Kotlové vozy Apollo Bratislava

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » úte 01 kvě, 2018 5:17 pm

Bude to autentická souprava kotlových vozů. Zde jsou vozy R 550500 a R 550146 v areálu „Mlýnská zahrada“.
Obrázek
V popředí kotlových vozů je produktová armatura.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » ned 06 kvě, 2018 5:13 pm

Další model jímkového vozu bude R 550146. Základem je zase slepený rám a vlepeny jsou upravené kinematiky.
Obrázek
Do odlitých rozsoch jsou vlepena bronzová ložiska. Jistě si každý všimne, že odlité rozsochy jsou jiné, než má uvedený jímkový vůz. Rozsochy se musí upravit. Nepotřebná část se odřízne.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » úte 08 kvě, 2018 9:20 pm

Odlité brzdové zdrže.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » úte 08 kvě, 2018 9:27 pm

Dále jsem upravil odlité rozsochy. Pak jsem vlepil do rámu příčníky, pro upevnění brzdových zdrží. Postupně se vlepují brzdové zdrže a kontrolují se, zda se dvojkolí volně otáčí. Potom se vlepí podélná výztuha, příčník a šikmé vzpěry. Nakonec je přilepena dřevěná podlaha pro brzdařskou budku.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » sob 12 kvě, 2018 4:25 pm

Dále se rám doplnil odlitými nárazníky, sestavily se dvojité stupačky k brzdařské plošině a použil jsem odlité výpustné potrubí, které se muselo také délkově upravit. Na nosiče kotle je zase použit papír. Je vyrobena jímka a přilepena na nosiče kotle.
Jímka je plastová trubička. Čela jímky jsou zhotovena ze dvou vrstev plošných desek, které jsou postupně přilepena na trubičku a které jsou pak nahrubo opracované do požadovaného tvaru. Čela jímky se pak vytmelí tmelem a po zatvrdnutí se opracují do požadovaného tvaru.
Obrázek
Zespodu rámu to vypadá asi takto.
Podle mě vůz nebude mít tlakovou brzdu, ale bude zde jen průběžné potrubí tlakové brzdy.
Vůz bude mít jen ruční mechanickou brzdu a táhla k brzdovým špalkům se doplní až po lakování celého modelu. Před lakováním se musí odstranit loukoťová dvojkolí a po opětovném usazení do rozsoch se pak doplní všechna brzdová táhla.
Obrázek
Vždy stavím dva vozy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » pát 18 kvě, 2018 2:25 pm

Nejprve se odlilo plnící hrdlo a pak se přilepilo na jímku. Na jímku se postupně přidávají nýtovací proužky. Jednotlivé nosiče jímky se vyztuží trojúhelníky a vše se pak spojí páskem. Konečně už jímkový vůz dostává svoji podobu.
Obrázek
Obrázek
Je jen škoda, že na fotce není jímkový vůz celí. Některé stavební nápady jsem musel hledat na podobných jímkových vozech.
Jen pro zajímavost trojúhelníky jsou papírové a jsou lepené vteřinovým lepidlem. Vteřinové lepidlo lepí i papír na papír.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » pát 18 kvě, 2018 5:53 pm

Na jímku se přilepí lávka, která se zajistí leptaným žebříkem. Pak se pod lávku přilepí podpěry lávky. U zábradlí je následující postup, nejprve se přilepí boční vzpěry, které jsem raději zhotovil pro lepší lepení ve tvaru pásku. U plnícího otvoru se vzpěra zábradlí zhotoví tyčí kruhového průřezu, která se přilepí do předem vyvrtaného otvoru. Na samotné zábradlí je zase použita tyč kruhového průřezu. Pak se ještě jímka zajistí páskem.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » sob 19 kvě, 2018 1:08 pm

Odlitek brzdařské budky jsem nedělal. Lze ji koupit pod názvem výlisek dřevěné brzdařské budky od firmy http://www.vlacky.biz. Brzdařská budka nemá zadní stranu, kterou lze jednoduše doplnit.
Obrázek
Na modelu jímkového vozu jsem ještě doplnil další viditelné detaily. Nejprve upevňovací pásky dostali pomocí tyče naznačené upevňovací šroubení do bočnice rámu. Další detail přibyl na lávce. Na čelech lávky jsou protiskluzové zábrany naznačené pásnicí.
Obrázek
Obrázek
Na modelu jímkového vozu je postavená neupravená brzdařská budka, jen pro informaci, jak to bude vypadat, až bude brzdařská budka upravená a přilepená.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » sob 19 kvě, 2018 1:13 pm

Konečně se blížím do závěru stavby, ale je zde další problém. A to barevné provedení vozu. Spodek, rám vozu a kompletní jímka bude mít matnou černou barvu. Ale jakou barvu bude mít brzdařská budka. Na černobílé fotce to není poznat. Buď bude brzdařská budka černá, nebo tmavě šedivá. Červenohnědá určitě nebude.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » sob 19 kvě, 2018 9:15 pm

Kotlový vůz sem stříknul černou barvou a po úpravě brzdařské budky se budka stříkla šedivou barvou. Před přilepením je budka jen nasazena na brzdařské plošině.
Úprava brzdařské budky byla jednoduchá, odřízlo se nepotřebné zábradlí a vlepila se zadní stěna brzdařské budky.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Tempotaxi dne ned 20 kvě, 2018 6:58 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » ned 20 kvě, 2018 6:55 am

Je pravda, že na modelu je jiná brzdařská budka než by tam měla být. Ale jiné fotky zmíněného vozu nemám. Jen mám fotku jiného vozu, který je focen ze strany brzdařské budky. Asi taková brzdařská budka by na jímkovém voze měly být. Ale je zde také krásně vidět provedení zábradlí.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » ned 20 kvě, 2018 7:36 am

Pomocí profilů od evergreenu je slepeno zábradlí na brzdařské budce.
Obrázek
Další neznámá je, zda má brzdařská budka v zadním čele u jímky vozu šikmou tyčovou vzpěru, která zpevňuje stabilitu brzdařské budky. Některé vozy ji mají a některé zase ne. Já jsem ji vynechal.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » ned 20 kvě, 2018 7:49 am

Kamarád mně připravil ke stavbě kotlového vozu vyrobené obtisky. A zase obtisky velikostně nesedí na postavený model. Tak se musí vyrobit rozměrově správné obtisky.
Obrázek
Hlavně, že už vím při stavbě předešlého vozu, jaké úskalí bylo při zhotovení předešlého obtisku. Dnes už stačí jen rozměrově nový obtisk upravit, vyměnit číslo vozu a tisknout.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » ned 20 kvě, 2018 5:22 pm

Zadal jsem si výrobu nových obtisku. Hlavní popisovou tabuli jsem podlepil černým papírem, horní tabule se po dvojicích se slepují v jednu tabuli. Na jedné straně je slovenský text a na druhé straně tabule je maďarský text. Na bočnice rámu se aplikují také obtisky. Vše se pak stříkne matným lakem.
První model kotlového vozu R 550146 je pro kamaráda.
Obrázek
Obrázek
Druhý model kotlového vozu R 550146 zůstane u mě. Vůz má očková spřáhla a byl lehce patinován.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kotlové vozy Apollo Bratislava

Příspěvekod Tempotaxi » ned 20 kvě, 2018 5:25 pm

Zde už je modelové ztvárnění soupravy kotlových vozů R 550500 a R 550146.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků