HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pon 27 lis, 2017 12:22 am

Dobrý den Všem,

po dlouhé odmlce se mne naplno zmocnilo „šílenství“ v podobě modelové železnice a rád bych si po letech postavil vlastní panel.
K dispozici mám místo 1,5 x 3 m s tím, že by se určitě mělo jednat o velikost HO. Vaše fórum jsem průběžně navštěvoval a tiše záviděl těm, kteří budují. Poctivě jsem prošel návrhy snad všech kolejišť na fóru a čerpal inspiraci – spousta z nich je fakt úžasná. Je mi jasné, že na daném prostoru, žádný zázrak nepostavím. Upřímně řečeno nemám ambice postavit „modelové kolejiště“. Spíše se mi jedná o na pohled pěkný „vlakodrom“, který bude umožňovat příjemné kochání se. Rád bych tak požádal skalní modeláře o značnou míru shovívavosti, protože je mi jasné, že z některých řešení budou šílet.

Pokusil jsem se navrhnout vlastní panel s námětem malého venkovského nádraží, nebo raději nádraží v chatové oblasti někde v lesích na Sázavě, na kterém bych rád provozoval pouze motorovou trakci od zhruba osmdesátých let po dnešní dny. Mělo by se jednat výhradně o vozidla ČSD a ČD (Brejlovci, Bardotky + patra či osobní a nákladní vozy, nějaký ten Čmelák nebo Kocour určitě taky přibude).

Prvním řešením, které skalní modeláři budou těžko vydýchávat, je záměr použít jako kolejivo, koleje Roco Geoline. Řízení vlaků bych rád řešil pouze digitálně se zvukem s tím, že snad zvládnu i funkci zastavování ABC. Řízení výhybek + návěstidel bych rád řešil analogově. Nepředpokládám, že bych řešil detekci obsazených kolejí atd.

Na panelu jsem se snažil zachovat sklon stoupání / klesání do maximálně 4,3% i když je mi jasné, že i to je trochu moc. Počítám se skrytým nádražím se třemi kolejemi, nebo se dvěma vratnými smyčkami. Možná se mi podaří vměstnat jak skryté nádraží, tak smyčky – i když z těch mám trochu obavu ohledně ovládání.

Je mi jasné, že nádraží není zrovna moc dle českých norem, a že by potřebovalo „učesat“ a možná i snížit počet kolejí. Z mostu přes nádraží budou někteří z Vás určitě šílet. Jde mi ale vážně primárně o „kochačku“, tak prosím přimhuřte oko. Každopádně budu moc rád za Vaše připomínky, nápady či náměty – i když se budu určitě „vztekat“, že jsem na to nepřišel sám. Bohužel nemám k dispozici Wintrack, takže znázornění krajiny je dost primitivní. Věřím, že ve Wintracku by se dal panel daleko lépe vyšperkovat. Snad bude ale návrh ve Scarmu pro představu stačit.

Předem moc díky za jakýkoliv nápad, radu nebo připomínku.

Hezký den všem Michal
Přílohy
Panel 1 II..jpg
Panel 1 III..jpg
Panel 1.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » pon 27 lis, 2017 6:01 am

Podle mého názoru je škoda se předem zříkat digitalizace a automatizace. Podle mne je rozumné kolejiště dělit hnded od počátku tak, aby bylo snadné pozdější doplnění detekcí - zpočátku mohou být úseky propojené, výhybky mohou být elektricky ovládané přepínači nebo tlačítky.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 27 lis, 2017 8:51 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod hank » pon 27 lis, 2017 7:18 am

Dvě kolejové spojky na každém zhlaví považuju za zbytečný luxus, zkracuješ si tím délku širé tratě. Zvol si "hlavní" a "vedlejší" trať a jednoduché spojky uspořádej tak, aby se z "hlavní" tratě dalo dojet na všechny dopravní koleje, zatímco z "vedlejší" jen na dvě - asi bych volil ty bližší staniční budově. Na lokálce by se traťové koleje daly spojit dokonce i před vlastním zhlavím à la Straškov nebo Senice na Hané. (Ale pak by ti nemohly kroužit dva vlaky...) A manipulační kolej (je to ta hned u budovy?) by asi nemusela být kusá.

Jinak - pokud jde o stanici - nic proti ničemu. Nehodnotím délku dopravních kolejí, na předpokládaný provoz to snad bude stačit, ale H0 nemám "ve voku".

Já musím za chvíli odejít, takže k návěstění a zabezpečení vůbec až později. Ale na to jsou tu stejně lepší experti a já se svým zažitým sklonem k minimalismu :lol: bych ti nejspíš poradil něco jako žádná odjezdová návěstidla apod., takže to snad raději nechám kolegům. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod el_salamo » pon 27 lis, 2017 7:19 am

- kolik vychází stoupání na úseku pravé zhlaví - most? Je to v oblouku, 4,3% je hodně
- hloubka 1.5m - dostaneš se ke kolejišti ze všech stran? 1.5m už nedosáhneš
- v aktuálním návrhu nemáš žádnou vlečku - opravdu můžeš jen kroužit a občas nechat vagon u skladiště

- přemýšlel jsi i nad jiným tématem? Třeba zakroucená jednokolejná trať s odbočkou a koncovou stanicí (něco jako Menhartice), dětské kolejiště Sluníčko ap?
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 206
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Fox » pon 27 lis, 2017 9:17 am

odhlédněme od všeho ostatního: já považuji za super nápad detail toho přemostění jakési fiktivní nádrže / přehrady / většího rybníku. Tím je elegantně legalizováno použití rozměrného a vizuálně atraktivního mostu a přitom minimalizováno trápení s vodním tokem apod. (Na ostatní věci tu je jistě vícero rádců či kritiků- nic ne zlém :D )
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pon 27 lis, 2017 12:44 pm

Ahoj Všem,

moc díky za rady a připomínky. K Vašim dotazům a připomínkám:

1. Příprava na digitální ovládání je určitě dobrý nápad. To ještě určitě zvážím.
2. Pokud se týká obou záhlaví a jejich vzhledu, pokusil jsem se udělat zjednodušené řešení podle připomínek. Z mého pohledu to návrhu prospělo, takže díky. Stejně je to ale pořád takové „neučesané“.
3. Koncové nádraží by bylo určitě výrazně realističtější, ale vzhledem k tomu, že mám v úmyslu především „kroužit“, koncové nádraží neplánuji. Faktem ale je, že nějaký posun by se hodil, proto jsem návrh přepracoval i z tohoto pohledu i když né zásadně. Možná by se dala podobná vlečka realizovat i v nejvyšším patře místo lesa. Třeba vlečka na pilu. Odbočka by byla ale z širé tratě a ještě před mostem.
4. Kolejiště bude na kolečkách, takže ho mohu volně posunout a snad tak dosáhnu všude. Fakt ale je, že jsem to samozřejmě nemohl zkusit. Snad budu mít dostatečně dlouhou ruku.
5. Stoupání z pravého záhlaví na most je někde okolo 4%. Snad to nebude zásadní problém, protože nejdelší vlak, který bych rád provozoval je cca 80 cm (Barča + 2 patra).

Snad jsem na nic nezapomněl.

Ještě jednou moc díky.

Hezký den Michal
Přílohy
Panel 2. II..jpg
Panel 2. I..jpg
Panel2.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod sidlo » pon 27 lis, 2017 1:11 pm

Pokud má být i posun, tak trochu omezit kroužení.
Potom zrušit ten tobogán vpravo. Celou sestavu viditelné části kolejiště posunout dolů.
V horní části udělat koncovou stanici a hlavní stanici udělat jako přípojnou.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod hopeter » pon 27 lis, 2017 2:57 pm

Vlakodrom budiž může být. V podzemí předpokládám , že budou dvě smyčky. Určitě by to chtělo na smyčkách alespoň dvoukolejku na vystřídání souprav. Ve viditelné části máš ty výhybky hrozně "rozcourané". Pokud budeš šibovat ( posunovat ) tak budeš muset vyjíždět do půl kolejiště za výhybky. Zkus využít do zhlaví třícestné výhybky a angličany. Získáš tím kratší nádraží při dodržení délky staničních kolejí a nebudeš mít výhybky daleko v širé trati.
No a ještě jedna dobrá rada. Nepřilepuj kolejivo moc pevně abys to mohl do budoucna přestavět až zatoužíš po pestřejším provozu.
V žádném případě tě nechci zrazovat ale zatím skoro každý k tomu uzrál... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pon 27 lis, 2017 3:23 pm

Ahoj Všem,

ještě jednou díky za připomínky. Je mi jasné, že pro naprostou většinu z Vás budu naprostým barbarem, ale o „kroužení“ se mi jedná primárně. I tak si ale myslím, že i na kroužení se dá dost vylepšit, například pokud se mi podaří vměstnat do skrytého nádraží dvě vratné smyčky.
Pořád se mi přepracované nádraží moc nelíbilo, takže jsem to zkusil znova a výsledek je alespoň o trochu lepší, i když samozřejmě né perfektní 
Díky Vašim připomínkám jsem se ale dostal na délku staničních kolejí 120 cm, namísto 80 cm v původním návrhu.
Je mi jasné, že přede mnou je ještě dlouhá cesta k finálnímu návrhu 
Každopádně díky za rady, pomoc a samozřejmě i kritiku 

Michal
Přílohy
Panel 3 II..jpg
Panel 3 I..jpg
Panel 3. III..jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod hopeter » pon 27 lis, 2017 4:12 pm

Koukám,že smyčky se asi nevejdou. Tak můžeš udělat esíčko a alespoň výhybnu dvě až tři koleje. Ještě máš ta zhlaví moc roztahaná. Proč jsou mezi výhybkama vložené koleje ? Nevyšlo by to bez nich a mít delší volnou trať ? A co třícestné nebo angličany ? V Roco geoline by měli být dostupné.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod vmucha » pon 27 lis, 2017 4:29 pm

Na levem zhlavi zkus hned za tu obloukovou vyhybku dat jeste jednu, zvetsis si zas o kousek delku koleji ve stanici.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Myšpulín » pon 27 lis, 2017 5:17 pm

hopeter píše:Koukám, že smyčky se asi nevejdou.

Proč by se nevešly? Za tunelovým portálem u kraje oblouk do protisměru (na obou stranách) a pak pravá výhybka a smyčka. Určitě se vejde dvojkolejná, možná i s kusou pro vratné soupravy.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » úte 28 lis, 2017 12:10 am

Ahoj Všem,

dal jsem na Vaše doporučení a přepracoval jsem kompletně levé záhlaví. Myslím, že to dojmu jen prospělo, takže díky moc za kritiku.

Sice jsem přišel o jednu staniční kolej, ale myslím, že tři průjezdné koleje na lokálce jsou tak akorát.
Napadá mne, že bych udělal kompromis ohledně koncové stanice. Zkusil bych vše zachovat tak, jak je, jen před horní most bych umístil ještě výhybku (příjezd na výhybku z levého záhlaví) abych se dostal za most (zleva doprava). Pravé záhlaví nádraží bych ukončil tunelem před obloukovou výhybkou, která by už byla v tunelu a tunel by z velké části, "zastřešil" jak klesání na spodní most, tak stoupání na horní most. Tím bych získal celkem slušnou plochu po celé šířce panelu na horní koncové nádraží.

Má smysl o tom přemýšlet i za cenu, že budu mít výhybku před horním mostem a ještě k tomu na širé trati?

Kroužení se vzdát nechci, ale myšlenka využít prostor i pro koncové nádraží se mi začíná také líbit.

P.s. výškově by to mohlo sedět, když za výhybkou ještě něco nastoupám.

Moc díky za rady.

Michal
Přílohy
Panel 28.11.jpg
Panel 28.11. II.jpg
Panel 28.11..jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod sidlo » úte 28 lis, 2017 7:09 am

Připojení kusé koleje udělat na levém zhlaví, bude to praktičtější při posunu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Rocky_MK » úte 28 lis, 2017 7:30 am

Na té horní trati bych udělal aspoň malý tunel anebo zářez+les např. Zkrátka optické oddělení.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků