Automatizace provozu v analogu

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Automatizace provozu v analogu

Příspěvekod nynuna » pát 04 pro, 2015 9:46 pm

Taky stojím před úkolem vyřešit jednoduchou automatizaci malé koncové staničky pro vitrínové kolejiště. Zatím to nemám komplet rozkreslené, ale základní díly už mám objednané a teoreticky by to neměl být problém poskládat z hotových modulů.
Základem je klasické zapojení IO4017 v zapojení "běžící světlo", kde na hodinový vstup budu přivádět impulsy od kolejových kontaktů. Na spínání v kolejišti budu používat nejspíše magnetické jazýčkové kontakty a pravděpodobně bude dobré vstup 4017 ošetřit ještě MKO (třeba 555). Princip je v tom, že jízda z bodu A do B sepne na konci kontakt, 4017 se posune o krok a spustí se další akce - např. jízda z B do C, a pod. Každý krok dokáže přes výkonový člen (relé) sepnout více věcí v daném kroku. Takto lze "naprogramovat" všechny kroky, až se jejich kruh uzavře a vše se začne opakovat.
Z tohoto obvodu chci vycházet:
běžící světlo.png
běžící světlo.png (22.29 KiB) Zobrazeno 3433 krát


Stavebnice či hotové desky s tímto běžícím světlem lze zakoupit za cca 100,-Kč a po odpojení časovače (většinou 555) máme základ programátoru.

Tento modul by pak měl jít velmi jednoduše propojit s výkonovou částí (moduly relé), např s tímto:
modul relé.jpg


Na výstupech jsou k dispozici relé s přepínacím kontaktem a když za něj vložíme jednoduché programovací pole, můžeme pak jednoduchým přepícháním pinů změnit provoz na kolejišti.
Je to zatím teorie a tak budu rád za případné připomínky či návrhy na vylepšení. Samozřejmě také vím, že by šel na toto téma pravděpodobně napsat jednoduchý program pro PIC, ale téma je analog.
Zkusím to teď přes zimu uvést do života a když to bude fachčit, dám vědět
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Automatizace provozu v analogu

Příspěvekod knavi » stř 09 pro, 2015 8:48 am

Použít nějaký procesor pro ovládání automatu NENÍ ani DCC, ani "digitální" provoz (není rovnítko mezi tím, co se označuje jako digitální ovládání a použití digitální techniky, to by se nemohl použít ani ten čítač, ani to programovací pole :roll: ) - procesor je jenom složitější součástka. Takže to podle mě patří do analogu bez omezení.
Jinak podobnou věc jsem řešil kdysi dávno v 70 letech pomocí telefonního krokového voliče (5 kontaktů x 25 poloh) a fungovalo to perfektně, jenom to programování papírovými lístečky na plánku bylo trochu obtížnější než dnes...
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Automatizace provozu v analogu

Příspěvekod nynuna » stř 03 úno, 2016 11:55 pm

Tak mohu potvrdit, že můj teoretický předpoklad v praxi funguje. Výše uvedené moduly lze poměrně snadno pospojovat a vytvořit tak jednoduchý provoz na kolejišti.
Již delší dobu jsem totiž zvažoval možnost „spáchat“ nějaké pidikolejiště, které by si žilo svým vlastním životem. Od stavby kolejiště pod sklem konferenčního stolku jsem se nakonec přiklonil k variantě vitrínového kolejiště zavěšeného na zdi. Motivem měla být jednoduchá smyšlená koncová stanička s provozem tří souprav. Soupravy se střídají na dvoukolejné posuvně skryté v tunelu.
Vzhledem k tomu, že jsem v železničním modelářství současnosti naprostý začátečník, měl jsem z realizace svého nápadu celkem slušné obavy. Takže začalo studium současných technik modelaření a samozřejmě spousta začátečnických chyb.
Nakonec jsem to nějak upatlal a došel až do fáze, kdy to bylo potřeba rozhýbat. Vzhledem k tomu, že programování je pro mě sci-fi, potřeboval jsem něco jiného, malého a pokud možno již hotového. Ty moduly mi přišly jako celkem snadno realizovatelné a tak trochu poznatků z jejich použití.
Modul „běžící světlo“ je jako základ plně postačující. Zvolil jsem verzi SMD ale vzhledem k tomu, že je potřeba na desce pár ůprav, byla by asi vhodnější klasická velikost. Původní hodinový výstup z 555 se musí přerušit. Na vstup CLK 4017 jsem pak přes optočlen přivedl impulsy od kolejových magnetických snímačů. Dále je potřeba při nevyužití celého rozsahu IO resetovat poslední krok.
Dále k modulu relé. Pro mé účely zbytečně velký a relé předimenzovaná. Hlavním problémem pro mne však byl pouze jeden přepínací kontakt. Pro ovládání signálů a trakce bych potřeboval 2 spínací na každém relé. Vyřešil jsem to doplněním relátek ke každému izolovanému ůseku. Taky je trošku problém při spínání, protože modul je spínán ůrovní L, takže ovládací impulsy jsem přivedl až za vstupní optočleny modulu.
Pod relé jsem umístil desku, kde jsou diodovou logikou spínány jednotlivé akce na kolejišti. Na tuto desku navazuje ještě deska trakce, kde jsou zpožďovací relé pro jízdu vpřed a vzad (soupravy mají mezi jednotlivými jízdami prodlevu cca 20 vteřin)
Vytrínové kolejiště má rozměry 160 x 16 x 30 cm a tak tady je pro představu umístění elektroniky v mém případě do dost omezeného prostoru:
rozmístění elektro.png
rozmístění elektro.png (540.67 KiB) Zobrazeno 3159 krát



A ještě pár fotek, jak to vypadá celkově - zatím stále v rozpracovaném stavu:
celkový pohled.JPG


levá strana.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Automatizace provozu v analogu

Příspěvekod MartinB » pon 23 říj, 2017 8:15 pm

Zdravím vás zase po nějaké době,
Začínám taky konečně stavět panel neni to nic velkého , ale ani malého.
Pojede to v plně analogu ,co mě teď trápí je elektro zapojení, pročetl sem si stránky Mašinky 2003, některé témata zde na foru týkající se zapojení, sehnal sem si program KiCad na tvorbu tišťáku.
Mam ( i pro mě jako antitalenta na elektro) srozumitelná schémata na modelové zastavení a rozjezd,pulzní regulátor a indikaci obsazení koleje.
Chci vás požádat co ještě bych mohl využít, jaký obvod, vaše náměty prosím doplňte i o srozumitelné schéma zapojení včetně seznamu součástek. Všechny obvody si chci vyrobit sám, takže jak jen to bude možné žádné programovatelné složité obvody, zas tak šikovnej na elektro nejsem :D
Děkuju
MartinB
ptám se abych nezůstal blbé
MartinB
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 26 říj, 2011 4:12 pm
Bydliště: Hoštka u Roudnice nad Labem

Re: Automatizace provozu v analogu

Příspěvekod Mirek Moc » pát 03 lis, 2017 3:11 pm

Pro MartinB
také jsem nedávno realizoval automatizaci provozu v analogu za použití stránek Mašinky 2003 a svých zkušeností.
Mám dostupné následující návody zapojení ( dělal jsem je hlavně pro sebe , aby jsem po nějaké době věděl jak to mám zapojené).
- skrytý tříkolejný tunel - signalizace obsazenosti kolejí a průjezd přes izolované úseky v opačném směru
- na nádraží průjezd návěstidla v opačném směru a zastavení před návěstidlem ve směru jízdy. Automatické přepnutí do stůj( spínací kolej)
- MTB přestavník prodloužení sepnutí tlačítkem

Kdyby jsi tyto návody chtěl tak pošli SZ.
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků