Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Příspěvekod hank » pon 11 zář, 2017 7:30 am

Při nátěrech/stříkání vozových a lokomotivních skříní: Jaké používáte maskovací páky a jaké s nimi máte zkušenosti? Je zásadní rozdíl např. mezi značkami Tamiya a Revell? Na trhu jsou i levnější no-name výrobky, jsou použitelné? A co tekuté "pásky", tj. maskoly?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Příspěvekod radeksindy » pon 11 zář, 2017 8:30 am

Používám maskovací pásku Tamiya a jsem naprosto spokojený s výsledkem. Revell jsem nezkoušel, dal jsem rovnou na rady kolegů kitařů. S tekutými prostředky tolik zkušeností nemám, měl jsem doma Maskol od Humbrolu, ale podivně ztuhnul. Teď tam mám nějakou tekutinu, jejíž název ani neznám, ale funguje dobře. Jenomže to používám prakticky jen tehdy pokud potřebuju zamaskovat ložiska nebo jiné třecí plochy bydoucího modelu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 11 zář, 2017 1:09 pm

Neznám nic lepšího než je žlutá Kabuki páska /Tamiya/. Určitě se dají použít i některé "noname" žluté lakýrnické pásky, ale musí se to nejdřív vyzkoušet. Na maskování pruhů a komplikovaných míst jsou vynikající proužky bílé elastické maskovací pásky Tamiya. Dá se klidně natvarovat do spirály nebo vlnovky. Pokud jde o Maskol - tedy přesněji maskovací tekutinu - vysychá po čase každa. Humbrol je výborný na fixaci stříkacích masek z kanc. papíru a ubrousků nebo na dočasnou fixaci dílů. Na maskování jako takové používám mimo Kabuki ještě lepící hmotu Tack It nebo maskol od fy Winsor Newton /oproti Humbrolu a jiným je řidší, tolik nevysychá a hlavně tolik nesmrdí/.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Příspěvekod Franky » pon 11 zář, 2017 2:02 pm

Za mě Tamiya všech šířek a pokud potřebuješ šířku pásky od 0,5 mm výš tak doporučuji Jammy Dog (papírové nebo vinylové)
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Příspěvekod hank » pon 11 zář, 2017 6:18 pm

Děkuji všem za užitečné informace.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Příspěvekod OndraTT » pát 17 led, 2020 2:01 pm

Zdravim, měl bych prosím otázečku abych neobjevoval objevené - budu stříkat první mašinku na Najbrt schéma (tedy pruhy) na 810 a namaskoval jsem si to Tamiya paskou. Stříkané barvy budou Revell Aqua

- za jak dlouho po nástřiku můžu pásku stáhnout, abych si nepotrhal barvu?
- mam hranu mezi páskou a nastříkaným pruhem třeba naříznout žiletkou nebo rovnou strhnout?
- Používáte stejnou pásku bez odlepení při stříkání více vrstev nebo mezitím odlepíte a použijete novou?

Díky za rady
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Maskovací pásky - zkušenosti, doporučení?

Příspěvekod Radek Strnad » pát 17 led, 2020 4:38 pm

To OndraTT: Pásku stahuju hned po nástřiku, protože později se barva potrhá. Používám barvy Gunze H. Pásku na styku s barvou nenařezávat. Stejnou pásku dvakrát nepoužívám, jedině pak na domaskování někde, kam může barva zafouknout jen teoreticky. Pruhy dělám tak, že nejdřív nastříkám model barvou pruhu(ne celý - stříkám okolí pruhu do ztracena), pak ten pruh zamaskuju a stříkám okolní barvou. Ale jsou zde daleko větší profíci, kteří ti poradí. Nejdřív si vyzkoušej vlastnosti barvy, pistole, ředidla, maskování atd. na něčem nanečisto, dokud to nebudeš perfektně ovládat a pak teprve mašinu.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků