Elektrostatický zatravňovač

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod semza » sob 21 črc, 2012 1:08 pm

Plácačka je sestavena, první nesmělé pokusy provedeny a jde to :-)

Něco málo z prvních pokusů je na mých stránkách http://www.ho-moduly.wz.cz

Petr
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod PetrL » čtv 17 led, 2013 11:42 pm

Volba sítka zatravňovače.
Všimnul jsem si, že názor na velikost ok sítka aplikátoru se dost liší. Někdo doporučuje sítko husté, jiný zase naopak řídké až po síť do oken. Koukal jsem na obrázky Grass Master od Nocha a tam jsou oka také dost velká. Rád bych znal výhody či nevýhody a čím se volba hustoty řídí. V mém případě by to mělo fungovat na zdroji vn napětí cca 9 kV/2 W (0,2 mA). Tráva bude pro mod. velikost TT (pokud to má na volbu vliv). Prosím poraďte! Dík.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod jkiss » pát 18 led, 2013 8:35 am

No z logiky veci vyplýva, že väčšie oká pustia naraz viac "chlpov", čo môže dopadnúť ako chumáč.
čiže veľkosť oka by sa mala riadiť dĺžkou trávy... podľa mňa by mala byť veľkosť oka menšia ako dĺžka trávy, aby tráva prepadávala len kontrolovane pri potrasení. Inou zaujímavou otázku je , či sitko má byť vodivé, alebo nie...ja mám lepšiu skúsenosť s vodivým...lenže pri 9kV je vodivé aj plastové sitko s prímesou grafitu, alebo zľahka pokovené...
J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod PetrL » pát 18 led, 2013 10:10 am

jkiss píše:...podľa mňa by mala byť veľkosť oka menšia ako dĺžka trávy, aby tráva prepadávala len kontrolovane pri potrasení...

Z toho by tedy vyplývalo, že dva rozdílné aplikátory (volil bych mnitkovy cukřenky) by byly nejlepším řešením.
Ale podle návodu na aplikátor podle Mnitky, používaného také Houmrem a koneckonců i originál Noch má sítko takové díry, že by jimi prošla i rýže - pokud fota neklamou. U takových otvorů se mi zdá, že délka vláken už asi nebude mít na propad velký vliv.
Naposledy upravil PetrL dne pát 18 led, 2013 3:36 pm, celkově upraveno 1
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod jkiss » pát 18 led, 2013 11:11 am

No ale trávy sú od 1mm do 6-8mm. ak je krátka tráva a veľké oko, tak prepadne naraz veľa vláken v rôznom smere, alebo rovno chumáč... a potom sa to aj tak prilepí...tráva je pováľaná a vyzerá to ako po hurikáne :-) - čo však môže byť v niektorých prípadoch aj účel :-)
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mizl » pát 18 led, 2013 1:51 pm

Ahoj koukám jak jste se rozjeli s teorií. Dle mích praktických zkušeností se sítkem s velikostí ok pod jeden milimetr není moc ideální. Statická tráva je jeden velký chomáč už při nasypání z pytlíku do sítka. Vlivem třesení sítkem se jednotlivá vlákna od sebe oddělují a propadávají skrz sítko. Tím že oka v sítku jsou moc malá, tak tráva nepropadá v dostatečném množství a zatravňování trvá třikrát delší dobu. Proto se používá tak velké oka na sítku. Já používám sítko s velkostí ok 1 mm a délku vlákna trávy od 1 mm až po 4,5 mm a bez problému sypu i malé drny. Větší vlákna nepoužívám, jelikož si myslím, že již nepatří do mé velikosti. Nejde o to kolik trávy ze sítka vysypeš, ale o to kam a v jakém množství dáš lepidlo. Nepřilepená vlákna se vysají vysavačem na malý výkon, třeba do silonek které se vloží například do hubice vysavače. Ze silonek vlákna vysypeš a můžeš je znovu použít. Někteří modeláři si kvůli tomu kupují ruční vysavač.

Tak asi tak

Michal

Příklad mé práce s postupem který jsem pospal výš je vidět tady : viewtopic.php?f=25&t=7242
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod lubomírz » úte 22 led, 2013 10:41 am

Zdar chlapy potřeboval bych poradit.Min.týden mě to nedalo a zkusil jsem objednat také tu plácačku.Podle příspěvků je použitelná na vlákna tak do 2 mm výšky.Co se týká delších vláken šlo by použít jiné zapojení třeba konstrukce zdroje s automobilní cívkou na výstupu??Jaké je ideální VN napětí při délce vlákna 6 - 8 mm??Díky všem.
lubomírz
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 20 úno, 2009 6:16 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod patejl » úte 05 bře, 2013 10:59 pm

co jsem koukal tak VN nasobic by mel krome placacky a stare televize byt jeste v ionizatorech a elektrickejch paralyzerech.
Zkousel uz nekdo neco takovyho ?
Koukal jsem na 12V ionizator do auta a podle zkusenosti uzivatelu jim to stahne prach na palubku.
Planuju behem brezna jeden zkusit.
Neni to blbost ?
patejl
 
Příspěvky: 32
Registrován: úte 05 bře, 2013 12:27 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod jkiss » stř 06 bře, 2013 12:15 pm

Pozri toto:
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2012120004

ale podľa mňa to napätie je malé...chcelo by to ešte pridať násobič.

paralyzer nie, ten robí striedavé napätie (pokiaľ viem, je to jednoduchšie)
alebo pridať na výstup paralyzeru VN diody ...zložité
J.
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod MAREKHO » stř 02 črc, 2014 9:32 pm

Vyrobil jsem si pomůcku na zatravňování, nasadí se sama na vysavač, umožňuje i úklid stolu při práci, třeba se to bude někomu hodit... :wink:
Pár fotek + video napoví víc :
http://www.rajce.net/f791446595
ČD-V-;DCC-LENZ, PECO, PC.- PO 20.TI LETECH.
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
MAREKHO
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 15 dub, 2008 8:14 pm
Bydliště: UHERČICE

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod Rudolf » úte 08 pro, 2015 12:21 pm

Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod fulda » úte 08 bře, 2016 2:34 pm

He he - USB zatravňovač. http://www.instructables.com/id/5-Stati ... Generator/
koukám, že se toho chlapec nebojí a mohl by zatravňovat rovnou z ruky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod nynuna » čtv 10 lis, 2016 1:19 pm

Plácačku na mouchy jsem na můj vkus vcelku úspěšně uplatnil při potřebě zatravnění malé plochy vitrinového kolejiště. Není potřeba ji nikterak demontovat - sítko a zemnicí kolík jsou připojeny přímo na plácačku, jen je třeba bužírkou dobře izolovat připojení k mřížce plácačky, aby zde nedocházelo k přeskakování jiskry. Použil jsem kvalitní nabíjecí tužkové baterie, zasypával po malých plochách statikou max. 2mm a "zemnící" kolík jsem vpichoval pro lepší vodivost vždy do lepidla na okraji natřené plochy.
Pro názornost pár fotek:
plácačka1.JPG

plácačka.JPG

tráva.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod Mates363 » pon 03 črc, 2017 10:55 am

Zdravím pánové, dal by se na výrobu zatravňovače použít tento generátor vysokého napětí? http://www.tme.eu/cz/details/w09-2a/generatory-vn/miflex/
Je levný, leze z toho 20kV, ale nevím, jestli nebude vadit ta nízká frekvence 2 - 4,5 Hz, viz. dokumentace na odkazu.
Mates363
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 30 čer, 2017 12:21 pm

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod jkiss » úte 04 črc, 2017 8:49 am

No neviem, technický list toho moc neprezrádza...
Odhadujem, že je to na zapaľovač plynového kotla, a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou to má na výstupe striedavé napätie (rovno výstup z cievky, načo by to usmerňovali, že?) - a teda na flokovačku to použiteľné priamo nie je, lebo tá potrebuje jednosmerné napätie.
Aj ma mýli tá životnosť: 4mil zapálení - v teoretickej trvalej prevádzke pri frekvencii 4Hz to je pár sto hodín... :-(
jkiss
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 16 pro, 2010 10:15 pm

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků