Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod x2007x » pát 25 srp, 2017 2:12 pm

Dobrý den, mám brejlovce od Roco - HO Brejlovec T478.4 ČSD, Roco 72962, zvukový model z výroby originál Roco. Příjde mi, že se model rozjíždí skokově, tzn. při vychýlení ovladače na Multimausu je slyšet motor, ale model se dá do pohybu až ve chvíli, kdy je výchylka potenciometru na mausu na úrovni končících bílých šipek (na Multimausu). Do té doby se neděje nic. Zkoušel jsem měnit CV =2 v rozsahu 2 až 4; nechal jsem 3 a CV =3 v rozsahu 2-20 a nechal jsem 10. Bohužel mám centrálu ze startsetu, nejsem schopen vyčítat hodnoty, které jsou nastaveny, jen zadávat a spoléhat se, co mi MM nabízí.
Mohu poprosit o informaci, někoho, kdo má tohoto nebo podobného brejlovce od Roca o zaslání nastavení CV pro optimalizaci plynulého rozjezdu stroje.

PS: Mám podobný model od Roca 754 bez zvuku, tak se rozjíždí o poznání plynuleji. Bohužel nejsem schopen číst hodnoty viz. výše a změnit si na druhém modelu.
Děkuij. M.
x2007x
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 25 úno, 2013 7:55 pm

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod MiG » pát 25 srp, 2017 2:36 pm

Někdy jsou zvukové dekodéry nastaveny na odložený rozjezd pro náběh otáček motoru, hlášení, odbrzdění nebo odfouknutí odvodňovacích ventilů (u parních loko). Není to tím?
Zkusil jste po otočení ovladače o pár stupňů počkat třeba půl minuty?
Které CV u vašeho modelu toto ovlivní nevím a ani nevím, jestli se nedá pomoci např. aktivací F4 zkrátit takový "mrtvý" čas.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod HonzaM » pát 25 srp, 2017 8:54 pm

x2007x píše:
Mám podobný model od Roca 754 bez zvuku, tak se rozjíždí o poznání plynuleji. Bohužel nejsem schopen číst hodnoty viz. výše a změnit si na druhém modelu.
Děkuij. M.

To by asi nebylo možné, jednotlivá CV mohou mít u různých dekodérů pro dosažení stejných jízdních vlastností různou hodnotu. Určitě to nebude stejné u zvukového a nezvukového dekodéru. A jak píše MiG, u zvukových dekodérů je úmyslně nechána prodleva pro nastartování motoru a jeho rozběhu do otáček. Je tedy logické že se ozve motor ihned po otočení regulátoru na MM, ale model se začne rozjíždět až po chvíli. Je rozhodně dobré si prohlédnout návod, bývá možnost některou z funkcí rozjezdové a brzdicí křivky vypnout a bývá možnost vypnutí uvedené prodlevy. Rozhodně ale nedoporučuji se naslepo pouštět do pokusů s měněním jednotlivých CV.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod JendaTT » sob 26 srp, 2017 7:01 am

Malinko odbočím - mám od Roco originál set s ozvučeným Brejlovem v TT. Dekodér v něm je OEM Zimo.
Reakce na otočení kolečkem MM i jen o jeden dílek je téměř okamžitá. Jak se zvukem, tak bez něj.
Pokud při vypnutém zvuku stisknutím tlačítka na MM dám start motoru, začne loko startovat. Ale pokud hned pootočím kolečkem, zvuková sekvence startujícího motoru se ukončí a rovnou se ozve zvuk rozjíždějící se lokomotivy (motor jde do otáček) a loko se začne pomalu rozjíždět na zvolenou rychlost. To samé při zastavené lokomotivě - běží motor na volnoběh, pokud pootočím kolečkem, jde okamžitě do otáček a loko se rozjíždí. Bez zvuku je to to samé. Rozjezdy a brždění je stejné, jako se zvukem.

V setu je i vytištěná tabulka, jak jsou nastavené základní CV dekodéru a jakým funkčními tlačítky s ovládají funkce zvuku.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod hummus » sob 26 srp, 2017 7:16 am

Mně přijde divné, že při změně CV přes MM nevidíš hodnoty jednotlivých CV. Ta by se při změně CV měla zobrazit i na staré centrále. Když v módu změny CV zadáš číslo CV, tak pak se ti na displayi zobrazí hodnota co je v CV a ty ji pak můžeš změnit a změnu potvrdit. Na H-centrále jdou CV jen do nějakého čísla, na z21 všechny, ale tyhle nízké by měli být OK.
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod fulda » sob 26 srp, 2017 11:03 am

Pokud by někdo nějak rigorózně sledoval chování DC motoru v malých otáčkách, tak se dočte, že pro překonání setrvačného momentu je potřeba, aby první PEM pulz byl větší než pulzy používané v době, kdy už motor jede. U dekodérů se to dá všelijak nastavovat. Pokud máš to nastavení špatné, tak se vlak špatně rozjíždí.
Ale pokud nejsi schopen číst CV, tak se ti to bude dost těžko řešit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod BohousP » sob 26 srp, 2017 12:36 pm

hummus píše:Mně přijde divné, že při změně CV přes MM nevidíš hodnoty jednotlivých CV. Ta by se při změně CV měla zobrazit i na staré centrále. Když v módu změny CV zadáš číslo CV, tak pak se ti na displayi zobrazí hodnota co je v CV a ty ji pak můžeš změnit a změnu potvrdit. Na H-centrále jdou CV jen do nějakého čísla, na z21 všechny, ale tyhle nízké by měli být OK.

Tazatel píše, že má centrálu ze startersetu. Pokud je to Roco "kostka" (centrála je vlastně MM), přečte kulový.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod ahx » sob 26 srp, 2017 12:50 pm

Pro plynulejší rozjezd obecně se mi párkrát osvědčilo nastavit EMF, ale nevim, jak se to nastavuje u Zimo, dělal jsem to zatím jen u Lenze.Zkus si to najít buď v návodu nebo na netu a vyzkoušet.
ahx
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 24 pro, 2011 8:41 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod hummus » sob 26 srp, 2017 5:08 pm

BohousP píše:Tazatel píše, že má centrálu ze startersetu. Pokud je to Roco "kostka" (centrála je vlastně MM), přečte kulový.

OK, to jsem nevěděl. Já jsem měnil CV buď na H-centrále, nebo na z21. Tam s tím problém nebyl. Tímto se tedy omlouvám za mystifikaci.
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod x2007x » sob 26 srp, 2017 10:08 pm

Dobrý večer, děkuji za zajímavé postřehy i vysvětlení. Situaci jsem vyřešil resetem do továrního nastavení CV8=8. Jen jsem měl obavu, aby se nevymazaly zvuky. Nyní je vše ok. Mašinka se rozjede i při menší výchylce. Takže je problém odstraněn. Modelovost pohybu neodpovídá zcela realitě, ale to bude zřejmě limitováno použitým dekodérem. Děkuji.
x2007x
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 25 úno, 2013 7:55 pm

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod Jacek » ned 27 srp, 2017 9:50 am

x2007x píše:...Modelovost pohybu neodpovídá zcela realitě, ale to bude zřejmě limitováno použitým dekodérem. Děkuji.

To není dáno typem dekodéru, ale sladěním jízdních vlastností se zvukovým projektem. Výrobci se tímto nezabývají. Delší rozjezdy a brždění se dá nastavit v CV3 a 4, rychlost pak v CV5 a CV6. Bohužel tovární zvuky jsou nastavené pro CV5=255, při této hodnotě model lítá snad 200 km/h. Snížením na zhruba polovinu model pojede reálnou rychlostí, ale ořeže se tím rozsah zvuků motoru.
Další řešení je nahrání lepšího zvukového projektu vyladěného přímo pro tento model :wink:
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod BohousP » ned 27 srp, 2017 11:35 am

hummus píše:
BohousP píše:Tazatel píše, že má centrálu ze startersetu. Pokud je to Roco "kostka" (centrála je vlastně MM), přečte kulový.

OK, to jsem nevěděl. Já jsem měnil CV buď na H-centrále, nebo na z21. Tam s tím problém nebyl. Tímto se tedy omlouvám za mystifikaci.

Ona je ještě druhá možnost: Nové startersety už obsahují místo kostky bílou centrálu z21. Tam už cv číst lze.Samozřejmě NanoX (jeden český výrobce ji přejmenoval na H centrálu), z21, Z21, DR5000 i další čtení zvládají bez problémů.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod JaroHo » pát 26 led, 2018 3:01 pm

Mám dotaz: od rána slídím po netu a v papírech(cizojazyčných) od mašiny a nemůžu najít určitý popis CV jak upravím hlasitosti u Roco brejlovce, jehož píštala je silná hodně(až rezonuje plastová vložka o rám) a motor si ševelí jak pšouk. Je to brejlovec najbrt originál roco.
V manálu je pouze o brzdách-jejich nástup v CV 287(super věcička) a pak celková hlasitost CV266.
Děkuji za pomoc.
Ps.: předpokládám že to samý bude platit i pro barču i když ta má zvuk celkem v pohodě a řekl bych že je lepší než Artol.
Honza J.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod JendaTT » pát 26 led, 2018 4:52 pm

V manuálu od ZIMO dekodérů je kromě hlavní hlasitosti CV266 ještě popsaná možnost upravovat hlasitost jednotlivých zvuků přiřazených k funkčním tlačítkům F0 až F19.

U Brejlovce od Roco v TT mám na F2 houkačku (hlasitost v CV517), na F3 píšťalu (CV520), na F12 krátkou píšťalu (CV547) a na F13 krátkou houkačku (CV550).

Koukni tady na stranu 41, tam je podrobnější popis k ZIMO zvukovým dekodérům.
Naposledy upravil JendaTT dne pát 26 led, 2018 7:39 pm, celkově upraveno 1
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Nastavení CV na H0 T478.4 Roco

Příspěvekod JaroHo » pát 26 led, 2018 5:53 pm

Dík za odkaz ale to mám stažený a nějak jsem se k těm jednotlivým CV zvuků nedopracoval, jsem asi slepej 8) . Podle tlačítek to asi sedí s tím tvým akorát že já mám k dekodéru brožuru sound decoder roco a tam je popis cv 1,2,3,4,5,6,7,8,13,17,18,29,60,266 a 287. :mrgreen: toť vsjo. Stejné to mám u barči 1010
Ale díky moc. Zkusim to.
Honza
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků