Laser

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » stř 02 srp, 2017 8:16 pm

Diky za odpoved, to bylo jen takove premysleni nahlas, do konecne realizace je dost daleko.
---
100mW laser je opravdu smesny, ale na pokusy to bude stacit. Jestli to budu delat, tak to zkusim vymyslet tak, aby se to dalo vymenit za vetsi laser.
Jinak s timto laserem uz jsem neco delal, jediny problem je vzdalenost, ktera je mensi nez 2mm od plochy.
---
Bitmapovy obrazek se vlastne musi tisknout vzdycky stejne jako na jehlickach, teda radek po radku. Problem je, ze treba atrament tiskne najednou az 48 radku a to by asi byl problem rozlozit, teda spoustu pameti navic.
Nemyslim, ze uprava paralernich dat na seriove je nejaky velky problem.
Takze bude zalezet na tom, v jakem formatu a tvaru to posila PC na nejaky port. Zkusim poslat nejaky bitmapovy obrazek na ruzne tiskarny do souboru a podivat se na to.
---
Dalsi dost velky problem vidim ve zmensovani nebo zvetsovani bitmapy. Bud se neco ztrati nebo to zkostkati. V tomto maji vektory obrovskou vyhodu.
---
Program by nebyl tak slozity, spis je problem s pameti, bitmapove obrazky jsou obrovske a pokud se prida barva (gravirovani) tak to poroste exponencionalne. Asi by se hodila EEPROM na SD kartach.
---
Dalsi problem bude asi pomalost, tisknout to po jednom radku je perverznost ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod sidlo » čtv 03 srp, 2017 5:05 am

Věděl bych o jedné laserové řezačce. Pracuje celkem rychle :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=ootTiZZdCKw
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Laser

Příspěvekod fulda » čtv 03 srp, 2017 7:50 am

zdeno píše:Diky za odpoved, to bylo jen takove premysleni nahlas, do konecne realizace je dost daleko.
V mojem případě to zase není tak daleko, já mám hw hotový, jen modifikuji sw.
Ta myšlenka je jinak mimořádně dobrá, člověk si tím ušetří spoustu práce, prostě dostane vyrenderovanou grafiku rozloženou na bitmapu a je to.

zdeno píše:Bitmapovy obrazek se vlastne musi tisknout vzdycky stejne jako na jehlickach, teda radek po radku. Problem je, ze treba atrament tiskne najednou az 48 radku a to by asi byl problem rozlozit, teda spoustu pameti navic.
No a proto je tak zásadně dobrá ta myšlenka s použitím nějaké staré Epson tiskárny. Jazyk Esc/P je dobře zdokumentovaný, pokud si zvolíš nějakou dobře starou tiskárnu (LX 80, nebo LX 100 je dobrý příklad), tak máš k dispozici rozlyšení 60/120/240 DPI. Tiskárna tiskne tak, že pošle příkaz pro tisk grafického řádku pak počet bajtů, které bude tisknout a pak jednotlivé bajty. Pro devítijehlu se používá jen 8 jehliček, poslední se dá ovládat tak, že zapínáš/vypínáš podtrhávání, ale to se moc nedělá, spíš se nastaví řádkování na těch 8 mikrořádek. V každém bajtu je první bit horní jehlička, poslední bit spodní jehlička.

Pokud to vezmu prostou matematikou, tak 240 DPI při délce 8cm co má můj laser je 756 bajtů. To je maximum co se vleze na jeden můj devítijehličkový řádek. Pokud to budu dělat jako GDI laserovka, tak si nechám naplnit řádek a pak ho jednojehličkově vytisknu. Rozhraní mi umožňuje požádat o celkem dlouhý delay, takže se s tím operační systém docela snadno vyrovná.

zdeno píše:Nemyslim, ze uprava paralernich dat na seriove je nejaky velky problem.
To je pravda, ale pokud použiji Class 9 USB procesor (PIC18F14K55 nebo podobné podle spotřeby paměti), tak jí za mne udělá přímo USB rozhraní a já budu jen dostávat čistá data. V případě že budu potřebovat počkat, tak budu odesílat žádost o delay (to není povinné) a v případě chyby mám jen dva chybové stavy - došel papír a nebo "error".

zdeno píše:Takze bude zalezet na tom, v jakem formatu a tvaru to posila PC na nejaky port. Zkusim poslat nejaky bitmapovy obrazek na ruzne tiskarny do souboru a podivat se na to.
To není potřeba zkoušet, to se dá naopak dělat metodou dopředného čtení dokumentace. Epsoní jazyk Esc/P je popsaný a není komplikovaný.

zdeno píše:Dalsi dost velky problem vidim ve zmensovani nebo zvetsovani bitmapy. Bud se neco ztrati nebo to zkostkati. V tomto maji vektory obrovskou vyhodu.
A ten já právě nevidím. Tím že data budu číst jako tiskárna s podporou 3 fixních rozlišení, které operační systém zná, tak mi jednoduše připraví data tak, jak potřebuji a já nemusím nic řešit.

zdeno píše:Program by nebyl tak slozity, spis je problem s pameti, bitmapove obrazky jsou obrovske a pokud se prida barva (gravirovani) tak to poroste exponencionalne. Asi by se hodila EEPROM na SD kartach.
Velikost je fixní, protože rozlišení je fixní a délka řádku je také fixní, takže si v klidu vyhradím 756*8 pixelů a je to. žádné půltónování nic, to za mne udělá operační systém.

zdeno píše:Dalsi problem bude asi pomalost, tisknout to po jednom radku je perverznost ;-)
Laserovly to tak také dělají a nikomu to nevadí (pravda, dokážou ten řádek vytisknout celkem rychle). Takže v tom žádný problém nespatřuji. Je to otázka účelu a ochoty obsluhy počkat na výsledek. A vzhledem k velikosti tiskové plochy v tom nespatřuji velký problém.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod Miloš Pavlát » čtv 03 srp, 2017 7:56 am

sidlo píše:Pracuje celkem rychle

Rychlý je, protože se hlava neposouvá na vozících, ale přímo v hlavě jsou vychylovací zrcátka. Ohnisková vzdálenost je daná použitou čočkou většinou > 250 mm. Výkon laseru v tomto případě v desítkách W. Typicky 15, 25 a 40W.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Laser

Příspěvekod Martin70 » čtv 03 srp, 2017 8:56 pm

Nerozumím tomu, ale dle videa je to dosti "rychlá palba." :D
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Laser

Příspěvekod fulda » pát 04 srp, 2017 7:00 pm

Zdeno: tak jsem si zase trochu rozšířil obzor a narazil jsem na Microsoft Universal Printer Driver a Microsoft Plotter Driver.
Pokud jsem to správně pochopil, tak to je v zásadě to co hledám. Mohu si napsat vlastní definici do textového konfiguráku a ona se pak použije pro rastrový/vektorový tisk. Bohužel občas dokumentace končí na tom, že potřebuji Windows Driver Kit (WDK). A ten nemám.

Tím bych mohl definovat tiskárnu jako 1 pin s velikostí papíru 8x8cm a je to.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » sob 05 srp, 2017 3:23 pm

ty brdo, uz jsem videl ruzne gulase, ale toto asi neni urcene na pouziti do aplikace.
Toto je asi trest za to, ze pouzivas Wokna ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » ned 06 srp, 2017 8:24 am

studoval jsem a zjistil jsem, ze na to nemam. Proste mam malo vedomosti o systemu, jazyku, komunikaci a dalsi.
---
Ale napadlo mne to obejit pres nejaky *.exe soubor, ktery vezme bitmapu a posle to na nejaky USB port ve formatu, kteremu bude rozumet ten nas program ve vypalovacke.
Na takovy program si troufam a tim by se daly obejit vsechny omacky okolo, dokonce by se daly pouzit aj prikazy ESC, ktere uz jsou vymyslene.
Problem prikazu ESC je v tom, ze je jich strasne moc a vlastne ani nevim, jak jsou mezi sebou provazane.
---
Format souboru bitmapy (BMP)je dobre popisany
https://www.root.cz/clanky/graficky-for ... ibeny/#k01
a nemel by byt az tak velky problem ho prepracovat na pouziti na jednojehlickovu tiskarnu.
Dokonce by se dalo pouzit paleta grayscale na "prusvitnost". Ale to je zatim jen moznost.
Zatim vidim maly problem v tom, ze bod (0,0) je v pravem dolnim rohu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod fulda » ned 06 srp, 2017 9:36 am

zdeno píše:Ale napadlo mne to obejit pres nejaky *.exe soubor, ktery vezme bitmapu a posle to na nejaky USB port ve formatu, kteremu bude rozumet ten nas program ve vypalovacke.
Na takovy program si troufam a tim by se daly obejit vsechny omacky okolo, dokonce by se daly pouzit aj prikazy ESC, ktere uz jsou vymyslene.
Problem prikazu ESC je v tom, ze je jich strasne moc a vlastne ani nevim, jak jsou mezi sebou provazane.
To jsi se obklikou dostal tam, kde já jsem už od začátku. Škoda, že jsi si nepřečetl ten můj popis. V současném stavu laserovátko interpretuje G-kód, ten je dost jednoduchý.
Takže to co popisuješ dělá například TENTO TENTO (a milión dalších) program, nebo třeba TATO webová aplikace. To ale není vůbec elegantní, to je takové linuxově komplikované.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » ned 06 srp, 2017 10:16 am

Jenze ty pouzivas vektorovou grafiku a na tu vypalovacku posilas primo prikazy v G-kodu. Teda naprimo ovladas krokove motory.
Velky problem byva Post-procesor, ktery to upravuje pro konkretni zelezo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod fulda » ned 06 srp, 2017 11:35 am

Zdeno, této tvé větě nerozumím.
Já v tom žádný problém nespatřuji, prostě vezmu bitmapu a projdu jí na vodorovné čáry u každé si zapíši začátek a konec a ještě před začátek napíši G3 a před konec napíši G0 a to je vše co musím udělat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » stř 06 zář, 2017 10:01 am

uplne nahodou se mi podarilo sehnat za vatikanskou menu plotr Aritma 0517.
Takze silne uvazujem nad tim, jak tam ten laser zabudovat, protoze to je skoro idealni.
Je hodne velky nepomer mezi velikosti Aritmy a rezaciho aparatu laseru, budu premejslet, jak to spojit.
Ale podle mne je to resitelne. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod fulda » stř 06 zář, 2017 1:30 pm

Minigraf je bezva, to se ti povede celkem snadno, jen bude trochu probl8m, jak budeš držet "rozřezaný" papír.
(vlastně amagraf)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod MiG » stř 06 zář, 2017 1:56 pm

To by musel být zapisovač, kde se papír nepohybuje. Ale já znám jenom principem "oscilograf".
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » stř 06 zář, 2017 4:01 pm

fulda píše:Minigraf je bezva, to se ti povede celkem snadno, jen bude trochu probl8m, jak budeš držet "rozřezaný" papír.
(vlastně amagraf)

Na to je jedina moznost, pouzit ten derovaci plech (co mas aj ty pod laserom) a na nej to nalepit nebo pripevnit. Tim padem by se to hybalo cele a nelezlo by to vsude mozne.
Pokud bych sehnal neco do 1 mm, tak jsem za vodou.
Kde si sehnal ten derovany plech, co tam mas ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník