tomáši, moc díky za další námět, ale myslím, že Tvůj a Milanův návrh jsou s mého pohledu nepřekonatelné, takže určitě se budu snažit realizovat jeden z nich.

Napadlo mne taky, že by nebylo vůbec špatné začít jedním z těchto návrhů a v případě, že se mi bude modelářsky dařit, a že bych vymyslel vhodnější místo pro panel, rozšířit kolejiště do L připojením druhého z návrhů. myslím, že by se to dalo celkem slušně zvládnout propojením " v podzemí". Vlastně by to bylo pak jako "dva v jednom" (lokálka někde na Sázavě a Město).

Možná je to ale hloupý nápad.

Prostě se mi moc líbí oba návrhy :)

Hezký den všem.

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků