Ředění barev

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ředění barev

Příspěvekod Edys » pát 13 říj, 2017 5:03 pm

Chápu některé lidi a jejich zaujeti revelem. Oni to driv byly skvele barvy ale ted stoji za... a navic jsou předražené.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » pát 13 říj, 2017 5:04 pm

no tak uvažuji vyzkoušet jiné barvičky, ale jak jsem říkal, už jsem koupil pár Revellek, takže nejdřív to ředidlo a pak uvidím :-)
Edys: tak jak píšeš, vždycky jsem si říkal, když barvy tak Revell, ale koukám, že je to jinak...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod Zx1974 » pát 13 říj, 2017 6:53 pm

S Revelem jsem začínal (když nebudu počítat Unikolky), protože tehdy nic jinýho nebylo k sehnání. Dneska jsou pro mě překonaný a je jedno jest-li syntetický nebo akryly. Ty co jsem bral naposled tak jen, kvůli tomu, že nikdo jiný ty odstíny nedělá. Něco barev jsem vyzkoušel a jak už jsem psal zůstavám u Gunze C/H, Tamiye a zapoměl jsem na MR.Paint. Ostatní mají různý necnosti, kvůli kterým se k nim nechci vracet.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Ředění barev

Příspěvekod George V. » sob 03 bře, 2018 12:59 pm

Takže také přispěju k diskuzi pár postřehy. Jelikož jsem chtěl odtáhnout mého mladého (synka) od tabletu a počítače, řekl jsem si, že modelářství by bylo to pravé. A jelikož ho mašinky moc netáhnou, ale spíše bojová technika, tak jsem si řekl, že bychom se dali do tanků. Zvolili jsme měřítko 1:35, protože 1:72 se nám zdálo dosti titěrné na začátek. Takže před Vánoci jsem zavítal do modelářství (MPM), že bych nějaký tank. Tak jsem na začátek vzal Pz. IV a Tiger II. No a že bych si vzal taky nějaké barvičky, nejlépe přímo tematickou sadu... Na to se prodavač moc netvářil a vysázel přede mne 5 odstínů barviček Tamiya (což se nakonec projevilo jako skvělá volba). Akorát jsem si nevzal ředidlo, protože jsou to přeci akrylové barvičky, co se dají ředit vodou... Pak jsem se trochu pídil, čím to ředit. Narazil jsem i na pojem zpomalovač schnutí, tak jsem se pídil po nějakém chemickém složení - prý složité vícečetné alkoholy. No a protože bylo po Vánocích, modelářská prodejna široko daleko nikde, tak jsem přemýšlel, co použít. Můj zrak padl na Velfobin, přísada do benzínu proti zamrzání. Složení propanol a další podobné látky... TREFA! Skvělé ředidlo, které funguje i jako retardér. Barvičky od Tamiye ředěné (i hodně) Velfobinem poměrně dobře kryjí, na natírání malých plošek ideální (okrová přes černou žádný problém); s většíma plochama je to horší, tam jsou už znát tahy štětcem, takže více naředit a dvě vrstvy. A hlavně nešetřit s barvou, nesnažit se moc roztírat (ta barva hooodně seschne). Ale na velké rovné plochy (spodek korby tanku) to furt není ono. Takže stříkat. Nechtěl jsem na začátek moc investovat, takže jsem objednal airbrush sadu s kompresorem z Lidlu. Funguje velmi dobře, přiložená pistole je typ Fengda BD-138 s tryskou 0.8mm se spodním plněním-typ "fixírka". Stříkání velkých ploch super, ale protože mne plastikové modelářství po letech zase docela vtáhlo, tak k ní přibyly ještě stejný typ pistole s tryskou 0.5 mm a už téměř "profi" Fengda 130 0.3mm a teď ještě jedna stejná 0.2mm. A jelikož jsem taky železniční modelář, tak bych si rád postavil i nějaký vagon. Takže jsem se začal poohlížet i po nějakých barvičkách v "železničních" odstínech. Na začátek jsem zvolil tradiční akrylovou Agamu. No bohužel zklamání, skoro vůbec nekryjou a odstíny šedé jsou úplný propadák. U těch mi pigment přímo hrudkuje... No co taky očekávat od barviček, co smrdí po Primalexu, že :mrgreen: ? Tak je aspoň používám jako vzorník odstínů. Pak jsem to zkusil s Humbrolkama, na zkoušku jsem vzal "železniční" odstín RC418 EWS Red a železniční rez RC402 Rust. Myslel jsem, že by to mohla být něco jako červenohnědá, ale vyklubala se z toho spíše taková rudá (něco jako na Res ČSD od Roco). Oproti Tamiyím nic moc, štětcem špatně kreje, hlavně ta červená, rez je celkem OK, ale přijde mi moc světlá. Tak jsem zkusil ještě Revell - višňová, vagonová zeleň (doporučená alternativa), červenohnědá, slonová kost... Zelenou (36363) každopádně nedoporučuji - neodpovídá! Připomíná spíše odstín na vozech DR, nebo na ČSD vozech z NDR přímo z výroby... Ale višňová, slonová kost, i červenohnědá celkem odpovídají. Ale teď něco ke konzistenci - to co mi přišlo připomíná spíše "barevný koncentrát" - nutno zředit snad aspoň 5:1. "Krabička" samozřejmě naplněná až po okraj, takže účinné ředění nemožné. Nová sklenička to jistí... Ale použitelné snad budou, kryjí obstojně a s Velfobinem si taky docela rozumí... Škoda, že Tamiya nevyrábí žádné "železniční" odstíny. Dá se něco určitě vybrat mezi šedými, červenohnědou jedině snad nějak uklohnit (XF-68 NATO Brown jako doporučená alternativa vyhovující Revellky 36137 je moc tmavá), tak snad jen XF-70 se dá dobře použít jako vagónová zeleň.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » ned 04 bře, 2018 6:37 pm

no já po těch předchozích trampotách používám Revell Aqua. Ředím origo ředidlem a to ještě ředím destilkou v poměru asi tak 2:1 ve prospěch ředidla a zatím spokojenost. Barva super kryje a z jedné barvičky toho namícháš... Od Tamiya jsem zkoušel lak Semigloss Clear ředěnej origo ředidlem a taky teda super, tak asi tak.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod George V. » pon 05 bře, 2018 8:30 am

Jo, ty Revell Aqua jsou dobré, docela mne překvapilo, jak dobře krejou i štětcem. Četl jsem i celkem dobré hodnocení na nějakém kitařském fóru. Ještě uvidím, jak půjde stříkání. Jestli bude taky stačit jedna vrstva bez primeru, jako s Tamiyema a jestli nebudou zalepovat trysku...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Ředění barev

Příspěvekod Sandy » pon 05 bře, 2018 9:38 am

Jedna technická neb se to tu prolíná v mnoha vláknech a mně se z toho začínají "ježit chlupy".
Míchá se barva ( kyselina, apod.) v poměru A : B. A vždy a za všech okolností znamená podíl barvy (...) a B podíl ředidla (nebo jiné složky). Bere mě čert, když čtu : "ve prospěch ředidla".
Promiňte... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Ředění barev

Příspěvekod Polabský » pon 05 bře, 2018 9:48 am

Jen maličkost:
U většiny speciálních barev (obecně) je žádoucí použít pouze originální ředidlo a nenahrazovat ho levnější náhradou.
Originální ředidlo může obsahovat některou zvláštní složku, která ovlivní výsledný efekt.
Jedině tak dosáhnete například toho,že polomat bude skutečně polomat a ne něco úplně jiného :shock: .
Byl jsem na to zvláště upozorněn u "syntetických" barev nejmenovaného výrobce.
Hezký den Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Ředění barev

Příspěvekod amirinda » pon 05 bře, 2018 9:50 am

George V.: ano tryska se mi zalepovala a to právě vyřešilo origo ředidlo, krytí dobré, ale taky záleží na podkladu.

Sandy: a při míchání ředidla s destilkou jak jsem zmínil je co A a co B?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ředění barev

Příspěvekod George V. » pon 05 bře, 2018 9:51 am

Tak originální ředidlo i retardér samozřejmě mám (Tamiya i Revell), ale ten Velfobin mi připadá tak nějak lepší...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Ředění barev

Příspěvekod Sandy » pon 05 bře, 2018 11:11 am

George V. píše:Tak originální ředidlo i retardér samozřejmě mám (Tamiya i Revell), ale ten Velfobin mi připadá tak nějak lepší...


"....Ředím origo ředidlem a to ještě ředím destilkou v poměru asi tak 2:1." Hotovo a tečka..... Všichni vědí, že ředidla jsou dva díly a vody jeden díl.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Ředění barev

Příspěvekod George V. » pon 05 bře, 2018 11:15 am

A co jako?
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Ředění barev

Příspěvekod belgarat » pát 22 bře, 2019 10:57 pm

Urcite se to tu uz probiralo, prosim znalejsi o vyhrabani. Snazil jsem se nastriknout dalsi motorak akryl slonovou kosti od agamy ... a po naredeni orig redidlem agama mi barva dela hrudky v pistoli !? Pistole byla po predchozim nastriku proplachla purisolem, vodou a vyfoukana dosucha ... mohlo by hrudkovani zpusobit nejake nepatrne zbytky neceho v pistoli ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ředění barev

Příspěvekod George V. » sob 23 bře, 2019 3:50 am

Agama akryl je na dvě věci... Mně hrudkovala i na štětci...(odstíny šedé). Obstojnou slonovou kost dělá Revell.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Ředění barev

Příspěvekod Tomas Lebeda » sob 23 bře, 2019 8:35 am

Ja jsem odstin slonove kosti dohledal i ve vzorniku Vallejo. Presny nazev si ted nevzpomenu.
Redil jsem original redidlem a strikal pres barvu Gunze.
Vse v poradku, jen tu spodni vrstvu bylo nutne trochu dele proschnout.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků