zavovi si staví vlastní DCC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » sob 17 čer, 2017 7:46 am

Lenz protokol neumim, muzu napisat jen veci okolo DCC
Bylo by dobre pouzivat pismena na oznaceni soustavy, teda 23d, 23h, 101b. Malymi pismeny, velke znamenaji cislo v HEX, napriklad DBh.
---
Ono je asi dulezite, jakou pouzijes nadstavbu, protoze tam je posun o 1, Teda adresy zacinaji na 1 a DCC zacina na 0.
Paket DCC je <preamble 0 10AAAAAA 0 1AAACDDd 0 EEEEEEEE 1 >.
Problemy delaji bity se jmenem "CDDd" pro parove rizeni.
Bity DD je adresa jedne ze ctyr vyhybek a v intervalu adres pro pismena A. Opravdu nedoporucuji pouzivat adresu "0" na bitech A. Teda bity A musi mit nejakou hodnotu, jen ne same nuly. Upozornuji na to, ze bity AAA v druhem byte jsou invertovany.
Bit "d" je prikazovy a urceuje nastaveni vyhybky do rovna nebo do odbocky.
Bit "C" muze mit nekolik vyznamu, vetsinou to byva natvrdo "1". RailCo to napriklad pouziva na zapnuti a vypnuti proudu pro magneticke prestavniky.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod fulda » sob 17 čer, 2017 11:34 am

zavovi píše:A ještě jedna otázka. Jestliže teda Lenz nedodržuje stejný systém jako DCC, pak se musí lišit i adresace.

Ano. Dokonce je to někde v pozdějších standardech popsáno. Je to popsáno jako adresování dekodéru / adresování výstupu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod fulda » sob 17 čer, 2017 11:46 am

zdeno píše:Bylo by dobre pouzivat pismena na oznaceni soustavy, teda 23d, 23h, 101b. Malymi pismeny, velke znamenaji cislo v HEX, napriklad DBh.

Máš snad šestnáct prstů, aby jsi používal hex soustavu? On přece použil takový příklad, ze kterého je ihned zřejmé, že soustava je čtyřková nebo víc a na ilustraci příkladu to nemá vliv. Já si to přečetl desítkově, bo mám deset prstů na rukou a to mi vyhovuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zavovi » sob 17 čer, 2017 2:09 pm

Děkuji za vysvětlení, ovládání doplňků už mi funguje, zdá se, skvěle. Moc jste mi pomohli. Jo a omlouvám se, že jsem u čísel nepsal soustavu, je pravda, že to mohlo být zavádějící.

Mám ještě jeden dotaz. V případě, že přes Xnet dostanu request na accessory info, pak mám poslat odpověď ve tvaru
0100 0010 | AAAA AAAA | ITTN ZZZZ | XOR

Adresa A už je mi celkem jasná. Ta se vlastně shoduje s DCC adresou dekodéru, ale jak označím bity DDD a C?

Dále v mém případě předpokládám, že I bude vždy 0b. Nemám zpětnou vazbu od výhybek, zatím.
TT bude nastaveno také na 00b, protože nemám zpětnou vazbu.
Bit N mi nepřijde dobře popsaný ve specifikaci. Je tam, že když N=1 pak se jedná o Z pro výhybky 0 a 1, a pak je tam znova, když je N=1 pak se jedná o výhybky 3 a 4. Tohle mi moc nedává smysl.
A bity Z nechápu vůbec.

Děkuji
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod fulda » sob 17 čer, 2017 4:31 pm

OK, tady zase Lenz předpokládá, že všichni vědí.
I=0 je dobré. Správnější je I=1 pokud ještě probíhá opakování (na žádost jiného ovladače) a I=0 pokud opakování skončilo. Do toho stavu se ale dostaneš pouze pokud jsi předtím dostal žádost od ovladače o zopakování stavu. (snad jsem to moc nezašmodrchal). V broadcastu se posílá vždy až I=0.
TT = 00 ano, pokud nemáš RS-bus tak nic jiného neposkládáš. Pozor na to, že ten paket je platný i pro detektory obsazení (třeba S88), pak pro S88 posíláš TT=10
N=0 pro výhybky 1 a 2; N=1 pro výhybky 3 a 4. To je překlep, který je jen ve starší anglické verzi, v německé je to OK.

Pokusím se ti vysvětlit ZZZZ - můžeš si jej představit jako výstupy dekodéru, pokud mají nekonečně dlouhý čas sepnutí, takže si to rozdělíme na ZZzz malé zz je první výhybka a velké ZZ je druhá výhybka. Pokud je tedy rovně pak máme zz = 01 a pokud je do odbočky, pak ZZ = 10. Můžeš to pojmout jako ͞DD pro případ, kdy je BB z paketu 0x52 BB = 00, to samé ZZ ale pro případ paketu, který měl BB = 01. První B z toho BB se odráží v N, takže paket který měl BB = 10 tak je zase v zz, ale v takovém, které má N = 1. je to dělení bajtu na půlbajty.
Pochopil jsi to? nebo jsem ti to zamotal?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod sidlo » sob 17 čer, 2017 6:43 pm

Mě to vysvětlení přijde úplně srozumitelné. Zcela jasně mi z toho vychází, že ovladače nikdy stavět nebudu. :lol:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zavovi » sob 17 čer, 2017 8:28 pm

sidlo píše:Mě to vysvětlení přijde úplně srozumitelné. Zcela jasně mi z toho vychází, že ovladače nikdy stavět nebudu. :lol:


Já taky ovladače nikdy stavět nebudu, ale chci mít v centrále možnost připojení stávajících ovladačů. Časem bych rád přidal i LocoNet. Problém je třeba hlavně ten, že vychází ze specifikace, která je přeložená do angličtiny, protože neumím ani slovo německy a jsou věci, které mi tam chybí...

Každopádně mi to srozumitelné přijde tak na půl. Není to vůbec jednoduché a problém je, že nevím, jak poznám, jestli to funguje správně.
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » ned 18 čer, 2017 7:51 pm

sidlo píše:Mě to vysvětlení přijde úplně srozumitelné. Zcela jasně mi z toho vychází, že ovladače nikdy stavět nebudu. :lol:

to by se jeden poondil,
ja tomu rikam inzenyrsky syndrom, proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite. ;-)
---
Jinak Loconet ma podobnou botu u adresace detekce, kde jeden bit to rozsiruje na 4096 adres, ale adresace vyhybek je jen do 2048 ;-)
A protoze se ten bit se podsouva jako LSB A0, tak je to taky pekny gulas. Zvlast u paketu s opcode B1h, ktery by mel odpovidat nastaveni adresace vyhybek.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod BohousP » pon 19 čer, 2017 9:09 am

fulda píše:
zdeno píše:Bylo by dobre pouzivat pismena na oznaceni soustavy, teda 23d, 23h, 101b. Malymi pismeny, velke znamenaji cislo v HEX, napriklad DBh.

Máš snad šestnáct prstů, aby jsi používal hex soustavu? On přece použil takový příklad, ze kterého je ihned zřejmé, že soustava je čtyřková nebo víc a na ilustraci příkladu to nemá vliv. Já si to přečetl desítkově, bo mám deset prstů na rukou a to mi vyhovuje.

Hexa soustava má smysl. Zápis je hodně kratší. Pokud bych vycházel ze tvé logiky s počtem prstů, co chudák kanadský dřevorubec ?
A pokud jde o zápis hexa čísla, klidně se může použít i velké H, ono totiž není přiřazeno žádné "číslici".
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod fulda » pon 19 čer, 2017 5:16 pm

BohousP píše:Hexa soustava má smysl. Zápis je hodně kratší. Pokud bych vycházel ze tvé logiky s počtem prstů, co chudák kanadský dřevorubec ?
A pokud jde o zápis hexa čísla, klidně se může použít i velké H, ono totiž není přiřazeno žádné "číslici".
Pro kanadské dřevorubce je tu osmičková soustava.

Ale pokud bych se vrátil k původnímu. Jednalo se o příklad (100 + 1) × 4. A to je v osmičkové, desítkové i šestnáctkové soustavě stejné = 404. Ve dvojkové je problém, že se těžko zapíše to × 4.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » pon 19 čer, 2017 6:03 pm

fulda píše:Jednalo se o příklad (100 + 1) × 4. A to je v osmičkové, desítkové i šestnáctkové soustavě stejné = 404. Ve dvojkové je problém, že se těžko zapíše to × 4.

HEX to je 256+1 x 4 ;-)
oktal to je 64 + 1 x 4 ;-)
Jedine tak chyba webu muze byt 404, ta je vseobecne znama ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod vvitty » pon 19 čer, 2017 6:43 pm

zdeno píše:
fulda píše:Jednalo se o příklad (100 + 1) × 4. A to je v osmičkové, desítkové i šestnáctkové soustavě stejné = 404. Ve dvojkové je problém, že se těžko zapíše to × 4.

HEX to je 256+1 x 4 ;-)
oktal to je 64 + 1 x 4 ;-)
Jedine tak chyba webu muze byt 404, ta je vseobecne znama ;-)


?? 101 x 4 = 404 ve vsech soustavach kde lze zapsat 4 .... za logickeho predpokladu ze cely zapis je uveden ve stejne soustave...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod fulda » pon 19 čer, 2017 6:55 pm

zdeno píše:Jedine tak chyba webu muze byt 404, ta je vseobecne znama ;-)

Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » úte 20 čer, 2017 8:00 pm

vvitty píše: ?? 101 x 4 = 404 ve vsech soustavach kde lze zapsat 4 .... za logickeho predpokladu ze cely zapis je uveden ve stejne soustave...

za logickeho predpokladu, ze je to v desitkove soustave, jinak to nemuze byt 404 !
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod fulda » stř 21 čer, 2017 7:38 am

zdeno píše:
vvitty píše: ?? 101 x 4 = 404 ve vsech soustavach kde lze zapsat 4 .... za logickeho predpokladu ze cely zapis je uveden ve stejne soustave...

za logickeho predpokladu, ze je to v desitkove soustave, jinak to nemuze byt 404 !

Zdeno, radím ti dobře, pokud nemáš 16 prstů, nepouštěj se do polemik nad HEX soustavou. 101 × 4 (hex) 101 × 4 (dec) 101 × 4 (oct)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: juroH0 a 10 návštevníků