Laser

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Laser

Příspěvekod fulda » ned 23 črc, 2017 8:03 pm

Zdar,

Čistě z důvodu vytahování se se musím pochlubit svou laserovou hračkou. Zatím TADY mám popis jenom česky, ale to se tady zvládne.
Povedlo se mi si upravit Inkscape plugin pro generování gcode, takže mohu gravírovat a řezat najednou.
Je to takové malé prdítko, ale na eNkové stavby typu buňka, latrína nebo bouda na zahradě to použít půjde.
Až mi manželka dovolí trávit čas v dílně, tak udělám nějaké ukázky.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod vvitty » ned 23 črc, 2017 8:52 pm

Pustil ses do CWG? :D
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Laser

Příspěvekod HonzaM » ned 23 črc, 2017 9:42 pm

fulda píše:Až mi manželka dovolí trávit čas v dílně, tak udělám nějaké ukázky.

Manželka má poslouchat Tebe, ne Ti ji!
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Laser

Příspěvekod fulda » pon 24 črc, 2017 7:37 am

vvitty píše:Pustil ses do CWG? :D

To bylo první co jsem zkusil, na to nepotřebuješ žádnou přesnost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » stř 26 črc, 2017 3:30 pm

mas muj obdiv, parada !!
mne uz jakosi nebavi zacinat nove veci.
---
Jeden muj znamy si objednal LASER 3W a mel problemy s policii, ze se to da zneuzit.
Nemel jsi podobne problemy ?

PS
celkem se mi tol libi, pouvazujem nad tim, ale asi bych pouzil HPGL vektorovy jazyk, ktery mne osobne pripada vhodnejsi nez G-kod, ktery je prece jenom urceny na 3D projekty.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod amirinda » stř 26 črc, 2017 4:05 pm

je to pěkný, estli to není tajný, na kolik taková sranda "doma zhotovená" vyjde cca.?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Laser

Příspěvekod BorgMcz » stř 26 črc, 2017 4:26 pm

JJ, pěkná práce.
Já šel cestou koupit mechaniku s elektronikou u číňana a upravit si jí pak podle svého, výměna laseru pro regulaci PWM. Laser mám teď 2,5W poslední verzi GRBL a jako ovládání Raspbery s LaserWeb
https://github.com/LaserWeb/LaserWeb4.
Umí si pro pálení naimportovat rovnou i některé typy souborů používaných pro šablony řezání. viz doku. http://cncpro.co/index.php/22-documentation

Je dobré mít přidělané dorazové spínače, pro autohome návrat.

Drží palce pro další úpravy.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Laser

Příspěvekod fulda » čtv 27 črc, 2017 9:06 am

zdeno píše:Jeden muj znamy si objednal LASER 3W a mel problemy s policii, ze se to da zneuzit.
Nemel jsi podobne problemy ?
Ani ne, dělal jsem tomu celní prohlášení a tam jsem uvedl "Modelářská pomůcka pro železniční modeláře - modelářský laser". Paní si to prohlížela a pak se někoho ptala a řekla, že modelářské lasery jsou OK, že abych to nepřišrouboval na pušku, to prý nesmím.

zdeno píše:celkem se mi tol libi, pouvazujem nad tim, ale asi bych pouzil HPGL vektorovy jazyk, ktery mne osobne pripada vhodnejsi nez G-kod, ktery je prece jenom urceny na 3D projekty.
To máš tak - HPGL je pro plottery dobrý jazyk, ale už se nějakou dobu nikam neposouvá, zatímco G-kód je díky 3D tisku právě teď populární, takže se celkem dramaticky vyvíjí. Interpretace je podobná. Rozdíl je v tom, že s HPGL si budeš muset všechno dělat sám, zatímco G-code projektů je miliarda.

amirinda píše:je to pěkný, estli to není tajný, na kolik taková sranda "doma zhotovená" vyjde cca.?
To není moc těžké počítání, mám na webu prokliky na všechny komponenty které tam používám:
Motory: 2× $10 = $20
Laser: $70
Arduino: $2
A4988 s chladičem: 2× $1 = $2
Merkur hřídele: 10× 8Kč = $4
Merkur kroužky: 10× 12Kč = $6

Celkem: $104

Pak ještě kartón a šroubky s matičkama M3. Za laser jsem zaplatil DPH cca 300,-.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » čtv 27 črc, 2017 6:59 pm

ja jsem stara skola, odchovana na HPGL a PLT, takze nemam s nima problemy. Navic G-kod ma uplne jiny pristup ku zelezu.
Interpreter HPGL jsem schopny napisat za par veceru pro konkretni fyzicky stroj, teda prepocet na konkretni pocet kroku/mm.
Navic je spousta programu, ktere umi vystup HPGL, PLT nebo konverzi DXF a je skoda to nevyuzit.
Taky pomoci "vymeny pera" jsem schopny gravirovat do 16 odstinu, ale myslim, ze to je zbytecne. Obrazky asi kreslit nebudem ;-)
---
Jen ta celnice mne desi ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod Ferda » sob 29 črc, 2017 9:23 am

Hele, vždyť to není modalářský laser, ale model modelářského laseru. :lol:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Laser

Příspěvekod zdeno » úte 01 srp, 2017 8:16 am

napadlo mne, ci bych nemohl zneuzit stare jehlickove tiskarny a prekopat to na vypalovani pomoci bitmapy.
Teda ne pomoci vektoru, ale radek po radku a bod po bodu jako obycejna tiskarna, kidyz tiskne obrazek.
Mam asi 4 Epson LX-100, ktere doma reziveji a nebude jich skoda na pokusy.
jeste mam doma spoustu vypalovacek na DVD a tam je pomerne silny laser, teda abych nekecal asi 100mW.
To by stacilo na gravirovani do dreva a otestovani.
---
Jediny problem vidim v tom, ze to je 9-jehlickova tiskarna a ja bych to potreboval predelat na 1-jehlickovou ;-)
Ma nekdo nejaky napad ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Laser

Příspěvekod Pavel-HP » úte 01 srp, 2017 10:37 am

BT100
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Laser

Příspěvekod fulda » úte 01 srp, 2017 6:26 pm

Přesně ta BT100 mne napadla :P ale pozdě :(

zdeno píše:napadlo mne, ci bych nemohl zneuzit stare jehlickove tiskarny a prekopat to na vypalovani pomoci bitmapy.
Teda ne pomoci vektoru, ale radek po radku a bod po bodu jako obycejna tiskarna, kidyz tiskne obrazek.
Mam asi 4 Epson LX-100, ktere doma reziveji a nebude jich skoda na pokusy.
jeste mam doma spoustu vypalovacek na DVD a tam je pomerne silny laser, teda abych nekecal asi 100mW.
To by stacilo na gravirovani do dreva a otestovani.
---
Jediny problem vidim v tom, ze to je 9-jehlickova tiskarna a ja bych to potreboval predelat na 1-jehlickovou ;-)
Ma nekdo nejaky napad ?

Já těch problémů vidím celou řadu. Především uvažuješ o laseru 16× menším než je můj, já mám 1600mW a není to nic moc. Tím tvojim se dá gravírovat (spíš vypalovat) dřevo, ale musí se hodné pomalu, zatímco LX 100 dělala krátké intenzivní pulzy, tak tady se očekává celkem dlouhé čekání.
Přeskočím technickou realizaci, osvobodit laser z DVD tak, aby zůstala alespoň nějak funkční optika není jednoduché, ale jsi šikovný, tak to zvládneš.
Pak je menší problém v tom, že dřevěné předměty se málokdy nechají narolovat pod válec, který na LX 100 slouží k posouvání papíru.
Dokonce ani rozhraní paralelního portu dnes není tak dostupné, jak bývalo...

Zato jsou dostupné a levné procesory, které na sobě mají rovnou USB. Takže si dovedu představit udělat emulátor paralelního portu, do kterého rovnou vepíšeš rozhraní Esc/P a dáš mu dost paměti pro jeden řádek. Po každém řádku v klidu vytiskneš jednojehličkově co bylo určeno pro 9 jehliček a je to.
Pokud budeš ochotný napsa tolik kódu, tak tím dáš určitě dobrý základ pro budoucí generace laserovačů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod fulda » stř 02 srp, 2017 4:50 pm

Tak jsem koukal, že udělat zařízení, které se do windejsi přihlásí jako USB Printing device a požádá si o nějakou konkrétní tiskárnu není těžké (Usbprint.sys).
Zapeklitá otázka je, jaké jehličkové tiskárny jsou a ještě nějakou dobu budou podporovány? Například ta LX 100 by byla celkem bezva, ale poslední podpora byla ve Win 7, pak je ještě možné naroubovat ovladač z Vista do 8.1, ale co pak?

A tak se ptám - jaká 9 jehličková tiskárna je podporována ve Win 10 a novějších?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser

Příspěvekod fulda » stř 02 srp, 2017 5:04 pm

Tady jedna slíbená latrína v eNku:

Obrázek Obrázek Obrázek
Video
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků