Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » úte 10 říj, 2017 1:06 pm

OK, tak to jsme zase tam, kde jsme byli. Já se těšil na něco levného se srovnatelnými vlastnostmi a postupně jsme se dostali k něčemu, co není zase až tak levné a vlastnosti někdo prý viděl v nějaké prezentaci nějakého výrobce.

... jak píše nadkachna ...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » úte 10 říj, 2017 2:41 pm

Nadkachna - no, kvôli tebe teraz nevykúpim všetky obchody s modelmi v USA :D . Podávam informácie, ktoré som zistil. To, že si "zapálený" digistalista je pekné, rovnaké "argumenty" svojho času používali aj "analogisti". Jednoducho povedané, začiatočník má info, že takýto systém existuje a je možno ho prevádzkovať. Čo s tým urobí je jeho vec. Ale určite by som mu nepovedal, že "iba DDC".

Fulda - dostal si info, ako s ňou naložíš, je tvoja vec. To isté máš aj v DDC, kde dekodéry tiež nie sú lacné, ale zase môžeš ušetriť na centrále. Nikoho nepresviedčam aby zahodil DDC.

Takže ešte jedno špeciálne zhrnutie pre Nadkachnu. Začiatočník má možnosť si vybrať z 3 systémov. Analog, DDC a RC. Ak si kúpi čínsku hračku za 100 eur, môže dostať viac muziky (doslova) ako keď si kúpi hračku (hračkovitosť výrobcov G neriešim) za 250E od renomovaných výrobcov - analog. Po zoznámení sa s všetkými prednosťami a zápormi, si potom môže vybrať ten svoj systém, popr. systémy. Tím by som tento pseudoproblém, inak už dávno medzi vyspelými záhradníkmi vyriešení, za ukončení.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » úte 10 říj, 2017 5:37 pm

Tobě bohužel stále uniká podstatný detail - zakladatel tohoto tématu jasně napsal, že chce digitalizovat startset od Pika a jeho dotaz se týkal kabeláže. To, že tu neustále píšeš romány o nějakém RC bastlu, čínských hračkách pro malé děti a o DCC uvádíš nepodložené a nesmyslné informace působí jako troling nebo nějaká porucha osobnosti. Zkus se už držet tématu a neplevelit to tu.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod MkTT » úte 10 říj, 2017 5:49 pm

nadkachna píše:Tobě bohužel stále uniká podstatný detail - zakladatel tohoto tématu jasně napsal, že chce digitalizovat startset od Pika a jeho dotaz se týkal kabeláže. To, že tu neustále píšeš romány o nějakém RC bastlu, čínských hračkách pro malé děti a o DCC uvádíš nepodložené a nesmyslné informace působí jako troling nebo nějaká porucha osobnosti. Zkus se už držet tématu a neplevelit to tu.


Někoho jiného třeba ty informace o "RC bastlu" a "čínských hračičkách" zajímají. Takže tady nadkachno nerozhoduj o tom, o čem se má na fóru psát a o čem ne. Ať tyto informace klidně admin přesune do nového vlákna, aby to některé jedince nedráždilo.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod MiG » úte 10 říj, 2017 6:01 pm

Já si myslím, že vlákno s názvem "Rady pro začátek - budování zahradní železnice" je vhodné pro informace jak o existenci DCC i RC.
Takže bych nedělil.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » úte 10 říj, 2017 7:05 pm

Také bych to nedělil. Jen prosím do budoucna nepřehánět s vyzdvihováním té které technologie na základě letáků v cizích časopisech.

Pokud se vrátíme k otázce:
Hodně se inspiruj tím, co psal Viktor. Lisované + šroubované spoje jsou lepší než pájené.
Pokud používáš licnu (lanko), tak používej také "návlečky".
Na ven se používají dráty s gumovou izolací a nikoli s plastovou, plastové "křehnou"-
Pokud se ti podaří, tak dávej elektroniku do krabiček tak, aby byla dole dírka, stejně to neutěsníš a při změně tlaku a teploty se ti tam natahuje kondenzát. Taky pozor, aby krabička nezůstala v kaluži a aby do ní nezafoukával sníh. Musí pod ní být nějaká drenáž.
Nepoužívej moc tenké vodiče, spíš tlustější.
Pozor na "kočičí záchody" a "slimáky v tunelech".
Pozor na korozi/měděnku a "tečení" hliníku. Například nerezové šrouby jsou bezva, trochu to kazí cena.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » stř 11 říj, 2017 8:29 am

fulda píše:Také bych to nedělil. Jen prosím do budoucna nepřehánět s vyzdvihováním té které technologie na základě letáků v cizích časopisech.


A ak je to vyjadrenie samotného renomovaného výrobcu :D ? Celé je to peniazoch, lepšie povedané o ich presune od zákazníka k výrobcovi. Klasicky je to vidieť u LGB - Massoth. On nám "DDC truhlík" a všeználek LGB akosi zabudol povedať, že radio systém používa aj LGB a zaručuje tie isté vlastnosti ako v DDC a dekodéry LGB sú už z výroby pripravené na príjem RC. Lenže zákazník praktický neušetrí nič, naopak je tak nejak povzbudzovaný aby si ešte dokúpil x komponentov. Celý system je o tom, že na RC LGB nepotrebujem nič z "zvonku". Stačí mi ovládač pre digital LGB, vysielač , prijímač - termistor a dekodéry DDC. Lokomotívu môžem napájať buď z koľaji a to ako analogom, tak DDC, popr. po menšej úprava z batérie. Jediné obmedzenie je v tom, že nemôžem ovládať 25 lokomotív, ale iba 8. Teraz sa na to pozriem z finančnej stránky. Ovládač LGB - 200 E, vysielač 100E, prijímač 190, dekodér cc. 100. Centrála MZS Starter Set III - na digitálnu prevádzku s ovládačom - 529 E. Takže ak porovnám cenu RC a DDC komponentov, je to tak nejak najedno. Ale ak doložím "mizerných" 300 E, namiesto samého ovládača si kúpim set, môžem prevádzkovať aj RC a DDC. Samozrejme si LGB svoj systém stráži, technických podrobnosti minimum, ale " ručí " za komfort ako v DDC, tak v RC. Kto neverí, nech na stránky LGB beží. Takže celá politika LGB je postavená na tomto - Chceme svoje peniaze ako v RC tak aj v DDC, a ak kvapne niečo naviac, tím lepšie. :D Samozrejme, kutilovia by možno dokázali cenu RC skresať, ale stojí to nemcovi za tie 3 stovky ? :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod vvitty » stř 11 říj, 2017 9:17 am

fulda píše:... Například nerezové šrouby jsou bezva, trochu to kazí cena.


Cena je vyssi ale v ramci rozpoctu to nebude tragedie, torx M5x8 stoji 70 haleru i s podlozkou kdyz se jich vezme 500 ...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Pavel 152 » stř 11 říj, 2017 10:15 am

Nerez kupuj v Akros, sklady jsou v Praze i Ostravě. Ceny tě příjemně překvapí, někteří tady by z toho mohli i zkolabovat.
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod jirka13 » sob 14 říj, 2017 8:16 pm

JanoH0e píše:... dekodéry LGB sú už z výroby pripravené na príjem RC. Lenže zákazník praktický neušetrí nič, naopak je tak nejak povzbudzovaný aby si ešte dokúpil x komponentov. Celý system je o tom, že na RC LGB nepotrebujem nič z "zvonku". Stačí mi ovládač pre digital LGB, vysielač , prijímač - termistor a dekodéry DDC. Lokomotívu môžem napájať buď z koľaji a to ako analogom, tak DDC, popr. po menšej úprava z batérie. Jediné obmedzenie je v tom, že nemôžem ovládať 25 lokomotív, ale iba 8. Teraz sa na to pozriem z finančnej stránky. Ovládač LGB - 200 E, vysielač 100E, prijímač 190, dekodér cc. 100. ...


Dovolím si vložit se do diskuze, aby varovat případného zájemce o tovární RC LGB, tak jako je to popisováno výše RC vysílač od LGB rozhodnê nefunguje. Jde pouze o doplněk k jejich MZS - vynechání drátu mezi ovladačem a centralou nikoliv o alternativu předání povezu přímo mašině.

Jinak já používám Roco Z21 se zesilovačem Uhlenbrock Power8. Massoth mě přišel drahý a LGB MZS zastaralý.

Jirka
jirka13
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 06 říj, 2014 8:16 am

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » ned 15 říj, 2017 9:08 am

Díky, já už na toho pomatence s vysílačkou neměl sílu reagovat :-) Jen bych doplnil, že pokud někdo plánuje čistě zahradní ježdění, stojí za zvážení i centrála PIKO, která je ve skutečnosti Massoth, ale stojí ještě rozumné peníze, není pro běžný provoz předimenzovaná (5A) a v setu se prodává s ovladačem totožným s MS Navigator. MZS je dnes opravdu nesmysl kupovat, leda z druhé ruky. Já třetí generaci centrály koupil za pět stovek a za tu cenu tomu v kombinaci s bezdrátovým Navigatorem není co vytknout. Každopadně Z21 je určitě dobrá volba.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Jirka P. » pát 20 říj, 2017 1:12 pm

Díky za rady.

Ovládání RC mě ani nenapadlo, že by šlo takhle využít. Ale jak jsem pochopil, cena od DCC ovládání není zase až tak rozdílná, takže spíš záleží, co kdo preferuje.

Doma mám od Roca z21, tak jsem taky přemýšlel, jak to využít, ale když jsem se ptal na vyýstavě zástupce od Roca, tak mi nedokázal poradit, prý to zná jen do velikosti H0. Jak Jirka13 úíše, tak to používá spolu se zesilovačem. Ale má plnohodnotnou Z21, já mám jen ze setu z21. Nevíte, jestli jde použít i ta?

Co se týče přívodu napětí na koleje, tak většinou u menších velikostí se jistí, že přívod naletují pro jistotu několikrát, aby případně v budoucnu nemuseli řešit a dohledávat studený spojnebo něco podobného. Podle rad fuldy bych to tedy ale šrouboval a neletoval.

Co se tedy týče napojení v zemi pro rozvody (např. osvětlení budov), používáte Wago svorky, co navrhuje vvity? Mate nekdo tip na jeho navrhovane zaliti do plastu? Jak to udelat, kde to sehnat?
Jirka P.
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 12 led, 2016 1:37 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » pát 20 říj, 2017 6:09 pm

Záleží na tom, kolik mašin plánuješ provozovat a jaký mají odběr - na dvě Steinzky ti bude stačit i samotná z21, na dvoumotorové velké stroje to bez boosteru nepůjde. S z21 bohužel nejde nastavit vyšší napětí, takže o to víc proudu tam poteče. Černá Z21 je tedy pro G určitě vhodnější.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » pát 20 říj, 2017 7:26 pm

Pro měřítka větší než H0 není z21 úplně dobře vybavena.
Myslím tím provozní napětí, maximální proud a mechanická odolnost.
První dvě vlastnosti se dají celkem bez problémů řešit boosterama. Já jsem na to špatný etalon, já bych ti řekl: normálně si postav rozumný CDE booster tak zhruba 25V/4A (Na to stále stačí L6203) a nebo něco podobného. K tomu převodník Roco na CDE a je posekáno. Ale nevím, jestli jsi toho schopen.

Další možnost je například NenoX postavená s možností provozu 4A a těch 25V také půjde doladit. Na tu by jsi někoho mohl ukecat.

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod hopeter » pon 11 čer, 2018 11:44 am

Zdravím zahradníky. Jelikož už nastává období k realizaci zahradní železnice "G" u mě , rád bych se zeptal zda někde najdu nějaké normy nebo doporučení k rozměrům. Myslím něco jako normy NEM pro ostatní měřítka. Momentálně třeba průjezdné profily tunelů apod. Postupně dále geometrie náprav atd. Díky.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník