DCC oddělovací zesilovač

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod Fox » stř 23 srp, 2017 1:24 pm

Možná to někomu bude k užitku - pro kolejiště kde je 35 dekodérů pro želvy (DIGI-CZ 022 - zde: http://www.digi-cz.info/dekoder-zelva jsem potřeboval nějaké oddělení a posílení DCC signálu, neboť celková spotřeba je přes 1A. Nejprve jsem použil očesaný minibooster zde: http://www.fucik.name/masinky/booster/. Fungovalo to, ale docela to hřálo a byly problémy s chlazením (pro použitý IO L293E v pouzdru DIL není běžně chladič k dispozici, nutno vyrobit z plechu apod.). Nakonec jsem použil na webu známé a publikované zapojení s modulem ARDUINO pro ovládání motorů (s obvodem LMD18200T). Modul je k sehnání např. zde: https://www.aliexpress.com. Cena se pohybuje od 7-10 USD včetně dopravy. Koncové stupně jsou osazeny MOS-FETy, tj. nízký úbytek napětí, max. proud je 3A. Schémátko je na obrázku, není k tomu příliš co dodat. Přídavek k hotovému modulu, tj. optokoppler a zdroj +5V jsem nabastlil na kousek univerzálu. Chodí to pěkně, při odběru 1A je úbytek cca 1.8V a chladič je studený jako led (a to se mi líbí). Pokud by chtěl někdo nějaké podrobnosti, spíše prosím SZ, asi to není pro většinu ostatních příliš zajímavá věc...
DCC oddělovač.png
DCC oddělovač.png (11.31 KiB) Zobrazeno 3955 krát
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod MiG » stř 23 srp, 2017 1:48 pm

Asi by bylo možno použít i L293N v podobném pouzdru jako LMD18200T.

Z mého pohledu je vhodné dobastlit i část, která koncový stupeň vypne při ztrátě DCC signálu. Takto zůstane v kolejích plné (o těch 1.8V méně než napájecí) ss napětí, což u lokomotiv s nevypnutým analogovým režimem může znamenat spoustu veselí a radovánek.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod Fox » stř 23 srp, 2017 2:04 pm

Tohle není určeno pro napájení kolejí, ale jen a pouze pro příslušenství. Naopak, považuji za výhodu, že když u tohoto obvodu vypadne DCC na vstupu, na výstupu modulu je stále napětí a tím pádem i želvy jsou pod napětím a nepohnou se. LMD má sice nadproudovou ochranu, ale je pravda, že není zajištěno úplné odpojení při zkratu. Ale popravdě - u příslušenství by se po odladění zapojení neměl zkrat vyskytnout. Moje ambice nebyla udělat plnohodnotný booster, ale jen jednoduchý modul jak popsáno...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod vvitty » stř 23 srp, 2017 4:24 pm

I u prislusenstvi se muze vyskytnout zkrat, napr. chybou elektroniky na rozvod pripojene.
Je to sice vyrazne mene pravdepodobne nez sroubovak pres koleje ale stat se to stale muze.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod Fox » stř 23 srp, 2017 4:41 pm

Ano, jistě to vyloučit nejde. Ale je tam nadproudová ochrana, taky záleží na nastavení ochrany zdroje, ze kterého se to napájí. Ale aby se z toho neudělalo supersložité monstrum, napadá mne vhodně dimenzovaný polyswitch do přívodu. Ono to pak přestane chodit a člověk bude hledat proč - a ejhle, on tam je zkrat :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod fulda » stř 23 srp, 2017 6:02 pm

To myslím není úplně dobrá konstrukce.
To jsi měl raději dát větší H-můstek na ten malý BoosteR a tím ho vrátit z toho kam jsem ho dělal (pro Zetko) zase pro větší měřítka, nebo připojit Roco10764 jako CDE zesilovač.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod MiG » stř 23 srp, 2017 6:57 pm

Fox píše:...vhodně dimenzovaný polyswitch do přívodu. Ono to pak přestane chodit a člověk bude hledat proč - a ejhle, on tam je zkrat :D

A nebo bude už "upečeno".
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod look23 » stř 23 srp, 2017 9:14 pm

Fox píše:...vhodně dimenzovaný polyswitch do přívodu. Ono to pak přestane chodit a člověk bude hledat proč - a ejhle, on tam je zkrat :D

Neměl by být i na výstupu, aby chránil zařízení?
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: DCC oddělovací zesilovač

Příspěvekod Fox » čtv 31 srp, 2017 6:44 am

...a mám po radosti :D . Nejen díky vřelým příspěvkům, ale hlavně že tady je přesně to, co potřebuji: http://www.elektroesk.cz/elektroesk/esh ... CC-booster.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků