Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » pon 09 říj, 2017 6:23 am

Asi tak, na zahradě nejezdíš, digitál nemáš, tak o čem se tedy chceš dohadovat. DCC je právě o tom, že žádná přehršel kabelů potřeba není - máš-li bezdrátový ovladač, v zásadě stačí jedna jediná dvojlinka. Pokud už to pro tebe zavání složitostí, tak to pak vysvětluje tvé údajné lapálie s domácím kolejištěm. Výpadky - smiř se s tím, že se díky záložním kondenzátorům a občasné očistě kolejiště prostě z 99 % nekonají. A neustálé programování je už naprostý blábol - co přesně bys jako chtěl stále programovat? :roll: Kam na to chodíš netuším, ale já ani ostatní DCC zahradníci, které znám buď osobně nebo skrze zahradnické fórum, tebou popisované nectnosti nevykazují.
Stejně tak je úsměvné, jak se neustále oháníš komfortem a přitom k malým lokomotivám musíš mít stále připojený vagon, páč ten tvůj slavný akumulátor se tam prostě nevejde. :D O egronomii ovladače určeného pro auta, lodě a letadla ani nemluvě.
Já ti radost RC brát nechci, plně chápu, že tě naplňuje dělat to jinak než většina a je fajn, že to tu zaznělo. Ale taková bomba, jak se to snažíš prezentovat, to prostě není.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » pon 09 říj, 2017 8:51 am

Ale ja sa o ničom nedohadujem. Hádaš sa iba ty :D . Ja iba tvrdím, že existuje systém, ktorý sa vyrovná digitálu, je lacnejši a flexibilnejší. A môže byť skutočne bezdrôtový. Nie je náchylný až tak na stav trate, je bezpečnejší. Medzi je ho nevýhody patrí, že nemôže jazdiť do nekonečna, je potrebný autonómny zdroj. A je na každom aby si vybral podľa podľa svojej chuti, predstáv a finančných možnosti. Toť vše.

Dám ukážky, ako sa to robí
https://www.youtube.com/watch?v=TcWA9-DmOkU
úkážka z testovania loko Newqida aj s 2 spriahnutímy loko
https://www.youtube.com/watch?v=jkjljc1cQiA
a "nárazový" test loko newqida
https://www.youtube.com/watch?v=jmT-lwsl30g
a teraz môže každý si vybrať podľa svojej chuti.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » pon 09 říj, 2017 9:12 am

Ani já se nehádám, jen jsem reagoval na pár nesmyslů o DCC, co jsi tu uváděl. Jinak ta Newqida působí oproti LGB jako hračka a zvuk v druhém videu je spíš k pousmání. Holt za méně peněz, méně muziky...
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Rtep » pon 09 říj, 2017 9:34 am

Dobrý den

tak jsem si to tu otevřel ke kafi a jste tu trochu jak hateřící :D se malí kluci :lol: . Vzhledme k tomu , že mám koleje na zahradě delší čas a cestovky mi nabízejí už kategorii XX+ :D :D , ale jezdím s párou od Regnera tak používám RC ovládání.
Ovládání RC je samozřejmě o nastavení zvláště u regnerek, ale přepínání mezi lokomotivami je pouze přepnutí v menu. Protože roztápět lokomotivu se mi nechce pokaždé mám předělány lokomotivy na bateriový pohon. Neboť čístění kolejí mě moc pokaždé nabavilo. Bylo to minimálně o přejetí hlav koleje brusnou houbičkou. Aku je umístěna ve voze a propojení káblíkem zespodu aby nebyl moc vidět. Ale některé lokomotivy jdou skutečně předělat na baterku bez nutnosti připojení vagonu. Dokonce i Stainz což je taková klasika za rozumný peníz se dá předělat a aku se schová do kotle lokomotivy a nabíjení je potom přes konektor zespodu. Délka ježdění je kolem 2 - 3 hodin. Stainz kterého používám při ježdění na Olympii na velkém kolejišti, kde jsou koleje doslova namaštěny od regnerek ten dokáže jezdit s několika vozy a aku 750mAh ve voze téměž celý den. Ale mám na RC ještě letadlo když mě to už nebaví u kolejí.
Pokud je přístup ke kolejím pohodlný není proč zatracovat DCC a pokud to není jako to mám já je lepší RC. Asi tak jako někdo vdolky jiný holky. :D
Důležitější je ale uložení kolejnic do terému na betonových lemovkách které je možné je skládat pěkně do oblouku, přichycení geotextilie pod koleje , štěrk používám volně sypaný zrno 4 - 8 mm a spousta dalšího. Mě se zcela vymstilo osazení dřevinami a rostlinami v okolí kolejí a to tak, že dnes už je 50 % tratě zcela neprůjezdné a ostříhat dřeviny a ostatní se mi nechce. Takže se bude hledat nové místo.
Pěkný den Petr
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » pon 09 říj, 2017 9:58 am

Tak alespoň to tu trochu ožilo :-) U Regnera je RC samozřejmě jasná volba.
Zeleň v okolí tratě je kapitola sama pro sebe. Já zatím průběžně zastříhávám a v skrytu duše doufám, že uváděná maximální výška bude alespoň trochu reálná.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » pon 09 říj, 2017 10:30 am

JanoH0e píše:Ale ja sa o ničom nedohadujem. Hádaš sa iba ty :D . Ja iba tvrdím, že existuje systém, ktorý sa vyrovná digitálu, je lacnejši a flexibilnejší. A môže byť skutočne bezdrôtový. Nie je náchylný až tak na stav trate, je bezpečnejší. Medzi je ho nevýhody patrí, že nemôže jazdiť do nekonečna, je potrebný autonómny zdroj. A je na každom aby si vybral podľa podľa svojej chuti, predstáv a finančných možnosti. Toť vše.

Dám ukážky, ako sa to robí
https://www.youtube.com/watch?v=TcWA9-DmOkU


Z úplně jiného zájmu bych se chtěl zeptat na nějaké produktové popisy toho ovládacího systému.
Dá se to někde najít? Nechce se mi prohledávat celý internet.

Díky
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » pon 09 říj, 2017 11:03 am

V podstate sa jedna o vysielačku a prijímač 2,4 Hz. Konkretne video má stránku http://www.peterspoerermodelengineers.c ... fo.php?p=1, potom tu je deltang http://www.deltang.co.uk/index.htm, ktorý robí aj do lodí, aut, mechanizmov atď. Existujú ešte aj iné systémy, ale tie treba hľadať na internete. Väčšinou z USA, resp. Ázie.

Čo sa Newqidy týka, je to taký dobrý starset na začiatok. Určite by som dal prednosť pred analógovými starsetmi PIKO, LGB. Už iba kvôli financiám. Vraziť do niečoho 10 000 e a po určitom čase zistiť, že sa tomu nemôžem, nechcem venovať z x príčin je tak povediac demotivujúce. Je to rovnaké ako u všetkého modelárstva. Zatiaľ čo u týchto lacných veci môžem začať a podľa stavu "mysli a peňaženky" vylepšovať. Klasický príklad je koľajivo. LGB kvalitný koľajový prút dĺžky 1,5m stojí 12 EUR, flexa 28 E. Samozrejme cena odpovedá kvalite. Ale ak si kúpim kompletnú koľajnicu flexi PECO, 915 mm, vyjde ma okolo 13 E. Samozrejme kvalita a tím aj "konfortnosť" je niekde inde, údajne koroduje. Čo u RC nieje problém. Môžem si teda splniť sen a pokiaľ sa rozhodnem časom "vylepšiť" alebo mi RC nebude vyhovovať, prejsť na DCC.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Rtep » pon 09 říj, 2017 12:31 pm

Pěkné odpoledne

doplním, že používám vysílač a přijímač klasika koupený z druhé ruky HITEC 2,4 GHz 5 kanál a taktéž soupravu v pásmu 40 Mhz 4 kanál.
Náklad na provoz jsou minimální a nyní jsem dokoupil soupravu vysílač s přijímači a obousměrnými regulatory pro aku taktéž v pásmu 40 Mhz 4 kanál za opravdu dá se říci flašku slivovice.
Tyto soupravy v pásmu 40 MHz ( ale i 35 MHz ) jsou k maní za zajímavé ceny a už je nikdo pro leteckou modelařinu ani nechce. Pro ovládání zcela stačí čtyřkanál většina modelářu přešla na 2,4 GHz což ale pro regnerky je také nutnost.
Taktéž se dá použít vytěžených souprav z modelů aut ze supermarketu typu ping ping ( plné výchylky ) kde se použije vysílač přijímač a regulátor ten většinou je plynulý . Serva nejsou z těchto souprav vhodná ale nejsou potřeba takž lokomotiva jezdí dopředu a dozadu a jde regulovat rychlost už jsem takto jednu bastlil pro děti kamarádovi na zahradu pro levné LGB.
U 40 a 35 MHz se ale hůře shánějí krystaly, ale u mašinek nejsou žádné crashtesty takže poškození krystalu nehrozí tak jako u letadla.
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » pon 09 říj, 2017 12:58 pm

Uff, tak jsem si to trochu pročetl a nevychází mi to zase tak úžasně. Ten startset od angličana za £270 a k němu zvuk za £50 je IMHO 8500.- a to není úplně málo.
Navíc jsem se nějak moc nedočetl, jak se přepínají lokomotivy, takže mi vychází, že každá další lokomotiva je skoro stejná jako ta první.

BTW: pásmo 35MHz se nesmělo používat pro pozemní modely, nebo se to už změnilo?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod Rtep » pon 09 říj, 2017 1:20 pm

Dobré odpoledne

pásmo 35 MHz jsem dal schválně do závorky platí pro modely letadel a pro všechny modely je určeno pásmo 40 MHz a i nadále platí následující ustanovení "Všeobecné oprávnění č. VO-R/15/08.2005-27 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení pro dálkové ovládání modelů v pásmech 13MHz až 40MHz" Ale reálně kdo ještě létá na 35 MHz , myslím si že příliš nehrozí při shodě kanálů shození éra z oblohy :o tak jako dříve jsme si značili količky na prádlo :lol: kanály aby se předešlo rušení. Já osobně s touto frekvencí létám a už mi kolegové několikrát naznačili, zahoď to. :D :D
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » pon 09 říj, 2017 3:48 pm

fulda píše:Uff, tak jsem si to trochu pročetl a nevychází mi to zase tak úžasně. Ten startset od angličana za £270 a k němu zvuk za £50 je IMHO 8500.- a to není úplně málo.
Navíc jsem se nějak moc nedočetl, jak se přepínají lokomotivy, takže mi vychází, že každá další lokomotiva je skoro stejná jako ta první.


Tak to nechoť na stránky LGB, tam za to dostaneš tak jednu malú analog lokomotívu. :D Preto som písal, že najlepšie je si kúpiť čínsky starset, Newqida, Playmobil atď. kde to predsa len vychádza priaznivejšie, aj keď nie práve modelovejšie. Predsa len sú to hračky, ale ako začiatok dobré. Lokomotívy sa u mňa prepínajú otočným gombíkom - selektra- napr.http://www.deltang.co.uk/tx22c-kit.htm. Ja si môžem objednať buď ovládač s ňou, alebo bez nej.

Ak by som išiel do "vyšších záhradných levelov" , určite by som si zaobstaral systém ktorý umožňuje ovládanie RC, DCC a cez iphon takpovediac spolu z jedného ovládača. Tento systém sa používa v USA, kde je potreba na stretnutiach alebo ak má niekto viac systémov spolu "zosúladiť" všetky systémy.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » pon 09 říj, 2017 7:41 pm

Chápu, že ne každý si může produkty LGB nebo Massoth dovolit či se mu ty peníze za to nechtějí dávat, ale pořád jsme na modelářském fóru a ne v hračkárně. Já bych se hlavně rád dočkal odkazu na ten RC systém plně srovnatelný s možnostmi DCC. To, co tu linkuješ je zatím hodně slabý odvar v těžkém retrobalení.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod fulda » úte 10 říj, 2017 7:56 am

JanoH0e píše:
fulda píše:Uff, tak jsem si to trochu pročetl a nevychází mi to zase tak úžasně. Ten startset od angličana za £270 a k němu zvuk za £50 je IMHO 8500.- a to není úplně málo.
Navíc jsem se nějak moc nedočetl, jak se přepínají lokomotivy, takže mi vychází, že každá další lokomotiva je skoro stejná jako ta první.
Tak to nechoť na stránky LGB, tam za to dostaneš tak jednu malú analog lokomotívu. :D
To byla cena za set elektroniky, tam také není lokomotiva zahrnuta.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod JanoH0e » úte 10 říj, 2017 11:26 am

Fulda - aha, na je ho ceny a ponuku som sa nedíval. Poznám bližšie iba deltang. Aj keď aj ten vie načrieť do peňaženky. http://www.micronradiocontrol.co.uk/rc_model_rail.html

Nadkachna - čo je model a čo hračka záleži na úhle pohľadu. Pre niekoho má zbastlený model z hračky väčšiu cenu ako drahý model z fabriky. Je to to isté, ako keď si kúpim lacný startset analog. Niekomu to úplne vyhovuje, iný ide do digitalizácie a rozšírenia a iný ho vyhodí, daruje, predá .... Pokiaľ sa rozhodnem, že budem modelár, vrámci svojich možnosti, nie je problém si hračku vytuniť, alebo na jej základoch postaviť niečo iné a ak nato mám dokúpiť vernejšie modely. Príkladov je dosť. Každý podľa svojej chuti a možnosti. Z prísne modelového hľadiska dokonca môžem tvrdiť, že elektrický pohon, je jedno či z koľaje alebo batérie je "fuj", pretože skutočné modely sú na "živu" páru alebo na motor. Čo netvrdím a ani väčšina modelárov :D .
Čo sa týka RC = DCC, existujú prevodníky signálov, takže čo dokáže DDC, dokáže aj RC. Ako som už písal, je to rozšírené hlavne v USA, viz výrobky Bachmann. Aspoň to tvrdí. Neprišiel som s je ho výrobkami do styku, iba videl videa. Ale keďže "nerobím" USA ani DCC tak som sa o to hlbšie nezaujímal. Ale koho by to zaujímalo, tak si podrobnosti určite nájde.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Rady pro začátek - budování zahradní železnice

Příspěvekod nadkachna » úte 10 říj, 2017 1:03 pm

Takových písmenek a zapálených argumentů tu padlo a nakonec je z toho jen "aha, tvrdí to, nerobím, neprišiel som do styku" - pro dotazujícího se začátečníka ideální zdroj informací :D
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků