POZOR na Pay-pal

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

POZOR na Pay-pal

Příspěvekod Petr S. » pon 12 bře, 2018 12:10 pm

Kolegové , kteří nakupujete na zahraničních aukcích a platíte přes Pay-pal .
Je tu nová serie podvodných mailů vyžadujících přihlášení a číslo karty s platebními údaji .
Bývá to většinou odesláno z mailu : Support@hdfjghhu.beget.tech .
Snadno to poznáte podle toho , že napíšete libovolná písmena do dotazníku . Nemusí ani odpovídat mailová adresa . Já jsem se jmenoval sjsjsjk mrocgl a stejně mě to vzalo i vymyšlenou mailovou adresou s koncovkou .md
Tak POZOR na to .
Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod BohousP » pon 12 bře, 2018 12:49 pm

Podobné pokusy se opakují často, maily jsou posílané z různých domén. Často v textu najdete něco takového, že na vašem účtu je podezřelá transakce a vy ji máte potvrdit a pak vám to podvrhne falešnou přihlašovací stránku. Kdo zadá údaje, má prostě smůlu. Je vhodné si nechat zobrazit celou adresu odesílatele (na konci má být doména paypal.com a žádná jiná.
Pomoc je jednoduchá - na podobné maily nikdy nereagovat, na PayPal (nebo do banky) se přihašovat vždy přes prohlížeč (nikdy ne z mailu!!!), kontrolovat zda adresa začíná https a je zelená.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod czcharlie » pon 12 bře, 2018 1:02 pm

Ale také z urmo@iti.ee a nejméně dalších 12 adres (alespoň tolik jsem jich za poslední cca měsíc napočítal já, ale bude jich určitě víc). Ovšem to není podstatné, podstatné je, že maily posílá PayPal zásadně z adresy service@intl.paypal.com a hlavně v oslovení je VŽDY jméno a nikoli třeba Dear customer apod. Ovšem adresa odesílatele se dá snadno zfalšovat a maily chodí také z service@inti.paypal.com - pro ty co si nevšimli: místo intl je v adrese snadno zaměnitelné inti...
NIKDY se nepřihlašujte přes odkaz v mailu (PayPal zásadně nic takového nepoužívá), ale vždy napsáním adresy do adresního řádku prohlížeče. Odkaz v mailu vede na podvodnou stránku, kde po vás budou vždy chtít kompletní údaje z účtu PayPal a číslo karty "kvůli ověření". Ani to NIKDY PayPal nepoužívá. Přístup k údajům je u PayPal VŽDY až po přihlášení k účtu!!
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod Tomas Lebeda » pon 12 bře, 2018 1:51 pm

Mě před nedávnem přišla falešná informace, že můj Pay pal učet byl omezen, protože mám nepřesné údaje.
Email přišel od service@intl.payepal.com
Což na první pohled vypadá solidně, než si člověk všimne té odlišnosti v adrese. Ani spam filtr mi to neoznačil.
Učitě je potřeba si dát velký pozor na přihlašování ke službám které používají peněžní transformace.
A opravdu nepoužívat odkazů z emailu.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod jirie123 » pon 12 bře, 2018 2:22 pm

Rozhodně je třeba být obezřetný. Během týdne mi příjde několik podvodných mailů!
Jedna z posledních fint, které se snaží o to, aby vyprovokovala akci příjemce přímo ze stránky mailu je, že jste zaplatili nějakou částku přes PayPal, a pokud ji chcete zrušit klikněte "zde". Někdo se může chytit ve snaze zrušit podezřelou transakci okamžitě.
jirie123
 
Příspěvky: 470
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod hank » pon 12 bře, 2018 7:12 pm

Ono je to zřejmě ještě horší. Mně přišla rovnou k úhradě podvodná - zřejmě formálně pravá, tj. vystavená v jejich systému - faktura za neobjednané zboží. Poslal jsem ji PayPalu a dostal jsem od nich sdělení, že skutečně šlo o pokus o podvod a že si mám změnit přihlašovací údaje.

Ale to, co tady píšete, je běžným obsahem mé spamové schránky. Na to je jediná rada - ignorovat, mazat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 13 bře, 2018 11:11 am

Tomas Lebeda píše:Mě před nedávnem přišla falešná informace, že můj Pay pal učet byl omezen, protože mám nepřesné údaje.
Email přišel od service@intl.payepal.com
Což na první pohled vypadá solidně, než si člověk všimne té odlišnosti v adrese. Ani spam filtr mi to neoznačil.
Učitě je potřeba si dát velký pozor na přihlašování ke službám které používají peněžní transformace.
A opravdu nepoužívat odkazů z emailu.


Přesně tento typ mejlu mi taky chodí už o loňského listopadu minimálně jednou týdně. První co jsem udělal, že jsem se pokusil na webu najít vše co se týká adresy odesílatele tohoto podvodného mejlu. A ejhle, vyběhla samá zajímavá místa - Kamerun, Senegal, Ghana, Bělorusko... Od té doby si takových mejlů vůbec nevšímám a rovnou je mažu. A když už mám nějaké pochybnosti, zda se nejedná o reál (payment request od nějaké osoby z E-bay), ověřím si to raději na svém účtu přes Pay-pal gate a E-bay gate. Také je velmi rozumné si minimálně 2x ročně měnit přihlašovací heslo. Před dvěma lety jsem s překvapením našel na webu soupisku několika set Pay-pal uživatelů z Čech včetně sebe - a obsahovala i hesla k účtům! Takže pozor, co, kam a jak píšete a hlavně ukládáte.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod dudlifuk » úte 13 bře, 2018 11:54 am

Neverim ze by taketo data unikli zo serverov Paypal. To by to mohli rovno zabalit. Skor by som sa zamyslel nad zabezpecenim vlastneho pocitaca. Je zaujimave ze taketo data nikto nezneuzil, bolo by to take jednoduche....Kvalitny antivir s dennym upgradom spravi toho velmi vela. Mne zatial neprislo nic podobne.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod BohousP » úte 13 bře, 2018 12:39 pm

Ano, to je pravda. Např. Gmail na takovéto maily často výrazně upozorní, resp. hází je do spamu.
Útočníci sází na lidskou nepozornost, ono skutečně někdy není problém přehlédnout jedno změněné písmenko v doméně mailu.
Ale zásada je, nereagovat na podobné maily, ani Paypal, ani slušné banky nikdy nechtějí v mailu nebo na stránce, na kterou mail odkazuje, vyplňovat přihlašovací údaje. Navíc, u bank je dobré mít vícefaktorovou autentikaci (např. jméno, heslo a zaslaný kód z SMS). Pokud to některá banka neposkytuje, já jí neposkytnu peníze.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod j1r1 » úte 13 bře, 2018 1:11 pm

BohousP píše:Ano, to je pravda. Např. Gmail na takovéto maily často výrazně upozorní, resp. hází je do spamu.
Útočníci sází na lidskou nepozornost, ono skutečně někdy není problém přehlédnout jedno změněné písmenko v doméně mailu.
Ale zásada je, nereagovat na podobné maily, ani Paypal, ani slušné banky nikdy nechtějí v mailu nebo na stránce, na kterou mail odkazuje, vyplňovat přihlašovací údaje. Navíc, u bank je dobré mít vícefaktorovou autentikaci (např. jméno, heslo a zaslaný kód z SMS). Pokud to některá banka neposkytuje, já jí neposkytnu peníze.


Možná se o tom moc neví, ale PayPal také umožňuje víceúrovňovou autentikaci (jméno, heslo a kód z SMS). Po jednom takovém útoku jsem si ji asi před rokem aktivoval.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: POZOR na Pay-pal

Příspěvekod BohousP » úte 13 bře, 2018 2:29 pm

Díky za užitečnou informaci, právě jsem si to aktivoval. :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice


Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků