HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pát 08 pro, 2017 9:46 am

Ahoj Všem,

tak jsem zase měl chvilku sednout si nad návrhem kolejiště, tedy především nad řešením nádraží a napadlo mne jedno řešení, které mi oproti ostatním návrhům přináší velkoryse dlouhé staniční koleje. Trochu se ale bojím, že tohle řešení bude proti všem zvyklostem……………
Možná si budete dokonce „trhat vlasy“, co jsem to stvořil za paskvil, ale zkuste na to alespoň mrknout.

Hezký den Michal
Přílohy
Další Pokus.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Rtep » pát 08 pro, 2017 10:34 am

Dobrý den

trochu ten návrh připomíná zde známý motiv Ostpreussen KPEV a v diskuzi probíraný návrh inspirace tímto projektem.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 08 pro, 2017 12:24 pm

MichalKloc píše:Ahoj Všem,

tak jsem zase měl chvilku sednout si nad návrhem kolejiště, tedy především nad řešením nádraží a napadlo mne jedno řešení, které mi oproti ostatním návrhům přináší velkoryse dlouhé staniční koleje. Trochu se ale bojím, že tohle řešení bude proti všem zvyklostem……………
Možná si budete dokonce „trhat vlasy“, co jsem to stvořil za paskvil, ale zkuste na to alespoň mrknout.

Hezký den Michal

Tohle uspořádání se občas vidí spíš za hranicemi (i když v rámci optimalizací asi už i u nás - aspoň mám takovu nejasnou vzpomínku), ale na regulérní dvoukolejce, ne u dvou samostatných tratí. Oproti původnímu máš sice dlouhé kolej, ale rapidní omezení provozu. Pro křižování na obou tratí potřebuješ prostřední kolej, stejně tak pro přechod z jedné trati na druhou. Nevím jak máš namyšlenou skrytou část. Ale ten mostový okruh je jen pro jeden vlak a takhle je tam budeš střídat o dost komplikovaněji.
jak dlouho Tě (děti) to bude bavit?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » ned 10 pro, 2017 10:07 pm

Ahoj Všem,

tak jsem popřemýšlel nad vašimi radami a kompletně jsem překopal celou koncepci panelu, takže díky za rady i inspiraci.

Nakonec jsem na doporučení zachoval pouze jeden „kroužící okruh. Druhý jsem nahradil nádražím s vratnou smyčkou. Zrovna tak je jedna vratná smyčka v „podzemí“ aby se mi vlaky nehromadily otočené jen jedním směrem. Výškově i prostorově všechno vychází bez potíží, tak doufám že se mi podařilo návrh vylepšit. Vlaky tak budou nakonec jezdit od někud někam s tím, že bude možné si i „zakroužit“.

Posun jsem zatím neřešil ani v jednom nádraží. Nějak se nemůžu rozhodnout, jak na to. Vlečka? Továrna? Nebo výtopna s točnou (ta by se mi moc líbila)? Fakt nevím, místa není nazbyt………..

Snad se vám bude překopaný návrh líbit…….

Mějte se hezky a díky za případné připomínky, rady, nebo náměty

Hezký den.
Michal
Přílohy
Panel 6.jpg
Panel 7.jpg
Panel 4.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod t29 » úte 12 pro, 2017 10:41 pm

Dovolil jsem si to předělat:
Obrázek

větší obrázek: https://img23.rajce.idnes.cz/d2301/13/13740/13740192_d45b2bd669351c0cae77978223fe736c/images/H0_zkouska_MKloc.jpg?ver=0
Délky průjezdných kolejí ve skrytém nádraží cca 2 m (vnitřní, prostřední) a 2,5 m (vnější), odbočná stanice má délky kolejí cca 0,6 m, 1 m a dvě nejdelší jsou 1,7 m a koncová stanice má dvě koleje délky 0,5 m a šturc 0,3 m.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod jirmicz » stř 13 pro, 2017 8:44 am

Jo to je ono. Super návrh co má hlavu a patu. :wink: ještě v té odbočné vymyslet malou výtopnu.
jirmicz
 
Příspěvky: 231
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod D » stř 13 pro, 2017 11:50 am

t29:
Zvaž na vjezdu do skrytého nádraží dvojitou kolejovou spojku s křížem místo křižovatkové výhybky, vlezla by tam. Umožní ti prosté kroužení po oválu (kochačku).

Naopak elektrické zapojení bude jednodušší s křížením nebo dvěma jednoduchými kolejovými spojkami za sebou. Pak stačí řídit polaritu kolejí ve smyčce dvěma zabudovanými přepínači na přestavnících křížení nebo jednotlivých spojek (případně i té dvojité, ale bez možnosti obou spojek do odbočky současně). Modul vratné smyčky se pro smyčky s nádražím nehodí, proudově bývá nastaven na jeden až dva vlaky, více vlaků znamená úpravu zapojení a větší zkraty před přepnutím. S modulem vratné smyčky bych ti navrhl variantu, že smyčky budou pod stálým napětím a jediný modul bude přehazovat polaritu mezistaničního úseku s křížením, ale musel by se do něj vlézt celý nejdelší vlak, což bohužel dle plánku z levé strany nevejde.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod vmucha » stř 13 pro, 2017 11:55 am

Hezké, ale ještě se podívej na to, jestli to stoupání lokálky z levého zhlaví nebude moc prudké na vystoupání nad tu "hlavní trať.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » ned 21 led, 2018 7:37 pm

Dobrý den Všem,

po delší odmlce bych s Vámi rád konzultoval svůj, snad již finální návrh panelu. Předně bych Vám všem ale moc rád poděkoval za všechny připomínky, rady a nápady.
Znovu jsem zasednul napřed k celému fóru a poté jsem plánoval a plánoval. Verzí mám snad už 99. Konečně jsem ale i díky Vašim připomínkám snad přišel na optimální řešení.

Dal jsem Vám za pravdu, že bohapusté kroužení velmi rychle omrzí, takže jsem se snažil o to, aby se vlak mohl vždy vrátit do stanice ze stejného směru, do kterého odjel. Navíc se mi podařilo zachovat i možnost zakroužit si. Výškově vše sedí, i když je to někdy „o prsa“. Maximální stoupání/klesání se mi podařilo srazit na maximálně 3,5%.

Myslím, že i možnosti provozu jsou daleko pestřejší stejně tak i možnosti posunu. Delší kusé koleje budou používány nějakou továrnou (třeba na výrobu nábytku), kde jedna kolej bude umožňovat vykládku materiálu a druhá (u rampy), bude sloužit k nakládce hotových výrobků. Dvě kratší kusé koleje budou používány pro „parkování“ a zbrojení lokomotiv. Ideálně zakončené dvojitou remízou.

Koncovému nádraží se chci každopádně vyhnout, protože myslím, že na tak malém prostoru, kde chci provozovat především soupravy tvořené Bardotkou/Brejlovcem + dva Y nebo dvě patra, by toto řešení nebylo ideální.

Je mi jasné, že pod pravým záhlavím nemůže být klasický portál, protože by to vypadalo směšně, tak mne napadlo částečné „vynesení“ pravého záhlaví na betonové konstrukci s podjezdem.

Skryté nádraží budu muset ještě výrazně učesat, ale myslím, že se mi konečně podařilo z prostoru vytěžit maximum tak, aby bylo možné realizovat celkem pestrý provoz.
Každopádně budu moc rád, za Vaše nápady, připomínky i kritiku.

Díky Všem.

Hezký den.

Michal
Přílohy
Panel III.jpg
Panel II.jpg
Panel I.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » ned 21 led, 2018 7:38 pm

Ještě musím přidat plánek:
Přílohy
Panel IV.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod chripkoj » pát 26 led, 2018 7:00 am

Ahoj. Vedel by si poskytnúť súbor Zo Scarmu. Tiež si navrhujem a tvoje konečné riešenie ma veľmi zaujalo. Dík.
chripkoj
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 20 říj, 2015 1:18 pm
Bydliště: Poprad

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » sob 27 led, 2018 5:05 pm

chripkoj píše:Ahoj. Vedel by si poskytnúť súbor Zo Scarmu. Tiež si navrhujem a tvoje konečné riešenie ma veľmi zaujalo. Dík.


Ahoj díky za zprávu,

moc mne těší, že se můj poslední návrh líbí alespoň někomu. Je mi jasné, že pro „pravověrné matadory“ to není, ale věřím, že poslední návrh dovolí alespoň hodně slušný a především pestrý provoz s tím, že vlaky nemusí jen kroužit. Navíc jsem moc rád, že se mi podařilo dost zásadně snížit procento stoupání / klesání na přijatelnou hodnotu.

Návrh ve scarmu sem samozřejmě vložím a pokud to nepůjde, pošlu ho klidně e-mailem. Jen měj prosím na paměti, že zvolené kolejivo je ROCO GEOline, a že některá místa jsou „dost natěsno“ pokud se výšky týká. Především jde o „podjetí“ menšího nádraží z levého záhlaví velkého nádraží. Tam je to pro patra o prsa, ale vejdou se. Pravé záhlaví jsem si zkusmo postavil a není žádný problém při míjení vlaků. Nikde nejsou nebezpečně blízko.

Ještě s návrhem nejsem úplně hotový, takže budu moc rád, když tě napadne cokoliv, co by návrh ještě posunulo. Například úprava zaústění vlečky, aby nebylo nutné při posunu vjíždět na hlavní dopravní koleje. Asi zkusím výhybku vedoucí na vlečku nahradit angličanem a vytáhnu ještě jednu kolej pro posun až k tunelovému portálu. To by mohlo problém vyřešit. Tak dej prosím vědět, když se ti něco v návrhu podaří vylepšit.

Moc bych prosil zkušenější o info, jak je to s modulem vratné smyčky. Jedná se mi o to, jestli tím netrpí lokomotivy. Byť jde o krátkodobý zkrat, pořád jde o zkrat. Mám z toho trochu obavu. Chtěl bych použít originální modul vratné smyčky ROCO, takže budu vážně vděčný za jakékoliv info.

Předem díky.

P.s. Soubor ve scarmu vložit nejde, je příliš velký, tak pošli mail, rád soubor zašlu :)

Hezký den všem.

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod chripkoj » ned 28 led, 2018 10:54 am

Ahoj. Dík za ochotu.
Ohľadom vratnej smyčky neviem ako je na tom Roco no asi je to na jedno kopito. Ja mám nakúpené moduly Lenz LK200 (doporučenie nemenovaného obchodníka).
Tiež idem používať Roco geoline no by som to chcel doplniť ešte o točňu Fleischmann a trocha to hodiť do L-ka.
Môj email: chripkoj@gmail.com
Dík.
chripkoj
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 20 říj, 2015 1:18 pm
Bydliště: Poprad

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pon 16 dub, 2018 10:05 pm

Ahoj Všem,

rád bych se s Vámi po delší odmlce podělil o další návrh. Zdaleka to není finální řešení, ale napadlo mne, že zcela opustím možnost kroužení a vše udělám formou zakroucené psí kosti, zakončené na jedné straně vratnou smyčkou a na druhé straně vratnou smyčkou se skrytým nádražím.

Myslím, že pokud by se podařilo propracovat krajinu, nemuselo by to být špatné. Jen nevím, jestli to není trochu moc NDR..................
Každopádně díky za připomínky a eventuální pomoc s řešením. Pokud by Vás napadlo, jak návrh vylepšit o možnosti posunu, budu moc rád. Rád bych u nádraží realizoval malou továrnu, nebo dřevozpracující závod.

Stejně se ale bojím, že toto zdaleka není finální návrh.

Hezký den všem Michal
Přílohy
Panel II.jpg
Panel.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » stř 23 kvě, 2018 12:18 pm

Ahoj Všem,

protože mi návrh panelu pořád nedává spát, pokusil jsem se udělat další variantu.
Trošku jsem kopíroval, ale tenhle návrh se mi zatím líbí a navíc mi tam vyšlo krásně skryté nádraží o čtyřech kolejích.
Tak jsem zvědav, zda se tentokrát dočkám připomínek či dobrých nápadů :)

Hezký den všem.

Michal
Přílohy
Panel 1.jpg
Panel 2.jpg
Panel 3.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kapmor a 6 návštevníků