Moderní protokoly digitálního řízení

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Detekce RailCom

Příspěvekod Edys » ned 31 pro, 2017 11:38 pm

BohousP píše:No právě. Zkus mi popsat, jak zabezpečíš, aby příkaz "Návěstidlo S1 na volno" šel vždy na to samé návěstidlo, když jednou to bude 192.168.4.123 a po druhé už třeba ....138. Kde budeš mít přiřazení "vláčkové" adresy k adrese IP?


Jj tak to by mě taky zajímalo. :)
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Detekce RailCom

Příspěvekod sidlo » pon 01 led, 2018 7:29 am

Nevím jak vy, ale můj telefon se vždy připojí do stejné e-mail schránky bez ohledu na místo, kde se právě nacházím.
Každý dekodér má svoji DCC adresu. A je jedno jakou cestou se k němu povel dostane.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Detekce RailCom

Příspěvekod BohousP » pon 01 led, 2018 7:40 am

sidlo píše:Nevím jak vy, ale můj telefon se vždy připojí do stejné e-mail schránky bez ohledu na místo, kde se právě nacházím.
Každý dekodér má svoji DCC adresu. A je jedno jakou cestou se k němu povel dostane.

DCC adresa je obdobou pevné IP adresy. Ale DHCP je způsob přidělování DYNAMICKÉ (měnící se ve stanoveném rozsahu) IP adresy. Proto vysílání paketů dat na dynamické adresy je trochu komplikované. (zjednodušuji...).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Detekce RailCom

Příspěvekod BohousP » pon 01 led, 2018 7:56 am

Tak trochu jsme obočili od původního tématu. Vytvořil jsem první nové vlákno v novém roce s názvem "Moderní protokoly digitálního řízení " a navrhuji přesunout do něj příspěvky od viewtopic.php?f=6&t=9958&sid=c0c67dc47088e8e9eb204d90d4f6695e#p229442
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod BohousP » pon 01 led, 2018 7:58 am

pokračování diskuze o perspektivních protokolech
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod fulda » pon 01 led, 2018 9:09 am

To se hodí, protože na MRH vyšel nový článek o "Universal" Wi-Fi Throttle i videem (bez článku).

Jirka_US: už jí podporuje +-DCC?

BTW: když se bavíte o tom univerzálu založeném na TCP/IP, neuvažovali jste o nějakém hello protokolu, který by definoval nějakého správce jmen, podobně jako například používá CIFS? (dříve NTLM, později SMB). Tam se přece také zařízení začnou dohadovat, kdo je větší kápo a ten kdo vyhraje, tak potom dělá překladatele z logických jmen na síťové adresy. Copak si nepamatujete, že když v síti Win95 zapnete a vypnete jedny eNTýčka, tak všem popadá sdílení?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod HonzaM » pon 01 led, 2018 9:30 am

BohousP píše:pokračování diskuze o perspektivních protokolech

Bylo by užitečné kdyby sem moderátor část diskuse týkající se tohoto tématu přesunul z vlákna o RailCom.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod BohousP » pon 01 led, 2018 9:33 am

HonzaM píše:
BohousP píše:pokračování diskuze o perspektivních protokolech

Bylo by užitečné kdyby sem moderátor část diskuse týkající se tohoto tématu přesunul z vlákna o RailCom.

Ano, o to jsem požádal.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Edys » pon 01 led, 2018 9:35 am

fulda píše:BTW: když se bavíte o tom univerzálu založeném na TCP/IP, neuvažovali jste o nějakém hello protokolu, který by definoval nějakého správce jmen, podobně jako například používá CIFS? (dříve NTLM, později SMB). Tam se přece také zařízení začnou dohadovat, kdo je větší kápo a ten kdo vyhraje, tak potom dělá překladatele z logických jmen na síťové adresy. Copak si nepamatujete, že když v síti Win95 zapnete a vypnete jedny eNTýčka, tak všem popadá sdílení?


Fulda je asi ještě v novoroční deliriu.
NTLM je o autentizaci neboli o zabezpečení a to ještě ve světě Windows.
Windows Challenge/Response (NTLM) is the authentication protocol used on networks that include systems running the Windows operating system and on stand-alone systems

SMB je pro změnu o sdílení souborů.

Fuldo jsi odborník v elektronice ale v sítích se opravdu nevyznáš. Není to poprvé co se zde na diskuzi vyjadřuješ k sítím a akorát mateš lidi. Ševče drž se svého kopyta.
Edit: Kopyta
Naposledy upravil Edys dne pon 01 led, 2018 10:31 am, celkově upraveno 1
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Brejla » pon 01 led, 2018 10:22 am

Edys píše:
fulda píše:BTW: když se bavíte o tom univerzálu založeném na TCP/IP, neuvažovali jste o nějakém hello protokolu, který by definoval nějakého správce jmen, podobně jako například používá CIFS? (dříve NTLM, později SMB). Tam se přece také zařízení začnou dohadovat, kdo je větší kápo a ten kdo vyhraje, tak potom dělá překladatele z logických jmen na síťové adresy. Copak si nepamatujete, že když v síti Win95 zapnete a vypnete jedny eNTýčka, tak všem popadá sdílení?


Fulda je asi ještě v novoroční deliriu.
NTLM je o autentizaci neboli o zabezpečení a to ještě ve světě Windows.
Windows Challenge/Response (NTLM) is the authentication protocol used on networks that include systems running the Windows operating system and on stand-alone systems

SMB je pro změnu o sdílení souborů.

Fuldo jsi odborník v elektronice ale v sítích se opravdu nevyznáš. Není to poprvé co se zde na diskuzi vyjadřuješ k sítím a akorát mateš lidi. Ševče drž se svého kopita.


To kopito jsi psal za střízliva nebo taky nejsi ještě zcela ve formě :roll:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Edys » pon 01 led, 2018 10:23 am

Brejla píše:
Edys píše:
fulda píše:BTW: když se bavíte o tom univerzálu založeném na TCP/IP, neuvažovali jste o nějakém hello protokolu, který by definoval nějakého správce jmen, podobně jako například používá CIFS? (dříve NTLM, později SMB). Tam se přece také zařízení začnou dohadovat, kdo je větší kápo a ten kdo vyhraje, tak potom dělá překladatele z logických jmen na síťové adresy. Copak si nepamatujete, že když v síti Win95 zapnete a vypnete jedny eNTýčka, tak všem popadá sdílení?


Fulda je asi ještě v novoroční deliriu.
NTLM je o autentizaci neboli o zabezpečení a to ještě ve světě Windows.
Windows Challenge/Response (NTLM) is the authentication protocol used on networks that include systems running the Windows operating system and on stand-alone systems

SMB je pro změnu o sdílení souborů.

Fuldo jsi odborník v elektronice ale v sítích se opravdu nevyznáš. Není to poprvé co se zde na diskuzi vyjadřuješ k sítím a akorát mateš lidi. Ševče drž se svého kopita.


To kopito jsi psal za střízliva nebo taky nejsi ještě zcela ve formě :roll:

Nojo chybička se vloudí :( ale na obsahu to nic nemění.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Brejla » pon 01 led, 2018 10:29 am

Edys píše:Nojo chybička se vloudí :( ale na obsahu to nic nemění.

A nebylo by lepší čas věnovaný ironii a urážkám druhých věnovat alespoň mírnému zdokonalení mateřského jazyka :?:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Edys » pon 01 led, 2018 10:36 am

Brejla píše:
Edys píše:Nojo chybička se vloudí :( ale na obsahu to nic nemění.

A nebylo by lepší čas věnovaný ironii a urážkám druhých věnovat alespoň mírnému zdokonalení mateřského jazyka :?:


Nikoho jsem neurážel. Psal jsem pravdu. Takže odpověď na tvoji otázku je ne nebylo.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod fulda » pon 01 led, 2018 10:41 am

Edys píše:SMB je pro změnu o sdílení souborů.
OK, to je to co jsem měl na mysli. Je to obecně o sdílení souborů, tiskáren a služeb.

Začnu malým kvízem - jak je identifikovaný soubor? //JmenoPocitace/Jednotka/cesta/soubor.ext
A podstatné je právě to "JmenoPocitace" - je to jméno, které má ten počítač, bez ohledu na to, jakou má IP adresu. Takže existuje "něco", co převádí jméno počítače na IP. Na to je v SMB takový docela zajímavý algoritmus, který umožňuje de-centralizaci a přitom poměrně dobré fungování. Moc se mi to nechce popisovat, ale jde zhruba o to, že se počítač po zapnutí ohlásí broadcastem, pokud je v jeho okolí nějaký lokální správce jmen, tak na něj zareaguje, pokud není, tak nikdo nereaguje a počítač se sám stává správcem jmen. Pokud se tedy nějaký počítač ozve, pak se určuje, jestli má dostatečný potenciál na to, aby správcem zůstal a nebo jestli je někdo vhodnější. Například ten, kdo má větší "uptime" je vhodnější. Také je vhodnější ten, kdo má serverovou instalaci a nikoli desktopovou a tak dále.

Takže v takovém vláčkovém prostředí to může být podobné - výhybka se přihlásí k síti a zjistí, kdo spravuje adresy výhybek. Tomu pak řekne "Ahoj, já jsem výhybka Mařenka a mám IP 1.2.3.4". Ovladač si pak vyhledá toho, kdo má na starosti výhybky a zeptá se ho "neznáš náhodou výhybku Mařenku?" a tak dále.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Edys » pon 01 led, 2018 10:50 am

fulda píše:
Edys píše:SMB je pro změnu o sdílení souborů.
OK, to je to co jsem měl na mysli. Je to obecně o sdílení souborů, tiskáren a služeb.

Začnu malým kvízem - jak je identifikovaný soubor? //JmenoPocitace/Jednotka/cesta/soubor.ext
A podstatné je právě to "JmenoPocitace" - je to jméno, které má ten počítač, bez ohledu na to, jakou má IP adresu. Takže existuje "něco", co převádí jméno počítače na IP. Na to je v SMB takový docela zajímavý algoritmus, který umožňuje de-centralizaci a přitom poměrně dobré fungování. Moc se mi to nechce popisovat, ale jde zhruba o to, že se počítač po zapnutí ohlásí broadcastem, pokud je v jeho okolí nějaký lokální správce jmen, tak na něj zareaguje, pokud není, tak nikdo nereaguje a počítač se sám stává správcem jmen. Pokud se tedy nějaký počítač ozve, pak se určuje, jestli má dostatečný potenciál na to, aby správcem zůstal a nebo jestli je někdo vhodnější. Například ten, kdo má větší "uptime" je vhodnější. Také je vhodnější ten, kdo má serverovou instalaci a nikoli desktopovou a tak dále.

Takže v takovém vláčkovém prostředí to může být podobné - výhybka se přihlásí k síti a zjistí, kdo spravuje adresy výhybek. Tomu pak řekne "Ahoj, já jsem výhybka Mařenka a mám IP 1.2.3.4". Ovladač si pak vyhledá toho, kdo má na starosti výhybky a zeptá se ho "neznáš náhodou výhybku Mařenku?" a tak dále.


Opět se pleteš. Tentokrát mícháš SMB a NetBIOS/NetBEUI

Edit: SMb slouží k přenosu souborů ne k zasílaní příkazů. NetBIOS má zase obrovskou režii a tím pádem zpoždění.
Komunikace zařízení je potřeba řešit na síťové vrstvě a ne na aplikační.
DHCP by se asi dalo využít v případě automatiské rezervace ip adres. Ale stejně by to bylo drbání se za levým uchem pravou rukou.
Naposledy upravil Edys dne pon 01 led, 2018 11:02 am, celkově upraveno 1
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků