Elektrostatický zatravňovač

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod amirinda » čtv 31 srp, 2017 12:43 am

jasný a díky, nešlo mi ani tak o opravu - to byla spíše úvaha :) no asi ho objednám, nicméně je hezké, že by to vlezlo do rukojeti a podle obrázku to tak i vypadá. Všude ale píšou: Size: 60*70*30mm - tak mi tam jeden ten rozměr nehraje...

Edit: ještě jsem našel na Aukru, tak to asi zkusím než by přišlo to z Alli:
https://aukro.cz/ard1-99-vn-transformat ... 6911954715
je to sice slabší, ale u plácačky píšou 1,5 - 2,4 Kv a tady 7Kv tak aspoň uvidím rozdíly.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » pát 01 zář, 2017 7:55 am

Našel jsi jiný odkaz než můj. Funkčně bude tento asi stejný, rozměry jsou určitě jiné. Takto vypadá ten "můj" http://imgur.com/a/lqYui zabudovaný ve flokovačce, jen narychlo cvaknutý mobilem. A odkaz na zdroj: https://www.aliexpress.com/item/1PC-NEW-In-12v-out-15000v-High-voltage-electrostatic-generator-negative-ion-generator/32759594518.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.XpoyJZ
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 8:05 am

noo to už vypadá lépe a díky :-) zatím jsem objednal ten menší z aukra na zkoušku a uvidím co to bude dělat.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » pát 01 zář, 2017 8:39 am

Můj názor je ten, že ať už použiješ ten z Aukra nebo ten z mého odkazu je jejich použití přinejmenším bezpečnější než nějaké bastly. Ty totiž povětšinou mají na výstupu nedostatečný rezistor a proto při náhodném doteku daleko víc kopou. U těch čínských si na výstup bez obav sáhnu, rána není horší než když si v umělohmotném oblečení sáhnu na kovovou kliku zatímco třeba z oné plácačky je výboj dost odstrašující. Přičemž ale ani ty bastly nezavrhuju, jen je potřeba vědět s čím mám tu čest a podle toho se k nim chovat. Jediné před čím bych varoval jsou VN transformátory z televizorů, které jsou taky často používány, u nich už by za určitých podmínek mohlo skutečně jít o život.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 8:43 am

jo o těch z televize jsem četl a mohl bych ho mít i zadarmo, ale jak píšeš jde o bezpečnost a taky o velikost. Nechtěl jsem mít někde vedle "plácačky" ještě krabici s trafem. Co se týče vybíjení tak jsem četl, že stačí propojit odporem větším než 1 mega. Zkusil jsem 3 mega a pak to dalo jen mírné lupnutí. Uvidím co to udělá s tím větším zdrojem.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » pát 01 zář, 2017 9:02 am

Na to stačí ohmův zákon. Jako práh vnímání se uvádí proud 2mA (DC), proud 25mA již může být nebezpečný. Záleží ovšem taky na tom, jak je zdroj VN tvrdý a také na momentální kondici zasaženého - proud, který teď sotva vnímám může být jindy už velice nepříjemný. Takže při 20 kV je 1Mohm spodní hranice, ale radši bych ji minimálně zdvoj či ztrojnásobil.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod belgarat » pát 08 zář, 2017 8:04 pm

Blby dotaz: zkusil jsem placacku na mouchy ... postup a la mnitka, pouze zdrojem je placacka jako pouziva Sidlo. Vysledek - nic, vlakna travy padaji naplacato a lezi na povrchu. Zatim jsem schvalne jen zkousel nasucho, bez lepidla. Pri priblizeni elektrod (na 2mm) preskoci poradna jiskra. Musim provest jeste neco dalsiho - navlhcit povrch, ... ? Zalezi na polarite cukrenka - model ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » pát 08 zář, 2017 8:21 pm

moje zkušenost s plácačkou je taková, že sítko je potřeba držet 1 až 2cm nad zatravňovaným povrchem, ale bude záležet na plácačce a hlavně na stavu bateríí.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod rawen » pát 08 zář, 2017 9:45 pm

Na polaritě záleží, bez lepidla to po dopadu vzpřímeně držet nebude. Hodně záleží na přípravě povrchu - např. polystyren nebo styrodur je špatně, chce to zaubrouskovat.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod belgarat » pát 08 zář, 2017 10:13 pm

rawen píše:Na polaritě záleží, bez lepidla to po dopadu vzpřímeně držet nebude. Hodně záleží na přípravě povrchu - např. polystyren nebo styrodur je špatně, chce to zaubrouskovat.

Radek

Zaubrouskovano i napatlano "zakladni barvou" (hnedy balakryl) jest...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » pát 08 zář, 2017 10:28 pm

belgarat píše: Pri přiblizeni elektrod (na 2mm) preskoci poradna jiskra. Musim provest jeste neco dalsiho - navlhcit povrch, ... ? Zalezi na polarite cukrenka - model ?

Doufám, že sítko používáš kovové... :wink:
To, že přeskočí silná jiskra neznamená, že napětí je dostatečně vyoké. Svědčí to pouze o tom, že na výstupu není zařazen omezovací rezistor. což je u plácačky normální. Je potřeba, aby výboj byl co nejsilnější a hmyz spolehlivě usmrtil. A protože síťky v plácačce jsou od sebe vzdálené něco málo přes půl centimetru nemusí být napětí nikterak závratné, bohatě staši i 2kV. Prakticky mívají plácačky mezi 3,5 a 4 kV, ovšem toto napětí se dramaticky snižuje při použití slabších (částečně vybitých) baterií nebo baterií s velkým vnitřním odporem, typicky burelových článků. Ty nejsou schopny dodat velký proud a proto je potřeba používat články alkalické nebo připojit síťový adaptér s patřičným SS napětím (3 až 4V - více by nemusel měnič přežít) a dostatečným výstupním proudem, alespoň 500mA. Protože výstupní napětí na plácačce je pro flokování na spodní hranici použitelnosti je potřeba, aby sítko nebylo od zatravňovaného povrchu dál než 1 - 2 cm. Nerad se opakuji, ale řešením je použít VN zdroj z Aliexpresu (odkaz jsem dával pár příspěvků nahoru), stojí pár stokorun, do rukojeti plácačky padne jak ulitý a dává spolehlivě okolo 20kV. Tráva pak stojí v pozoru jak severokorejští vojáci a sítko může být od povrchu víc než 5 cm což velmi zjednodušuje práci.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod belgarat » sob 09 zář, 2017 5:52 am

rawen píše:Na polaritě záleží


Zalezi - jaky je "efekt" kdyz se podari polaritu prehodit ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod belgarat » úte 12 zář, 2017 5:18 pm

No ... tak jsem prepoloval a stale jsou vysledky dost rozpacite i po nabijeni cca 10h; v obou polaritach :( Tak bud neco delam spatne a nebo ;) si musim pockat na tu nasobicku od Cinana ;)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod czcharlie » úte 12 zář, 2017 5:59 pm

Jestli jsem to dobře pochopil tak používáš dobíjecí články. Ty mají nižší napětí než články primární - 1,2V proti 1,5V. U čerstvých nebo čerstvě nabitých článků je napětí o nějakou desetiknu vyšší, při zátěži ovšem klesne. Rozdíl tří desetin voltu bude na výstupu při použití dobíjecích článků rozhodně znát i když s plácačkou ani při čerstvých alkalických článcích zázraky očekávat nemůžeš. Ta je použitelná pro statickou trávu tak do 2mm a jak jsem psal výše, sítko musí být hodně blízko povrchu - tak 1 maximálně 2 cm. No a také plácačky se liší a někdy dost výrazně.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod amirinda » úte 12 zář, 2017 6:17 pm

no já koupil "pro zatím" ten z Aukra 7kv a zlepšení je podstatně znát, takže je mi jasné když můžu teď srovnat normální plácačku a 7kv, že těch 20kv musí být naprosto OK. Ono už těch 7kv mi když dám síťku k povrchu rve trávu ze země :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků