Přestavníky MTB MP6 a MP7

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod Václav Vinický » pon 15 led, 2018 6:10 pm

Dobrý den,
zakládám nové téma. Myslím, že je nás víc, co nás bude zajímat vše o těchto přestavnících.
Chtěl bych se zeptat, co nám přinášejí nové přestavníky MTB MP6 a MP7 krom vyšší ceny?
Našel jsem je zde: https://www.itvlaky.cz/mp6 ,
https://www.itvlaky.cz/mp7 .

Bohužel návod není v jazyce mého kmene, proto bych přivítal více informací od zkušenějších kolegů.
Děkuji v.
Václav Vinický
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14 bře, 2014 9:22 pm

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod fulda » pon 15 led, 2018 7:46 pm

pulzní ovládání (ovládání tlačítkem)

MP6 má společné + a k němu dvě - pozice pro jednu a druhou stranu
MP7 má dva vývody - při polaritě +- se přesune na jednu stranu, při polaritě -+ se přesun na druhou stranu.

Čitelnější je to když si zvětšíš ten návod:
MP6 MP7
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod Václav Vinický » pon 15 led, 2018 10:14 pm

Děkuji za odpověď.
Václav Vinický
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14 bře, 2014 9:22 pm

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod smekac » úte 10 črc, 2018 8:40 am

Psi štěkají, karavana jede dál ...
smekac
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 21 bře, 2010 4:12 pm
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod HonzaM » úte 10 črc, 2018 9:16 am

fulda píše:MP7 má dva vývody - při polaritě +- se přesune na jednu stranu, při polaritě -+ se přesun na druhou stranu.

Pokud správně chápu, chová se tedy stejně jako želva, při dvouvodičovém připojení mění polohu výhybky podle směru proudu. Hodí se tedy pro ovládání například modulem Digitrax SE8C, které jiné než takovéto ovládání výhybek neumožňuje, uživateli centrál s LocoNetem ale poskytuje možnost ovládání výhybek jedním tlačítkem, osm vstupů zpětného hlášení a šestnáct výstupů pro ovládání návěstidel.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod fulda » úte 10 črc, 2018 9:44 am

HonzaM píše:
fulda píše:MP7 má dva vývody - při polaritě +- se přesune na jednu stranu, při polaritě -+ se přesun na druhou stranu.
Pokud správně chápu, chová se tedy stejně jako želva
Ne, Pozor na slovo "pulzní", které želva nepoužívá, ta nedokáže pulzní ovládání.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod HonzaM » úte 10 črc, 2018 12:46 pm

fulda píše:
HonzaM píše:
fulda píše:MP7 má dva vývody - při polaritě +- se přesune na jednu stranu, při polaritě -+ se přesun na druhou stranu.
Pokud správně chápu, chová se tedy stejně jako želva
Ne, Pozor na slovo "pulzní", které želva nepoužívá, ta nedokáže pulzní ovládání.

V informačním materiálu zde před několika příspěvky se u MP7 lze dočíst následující:
Napájecí napětí 9-14V stejnosměrné, které musí být trvale přivedeno. Přestavení do koncové polohy zajišťuje paměťové relé, které se ovládá krátkým impulsem (min 40ms) z ovládacího zařízení/spínače. Impulsní vstupy jsou dva M1,M2- polaritou impulsu (12V, 40ms) dojde k zahájení a určení směru pohybu, vstupy jsou galvanicky odděleny od napájeni +-V. Elektronika přestavníku zajistí plynulé přestavení a dojezd do koncové polohy, i když ovládací impuls již odezněl.
Koncové spínače a relé zajišťují dojezd do polohy i po obnovení přerušeného napájení.
Je uvedena pouze minimální délka ovládacího impulsu, není řečeno, zda musí jít o impuls, nebo zda může být ovládací napětí přivedeno trvale. Předpokládám že ten přestavník dobře znáš a tohle objasníš.
Není pravda že želva nedokáže pulsní ovládání, po přestavení do koncové polohy už žádné napájecí napětí nepotřebuje. Jde jen o to, aby bylo napětí přivedeno dostatečně dlouho, jde tedy jen o délku impulsu. Prakticky jsem si to ověřil použitím dekodéru DR4018 s doplňkem pro želvy DR4101 (určeným pro čtyři přestavníky), při nastavení patřičně dlouhého impulsu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod fulda » úte 10 črc, 2018 2:29 pm

HonzaM píše:Předpokládám že ten přestavník dobře znáš a tohle objasníš.
A na tohle jsi přišel jak? Já jsem před půl rokem napsal, že jsem si v manuálu všimnul tohoto rozdílu.
Ty jsi tu okopíroval jeden ze dvou manuálů, to vnáší celkem zásadní zmatek.

HonzaM píše:Není pravda že želva nedokáže pulsní ovládání, po přestavení do koncové polohy už žádné napájecí napětí nepotřebuje. Jde jen o to, aby bylo napětí přivedeno dostatečně dlouho, jde tedy jen o délku impulsu. Prakticky jsem si to ověřil použitím dekodéru DR4018 s doplňkem pro želvy DR4101 (určeným pro čtyři přestavníky), při nastavení patřičně dlouhého impulsu.
Po pravdě, pokud MPx potřebuje pulz 40ms, jsem ochoten to považovat za pulz, pokud želva potřebuje "pulz" délky celého přestavení, je těžké mluvit o pulzu.
A pochopitelně potřebuje napájení pořád, jinak nemá přítlak a vrací se.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavníky MTB MP6 a MP7

Příspěvekod HonzaM » úte 10 črc, 2018 6:10 pm

fulda píše:
HonzaM píše:Předpokládám že ten přestavník dobře znáš a tohle objasníš.
A na tohle jsi přišel jak? Já jsem před půl rokem napsal, že jsem si v manuálu všimnul tohoto rozdílu.
Ty jsi tu okopíroval jeden ze dvou manuálů, to vnáší celkem zásadní zmatek.

Zkopíroval jsem dvě věty z jediného informačního materiálu, toho, na nějž tady byl odkaz. Chápu to tak, že MP7 potřebuje trvalé napájení a bude mu tedy vyhovovat výstup SE8C určený pro želvu. Ale nezkoušel jsem to, (to je ale můj osobní názor) nemám k tomu zatím důvod, s želvami jsem naprosto spokojen, lepší pohod výhybek neznám.
HonzaM píše:Není pravda že želva nedokáže pulsní ovládání, po přestavení do koncové polohy už žádné napájecí napětí nepotřebuje. Jde jen o to, aby bylo napětí přivedeno dostatečně dlouho, jde tedy jen o délku impulsu. Prakticky jsem to zkoušel použitím dekodéru DR4018 s doplňkem pro želvy DR4101 (určeným pro čtyři přestavníky), při nastavení patřičně dlouhého impulsu.
fulda píše:Po pravdě, pokud MPx potřebuje pulz 40ms, jsem ochoten to považovat za pulz, pokud želva potřebuje "pulz" délky celého přestavení, je těžké mluvit o pulzu.
A pochopitelně potřebuje napájení pořád, jinak nemá přítlak a vrací se.

Ok, DR4018 umožňuje i nastavení pro trvalé napájení výstupu pro želvu. Čemu říkat ještě puls a čemu už ne je diskutabilní, jak nazveš výstupní signál tvaru obdélníku, dlouhého třeba 2 sekundy, před nímž a po němž už žádný signál další nepřijde?
A nemusíš na všem co napíšu za každou cenu hledat mouchy, i když samozřejmě pokud napíšu jasný nesmysl, je dobré to napsat. Mýlit se je lidské.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků