Elektrostatický zatravňovač

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod belgarat » stř 04 říj, 2017 7:25 pm

czcharlie: mas u mne cokoladu za tip na vyborny vyrobek. Ten cinsky udelator piska sice stejne jako placacka, ale oproti placce je to hotovy parni valec. HUSTYYYYY. Seci stroj je zatim jenom narychlo spichnuty, musim tomu trochu zkulturnit kabelaz, ale funguje. Ranu jsem zatim nedostal.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » stř 04 říj, 2017 7:58 pm

Přežiju to i bez čokolády :D :D . Zajímavé je, že mě nepískal ani jeden, ale to není žádný problém, zřejmě jen není úplně zalitý transformátorek. A nijak zvlášť to nekope, ochranný odpor je zřejmě dost veliký. A někde jsem se dočetl, že tento zdroj VN je určený pro elektrostatické stříkání barev, tak příležitostně zkusím, jak se to bude chovat a airbrushem :). Teď zrovna čekám další dodávku dvou kusů jako náhradu (původně zaslané se někde cestou ztratily) a řeším nějaký futrál na ně. Pro sebe jsem použil kuchnutou plácačku, pro kolegy masím najít něco jiného, plácačky už nemám :D . Takže uvidíme, jestli tyto budou či nebudou pískat.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod belgarat » stř 04 říj, 2017 8:15 pm

Neda mi to .... sice je to vlakno o zatravnovacich a ne o trave, ale masinka mi udelala radost.

DSCF1114.JPG


DSCF1119.JPG
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod Edys » stř 04 říj, 2017 8:18 pm

czcharlie píše:Přežiju to i bez čokolády :D :D . Zajímavé je, že mě nepískal ani jeden, ale to není žádný problém, zřejmě jen není úplně zalitý transformátorek. A nijak zvlášť to nekope, ochranný odpor je zřejmě dost veliký. A někde jsem se dočetl, že tento zdroj VN je určený pro elektrostatické stříkání barev, tak příležitostně zkusím, jak se to bude chovat a airbrushem :). Teď zrovna čekám další dodávku dvou kusů jako náhradu (původně zaslané se někde cestou ztratily) a řeším nějaký futrál na ně. Pro sebe jsem použil kuchnutou plácačku, pro kolegy masím najít něco jiného, plácačky už nemám :D . Takže uvidíme, jestli tyto budou či nebudou pískat.

Zkus tohle. https://youtu.be/8gYmeRaaaL8
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » stř 04 říj, 2017 8:47 pm

Díky za tip - to video znám. Ovšem podařilo se mi obstarat plácačky po 40 korunách. Sice za tu cenu asi nefungují :) , ale to mě nijak neirituje, aspoň nebudu mít výčitky svědomí když z nich kuchnu původní zdroje. A mají tu výhodu, že nemusím skoro nic upravovat jen odmontuji hlavu "rakety", vymontuju měnič a místo něj vložím čínský zdroj. Pak už jen připojím síťový adaptér nebo pro větší komfort zamontuju konektor napájení a na druhý konec zalepím čokoládu. Flokovačka je pak variabilní - sítko lze měnit podle potřeby...
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mato74 » stř 07 bře, 2018 5:25 pm

belgarat píše:Panove - prosim o zkusenost. Ma smysl spise pouzivat "placacku", resp. na Aliexpressu sebrat zdroj VN (https://www.aliexpress.com/item/DC12V-15000V-to-20000V-20KV-Adjustable-High-Voltage-Electrostatic-Generator-Igniter-Boost-Step-up-Module-Negative/32797731174.html), nebo jsou lepsi pracovni zkusenosti napr. s krabickou mnitky ?

Tak jsem objednal čínský vn zdroj a zkusím stavbu flokovacky podle luka towana. Lets rock´n roll :D
mato74
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 23 úno, 2018 7:28 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » stř 07 bře, 2018 6:16 pm

Používám sice jiný zdroj (odkaz jsem tu dával), ale rozdíl bude snad jsem v rozměrech. Zdroje se víc než osvědčily na čtyřech flokovačkách. Jen 2 nepřežily zalití nevhodnou hmotou - dostal jsem hmotu údajně pro elektroniku jenže šlo patrně o úplně obyčejný sanitární silikon a uvolňující se kyselina octová znamenala smrt pro zdroje...
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mato74 » stř 14 bře, 2018 5:44 am

Proto používám skoro výhradně neutrální silikon. Není, už podle názvu, kyselý a “nežere” cokoliv korodovatelného = měď, železo, hliník... obyč “octový” úž jen tak na skla v oknech :lol:
mato74
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 23 úno, 2018 7:28 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod amirinda » stř 14 bře, 2018 7:11 am

a co přesně tam "zalejváte"? Já ho vrazil do plácačky a fertig.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod HonzaM » stř 14 bře, 2018 8:38 am

Můžete někdo poradit vhodné sítko a pokud možno i kde ho koupit? Jaká je optimální velikost ok? Už jsem také viděl řešení s plastovou krabičkou s víkem, u níž bylo zřejmě vyříznuté dno a v něm zalepeno ploché sítko - pokud někdo znáte toto řešení, uvítal bych bližší popis, konkrétně velikost krabičky a odkud vzít to ploché sítko.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » stř 14 bře, 2018 8:51 am

Proto používám skoro výhradně neutrální silikon. Není, už podle názvu, kyselý a “nežere” cokoliv korodovatelného = měď, železo, hliník... obyč “octový” úž jen tak na skla v oknech

U mě došlo k záměně dodavatelem a přestože silikon při polymerizaci nebyl cítit po octu a nebyl to tedy obvyklý acetátový silikon neproběhla čistě alkoxy reakce a to způsobilo v kombinaci s vysokým napětím zničení násobičů. Pro spolehlivé zalévání jsou vyráběny silikony určené pro elektrotechniku, ovšem nejsou to ty, které jsou k dostání v OBI a podobných řetězcích. Tam se prodávají silikon stavební a i když nesou označení neutrální či alkoxy nejsou pro elekrotechniku vhodné. Když ovšem dojde k záměně dodavatelem těžko se s tím dá něco dělat. Nenapadlo mě nejdřív silikon vyzkoušet, neměl jsem k tomu důvod, léta bylo vše v nejlepším pořádku.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » stř 14 bře, 2018 8:57 am

HonzaM píše:Můžete někdo poradit vhodné sítko a pokud možno i kde ho koupit?

Používám běžná kovová sítka z domácích potřeb. Univerzální radu nedám, moje zkušenost je taková, že na různé druhy statické trávy je potřeba najít odpovídající sítko. Univerzálnější jsou sítka s většími oky, ale je potřeba zkoušet. Ono to nějak funguje skoro vždycky, ale stačí vyměnit sítko a práce s flokovačkou je najednou úplně jinde. Mám dojem, že méně háklivá na výběr sítka je delší statická tráva.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » stř 14 bře, 2018 9:03 am

amirinda píše:a co přesně tam "zalejváte"? Já ho vrazil do plácačky a fertig.

Když máš kliku a seženeš plácačku do které zdroj VN padne nemusíš nic zalévat. Ovšem plácačky jsou různé a někdy je potřeba zdroj fixovat. Kdybych dělal flokovačku jen pro svoji potřebu tak klidně zdroj klidně omotám izolačkou a nechám být, stačilo by mi, že funguje a jak to vypadá je už věc podružná.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod BohousP » stř 14 bře, 2018 9:40 am

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod zdeno » stř 14 bře, 2018 10:06 am

ja pouzivam toto a je to fakt jednoduche a sikovne.
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2007090008
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků