TT hrátky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Výtopna Hodolany

Příspěvekod RSC » sob 10 úno, 2018 8:22 pm

Další stavba je skoro složena. Chybí dodělat ještě kominy pro lokomotivy, jenže se mi někde zatoulaly papírové trubičky na ně. Asi se malému tato trubička na něco hodila... Oni jednoho dne vyplavou a pak to doplním, případně když kolem mne proběhne něco vhodného.
Tohle by se měli naučit i ostatní výrobci, překližkové krovy jsou super. Igra by se zase mohla naučit pálit dešťové žlaby, jako KB model. Kterými tuto stavbu také doplním.
IMG_6563.JPG
IMG_6563.JPG (41.73 KiB) Zobrazeno 8168 krát

Nezvolil jsem z důvodu údržby, prachu a pod., že bych stavbu slepil se spodkem stavby. Je dost velká na to, jak se tam vždy dostat a vymýšlel jsem jak to udělat. Nakonec jsem upravil spodek, úchyty napustil lepidlem, jak se kdysi dělalo, než přišly lepty, trochu to dopiloval a funguje to a drží to k mé spokojenosti. Bylo to trošku otravnější chodit s tím stále ke kolejišti, když se stavba lepila, aby to přesně sedělo, když se lepily mnohé prvky, přeci jen papír pracuje s lepidlem - takže slepit, uchytit, zatížit a zase další část...
IMG_6564.JPG

A zde již sesazené. Do téhle stavby se vejde cokoliv, proto jsem ji také kupoval.
IMG_6565.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod cipisekmp » ned 11 úno, 2018 5:13 pm

Ahoj, ta vazba je jak ziva. Ono nakonec cela stavba se me libi.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Kostel

Příspěvekod RSC » pon 12 úno, 2018 10:54 pm

Každé správné kolejiště má mít kostel... 8)
Dlouho jsem řešil jaký, protože nabídka, která je na trhu mi naprosto nevyhovuje do naší krajiny. Tak jsem se rozhodl pro variantu nějaký vyrobit s kritériem, aby nebyl moc velký. Vybral jsem si jako velkou inspiraci kostel Sv.Václava z Mikulovic u Pardubic. Prostě se mi hodně líbí a to místo má něco do sebe. Neváhal jsem získat i část projektové dokumentace na děkanství a samozřejmě prolézt kostel až po střechu i věž, což bylo super... a samozřejmě udělat hromadu fotografií. Původně jsem uvažoval, že jej zkrátím o jedno okno, ale nakoec zůstane celý, jen asi bude v měřítku 1:140, ale to je dáno tím, aby to hezky do krajiny kolejiště zapadlo a oku to ladilo. Není problém jej případně zvětšít...
Mou snahou je přiblížit se k tvaru stavby, zachovat její proporční objem, není cílem vytvořit absolutně přesnou stavbu, musel bych tomu dát 3x tolik času.
Již nějakou dobu si po chvílích s touto stavbou hraju a začíná mne výsledek uspokojovat. Potřebuji jej umístit do krajiny, kde již mám místo, abych jej dal do správné výšky a vytvořil terén okolo a dal tak ráz této části kolejiště.
Před časem tento kostel získal nový kabát a vypadá velmi dobře, pamatuji jej i v dobách, kdy takto nevypadal...
Mikulovice41.JPG

Nezvolil jsem pro tvorbu jen papír, to bych se navztekal a hodněkrát bych asi musel začít znovu :lol: , ale zvolil jsem pro usnadnění metodu 3D modelování a následného 3D tisku (což se mi poslední dobou zalíbilo, při dotváření mnohých věcí nebo vyrábění toho, co mne neuspokojuje třeba pevností nebo dlouhými dodacími lhůtami). Přeci jen se zde dají snadněji opravovat větší nesrovnalosti ve stavbě a případně upravit měřítko stavby. Papír určitě přijde na řadu také, třeba na střechu a některé detaily...
Zde je obrázek základu stavby z pohledu, který zkresluje perspektivou (výškové, šířkové i hloubkové rozměry sedí), bez oken a dalšího, co se bude tisknout zvlášť. Je to jen jednoduchý vizualizační obrázek, ve kterém většina detailů stejně zaniká a mizí i hrany třeba střechy... Nelze si myslet, že vytištěním je práce u konce, ono na tom bude ještě i pak spousty práce, aby to vypadalo přijatelně...
Zde video kostela z dronu https://www.youtube.com/watch?v=KCzlVO0zoUk , ze kterého jsou i obrázky. Tak autorovi naskočí zde i sledovanost, protože tam měl do včerejška asi 5 shlédnutí. 8)
Kostel1.jpg

Podrobněji to vypadá v modelovacím prostředí takto, zde je snad zřetelnější, že na tom nějaká práce byla odvedena...
Mikulovice6.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Výstava modelů Chrudim

Příspěvekod RSC » ned 18 úno, 2018 11:28 pm

V sobotu jsme se šli podívat na tradiční výstavů kolejišť v Chrudimi. Hezké, jen odpoledne to tam pěkně houstlo, příliš málo prostoru okolo na takový zájem. Takže dopoledne nebo přes oběd rozhodně lepší čas. Příští Pá-Ne lze ještě navštívit....
CH1.jpg
CH2.jpg
CH3.jpg
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

3D tisky

Příspěvekod RSC » pát 02 bře, 2018 3:59 pm

Mnohdy mne štve to, že něco není, teď to není, dlouho to není nebo je to špatně uděláno, případně něco chybí.... železniční modelářství je nepochopitelné v tržním prostředí, tam to neplatí. 8)
Začaly se postupně tisknout série 3D modelů věcí, které mi chybí. Nekamenujte mne za moderní technologie a méně času.
Takže polotovary hran nástupišť takto, bude se mi to snadněji barvit než JM detail a je to pevnější...
IMG_7607.JPG
IMG_7607.JPG (34.38 KiB) Zobrazeno 7368 krát

Zde například chodníky....
IMG_7608.JPG
IMG_7608.JPG (42.78 KiB) Zobrazeno 7368 krát

... a mnohé další, třeba montážní jámy do depa Auhagenu do kterých lze navléci kolejnice, případně opravení jejich nechutného zasklení jak ze 60-tých let u nové stavebnice a pod...
Takže se to na kolejišti trochu vizuálně pohne.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » pát 02 bře, 2018 4:07 pm

Ty hrany nástupišť sis vytiskl sám, nechal vytisknout ad hoc nebo se dají někde objednat?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » sob 03 bře, 2018 4:34 pm

hank píše:Ty hrany nástupišť sis vytiskl sám, nechal vytisknout ad hoc nebo se dají někde objednat?

Je to můj návrh a řešení k bytelnějším nástupištím a mít to "hned", které si může každý vytisknout dle potřebné délky a řešení přechodů mezi kolejemi ( dohnali mne k těmto nápadům pánové jedné nejmenované firmy, kteří byli neochotni věci vylepšovat, takže jim děkuji, že mne poslali k této cestě a poradím si bez nich a možná to bude i pro další cesta). Vymyšleno je to tak, že to stačí nalepit na upravené hranolky, mám to vyzkoušeno na zastřešených nástupištích, které zde již zveřejním. (může se lepit i na PVC, styrodur, či cokoliv jiného a kdo co má rád... Já to budu lepit na hranolky, bude se s tím nejlépe pracovat, dají se zhoblovat na požadovanou tloušťku.
Hanku - Nestojím u toho, ale můžu, nic v tom člověk již neudělá, jen čeká.., má kvalifikace je jinde... Takže to je spíše pokyn, když se nic netiskne, nastrkejte mi tam tohle a v takové barvě a kusech.
Teď přemýšlím, zda to tady uvolnit pro modelářskou veřejnost - "stl soubory" a jak zabránít tomu, aby s výsledky nešmelili nějací koumesové třeba na burze. Nebo zda poskytnout výsledky třeba TTmodeláři.cz... Dostal jsem pár dotazů (těší mne, že se to líbí) a přemýšlím jen jak vyřadit "překupníky" a jak to udělat.
Kolega třeba tiskne záchůdky pro panenky do domečku... :lol: To je tak, když má někdo holky... 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod Morris Zapp » sob 03 bře, 2018 4:46 pm

Koumesové budou vždycky šmelit se vším možným - a to, i když to bude jinde zadarmo...

Na druhou stranu, pro někoho, kdo nemá přístup k 3D tisku, nebo mu prostě přijde složité to někam zadávat, může být nakonec výhodné si výsledek od "koumese" koupit...
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod hank » sob 03 bře, 2018 5:56 pm

No tak ještě by byla alternativa burzu ignorovat a zorganizovat výměnnou/prodejní síť mimo ni, po internetu. Jsem teď trochu egoista; tento způsob by mi vyhovoval, protože se svou chátrající tělesnou schránkou už nerad někam jezdím, natož do Prahy. Ale jistě se najdou i další, kdo se jí z různých důvodů vyhýbají. Kromě toho mě štve, když někdo není k sehnání jinde než na té burze - například proto, že z takových existencí se nikdy nic nevyreklamuje.

Ale svěřit to exkluzivně poctivému a osvědčenému prodejci by bylo taky řešení.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod busta » sob 03 bře, 2018 6:39 pm

RSC píše:: Je to můj návrh

Veľmi sa mi to podobá na práve tebou spomínané stavebnice od JM detail, ešte aj ukončenia a napájania jednotlivých dielov ako aj prechodové diely. Asi dobre omerané a prevedené do 3D.
To isté si urobil so stĺpmi na kryté nástupištia?
busta
 
Příspěvky: 100
Registrován: stř 05 led, 2011 8:13 pm
Bydliště: Gbelce

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » sob 03 bře, 2018 6:52 pm

Morris Zapp píše:Koumesové budou vždycky šmelit se vším možným - a to, i když to bude jinde zadarmo...
Na druhou stranu, pro někoho, kdo nemá přístup k 3D tisku, nebo mu prostě přijde složité to někam zadávat, může být nakonec výhodné si výsledek od "koumese" koupit...

Přemýšlím o tom, co s tím. Zda zde třeba založit vlákno 3D modelů k tisku, kdo co vytvoří, ať to zde nahraje a lze s tím pracovat a využít to. Myslím, že mnoho lidí se může dnes dostat k 3D tiskárně, když se zeptají okolo, někdo jim to vytiskne, když toho nejsou hromady.
Jen chci z mých osobních principů omezit výkuky v tom, aby si vydělávali na cizí práci. Je pravdou, že ten 3D tisk trvá celkem dlouho, takže toho asi hromady nenatisknou.
Štvou mne někteří kujóni také tím, že nakoupí u někoho výprodejové modely a hned k tomu přirazí 2 tísíce a inzerují to někde, či prodávají na burze. Já tam byl minulý rok po 10letech si vyzvednout motorák od Říhy. Tak jen žasnu a vím, že někteří prodejci jsou znechuceni, proč mají prodávat modely v akci, když se to ke konečnému zákazníku v akci dost často nedostane za tyto ceny. I já jsem bohužel od nich koupil něco, co již nebylo. Hodně nerad... Na druhou stranu jsem mnohokrát odmítl překupníkům z principu mé věci prodat (co jsem nabízel) a měl jsem k tomu moralizující komentáře. 8) Raději jsem mnohé dal zadarmo či za symboliku začínajícím klukům...

Nemám problém s tím ať to někdo rozumný tiskne pro ostatní (já ne), klidně z lidí co jsou zde, já budu jen rád, když bych si něco mohl takto najít a nemusel bych to dělat. Také nerad někam jezdím. Téměř vše kupuji nové, když to jde a od osvědčených lidí, kteří mne nezklamali a obrovsky si toho vážím. Mám i takové, kde odnesu modely když mne něco zaujme a pak je z domu platím, důvěra je fajn...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » sob 03 bře, 2018 8:02 pm

busta píše:
RSC píše:: Je to můj návrh

Veľmi sa mi to podobá na práve tebou spomínané stavebnice od JM detail, ešte aj ukončenia a napájania jednotlivých dielov ako aj prechodové diely. Asi dobre omerané a prevedené do 3D.
To isté si urobil so stĺpmi na kryté nástupištia?

Je to podobné, ale ne stejné. Přeci si na kolejiště nedám německé nástupiště. :o Takže to jinak ani udělat nejde, když to na železnici takto je. Má to jiné rozměry. A je třeba si detaily upravit dle sebe (třeba zkosení "kamenů") a také na výslednou technologii provedení. Také v tom žádný zázrak nevidím a nemyslím si, že autoři železobetonových profilů na železnici jsou zrovna oni. Stejně tak mám doma i nástupiště Pečky, to je také podobné, jenže snese zatížení a rád si koupím to, co nemusím dělat nebo předělávat. Ještě jsem jej nesestavil, ale doufám, že tam bude a nebudu jej dělat já, třeba kdyby se zjistilo, že šiřkově jsem já vedle. Takže říkám, že 3D lze vytvářet mnohé věci, které na železnici jsou a máte to co chcete a celkem hned, pokud ten tiskový materiál na to je vhodný. Takže i výškově je to jinak, mám to na své potřeby a kopíruje to přesně mé uložení kolejí a zamýšlené výšky nástupišť. Navíc se zkušební tisky zvrchu moc nepovedly, je to na pilník nebo úpravu způsobu tisku. Výborná tiskárna by to udělala báječně, tady to bude chtít dořešit, zatím nejsem spokojen. Spokojen jsem jen s proporcemi a provedením přechodových dílů, které kopírují rozměry dřevěných přechodů Veramo, kterých asi 30 mám.

Když už je zmíněn JM-detail - hochy jsem vybízel k tomu, ať udělají šířkovou variabilitu nástupiště i pevnostní variantu zastřešení - třeba z leptů a kovových profilů u kryté části. Nic. Vyrobil jsem model, který je uzpůsoben šířkově Malé železnici, která u mne měla být (strhávat stanici jsem rozhodně nechtěl), než jsem zjistil jak to vypadá, když to od MŽ přišlo. Použitelné byly tak zmiňované sloupy.
Použil jsem nakonec 3D tisky a to sloupy prodělaly 3 verze, než mi to vyhovovalo a povedlo se, přidaly se kovové profily traverz. Utratil jsem za stavebnice JM hodně a použil z toho velmi málo proto, že odolnost je malinká a variabilita mi nakonec nevyhovovala (donutilo mne to přemýšlet co s tím), pokud to má něco vydržet - u mne jezdí děti a i sám bych jednoho dne zachytil a bylo by po zastřešení. Bohužel třeba kovové profily na zastřešení dvou nástupišť vyjdou cca. na 1500 Kč. Ale zase můžete hezky svítit. Takže stálo mne to hodně času, hodně peněz, ale něco to snese a nemusím se o to obávat.
Sloupy nástupiště mám také jiné a hlavně 3D model mi umožňuje úpravu na jakoukoliv šířku nástupiště, je to chvilička, klidně lze mít dvousloup k podchodům. A sloup je tištěn ze dvou polovin, které se musí slepit do sebe (musí bohužel být širší než je předloha). Vytvoříl jsem to tak, že lze model snadno osvětlit (věc která byla u JM neřešitelná)... Nenašel jsem nikde lept, chtěl jsem to mít celé kovové (sloupy by byly hezčí, celé by to bylo hezčí), ale k této technologii nemám snadný přístup a zkušenost. Zvažoval jsem i zastřešení z kovových sloupů Igra model, které budu mít u staniční budovy.
Vytvořit nástupiště mým způsobem nebylo zas tak jednoduché, ikdyž to vůbec tak nevypadá (nejvíc to promýšlení) a již vůbec to není stejné, musel jsem se také něco naučit. Takže využitelný díl JM byl podchod a i ten bych si klidně již nakreslil a dle svých potřeb (ale zase jsem chtěl něco z toho co sem koupil využít a tento díl je vhodný, ikdyž zábradlí podchodu bych raději z leptu, špatně se to dává dohromady). I podchod ze stavebnice prošel úpravou a ještě není dokončen (existují i slušné odlitky podchodů), protože musím udělat tubusy a do nich chci i osvětlení, bude to taková hezká drobnost. Nástupiště je ze dřeva.
Nástupiště ještě dostane výtahy, nějak mi nevycházi přejezdy k staniční budově, takže přemýšlím zda papír nebo 3D model. Každopádně mi to částečně zakryje spáru ve styku segmentů v nástupišti.
Zde obrázek připraveného osvětlení, než je otočeno do správné polohy. SMD diody nejsou vůbec z boku vidět. Takže pak to bude chtít jen regulaci intenzity osvětleni a mohlo by to být OK. Nikdo bohužel nedělá modelové zářivky a s tím se sám dělat nemíním, takže mi stačí led pásky... Když je někdo udělá, mohu je napojit snadno na kovové profily a svítit tímto.
IMG_6893.JPG

Na kovovou část přijde papírový vlnitý plech JMdetail, když už mám ty nevyužité stavebnice (velmi omezeně využitelné dle mých představ, ale inspirace to nakonec byla dobrá, spíš bych to již nazval pokopnutí k vlastní tvorbě, ikdyž trochu dražší). Kdybych ty stavebnice neměl, nakreslil bych to, či koupil polotovar třeba IGRAmodel.
Tímto nechci říci, že se mi stavebnice JM nelíbí, jiné věci bez úprav využívám. Jsem rád za cokoliv, co je české a ještě více, když to lze běžně koupit...
IMG_6900.JPG

Tak mne tady hlavně nežerte za to, že se něco snažím požduchnout o kousek dál.... diky.

Také chápu, že věci určené na větší kolejiště trhákem zrovna nejsou. Já si z nějaké varianty vytvořených sloupů udělám kryté nástupiště pro autobusy (může se stát, že zastřešení se mi v tom místě nebude líbit - věci měním i podle pocitu na místě) nebo použiju tyto, co mám v nástupišti. Ale místo na ostrovní autobusové nástupiště jsem si nechal vedle Igra staniční budovy Hronov, co Hronovem nebude... Pomalu mi tam roste město, původně tam měl být průmyslový areál. Takže jsem využil letité stavby Auhagenu, které k Hronovu pasují a na Náchodsku se podobné vyskytují. Z drobnými úpravami a záměnou dílů stavebnic, barvením (plastové nádechy je třeba odstranit) a pod. nemusí být tyto úplně mimo. K těmto stavbám jsem dělal výše uvedené chodníky z dlaždic. Polabské domky Igra by tam nevypadaly dobře a šumperáky bych si na kolejiště nedal. Plocha na to velká není, takže samostatně stojící stavby rodinných domů, by asi v tomto místě nepůsobily jak bych chtěl.

Osobně jsem z těchto situací vytěžil to, vytvářet si relativně rychlým způsobem, co potřebuji a zdlouhavě to neřešit papírem a dřevem jako kdysi. Nic proti tomu.

Takže tam mám rozmodelovány šturcy na G, domeček pro mašinky pro G jak říká malý, nákladiště G, úpravu G staniční budovy, co jsem již ukázal (kdybych do tohoto šel dříve, mohl jsem upravit i stěny s dveřmi)... a těším se na dodělání kostela, který mi napoví co dále.

Teď mne napadly i žlaby ke stavbám Igra model, tohle asi udělám, celkem se to dá lepit a žlaby budovám chybí. Když ne, v záloze mám stále KB, ale mohl bych udělat jiný tvar, to není moc práce...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Úprava Rotundy Auhagen

Příspěvekod RSC » stř 14 bře, 2018 10:49 pm

Když už jsem použil tuto rotundu Auhagen, co je na trhu... škoda, že nějaká papírová ryze česká není (nebo o ní nevím), tak jsem ji trochu doplnil. Kvalitou odpovídá tak 30 let dozadu, NDR standard... jen 30let nemá. Myslel jsem si, že je to lepší..., vyhazovat ji nechci.
Jen mne fascinuje, že se s tím moc nepárali. Zasklední vrat hrozné, viz obrázek. Buď to nechám bez skel, nebo doplním rámy a zasklím fólií jak je v druhé části obrázku. To co tam dali jako součást vypadá při otevření hrozně. :oops: (Není tento díl opracován a nabarven, závisí to i na kvalitě tisku, tyto zkušební tisky zasklení nic moc, ale pasuje to a kryje se to).
IMG_7610.JPG

Vyrobil jsem do rotundy jámy i s uchycením pro kolejové pruty (tento díl by byl lepší než mizerné zavírání vrat, které je součástí a já ho tam nedal - je to hnus velebnosti :lol: ). Podařilo se to hned, i pruty lze navléci a kopíruje to rozměry v rotundě s drobnou vůlí, která se vytmelí a žlaby samozřejmě trochu obarví. Prostě lepší než pražce v rotundě, nemínil jsem to nějak více vylepšovat z hlediska provedení, když to moc vidět nepůjde.. Tisk "žlabů" trvá, chvíle to není, ale je to snadnější, než je vyrábět klasicky a ve více kusech.
IMG_6972.JPG

Takto pasují v rotundě, teď již to jen zapracovat do desky a dát depu a jeho okolí následná pokračování.
IMG_6970.JPG

A teď přemýšlím jakou do tohoto depa vodárnu, aby byla trochu česká a nějaká větší. Na trhu vodáren to skvěle nevypadá (buď malé české nebo německé "hřiby" - jednu takovou ze starého kolejiště také mám), takže asi si budu muset nějakou udělat, padla mi do oka vzhledově například ta z pardubická z depa, takže možná něco takového...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: TT hrátky

Příspěvekod brudr » čtv 15 bře, 2018 9:22 am

Ahoj, jedna která se česky tváří http://www.atelier-wepe.cz/e-shop/?prod ... -15-stupnu
Bude i údajně rozšíření a jiný úhel stání.
Uživatelský avatar
brudr
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 29 lis, 2011 9:59 pm

Re: TT hrátky

Příspěvekod RSC » stř 21 bře, 2018 9:18 pm

brudr píše:Ahoj, jedna která se česky tváří http://www.atelier-wepe.cz/e-shop/?prod ... -15-stupnu
Bude i údajně rozšíření a jiný úhel stání.

Asi by se s tímto produktem dalo pracovat, trošku by mi vadila výška stavby vzhledem k tomu jak to mám já, aby přiliš stavba rotundy nedominovala a musel bych dát dvě dohromady. Poradil bych si, škoda, že nebyli tvůrci o rok rychlejší, mohl jsem mít alternativu...

Již zůstanu u Auhagenu, dostal jsem zde hezké fotky jednoho ze členů fóra jak tuto stavbu upravil a možná bych něco v tomto duchu s ní také udělal, nadchlo mne to. Stálo by to za ukázání.
Připravil jsem si to na odnímatelnou verzi rotundy z důvodu čištění (pamatuji co má minulá napevno), takže změnit případně půjde, připadně bych mohl zaměňovat dvě stavby a to by byla již zhýralost. Uvidíme...
Já jsem definitivně vyzkoušel montáž jam a zakomponoval je do prostoru depa, takže je zřejmé, že to jde. Ten stejný princip a provedení jsem použil na popelové jámy, pak se to jen upraví a dodělá na popelovou jámu. Stejně tak tyto jámy použiju i jinde u výtopen ve výrazně kratších verzích.
A takto já mám usazený základ depa s jámami. Nejsou tam všechny další "výjezdy z točny", ani ostatní koleje, které v depu budou. Přemyšlím jak k této budově rotundy použít nějakou "administrativní budovu". Nemám žádný český tip na stavbu, která by se s Auhagenem netloukla, abych i tuto stavbu dokončil, je zatím jen na hrubo pro potřeby usazení kolejí. Kdyby někdo měl něco vhodného, obrázek či nákres, tip, ocením pomoc. Budu se muset také vypořádat s dalšími zařízeními depa, kam je všechny dát, není tam zase tolik místa a kolejí, abych nevytvořil velkou nelogiku. Kompromisy jako obvykle. Mašinky mají koloroč, hurá, jak mi bylo řečeno... :lol:
IMG_6981.JPG
IMG_6982.JPG

Dávám zde k dispozici jámy ke stažení pro soukromou potřebu. https://uloz.to/!YuzYz3L8cbOS/montazni-jama-stl Dám snad i jednu várku k dispozici TTmodelar.cz, který je chce mít, kde si to někteří můžete omrknout, či jednorázově koupit pokud nemáte přístup. Omlouvám se, že více času tomu dávat nemůžu. Bylo by také korektní, když s tím někdo bude chtít dělat více, než je jeho soukromá potřeba, aby se se mnou dohodl.
Vím, že to není časově jednoduchá záležitost tohle v současné době tisknout. Pro informaci materiálově (plast) vyjde jáma na cca. 20 Kč (dokázal bych to odlehčit a upravit na 10 Kč, ale vážně se mi nechce). Pokud se započítají další náklady okolo a to nepřestřeleně, tak jsme úplně někde jinde -cca. 100-120 Kč, samozřejmě záleží na zařízeních, jejich využití, obsluze a také s postupem času mnohé bude vypadat cenově snad jinak a bude to mít kde kdo doma - lze mít i teď a není to darda jako první PC domů počátkem 90-tých let (to byla investice do vzdělání :lol: ).

Pro instalaci. Je třeba věnovat montáži jam příslušnou pozornost, aby se sešly výškově i směrově kolejnice. Trošku jsem si na sebe zanadával, jednu jsem musel předělat - jsem si říkal, že jsem to měl nadefinovat a nechat "fréznout strojům", aby to byla fešácká práce. Napadlo mne vylepšení, udělat to s lemem, aby byla vůle pro usazení - já již to mám za sebou. 8) Stejně tak je třeba počítat s tím, že navlečení je velmi těsné, takže nějak zvlhčit, či naklepat kolejnice opatrně do profilů uchycení (já je závěrem naklepal a šlo to celkem dobře). Pokud bude netrpělivost a lajdáckost, uchycení kolejnic předpokládám odlámete, přeci jen to mám z křehčího materiálu, lze použít i jiný, více ohebný, má zase jiné nevýhody. Dal jsem to já bez poničení uchycení jak jde vidět, takže další to musejí zvládnout také nebo si soubor trošku o desetinku upravit.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků