Pískování ČSD

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod hank » úte 16 led, 2018 7:02 pm

MkTT byl rychlejší.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod Kulsud » úte 16 led, 2018 7:20 pm

hank píše:
Kulsud píše:Pokud bychom se chtěli přiblížit realitě, musí být u malého depa se zauhlováním, popelovou jámou a vodním jeřábem i pískování?


Když pominu nejasnou definici toho, co je to "malé depo", tak jen připomenu, že už jsem to sem psal vícekrát; nicméně opakování je matka moudrosti.

Normální způsob doplňování písečníků parních lokomotiv, to i ve služebnách s rotundami podle normálie kkStB 41/H, které měly až 12 stání, natož v menších, byl ruční. Písek se sušil v nástavci na vysokých kamnech na uhlí většinou válcovitého tvaru umístěných v rotundě nebo remíze. Víceméně ten nástavec vypadal jako větší kastról opatřený na spodku olemováním ("rantlem" - nevím, jak se tomu v klempířině říká správně česky...), aby na tálu těch kamen dobře držel. (Ve větší rotundě těch kamen mohlo být vícero.) Písek se skladoval venku (nanejvýš v nějakém přístřešku nebo domečku, aby na něj nepršelo a nesněžilo) a ke kamnům se navážel ručně na kolečkách. Do písečníků lokomotiv se usušený písek doplňoval lopatou nebo z kýble.

Kdyby náhodou někdo měl zájem, tak výkres takových kamen bych asi někde vyhrabal.


Díky moc a máte pravdu, opakování je matka moudrosti.
Kulsud
 
Příspěvky: 420
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod MkTT » úte 16 led, 2018 8:01 pm

Kulsud píše:
MkTT píše:
Kulsud píše:Pokud bychom se chtěli přiblížit realitě, musí být u malého depa se zauhlováním, popelovou jámou a vodním jeřábem i pískování?

Tam budou mít ve výtopně kamna na sušení písku. Před nějakou dobou se to zde na fóru řešilo.

Nemohu najít. Poradíte?


Tady to je i s obrázky viewtopic.php?f=11&t=9211&p=170041.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod Kulsud » úte 16 led, 2018 8:21 pm

Díky díky
Kulsud
 
Příspěvky: 420
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod MkTT » pát 25 pro, 2020 6:16 pm

S dovolením bych navázal na tuto debatu o pískování v "menších depech a výtopnách". Hank zde kdysi napsal toto:

hank píše:Normální způsob doplňování písečníků parních lokomotiv, to i ve služebnách s rotundami podle normálie kkStB 41/H, které měly až 12 stání, natož v menších, byl ruční. Písek se sušil v nástavci na vysokých kamnech na uhlí většinou válcovitého tvaru umístěných v rotundě nebo remíze. Víceméně ten nástavec vypadal jako větší kastról opatřený na spodku olemováním ("rantlem" - nevím, jak se tomu v klempířině říká správně česky...), aby na tálu těch kamen dobře držel. (Ve větší rotundě těch kamen mohlo být vícero.) Písek se skladoval venku (nanejvýš v nějakém přístřešku nebo domečku, aby na něj nepršelo a nesněžilo) a ke kamnům se navážel ručně na kolečkách. Do písečníků lokomotiv se usušený písek doplňoval lopatou nebo z kýble.

Existoval nějaký typový výkres pro boudu či přístřešek, ve kterém se skladoval písek? Nebo to bylo na libovůli každého depa, co si postavili? Mohla se použít například tato budova https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... ovaci-48-H nebo spíše něco mnohem menšího?
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod Radek Strnad » pát 25 pro, 2020 9:23 pm

Jedině snad ta uzavřená část. Dovedeš si představit, že by byl písek jen pod takovým přístřeškem, a že by do něj sněžilo a pršelo???? V zimě by mokrý/vlhký písek zmrzl na kámen a představ si, jak by ho pak kutali, aby ho naložili na kolečko a odvezli na kamna k vysušení(uvažuji spíš zimy před dvaceti a více lety, kdy běžně bylo -30°C) :roll: ??? Představoval bych si spíš zděnou nebo i dřevěnou ohradu, s podlahou, která by zamezila pronikání spodní vlhkosti a zároveň umožnila lehké nabírání písku na lopatu, nahoře zastřešenou s patřičným přesahem střechy.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod MkTT » sob 26 pro, 2020 11:53 am

Radek Strnad píše:Jedině snad ta uzavřená část. Dovedeš si představit, že by byl písek jen pod takovým přístřeškem, a že by do něj sněžilo a pršelo???? V zimě by mokrý/vlhký písek zmrzl na kámen a představ si, jak by ho pak kutali, aby ho naložili na kolečko a odvezli na kamna k vysušení(uvažuji spíš zimy před dvaceti a více lety, kdy běžně bylo -30°C) :roll: ??? Představoval bych si spíš zděnou nebo i dřevěnou ohradu, s podlahou, která by zamezila pronikání spodní vlhkosti a zároveň umožnila lehké nabírání písku na lopatu, nahoře zastřešenou s patřičným přesahem střechy.

Takže spíše něco takového? http://igramodel.cz/cs/drazni-tt/147-st ... -1-tt.html
Bohužel jsem nikde neviděl historické fotografie kůlny na skladování písku, takže jenom odhaduji.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod MirekTT » sob 26 pro, 2020 12:48 pm

S pískováním má pouze tuto osobní zkušenost. Na Dolním byl sklad a sušící pec pod přístěnkem u motorárny. Na mapě označeno bodem. Patrný je komínek sušící pece.
Nemusí se toho z venku moc řešit. Prostě stavení s komínem.
https://mapy.cz/letecka?vlastni-body&x= ... 51.948%22E
Akorát je nutno myslet na zavážku písku a paliva pro pec. Tady to tuším bylo oknem místnosti přímo z vagonu, ale svědkem jsem toho nebyl. Mašiny jsme zbrojili jednoduše lopatkou a kýblem. Prostě zajít do sušárny, nabrat kýbl a nanosit na mašinu.
Písek musel být vždy v suchu, nesměl navlhnout.
Odvod páry z písku ze sušárny byl opět pootevřenym oknem.
Čili středně velké depo a pískové hospodářství na pohled z venku vůbec žádná věda. Na modelu tohle bude nutno ukázat na to prstem a poučit diváka, že je to pískování. Jinak to nikdo nepozná ani podle patiny, páč rozsypanýho kolem ho skoro nebylo a ihned splynul s prostředím.
Pardon, nechtěl jsem vám brát iluze o pískování.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod MkTT » sob 26 pro, 2020 12:55 pm

MirekTT píše:Čili středně velké depo a pískové hospodářství na pohled z venku vůbec žádná věda. Na modelu tohle bude nutno ukázat na to prstem a poučit diváka, že je to pískování. Jinak to nikdo nepozná ani podle patiny, páč rozsypanýho kolem ho skoro nebylo a ihned splynul s prostředím.
Pardon, nechtěl jsem vám brát iluze o pískování.

Díky moc za odpověď!. Iluze jsi mi určitě nevzal, právě naopak. Nechtěl jsem řešit nějaké nesmyslně velké pískování typu Auhagen, které se hodí pro depo typu Česká Třebová, ale nikoliv pro remízu o třech stáních s ruční točnou.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod jipol57 » sob 26 pro, 2020 1:23 pm

MirekTT píše:Pardon, nechtěl jsem vám brát iluze o pískování.

Tak to mně jsi iluze o pískování vzal, že se to na Dolním řešilo kyblíkem a lopatkou. Zvyklý na maloměřickou pískovnu, jsem myslel, že je to tak všude.
https://mapy.cz/zakladni?x=16.6508292&y ... ase=ophoto
Pískovna byla dost velká a v 80 letech ji přestavěli na obrovskou. Velká hala s jeřábem, na zásoby mokrého písku, barák se sušičkou a dopravník do 2 obrovských zásobníků, pro sypání do lok. zvrchu hadicama.
Myslel jsem, že je to tak nějak podobné všude.
Dneska už je ale zbouraná, na jejím místě nová hala pro Pantery a mám dojem, že písek se kupuje od dodavatele v pytlíkách.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod MirekTT » sob 26 pro, 2020 1:57 pm

Pouze doplním, že jsem se na Dolním pohyboval v polovině osmdesátých let po vyučení a pak ještě chvíli po vojně. Před tím tam asi nějaká věž byla. Vždyť to bylo velké parní depo. Na páru by asi s kýblem nikdo nelezl, ale stopy po tomto zařízení si tam nevybavuji. Tedy je to jen domněnka.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod T 478 3022 » sob 26 pro, 2020 2:19 pm

1966.jpg
MirekTT píše:...... Před tím tam asi nějaká věž byla. Vždyť to bylo velké parní depo. Na páru by asi s kýblem nikdo nelezl, ale stopy po tomto zařízení si tam nevybavuji. Tedy je to jen domněnka.

Tvá doměnka je správná.A dokonce bylo to pískování na úplně stejném místě.Proč to taky stěhovat z jednoho místa na druhé a za pár let zase zpátky,že?Ale taky to nebylo nic moc velkého.......
Autor fotky promine,mám ji někde z netu.
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod T 478 3022 » sob 26 pro, 2020 2:23 pm

Snímek 470.jpg
A tady ještě moje foto,cca 8 roků nazpět.....
T 478 3022
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod MirekTT » sob 26 pro, 2020 2:57 pm

Díky Riči, to je vono.
Plnící okno je to s červenými výplněmi. Už nevím, jestli to byl plech, nebo nějaká plotnovina. Ale jak říkám, zavážku písku jsem nikdy neviděl. Borec tam tuším topil uhlím. Vozil si ho na kolečkách někde zezadu za přesuvnou. Čili nějaká vysokoobrátková uhelná skládka poblíž se nekonala. (Info pořád platí pro konec provozu depa).
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Pískování ČSD

Příspěvekod milostt » sob 26 pro, 2020 3:38 pm

o pískování a i super model v TT je zde :
https://www.masinky.info/2013/08/piskovani-pardubice/
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Předchozí

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků