skály a kopce

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: skály a kopce

Příspěvekod amirinda » pon 09 říj, 2017 9:18 am

ten tvůj postup skal ze sádry by mě zajímal, stačí objednat tu kilovku?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: skály a kopce

Příspěvekod Fox » pon 09 říj, 2017 9:47 am

Kilovka úplně stačí. Narozdíl od Luka Towana nepotírám povrch šutrů, ale naleju rozmíchanou směs silikonu do ploché plastové vaničky (třeba jako je víko od polárkového dortu apod., já to mám od kuřecího masa z Makra, velikost dna tak 30 x 30 cm.). Postup dle návodu výrobce (ke stažení na jeho webu), ale POZOR!

- dát oproti návodu spíš míň tužidla než víc (podle konzultace s dodavatelem to spolehlivě vytvrdne i pokud je o 30% složky B méně)
- rozmíchat a pracovat při nižších teplotách - ideálně v této roční době :D

Silikon se vytvrzuje cca od 20°C, je lepší pracovat třeba venku, kolem cca 15°C a pak věc přenést do pokojové teploty. Samozřejmě jde hlavně o teplotu složek, tzn. nechat si složky pěkně vychlazené na těch max. 15°C. Směs se naleje do vaničky tak, aby se udělala na dně vrstva cca 1- 1,5cm. Do této vrstvy pak ponořuji kameny stranou, kterou chci kopírovat. Musí se jim pomoct, protože směs je poměrně viskózní a menší kameny se samy nechtějí ponořit. Nechám do druhého dne (v teplotě víc než 20°C) a pak kameny opatrně vyloupu ven. Směs je velmi pružná, tak nevadí, pokud se směs přelije přes hrany, nebo pokud mají kameny hodně nepravidelný tvar. Není třeba žádný separátor, kameny musí být jen očištěny a nesmí se moc drolit. Formu ponechávám v plastové krabičče, tvoří to zároveň dno, aby nám sádra neprotékala ven. Odlévám běžnou modelářskou sádru, šlo by zkusit i jiné hmoty, ale sádra mi vyhovuje. Při tomto postupu samozřejmě odlitek obsahuje také okopírované bublinky vzduchu. Na nepravidelném kameni to není prakticky vidět, pokud přeci, lze škrabkou na odlitku lehce napravit... Tak snad takto.
Další možnost je, koupit si hotovou formu např. Noch (resp. Woodland Scenics), hotové odlitky ze sádry jsem viděl i prodávat na burze.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: skály a kopce

Příspěvekod Fox » pon 16 říj, 2017 9:20 am

O víkendu sice bylo krásné počasí pro úplně jiné aktivity, ale přesto jsem kousek udělal - právě nějaké skály. Tak pro úplnost dávám obrázek výchozího a konečného stavu (před posypy a dalším dotvořením - zatím pouze holé skály. Taky jsem u portálu zrušil styrodurovou metodu - to se mi moc nepovedlo :cry: Na fotce to ještě není vidět.
DSC03555.JPG
Přílohy
DSC03574.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: skály a kopce

Příspěvekod amirinda » pon 16 říj, 2017 9:53 am

to vypadá dobře, ty jednotlivé kusy jsi něčím zamatlával?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: skály a kopce

Příspěvekod Fox » pon 16 říj, 2017 9:58 am

ano, jistě :D . Sádrou, podobně jako tady: https://www.youtube.com/watch?v=dug-ffEhqZU.
Ještě doplním nějaké odkazy - nechce se mi tady detailně popisovat věci již stokrát publikované jinde.
metoda barvení zapouštěním barev: (třeba zde:https://www.youtube.com/watch?v=j6O5mM01S9Q​
nebo zde:https://www.youtube.com/watch?v=j6O5mM01S9Q )
a některé další fotky s komentářem i na mém rajčeti: (http://foxfoxfox.rajce.idnes.cz/Novy_pr ... C03552.jpg)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: skály a kopce

Příspěvekod michalctt » úte 17 říj, 2017 7:52 am

IMG_4354.jpg
Obr. 1
Zdravím, ja dosť využívam pri tvorbe skál na mojom koľajisku drevené uhlie. Po jeho nalepení pomocou tavnej pištole a odstránení prebytočných vlákien z tavnej pištole nanesiem na tento povrch viacej vrstiev toaletného papieru a zatláčam ho štetcom namočenom v riedenom Duvilaxe. Po dôkladnom zaschnutí dostanem dosť pevnú a odolnú vrstvu ktorú natriem temperovými farbami do požadovaných odtieňov. Potom nasleduje nalepovanie sypaného trávnatého porastu z viacerých farebných odtieňov / ktoré si predtým namiešavam z rôznych farieb, štruktúr a aj výrobcov hlavne Polák, Noch, Heki / Na finál nalepujem rôznu kríkovinu, ale hlavne natrhané fóliaže od Heki. Kedže ja chcem dosť vegetačne zarastené skaly tak mi táto forma ich tvorby vyhovuje a náročnosť ich vytvorenia je prijateľná.
Přílohy
IMG_4385.jpg
Obr. 2
IMG_4413.jpg
Obr. 3
michalctt
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 20 črc, 2015 9:11 am

Re: skály a kopce

Příspěvekod Michal Vaniš » úte 17 říj, 2017 8:31 am

michalctt píše:
IMG_4354.jpg
Zdravím, ja dosť využívam pri tvorbe skál na mojom koľajisku drevené uhlie. ....

Fakt dost dobrý :idea: :wink:
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: skály a kopce

Příspěvekod greenery » ned 29 říj, 2017 4:16 pm

jedna strana připravena na zelenění

a.jpg

b.jpg

c.jpg
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod milostt » ned 29 říj, 2017 4:21 pm

joo to vypadá moc dobře
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: skály a kopce

Příspěvekod mizl » ned 29 říj, 2017 9:03 pm

Jo, jo. Vypadá to hezky.

Ale ...
Takovéto provedení tunelu v reálu je pro provoz krajně nebezpečné.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: skály a kopce

Příspěvekod greenery » ned 29 říj, 2017 10:00 pm

Nechtělo se mi dělat portály, šlo o skály.
Volná inspirace https://de.m.wikipedia.org/wiki/Waldbahn_Reichraming#
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: skály a kopce

Příspěvekod cipisekmp » pon 30 říj, 2017 3:44 pm

Ahoj, rad chvalim veci ktere se me libi nebot i me obcas zahreje kdyz nekdo neco pochvali. Takze i ja se pripojuji s chvalou. Jinak bez tech portalu (nejsem zadny zanalec a nerikam ze to tak nemoze byt nebo buh vico abych nebyl narcen) je to hezka nora.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: skály a kopce

Příspěvekod hank » pon 30 říj, 2017 4:43 pm

greenery píše:Nechtělo se mi dělat portály, šlo o skály.
Volná inspirace https://de.m.wikipedia.org/wiki/Waldbahn_Reichraming#


Přinejmenším ten převis nalevo by určitě odstřelili. Jinak jestli chceš vidět, jak vypadá tunel v soudržné hornině bez klenutého portálu, tak se zajeď podívat na nelahozeveské tunely. Ani jílovské tunely na dolním Pacifiku nejsou vevnitř zaklenuté, ale portály klenuté mají. Tvoje skála je jako živá, ale dokončený tunel v ní by jistě vypadal jinak. Tohle dioráma bych nazval "stavba tunelu" a doplnil bych ho lešením, skládkami materiálu, bagrem a sklápěčkami, kiplórami s nějakou lokomotivou od feldbánu, staveništními boudami a partou barabů. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Re: skály a kopce

Příspěvekod czcharlie » pon 30 říj, 2017 8:33 pm

Brrr, v těch tunelech tutově straší.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron